Kiedy komornik przychodzi do domu? [PORADNIK] dla dłużnika

Witam, chciałbym zapytać, kiedy komornik przychodzi do domu? mam długi za niespłacone pożyczki i chwilówki, umowy zostały mi już wypowiedziane, niestety nie mam wystarczających środków na spłatę zadłużenia.

Wiem, że sprawa zostanie oddana do komornika, stąd moje pytanie, po jakim czasie komornik przychodzi do domu? chciałbym uprzedzić domowników, mieszkam z rodzicami i siostrą.


Kiedy komornik przychodzi do domu/mieszkania?

kiedy-komornik-przyjdzie-do-domu
Kiedy komornik przyjdzie do domu? tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Mity i bajki, które krążą po internacie, że komornik przychodzi do domu zaraz po tym, jak spóźnimy się ze spłatą raty, są nieprawdziwe. Tak samo nieprawdziwe są plotki, że komornik przychodzi do domu dłużnika zaraz po wypowiedzeniu przez firmę pożyczkową umowy pożyczki czy kredytu.

Procedura egzekwowania należności przebiega mniej więcej, w ten sposób:

 1. Wypowiedzenie umowy pożyczkowej.
 2. Działania firmy windykacyjnej (co najmniej 3 miesiące).
 3. Skierowanie przez wierzyciela sprawy do sądu (kolejny miesiąc).
 4. Otrzymanie prawomocnego nakazu zapłaty (kolejny miesiąc).
 5. Wierzyciel składa wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika (kolejny miesiąc).
  1. Jeśli wierzyciel we wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej zaznaczy, że komornik ma poszukiwać majątku dłużnika, to jeśli komornik nie będzie mógł zająć pensji czy konta bankowego dłużnika – to dopiero wtedy może on podjąć czynności terenowe i przyjść do domu dłużnika.

Generalnie komornik może wejść do domu/mieszkania dłużnika zaraz po tym, jak sąd wyda wyrok o egzekucji długu, a więc dłużnik może się spodziewać komornika zaraz po kilku dniach od ogłoszenia wyroku i po jego uprawomocnieniu się.

Życie jednak pokazuje, że komornik posuwa się do złożenia wizyty dłużnikowi dopiero w ostateczności. Dla komornika kluczową rolę gra czas i jeśli komornik ma możliwość zająć dłużnikowi wynagrodzenie, konto bankowe czy jakieś świadczenie, to z pewnością komornik wybierze tę opcję, a nie osobiste fatygowanie się do domu dłużnika, często też bywa, że adres dłużnika nie jest nawet znany…

Czy komornik uprzedza o swojej wizycie?

Czasami komornik uprzedza, że zamierza dłużnikowi złożyć wizytę, jednak nie każdy komornik to czyni i często wizyta organu egzekucyjnego jest dla dłużnika zaskakująca.

Kiedy komornik nie może wejść do domu?

Niestety prawo daje komornikowi dość szerokie pole działania i komornik może nawet wejść do domu dłużnika siłą. Generalnie ciężko znaleźć sytuacje, w których komornika nie trzeba wpuszczać do mieszkania.

Jedyną przesłanką, jaka może powstrzymać komornika przed wejściem do domu, to sytuacja, w której wierzyciel podał adres dłużnika, ale dłużnik już tam nie zamieszkuje. Po otrzymaniu takiej informacji od mieszkańców domu, komornik powinien zrezygnować z wejścia do środka.

Co zrobić jak przyjdzie komornik?

Dłużnik w chwili przyjścia komornika do miejsca zamieszkania nie ma zbytniego wyboru i ma obowiązek wpuścić komornika do środka. Warto wiedzieć, że jeśli dłużnik odmówi wpuszczenia komornika do środka, komornik może wezwać Policję, a także ślusarza, by ten przymusowo w asyście Policji otworzył drzwi.

Oczywiście koszty interwencji Policji i koszty usług ślusarza pokryje dłużnik, koszty te zostaną dopisane do egzekwowanej na dłużniku kwoty głównej.

Godziny wizyt komornika

Czynności terenowe komornik lub jego asesor komorniczy czy aplikant komorniczy może wykonywać w godzinach od 9:00 do 21:00 od poniedziałku do soboty.

Ile razy przychodzi komornik?

Generalnie, jeśli komornik nie zastał dłużnika w miejscu zamieszkania, to komornik albo zostawi adnotację, że był i że przyjdzie po raz kolejny, albo komornik decyduje się na siłowe wejście do domu.

Jeśli natomiast komornik był już raz u dłużnika i dokonał zajęcia ruchomości dłużnika, to kolejny raz komornik nie ma po co przychodzić.

Podsumowując

Odpowiadając raz jeszcze na Twoje pytanie: Kiedy komornik przychodzi do domu? odpowiedź brzmi: komornik przychodzi do domu dłużnika, dopiero gdy wierzyciel otrzyma prawomocny wyrok sądowy.

Okres więc jaki może upłynąć od momentu wypowiedzenia umowy pożyczkowej do możliwej wizyty komornika w domu, może wynieść nawet pół roku.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

10 komentarzy w “Kiedy komornik przychodzi do domu? [PORADNIK] dla dłużnika”
 1. Myślę że opis Twojej strony powinien mieć inna kolejność. Jak oszczędzić zarobić i wyjść z długów. Taka chyba jest kolejność na wyjście z długów. Co do komornika. Jeśli komornik puka do domu wystarczy mu nie otwierać lub powiedzieć prawdę, że taki już tu nie mieszka. Czy komornik ma prawo sprawdzić tożsamość osoby otwierającej drzwi ? Jeśli tak to na jakiej podstawie?

 2. Kombinuje właśnie co zrobić żeby komornika do domu jednak nie wpuścić… miałam długi i je ignorowałam i w sumie wciąż je ignoruję. Mąż pracuje za granicą i wiadomo, że się tam lepiej zarabia, po kilku latach dostałam pismo, że komornik złoży mi wizytę i teraz boję się, że zawartość mojego domu która kupiona była z pieniążków które mąż zarabia za granicą zostanie zajęta przez komornika.

  Kupiliśmy nowy telewizor, nowe meble wypoczynkowe, sprzęty do kuchni, klimatyzator i inne gadżety na które na pewno ręce zaciera komornik.Dług u komornika wynosi 5-6 tys zł. Chyba czas najwyższy pomyśleć o spłacie zadłużenia, bo pewnego dnia mogę zastać dom opróżniony ze wszystkiego co ma jakąś wartość.

 3. Uważajcie na nieprawdziwych fałszywych komorników, gdzieś czytałem, że wysyłają oni podrobiony nakaz zapłaty, który przecież wydaje sąd a nie komornik, później taki fałszywy komornik przychodzi do domu i pokazując podrobioną legitymację zajmuje ludziom ruchomości. Warto wtedy sprawdzać rejestry komorników prosząc komornika o numer legitymacji.

 4. Wizyta komornika jest stresująca to mogę wam powiedzieć, bo właśnie jestem po takim doświadczeniu, komornik uprzedził mnie, że przyjdzie do mojego mieszkania. Trochę dziwne uczucie, że obca osoba szukająca żeby coś zabrać Ci z domu chodzi po pokojach i szuka czegoś wartościowego na tyle by móc to zająć. Chyba warto raczej te długi pospłacać i mieć święty spokój. Pozdrawiam wszystkich którzy na dźwięk dzwonka do drzwi dostają gęsiej skórki :)

 5. Małgorzata

  Witam. Mój problem dotyczy ściągania długu. Posiadam zajęcie komornicze na koncie, na które regularnie wpływają dochody. Czy ten sam komornik pomimo ściągania z pensji 1500 PLN miesięcznie (dług wynosi 4500) może wejść do domu? 2 dni po rozpoczęciu egzekucji na koncie – otrzymałam karteczkę do skrzynki pocztowej z groźbą wejścia do mieszkania. Będę wdzięczna za poradę. Pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik ma prawo wejść do domu dłużnika, jeśli egzekucja z innych składników majątku dłużnika (wynagrodzenie, konto bankowe) jest nieskuteczna. Ale skoro jednak komornik zajmuje Ci konto bankowe, to nie ma podstaw by egzekucja rozciągnęła się na egzekucję z ruchomości. Myślę, że groźba komornika wejścia do domu jest tylko rutynowa groźbą. Jeszcze 2 miesiące (2×1500 zł) i Twój dług zostanie spłacony, gdzie to więc czas i miejsce na fatygę komornika do miejsca Twojego zamieszkania…?

 6. Witam! Mam dług w firmach pożyczkowych takich jak Ekstraportfel i Vivus – razem prawie 7 tysięcy. Czy jak nie spłacę tego zobowiązania przyjdzie do mnie do domu komornik? Na chwilę obecną nie mam pieniędzy na spłatę długów. Chciałam się dogadać z firmami w których mam dług, żeby rozłożyli dług na raty. Prosiłam a nawet błagałam, ale się nie zgodzili. Proszę mi powiedzieć krok po kroku jak to jest z komornikiem, czy najpierw przychodzi list od komornika, czy od razu komornik przychodzi do domu? bardzo proszę o szybką odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli nie udało Ci się rozłożyć tych chwilówek na raty, to najpierw obie firmy pożyczkowe rozwiążą z Tobą umowy pożyczkowe, po czym zażądają spłaty zadłużenia w terminie 30 dni. Jeśli spłaty nie dokonasz, najprawdopodobniej oddadzą sprawę do firmy windykacyjnej, a jeśli windykacja nie wskóra nic, by odzyskać od Ciebie dług, to sprawę obie firmy pożyczkowe skierują następnie do sądu po nakaz zapłaty, a gdy w ciągu 2 tygodni nie spłacisz zobowiązań, to sąd wyda wyrok i firmy pożyczkowe z tym wyrokiem będą mogły udać się do komornika i wszcząć przeciwko Tobie egzekucję komorniczą. Tak to mniej więcej wygląda, oczywiście po drodze będziesz miała szansę na podpisanie ugody, np ugody z firmą windykacyjną lub ugody przed sądem. Pamiętaj, że poniesiesz dodatkowe koszty, czyli nie tylko odsetki od pożyczek, ale koszty windykacyjne i koszty komornicze.

 7. Mieszkam w mieszkaniu chronionym dla osób chorujących psychicznie, czyli też niepełnosprawnych. Mam długi ok 70 tys już wypowiedziane umowy. Niedługo może dojść do egzekucji komorniczej. Boję się jeśli chodzi o domową egzekucję komorniczą ruchomości. Bardzo boję się afery i złości na mnie opiekunów mieszkania, że sprowadziłam kłopoty.

  Że mogą mnie wyrzucić. Czy komornik może przeprowadzać czynności w mieszkaniu należącym do miasta? wspierającym przez OPS? fundacje, szpital? Czy komornik może zabrać stamtąd np. telewizor, komputer? Rzeczy współlokatorów też chorych?

  Czy mając adres mojej mamy, gdy jej podam zamiast adresu chronionego, komornik może zabrać jej TV? nawet jeśli ma personalizowana fakturę na niego?

 8. Witam, mam zajęcie komornicze na koncie, ale bardziej martwi mnie, że komornik może przyjść do domu, choć nie posiadam żadnych cennych rzeczy, to syn ma komputer stacjonarny tzn. składak, czyli używany i złożony z różnych części z allegro, na dodatek korzysta z niego już jakieś ponad trzy lata i według mnie nie ma już zbyt dużej wartości, ale czy mimo to komornik może go zająć, syn ma 12 lat i w sumie jest mu niezbędny do nauki. Dziękuję

Comments are closed.