Czy komornik może zająć lodówkę, telewizor i łóżko? [PORADNIK]

Witam serdecznie, czy komornik może mi zająć lodówkę, łóżko czy telewizor? toczy się wobec mnie egzekucja, niestety nie pracuję i nie mam nic na kontach bankowych, wiem, że w takich przypadkach komornik może próbować egzekucji z ruchomości, jakie mam w domu.

Oprócz lodówki, telewizora i nowego łóżka nie mam nic wartościowego, czy komornik może mi te przedmioty zająć? one są nowe, niedawno kupowane…


Egzekucja z ruchomości

Witaj, na początek proponuję Ci przeczytać poradnik: kiedy komornik przychodzi do domu – dowiesz się, ile może minąć czasu, zanim komornik pojawi się w drzwiach wejściowych Twojego domu.

Jeśli tak jak piszesz, komornik nie jest w stanie zająć Ci wynagrodzenia, bo nie pracujesz, ani kont bankowych, bo nie masz na nich nic, to rzeczywiście jest takie prawdopodobieństwo, że komornik może prowadzić wobec Ciebie egzekucję z ruchomości.

Jednak egzekucja z ruchomości ma miejsce tylko wtedy, kiedy zażyczy sobie tego Twój wierzyciel, czyli wierzyciel, któremu winna jesteś pieniądze, musi zaznaczyć we wniosku o wszczęcie egzekucji taką formę egzekwowania należności.

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

Jeśli wierzyciel nie nakaże komornikowi egzekucji z ruchomości, to komornik egzekucję umorzy.

Czy komornik może zająć lodówkę, telewizor i łóżko?

Nie każdy przedmiot z Twojego domu może zostać zajęty przez komornika, ponieważ prawo przewiduje pewną ochronę dłużnika podczas postępowania egzekucyjnego.

W tym momencie warto przywołać tutaj art. 829. Ograniczenia przedmiotowe egzekucji, który mówi:

Nie podlegają egzekucji:

1) przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu;

2) zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca;

6) przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku…

8) produkty lecznicze…

9) przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny…

Czyli komornik może zabrać lodówkę, telewizor bądź łóżko?

W myśl powyższego przepisu, przedmioty urządzenia domowego to właśnie nic innego jak wszelkie urządzenia kuchenne czy sanitarne, są to także meble niezbędne do urządzenia mieszkania.

Odpowiadając więc po kolei na Twoje pytania: czy komornik może zająć lodówkę? odpowiedź powinna być prosta i klarowna, bo lodówka jest urządzeniem kuchennym niezbędnym do funkcjonowania dłużnika i jego rodziny i według przepisów komornik lodówki nie powinien zajmować.

To samo tyczy się łóżka, czy komornik może zająć łóżko? nie, ponieważ łóżko spełnia podstawową swoją funkcję i stanowi element podstawowego umeblowania mieszkania. Komornik łóżka więc nie powinien zajmować.

A co z telewizorem? czy komornik może zająć telewizor dłużnika? niestety nie wydaje się, aby telewizor był niezbędny dłużnikowi i jego rodzinie do funkcjonowania, telewizor jest urządzeniem „luksusowym”, które przekracza codzienną przydatność.

A więc jeśli telewizor prezentuje sobą jakąś wartość, komornik może dłużnikowi go odebrać i przeznaczyć na licytację komorniczą. O tym, jak wygląda licytacja komornicza <— pisałam w tym wpisie.

Podsumowując

Zakres postępowania komorniczego określa wierzyciel we wniosku o wszczęciu przeciwko dłużnikowi egzekucji. Jeśli we wniosku znajdzie się zapis o egzekucji z ruchomości, to komornik, gdy nie będzie mógł zająć dłużnikowi ani konta bankowego, ani wynagrodzenia, może zapukać do drzwi dłużnika i próbować zająć przedmioty, które do niego należą lub chociażby są we władaniu dłużnika.

Podczas wizyty komornika warto znać art. 829. Ograniczenia przedmiotowe egzekucji, kpc. który zacytowałam w artykule.

Pozdrawiam!

Przydatne wzory pism:

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze