Jak długo komornik może blokować konto bankowe? co robić?

Witam, jak długo komornik może zablokować konto bankowe? blokada środków na koncie bankowym miała miejsce 2 miesiące temu i jest napisane: suma zablokowanych środków – 3400 zł. Problem jednak lezy w tym, że dług spłaciłam ponad miesiąc temu, a konto bankowe nadal mam zablokowane, co zrobić, że komornik odblokował konto?

Według prawa ile trwa odblokowanie konta bankowego przez komornika? ile czasu ma bank i ile komornik? czy dłużnik ma jakieś prawa? no i gdzie mam się zwrócić o odblokowanie konta? do banku czy do komornika – sama już nie wiem od czego zacząć… bardzo proszę o poradę.


Komornik blokuje konto pomimo spłaty długu

Jak długo komornik może zablokować konto? niestety sytuacja którą opisujesz nie jest żadną rzadkością. Dość często dochodzi bowiem do kontynuacji zajęcia pomimo tego, że dłużnik opatrzoną tytułem egzekucyjnym należność spłacił.

Co zatem możesz zrobić, by zdjąć w końcu zajęcie komornicze z konta i tym samym swobodnie obracać zgromadzonymi na rachunku środkami? Postaram ci się wyjaśnić poniżej!

Zajęcie rachunku bankowego przez komornika

Tak jak już wielokrotnie pisałam naszym czytelnikom, do zajęcia rachunku bankowego w toku egzekucji komorniczej dochodzi bardzo szybko.

Komornik dzięki świetnie działającej aplikacji OGNIVO jest w stanie dosłownie w przeciągu kilku minut “zlokalizować” posiadane przez dłużnika rachunki bankowe, a następnie dokonać ich zajęcia, blokując tym samym zgromadzone na nich środki.

I jeśli dług dotyczy tzw. roszczeń alimentacyjnych posiadacz rachunku w mgnieniu oka może stracić całe swoje oszczędności.

A dokładnie rzecz ujmując zostaną one zablokowane przez bank, który następnie przekaże pieniądze na wskazany przez komornika rachunek bankowy.

Przy długach innych niż zaległe świadczenia alimentacyjne w dyspozycji dłużnika powinna pozostać kwota wolna od zajęcia, która obecnie wynosi 1 575 zł miesięcznie.

Nad udostępnieniem wolnego salda „czuwa” bank i w przypadku, gdy dojdzie do błędów w tym przedmiocie, to właśnie do banku powinien zwrócić się dłużnik licząc na szybkie załatwienie sprawy.

W twoim przypadku niestety takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, bowiem bank, by zwolnić rachunek musi otrzymać od komornika informacje o zwolnieniu zajęcia.

Blokada środków na rachunku ile może trwać?

Zatem do blokady środków na zajętym rachunku dłużnika dochodzi zaraz po tym, jak bank otrzyma od komornika zawiadomienie o egzekucji z rachunku.

Przez cały czas trwania egzekucji z rachunku dłużnik traci swobodę dysponowania swoimi pieniędzmi, oczywiście ponad kwotę wolną od zajęcia.

W przypadku, kiedy dług zostanie spłacony, rachunek powinien zostać przez bank odblokowany. Nie dzieje się to jednak automatycznie. Aby bank zwolnił zajęcie potrzebuje dyspozycji komornika.

Wracając zatem do twojej kwestii – jeśli dług został spłacony tak jak napisałaś, to komornik powinien doręczyć ci stosowne postanowienie.

Wiedz, że wniosek egzekucyjny wierzyciela generuje powstanie po stronie dłużnika kosztów. Tak więc w toku postępowania egzekucyjnego zobowiązana jesteś pokryć nie tylko należność główną, odsetki ale również koszty i opłaty egzekucyjne, o których komornik orzeka w postanowieniu kończącym sprawę – postanowienie o umorzeniu egzekucji.

W przypadku zaspokojenia roszczenia (całkowita spłata długu), komornik dokonuje również cofnięcia dokonanych w toku postępowania zajęć, w tym cofa egzekucję z rachunku.

Blokada rachunku dłużnika po spłacie długu

Po spłacie długu, komornik powinien wydać postanowienie o umorzeniu egzekucji, a tym samym cofnąć zajęcie w normalnym toku czynności kancelaryjnych.

Co to oznacza w praktyce?

Ustawodawca nie związał komornika żadnymi terminami, jednak jego praca powinna być wykonywana z zachowaniem normalnych standardów.

Terminy dokonywanych czynności nie powinny obciążać stron, a na pewno działać na nie krzywdząco.

Tak więc skoro spłaciłaś dług, to komornik na przestrzeni kilku – kilkunastu dni powinien wydać stosowne postanowienie. A sam rachunek bankowy powinien zostać odblokowany natychmiast po otrzymaniu przez bank zawiadomienia od komornika.

Dlaczego komornik nadal nie wydał interesującego nas postanowienia – to musisz ustalić, w pierwszej kolejności.

Radzę więc kontakt z kancelarią komorniczą. W twojej sprawie minął już ponad miesiąc, a blokada na rachunku trwa.

Zadzwoń do kancelarii komorniczej, podaj sygnaturę akt sprawy egzekucyjnej, następnie podnieś, że w danym dniu dokonałaś wpłaty, przez co czekasz na zwolnienie zajętego przez komornika rachunku.

Skarga na bezczynność komornika

To co ma istotne znaczenia dla dalszego toku sprawy, to ustalenie, czy dokonana wpłata pokryła dochodzoną należność i koszty postępowania egzekucyjnego, co powinno skutkować umorzeniem postępowania.

Bo jeżeli tak jest i wina leży po stronie komornika, to w myśl zasadzie przewidzianej w art. 767 kpc masz prawo złożyć skargę na bezczynność komornika.

Jednakże w pierwszej kolejności spróbuj wyjaśnić sprawę przez telefon. Być może uda ci się rozwiązać swój problem szybko i bez większych komplikacji. Trzymam za to kciuki!

Podsumowując:

Jak długo komornik może zablokować konto? jeśli doszło do spłaty długu, komornik powinien niezwłocznie Twoje konto bankowe odblokować, komornik powinie zrobić to tak szybko, by nie narazić Cię na żadne dodatkowe koszty. I tak jak pisałam, sprawdź czy masz do uregulowania jakieś koszty egzekucji komorniczej, bo być może to one sprawiają, że komornik nie odblokował jeszcze Twojego konta bankowego.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Jak długo komornik może blokować konto bankowe? co robić?”
  1. Jak to trzeba się orientować w każdym temacie, żeby nie dochodziło do takich niedociągnięć. Ja sam bym nie wpadł na to, że mogą być jakieś koszty egzekucji komorniczej, które mogą to wszystko blokować.

Comments are closed.