Czy komornik może zrobić debet na koncie? MAM ujemne SALDO!

Witam, proszę mi powiedzieć: czy komornik może zrobić saldo ujemne na koncie? czy komornik ma prawo wejść na konto bankowe i je zminusować?

Nie mam możliwości płacenia na koncie, poniżej która kwoty posiadam, jeśli idę na zakupy i mam coś za 5 zł, a dostępne na koncie 4,50 zł to nie kupię tego. Tak więc czy komornik może mi konto zminusować?


Czy komornik może zrobić saldo ujemne na koncie?

Napiszę na sam początek, że jest to bardzo burzliwy temat, który wywołuje sporo dyskusji wśród nie tylko dłużników, ale i wśród opinii publicznej, wystarczy prześledzić zapytania w Google, jakie kierują osoby zainteresowane tym tematem:

 • czy komornik może zrobić saldo ujemne na koncie?
 • zajęcie debetu przez komornika?
 • czy komornik może zająć pieniądze z konta debetowego?
 • kredyt odnawialny a komornik
 • kredyt w rachunku bieżącym a zajęcie komornicze
czy-komornik-może-zrobić-debet-na-koniec
Czy komornik może zrobić saldo ujemne na koncie?

Komornik nie jest uprawniony do robienia debetu na koncie zajmowanego rachunku bankowego, nie ma co do tego wątpliwości.

Powołując się na art. 889 i nast. kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) przedmiotem egzekucji komorniczej z rachunku bankowego jest nie tyle sam rachunek bankowy, a kwota pieniężna, która na tym rachunku się znajduje.

Jeśli saldo zajętego przez komornika rachunku bankowego jest dodatnie (znajdują się na nim pieniądze), to dopiero wtedy, środki te podlegają zajęciu.

Jeśli na zajętym przez komornika rachunku bankowym, nie ma żadnych środków pieniężnych, a klient ma prawo zadłużenia się (przyznany limit debetowy), to środki pieniężne z niewykorzystanego przyznanego przez bank limitu debetowego, nie podlegają zajęciu komorniczemu!

To trochę tak, jakby komornik na naszym koncie bankowym, zaciągnął sobie kredyt czy pożyczkę, pozostawiając nam kwestię jej spłacenia?! to absurd, nie może dochodzić do takich sytuacji.

Wysłanie do banku przez komornika zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego, nie rodzi żadnego obowiązku ze strony banku, by wypłacić komornikowi środki z niewykorzystanego debetu jego klienta (dłużnika).

Jedyne co może komornik względem naszego rachunku bankowego, to zająć przyszłe środki pieniężne, które dopiero wpłyną na nasze konto bankowe w przyszłości.

Uprawnienie takie komornikowi daje art. 890 par 1 K.p.c. czyli zajęcie środków z rachunku bankowego dłużnika, obejmuje także środki, których nie było na tym rachunku bankowym, gdy komornik je zajmował, a zostały  dopiero wpłacone na ten rachunek bankowy, jakiś czas po dokonaniu zajęcia konta. Czyli każda kwota, która wpłynie na już zajęty rachunek bankowy, wędruje z automatu na konto komornika.

Kiedy komornik może zająć środki z debetu?

Pamiętaj, że komornik zawsze działa na polecenie wierzyciela, jeśli stało się tak, że Twój wierzyciel wskazał we wniosku egzekucyjnym, że komornik ma zająć Twoją wierzytelność przysługującą z umowy o korzystanie z debetu, to komornik wszedł Ci na debet. Czynności te reguluje art. 895 i następne Kodeksu postępowania cywilnego.

A tak w ogóle, to czy komornik powiadomił Cię już, że zajmuje rachunek bankowy, oraz wierzytelności z tytułu umowy o debet? wiesz, co jest najgorsze w tym wszystkim? że nie ma jak tego debetu spłacić tak naprawdę.

Jeśli dla przykładu przyjmiemy, że komornik zrobił debet na koncie dłużnika (bo tak zlecił mu wierzyciel), w wysokości 1.000 zł, i aby nie płacić bankowi odsetek i prowizji, zapragniesz ten debet szybko spłacić i być z bankiem na “0”, to pieniądze, które wpłacisz na konto, nie trafią na wyzerowanie debetu na koncie, a powędrują do komornika.

Z takimi nieuczciwymi praktykami trzeba walczyć, musisz w ciągu 7 dni od dokonania tej czynności przez komornika, złożyć na niego skargę. Skargę składa się do komornika, niestety złożenie skargi kosztuje 100 zł. Gotowy wzór skargi na komornika znajdziesz w dziale wzory pism komorniczych.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Jeśli nie stać Cię na zapłatę 100 zł, to razem ze skargą, możesz złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Jeśli natomiast już te 7 dni od zajęcia przez komornika debetu na koncie minęło, to możesz wystąpić ze skargą administracyjną do prezesa sądu rejonowego. Skarga taka nic nie kosztuje i można złożyć ją w dowolnym momencie.

Nadmienię jeszcze, że nie możesz mieć tutaj pretensji ani do banku, ani tak naprawdę komornika, bo zajęcie debetu na Twoim koncie zlecił komornikowi wierzyciel, a bank dopełnił czynności, którą zlecił mu komornik.

Osobiście uważam, że komornik nie miał prawa zajmować debet na koncie bankowym:

Art. 831 kpc  „1. Nie podlegają egzekucji:(…) 3) prawa niezbywalne, chyba że możność ich zbycia wyłączono umową, a przedmiot świadczenia nadaje się do egzekucji albo wykonanie prawa może być powierzone komu innemu;”

Wierzytelność o wypłatę kredytu (użycie debetu) jest prawem niezbywalnym właściciela rachunku bankowego i nie podlega zajęciu komorniczemu.

Podsumowanie

Czy komornik może zrobić saldo ujemne na koncie? oczywiście, że NIE! Życzę Ci powodzenia w toczeniu boju o zminusowane przez komornika konto bankowe, koniecznie daj znać, jak potoczyła się sprawa, bo tej natury problemy z komornikiem, rodzą duże poruszenie wśród nie tylko dłużników, ale i opinii publicznej, a nawet wśród samych prawników.

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

11 komentarzy w “Czy komornik może zrobić debet na koncie? MAM ujemne SALDO!”
 1. Dobrze wiedzieć! Pewnie jest wiele osób, które nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że komornik po prostu nie może zajmować debetu na koncie.

 2. A jeśli już masz komornika i chcesz mieć konto, którego nie zajmie to proponuje założyć takowe na Litwie. Dają nam taką możliwość z numerem iban, kartą płatniczo-bankomatową. paysera.pl

 3. Komornik zrobił mi minus na koncie bankowym w kwocie 2010 zł, nie pracuje mam jedynie wpływ z 500 + oraz rodzinne 124 zł, jednak na konto wpłynęły mi pieniądze ze spadku ze sprzedaży domu po dziadkach, komornik potrącił mi z tego wpływu 1000 zł, resztę kwoty wpłaciłam w kasie oczywiście po sprawdzeniu czy nie ma innych zajęć i zleceń na drugi dzień sprawdzając konto zobaczyłam, że mam – 2010 co mam teraz zrobić? mój jedyny wpływ miesięczny to tylko 624 zł. Jak mam spłacić taki debet na rachunku bankowym? co robić?

 4. Witam. Właśnie zobaczyłem, że na rachunku bankowym mam prawie 3800 zł na minusie. Nie mam debetu, komornik zajął nam rachunek bankowy na którym było 0 zł i zrobił debet. Gdy wpłynie wypłata zostanie nam 0 zł. Wypłata 2100 zł, co mam zrobić przy dwójce dzieci i bezrobotne żonie? Czy 500 plus też komornik nam zabierze? Bardzo proszę o pomoc.

 5. Witam, właśnie próbuję się dowiedzieć, czy komornik może zająć debet na koncie bankowym, przydarzyło mi się właśnie takie zdarzenie, dodam, że jest to bardzo ale to bardzo zła praktyka komornicza, nie powinno się akceptować takich działań! gdyby wiedziała, że komornik będzie próbował zająć mi debet na rachunku, to bym szybko z niego zrezygnowała, teraz jest już za późno…

  1. Janina Gołębiecka

   Jak już pewnie wiesz, zajmowanie debetu na rachunku bankowym nie jest zgodne z prawem… jednak to wszystko wina wierzyciela, a nie komornika który tylko wykonuje polecenia wierzyciela.

 6. Mam ujemne saldo na koncie w PKO BP po zajęciu komorniczym. Nie mogę wypłacić pieniędzy ponieważ mam saldo ujemne spowodowane zajęciem komorniczym. Na konto wpływają alimenty i 500+ to też zostało zakwalifikowane jako spłata salda ujemnego. Konto mam w banku PKO BP. Czy saldo ujemne jest to spowodowane przez komornika czy przez bank? Mam konto jeszcze w innym banku i tam zajęcie widoczne jest w postaci blokady środków.

 7. Wczoraj się dowiedziałem, że na moim koncie bankowym pojawiła się dziwna transakcja i saldo konta mam teraz na minusie na ponad 9 tys złotych, jak to zobaczyłem byłem w szoku… bo jak mam 5 złotych i chce kupić coś za 5,01 złotego to nie mogę wykonać transakcji, bo nie mam wystarczających środków więc byłem w szoku, że nagle taki minus jest na koncie.

  Kontaktowałem się z bankiem i dostałem informacje, ze to zajęcie komornicze wiec pytanie moje brzmi: czy komornik mógł mi zrobić taki minus na koncie bankowym?

  Ja jestem osobą nie pracującą, jedynym moim źródłem utrzymania to są wpłaty od rodziny na konto, żebym kupił leki jedzenie itd wiec czy jak dostaje taki przelew w miesiącu to czasem jest 1200 złotych a czasem tylko 800 złotych, to komornik może mi coś z tego zabrać? I jak takie wpłaty będą wpływać na saldo minusowe które zrobił mi komornik?

 8. Witam. Mam problem z komornikiem, wszedł mi na konto i zabrał z niego wszystkie pieniądze zostawiając konto na minusie. Co mam z tym zrobić? Bo wygląda na to, że komornik wziął sobie pożyczkę z mojego konta, a ja nie posiadam debetu, a tak w ogóle jak mam 10 zł na koncie, a chce coś kupić za10, 20zł to nie mogę, bo nie mam tyle środków na koncie, a komornik zrobił mi konto na minus? Państwo bezprawia i tyle… Pozdrawiam

 9. Komornik ma przelewy z zakładu pracy, oprócz tego zrobił konto ujemne na obu kontach, ponieważ w banku powiedziano mi, że robiłam przelew z konta na drugie i zablokował dwa konta i są ujemne, zablokowanie mi zostało 1500 zł, zakład pracy przelał 1600 zł, a dwa dni później komornik na jednym koncie zrobił -16 tys. zł, a na oszczędnościowym -19 ty zł.

Comments are closed.