Odblokowanie konta przez komornika może potrwać ?!?!

Dzień dobry. W roku 2018 miałam zajęcie komornika na kwotę 4200 zł. Wszystko zostało spłacone. Komornik zabierał co miesiąc odpowiednią kwotę z wynagrodzenia o pracę, oraz zablokował konto bankowe. Konto bankowe zostało odblokowane, wypłata wypłacana w 100%.

Niestety w tym tygodniu ten sam komornik zablokował mi konto raz jeszcze, jak się okazało za tą samą sprawę!!! Nie posiadam żadnych innych długów, czy niespłaconych zobowiązań.

Komornik telefonicznie poinformował mnie, że wszystko zostało wcześniej spłacone i wysłał prośbę do banku o odblokowanie, ale to może potrwać !!!

Na koncie mam zablokowane środki, które były przeznaczone na kredyt i życie. Co mogę zrobić w tej sytuacji? W jaki sposób mogę bronić swoich praw? czy mogę pozwać komornika? Z góry dziękuje za odpowiedź.


Dzień dobry, rozumiem twoje rozdrażnienie, frustracje i złość na zaistniałą sytuację. Jednak radze zachować spokój. Bądź dobrej myśli, że jutro, góra pojutrze twój rachunek bankowy zostanie odblokowany i zostaną ci udostępnione pieniądze, z których masz spłacić kredyt i które są ci niezbędne do życia.

Blokada rachunku bankowego przez komornika, jak szybko odzyskać dostęp do pieniędzy?

Ja mogę podpowiedzieć od siebie, że jeśli zależy ci na tym, aby uzyskać jak najprędzej dostęp do zablokowanych na koncie bankowym pieniążków, a wiesz, że z komornikiem może to potrać kilka dni – nie zakładam, że dłużej, jeśli komornik rzeczywiście dokonał cofnięcia zajęcia – możesz spróbować sprawę rozwiązać w banku.

Piszesz, że postępowanie egzekucyjne w tej samej sprawie zostało wcześniej zakończone, dług ściągnięty w toku egzekucji, a dokonane zajęcia cofnięte.

Musisz więc być w posiadaniu postanowienia komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Jeżeli sygnatura akt obu zajęć się zgadza, czyli jest taka sama, to spróbuj z postanowieniem o umorzeniu postępowania egzekucyjnego udać się do banku i poprosić o zwolnienie zajęcia, właśnie na tej podstawie.

Jeżeli pracujące w banku osoby nie będą chciały pójść ci na rękę, to niestety nic więcej nie będziesz mogła samodzielnie zrobić.

Egzekucja z rachunku bankowego – kwoty wolne od zajęcia 2019

Pamiętaj jednak, że przy egzekucji długów innych niż alimentacyjne dłużnikowi zajętego konta bankowego powinna w każdym miesiącu pozostać kwota wolna od zajęcia, która zgodnie z regulacją zawartą w art. 54 ustawy prawo bankowe wynosi 75 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Tak więc, jeśli twój dług pochodzi z innych zobowiązań niż alimentacyjne, masz prawo obracać kwotą wolną od zajęcia, w wysokości 1 687, 50 zł.

Kwota ta wzrasta o wolne od zajęcia środki wpływające na przedmiotowy rachunek bankowy, m.in. o pieniądze na dzieci w postaci świadczenia 500 plus, zasiłki rodzinne i dodatki do tych zasiłków wypłacane przez Ośrodki Pomocy Społecznej, renty rodzinne, alimenty.

Niemniej jednak, jeżeli na przestrzeni najbliższych dni blokada na rachunku nadal będzie trwać, to musisz nie odpuszczać komornikowi, lecz każdego dnia dzwonić do jego kancelarii z żądaniem zdjęcia zajęcia i podjęcia stosownych kroków w tym temacie pod rygorem złożenia skargi na jego czynności.

Wzór skargi na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Możesz jeszcze ewentualnie złożyć:

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Odpowiedzialność komornika za błędy w toku wykonywanych czynności

Jeżeli chodzi natomiast o samą odpowiedzialność komornika, to zgodnie z regulacją zawartą w art. 36 ustęp 1 ustawy z dnia 22 marca 2018 roku o komornikach sądowych komornik jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności.

Odpowiedzialność komornika rozciąga się również na działania asesorów (tak ustęp 3 powołanego przepisu).

W twojej sprawie bezwzględnie doszło do pomyłki ze strony kancelarii komornika. Jednakże nie wydaje mi się, że z tej sprawy mogłabyś cokolwiek dla siebie ugrać np. w postaci odszkodowania.

Aby móc o takowym mówić należałoby udowodnić zaistnienie szkody – ta jest – ale następnie należałoby ją wycenić w pieniądzu.

Oczywiście postępowanie komornika doprowadziło do tego, że zostałaś pozbawiona możliwości obrotu pewnej sumy pieniędzy, jednak samą szkodę trudno będzie wycenić, przyjmując, że komornik w najbliższym czasie zwolni twój rachunek bankowy.

Jeśli jednak tak się nie stanie, masz prawo żądać odszkodowania za poniesione szkody.

Skarga na czynność komornika – zajęcie rachunku po umorzeniu postępowania egzekucyjnego

Jeżeli chcesz pociągnąć sprawę lub zmusi cię do tego sytuacja, masz również prawo w terminie 7 dni od dnia powzięcia informacji o zajęciu rachunku bankowego złożyć skargę na czynność komornik.

Myślę jednak, że skarga, która w pierwszej kolejności trafia do komornika, zostanie przez niego w całości uwzględniona – jeżeli sprawa przedstawia się tak, jak podajesz – więc z samej tej czynności nic nie zyskasz.

Co więcej możesz zrobić, by napiętnować działanie komornika?

Otóż praca komornika podlega nadzorowi ze strony Prezesa Sądu Rejonowego, przy którym ten działa, dlatego trafnym może okazać się zażalenie na działanie komornika złożone właśnie do Prezesa Sądu ze wskazaniem błędów, których komornik się dopuścił.

Nadzór nad pracą komornika sprawuje również Krajowa Rada Komornicza, do której możesz się zwrócić w dalszej kolejności.

Mam jednak nadzieje, że twój problem szybko się rozwiąże i niebawem otrzymasz dostęp do wszystkich swoich pieniędzy. Tak jak pisałam, spróbuj ponaglać komornika, składając wniosek o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego, rozważ też złożenie na komornika skargi. Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Odblokowanie konta przez komornika może potrwać ?!?!”
  1. Witam. Kancelaria komornicza komornika, u której mam dług jest w likwidacji. Wcześniej zajął on dwa rachunki bankowe. Od stycznia 2018 chciałam spłacać dług, ale okazało się, że telefony milczą, a podany e-mail nie działa. W lutym tego 2018 roku postanowiłam mimo braku jakiegokolwiek kontaktu przez bank wpłacać pieniążki. Kwotę podzieliłam sobie na pięć rat. Ponieważ zarabiam mniej, niż kwota zwolniona musiałam część pieniędzy wypłacać i wpłacać ponownie, aby bank wysłał do komornika. Po czwartej wpłacie okazało się, że tenże komornik, którego kancelaria jest w likwidacji a z którym kontakt jest niemożliwy, zajął kolejny bank. Jak mam się coś dowiedzieć na temat zadłużenia jak komornik widmo-nieuchwytny jest.

  2. Komornik wysłał dwa dni temu pismo o ograniczenie środków na koncie bankowym, ile czasu potrwa odblokowanie konta po przesłaniu pisma od komornika przez bank, bo dalej mam blokadę a bank twierdzi, że to musi potrwać. Czy bank ma jakiś określony czas na zwolnienie blokady z konta? bardzo proszę o poradę, bo jestem bez środków do życia

Comments are closed.