Komornik zostawił konto bankowe na MINUSIE? zajął debet na koncie!

Czy komornik może zrobić saldo ujemne na koncie? Dzisiaj przyszła mi wypłata na konto w kwocie 1.624 zł i komornik mi zabrał wszystko, do tego zostawił konto na minusie, tj. kwotę 1400 zostawiając mnie bez środków do życia.

Co mogę poradzić na ujemne saldo na koncie, które zrobił komornik?


Czy komornik może zrobić saldo ujemne na koncie?

Witaj Madziu, niestety nie jesteś pierwszą poszkodowaną przez komornika w ten sposób osobą. Dość często trafiają do mnie maile, gdzie pytacie, czy komornik może zrobić saldo ujemne na rachunku bankowym, albo czy komornik może zająć pieniądze z konta debetowego.

Oczywiście komornik nie ma do tego prawa, aby zajmować środki pieniężne z debetu na koncie bankowym! Wystarczy tu przywołać art. 889 KPC., który mówi, że przedmiotem egzekucji z rachunku bankowego są środki pieniężne na nim zgromadzone, a nie połączone z zajmowanym kontem bankowym inne powiązane usługi jak np. debet na koncie bankowym.

Art. 889. Egzekucja z wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika

§ 1. W celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego komornik ogólnej właściwości dłużnika:

1) przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego

Czyli zajęcie środków pieniężnych na rachunku bankowym dłużnika jest możliwe, dopiero kiedy na zajmowanym koncie znajdują się jakieś pieniądze, a więc gdy saldo konta jest dodatnie.

Co zrobić, gdy komornik zajął debet na koncie?

Jedyną linią oporu jest w tym momencie złożenie skargi na czynności komornicze, musisz w ciągu 7 dni od dokonania przez komornika zajęcia debetu na rachunku bankowym, złożyć na niego skargę.

Skargę na komornika składa się do komornika, niestety złożenie skargi kosztuje 100 zł, chyba że sprawa nie trafi do sądu i komornik uzna zasadność złożenia skargi. Gotowy wzór skargi na komornika <— znajdziesz tutaj, w dziale wzory pism komorniczych oraz poniżej:

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Musisz też wiedzieć, że komornik działa na zlecenie wierzyciela i tak naprawdę, jak podejrzewam, jest to wina wierzyciela, który zaznaczył we wniosku o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji komorniczej, również zajęcie debetu na koncie bankowym.

Komornik musi działać wedle instrukcji, które otrzymuje od wierzyciela we wniosku, więc nieuzasadnione są raczej pretensje do komornika czy do banku. A tak wygląda przykładowy wniosek wierzyciela o wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi:

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

Mam nadzieję, że złożenie skargi na komornika, podpierając się zajęciem przez niego debetu na koncie bankowym, pomoże Ci w odzyskaniu kwoty, która pochodzi z ujemnego bilansu z przyznanego przez bank debetu.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której powinnaś wiedzieć, mianowicie komornik nie może zająć Ci całej kwoty zgromadzonej na Twoim rachunku bankowym, ponieważ każdemu dłużnikowi przysługuje kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego w wysokości 75% minimalnej krajowej brutto.

Czyli co miesiąc kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego wynosi 1575 zł. Limit ten odnawiany jest co miesiąc, chyba że długi, które egzekwuje od Ciebie komornik, mają charakter alimentacyjny, wtedy komornik może zająć całą kwotę zgromadzoną na Twoim koncie bankowym.

Jeśli otrzymałaś na swoje konto bankowe przelew na 1624 zł, to komornik z tej kwoty przy egzekucji z rachunku bankowego, może zająć Ci jedynie 49 zł. O tym także wspomnij w skardze na komornika.

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Komornik zostawił konto bankowe na MINUSIE? zajął debet na koncie!”
  1. Jeśli dostałam pismo od komornika ze zablokowane jest moje wynagrodzenie, a ono poszło tylko do pracodawcy, to czy komornik również moje konto bankowe zablokuje nie informując mnie?

    1. Janina Gołębiecka

      To zależy co we wniosku o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji zaznaczył Twój wierzyciel, jeśli znajduje się na wniosku również egzekucja z rachunku bankowego, to komornik ten rachunek także zajmie.

Comments are closed.