Blokada konta bankowego, co zrobić gdy komornik zajmie zbyt dużo?

Witam. Od 28.06 br. mam zajęcie komornicze na koncie bankowym w Alior Banku na kwotę ok. 3770 zł. W szczegółach zajęcia komorniczego, była informacja, że kwota wolna od zajęcia to 1530 zł. A dzisiaj wchodząc na konto bankowe mam informację, że kwota wolna od zajęcia to ok. 230 zł.

Czy bank może mi zostawić taką niską kwotę na życie? Dodam, że jest to konto bankowe, na które co miesiąc wpływa pensja ok. 1800 zł.

Kolejnym konto, które posiadam, jest w Banku Pocztowym. Na tym koncie nie ma żadnych operacji. Jest tu również zajęcie komornicze w tej samej kwocie, czyli 3770 a blokada konta bankowego jest nałożona na jakieś 5500 zł. Proszę o wyjaśnienie, czy taka sytuacja może mieć miejsce? Dziękuję i pozdrawiam


Obecnie w dobie ogólnej cyfryzacji blokada na rachunku bankowym dłużnika i zajęcie wolnych środków, to rutynowe działanie organów egzekucyjnych.
Bank dokonuje blokady rachunku bankowego zaraz po otrzymaniu zawiadomienia o zajęciu egzekucyjnym wystawionym przez komornika lub inną uprawnioną instytucję – Urząd Skarbowy, ZUS, Gminę.

Wyszukanie rachunków dłużnika nie jest sprawą trudną, nawet wówczas, gdy posiada on konta bankowe nie tylko w bankach komercyjnych, ale również w Skokach i bankach spółdzielczych.

Dziś sprawnie działający system OGNIVO pozwala komornikom w przeciągu kilku minut ustalić, czy dłużnik przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne posiada konto, oraz przesłać elektronicznie informacje o zajęciu wszystkich jego rachunków.

Do zajęcia środków na koncie bankowym dłużnika może dojść bowiem również wtedy, gdy posiada on nie tylko rachunek indywidualny, ale także konto prowadzone wspólnie z małżonkiem, czy rodzicem, rachunek firmowy, a nawet rachunek spółki cywilnej.

Informację o zajęciu rachunku dłużnik najczęściej otrzymuje wraz z postanowieniem o wszczęciu przeciwko niemu egzekucji komorniczej, zatem na początku postępowania nie od banku, lecz od samego komornika.

Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym – ile wynosi?

W czasie zajęcia rachunku bankowego dłużnik może korzystać ze swojego konta, w tym obracając kwotą wolną od zajęcia.

Wyjątkiem jest egzekucja długów alimentacyjnych – w tym przypadku komornik może zająć wszystkie środki dostępne na koncie bankowym dłużnika, nie pozostawiając mu do własnego użytku nawet przysłowiowego „złamanego grosza”.

Co jest istotne również w twojej sprawie i na to właśnie zwracasz uwagę w swoim pytaniu, to fakt, że kwota wolna od zajęcia dotyczy tylko jednego rachunku dłużnika.

Kwota wolna od zajęcia w każdym miesiącu dla długów innych niż alimentacyjne wynosi 75 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy i w roku obecnym jest to 1 575 zł, a 1 530 zł to kwota, której komornik nie może zająć z twojego wynagrodzenia za pracę.

Natomiast kwota 1 530 zł, o której również piszesz, to część wynagrodzenia za pracę, którą zgodnie z unormowaniami zawartymi w kodeksie pracy komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika i której nie może zająć.

Tak więc dokonując zajęcia komorniczego pensji dłużnika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, komornik pozostawia w jego dyspozycji 1 530 zł. Natomiast dokonując zajęcia rachunku bankowego, kwota wolna od zajęcia jest nieco wyższa i wynosi 1 575 zł miesięcznie.

To bank wyliczy i udostępni dłużnikowi kwotę wolną od zajęcia

W każdym miesiącu bank prowadzący rachunek dłużnika zobowiązany jest automatycznie wyliczać i udostępniać mu kwotę wolną od zajęcia. Zwolnienie środków na rachunku jest obowiązkiem banku i powinno przebiegać zgodnie z obowiązującym prawem z uwzględnieniem także tych wpływów, które nie podlegają zajęciu w toku egzekucji (m.in. świadczenia alimentacyjne, 500 +).

Odnosząc powyższe na realia twojej sprawy, przede wszystkim musisz wiedzieć, że każda wypłacona przez ciebie kwota zmniejsza kwotę wolnych środków na rachunku.

Jeśli zatem dokonasz ze swojego rachunku wypłaty w wysokości 500 zł, to do twojej dyspozycji na dany miesiąc pozostanie już nie kwota 1 575 zł a 1 075 zł.

Tak więc kwota 230 zł, o której piszesz to zapewne wolne środki, którymi możesz dysponować w danym okresie rozliczeniowym, po wykorzystaniu pozostałych środków.

W nowym miesiącu bank znów udostępni ci całą wolną od zajęcia kwotę. Jednak o czym warto pamiętać, to to, że niewykorzystane pieniążki nie są przenoszone na kolejny miesiąc i kwota wolna od zajęcia za każdym razem wyniesie jedynie 1 575 zł dla wszystkich rachunków, które posiadasz, a nie dla każdego z osobna.

Komornik zablokował kilka mich kont bankowych?

Zastanawiasz się skąd blokada w drugim banku na kwotę blisko 5 500 zł ?
Już ci odpowiadam. Tak jak pisałam powyżej, kwota wolna od zajęcia przysługuje tylko na jednym rachunku.

Zostało to specjalnie skonstruowane tak, by dłużnicy nie próbowali praktyk mających na celu uchronić ich przez przymusową egzekucją. Skoro zatem w mBanku została udostępniona ci kwota wolna od zajęcia, to nie możesz z niej korzystać również na drugim rachunku prowadzonym przez Alior Bank.

Kwota wolna od zajęcia wynosi przecież 1 575 zł dla wszystkich twoich rachunków, a nie dla każdego z osobna. Kwota zajęcia (3 770 zł) i kwota wolna od zajęcia (1 570 zł) daje w sumie 5 340 zł

Mam nadzieje, że rozwiałam i wyjaśniłam wszystkie twoje wątpliwości. Pamiętaj, że jeśli będziesz miała wrażenia, że bank błędnie dokonuje wyliczeń, masz prawo złożyć reklamację w banku – nie bój się bronić swoich racji, ani przed bankiem, ani przed komornikiem, bo na komornika też przysługuje Ci prawo złożenia skargi!

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Blokada konta bankowego, co zrobić gdy komornik zajmie zbyt dużo?”
  1. Tematem tym zajmuję się już szmat czasu i za każdym razem chętnie zabieram się za czytanie nowych artykułów o tym. Dzięki zatem za solidną dawkę informacji.

Comments are closed.