Odblokowanie konta bankowego przez komornika po spłacie zadłużenia

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące komornika. Otóż chodzi o to, że mam zadłużenie i zajęte konto bankowe. Na początku wpłacałam 300 zł co miesiąc przez krótki okres ok. 3 miesięcy. I jak wpłacałam to kwota zadłużenia na koncie bankowym zmniejszała się.

Nie dawno komornik zabrał ponad 2000 zł zwrotu z podatku i zostało mi do spłaty, jak wynika z pisma ok. 500 zł? I czy komornik może żądać ode mnie spłaty tej kwoty w terminie 3 dni?

Otóż pytanie brzmi: czy komornik musi mi ściągnąć zadłużenie z konta i zostawić na minusie te 500 zł? Jeśli tak, to czy mogę wysłać wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego? Czy nadal na koncie będzie taka sama kwota do czasu spłaty całego zadłużenia? Dziękuje za odpowiedź.


Zakończenie egzekucji z rachunku bankowego?

Zajęcie rachunku bankowego to jeden ze sposobów egzekucji długów. W praktyce wygląda to tak, że na powiadomienie komornika, bank przestaje wypłacać pieniądze zgromadzone na rachunku dłużnika. Dotyczy to także przyszłych należności, które dopiero na to konto wpłyną.

Zajęcie konta bankowego oznacza dla dłużnika brak możliwości wypłaty gotówki, realizacji transakcji płatniczych kartą, dokonywania przelewów. Komornika obowiązują jednak pewne limity – co oznacza, że nie może zająć wszystkich środków zgromadzonych na koncie. Wyłączona spod egzekucji jest kwota o wysokości 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia – w 2018 r. jest to 1575 zł.

Jak wygląda egzekucja z rachunku bankowego?

Egzekucja z rachunku bankowego przebiega w trzech etapach:

  • najpierw komornik wysyła do banku zawiadomienia o zajęciu konta do określonej kwoty, a następnie powiadamia o tym dłużnika, przez doręczenie mu odpisu tytułu wykonawczego (tytułu egzekucyjnego, np. nakazu zapłaty, opatrzonego klauzulą wykonalności),
  • potem następuje 7-dniowy okres, podczas którego dłużnik może wnieść powództwo przeciwegzekucyjne o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego,
  • Po upływie 7 dni, jeśli dłużnik nie wniósł powództwa, bank przekazuje zablokowane środki z rachunku komornikowi.

Spłaciłam dług – co teraz powinnam zrobić?

Po spłacie całej kwoty wierzytelności, wraz z odsetkami oraz kosztami prowadzenia postępowania egzekucyjnego, komornik umarza postępowanie oraz uchyla wszelkie działania egzekucyjne w sprawie.

Oznacza to m.in. zdjęcie blokady z rachunku bankowego. Co do zasady komornik nie ma obowiązku wysyłać do banku pisma z informacją o umorzeniu długu, ale w praktyce najczęściej to robi.

Nie musisz więc wysyłać do komornika lub banku żadnego pisma, że spłaciłaś ostatnią ratę długu. Upewnij się jednak, czy dług rzeczywiście został spłacony w całości, tzn. czy uwzględniłaś również zapłatę kwoty odsetek albo kosztów postępowania egzekucyjnego.

Cały proces odblokowania konta bankowego dłużnika, oraz zdejmowania innych obciążeń egzekucyjnych powinien nastąpić niezwłocznie po zaksięgowaniu ostatniej wpłaty. Jednak w praktyce może to zająć nawet 2-3 tygodnie

Odblokowanie konta przed zapłatą długu

Jeśli chciałabyś, aby Twoje konto zostało odblokowane jeszcze przed spłatą całości długu, możesz zwrócić się z taką prośbą do wierzyciela. Wystosuj pismo, w którym poprosisz o odstąpienie od zajęcia rachunku bankowego.

Wyślij je do swojego komornika, który przekaże je do wierzyciela. Jeśli spłata długu następowała prawidłowo, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wierzyciel przychyli się do Twojej prośby.

Podsumowanie

Odpowiadając na Twoje pytania:

  • komornik nie jest zobowiązany do zdjęcia blokady z konta przed spłatą całej wierzytelności. Dopiero po tym fakcie informuje bank o umorzeniu długu oraz wnosi o odblokowanie konta. Ale możesz wystąpić z prośbą o odstąpienia od zajęcia rachunku, jeszcze przed zapłatą ostatniej raty długu, do swojego wierzyciela,
  • po spłacie ostatniej raty długu nie musisz dokonywać żadnych dodatkowych czynności w celu odblokowania konta bankowego, w tym wysyłać do komornika lub banku pism,
  • komornik nie może domagać się zapłaty ostatniej części długu w terminie 3 dni.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Odblokowanie konta bankowego przez komornika po spłacie zadłużenia”
  1. Chodzi o zajęcie częściowo konta przez urząd skarbowy. Miałem 05.07.2016 r. wystawiony mandat przez policję, kwota 500 zł, zapłaciłem połowę kwoty 250 zł. Została mi zajęta lub zablokowana pozostała kwota + koszty postępowania (267 zł) w koncie bankowym przez US skarbowy w miejscu zameldowania jak powiedział mi bank. Byłem w US wydział egzekucyjny w miejscu zameldowania i kazali mi się odesłać do naczelnika głównego urzędu skarbowego w Opolu.

    Odbyłem telefoniczną rozmowę z głównym US w Opolu i powiedzieli mi, że muszę zapłacić kwotę 211 zł. Zapłaciłem wymienioną kwotę 211 zł do Naczelnika Głównego Urzędu Skarbowego w Opolu i nie mam do tej pory odblokowanych środków na koncie 267 zł. Jak to wygląda od strony prawnej?

  2. No dobra, dajmy na to mam zajęcie na koncie na 5 000 zł i spłacam co miesiąc komornikowi po 500 zł (na konto nie ma żadnych wpływów, jest martwe). Po pół roku spłaciłem 3 000 zł, pozostało 2 000 zł do spłaty. W tym czasie od cioci z USA trafia prezlew na konto w wysokości 100 000 zł. Z automatu komornik zabiera mi 5 000 zł z tytułu zajęcia, pomimo tego, że 3 000 zł już zostały spłacone. Czyli ma 8 000 zł kasy. Czy i kiedy odda to, co zabrał z nawiązką?

Comments are closed.