Nagrywanie czynności egzekucyjnych przez komornika – nie wpuściłem go!

Chodzi o nagrywanie czynności egzekucyjnych przez komornika. Komornik podczas czynności komorniczej chciał wejść do posesji z kamerą w celu nagrywania kamerą, jakie są rzeczy w pomieszczeniach mieszkalnych, ze względu na kamerę nie zgodziłem się na filmowanie przez komornika.

Według mnie żaden komornik nie ma prawa filmować mojej prywatności, czy coś mi za to grozi? według mnie komornik może robić zdjęcia zajmowanych sprzętów, ale nigdy nie zgodzę się na filmowanie moich ścian.


Nagrywanie czynności egzekucyjnych przez komornika

Witaj, już na samym wstępie pragnę ci wyjaśnić, iż nagrywanie czynności komorniczych wykonywanych poza kancelarią komorniczą, to nie zachcianka komornika, który prowadzi postępowanie egzekucyjne z wniosku twojego wierzyciela, lecz obowiązek ustawowy, który wynika wprost z zapisu znowelizowanych przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Nagrywanie-egzekucji-komorniczej

Zobowiązanie przez ustawodawcę komorników do utrwalania za pomocą obrazu i dźwięku czynności egzekucyjnych to prawdopodobnie pokłosie głośnych spraw z udziałem komorników – bezprawne zajęcie cudzego majątku (traktor sąsiada dłużnika), licytacja sprzętu rolniczego za ułamek wartości itp.

Nagrywanie egzekucji komorniczej ma ułatwić stronom postępowania dochodzenie swych praw, a najczęściej jak wiemy, pokrzywdzeni pracą komorników czują się dłużnicy.

Zatem jak widzisz, to przed czym się broniłeś, miało zdaniem ustawodawcy dać ci parasol ochronnych przed „bezprawiem komorników”, o którym ostatnio było tak głośno w mediach.

Obowiązek nagrywania kamerą czynności komorniczych

Ale żeby nie być gołosłowną, pragnę zwrócić twoją uwagę na normę prawną zawartą w art. 809  1 § 1 kpc., zgodnie z którą utrwalaniu za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk podlega przebieg następujących czynności egzekucyjnych dokonywanych przez komornika poza kancelarią:

  1. z udziałem dłużnika zmierzające do ustalenia jego stanu majątkowego;
  2. zajęcie ruchomości;
  3. wykonanie postanowienia o oddaniu ruchomości pod dozór innej osobie niż dłużnik;
  4. licytacja ruchomości z wyłączeniem licytacji elektronicznej;
  5. licytacja nieruchomości, chyba że jej przebieg jest utrwalany w sposób określony w art. 972 § 2;
  6. oględziny nieruchomości;
  7. wprowadzenie w zarząd nieruchomości w trybie art. 933;
  8. opróżnienie pomieszczeń z osób lub rzeczy; 9) wydanie ruchomości i nieruchomości;
  9. wprowadzenie w posiadanie;
  10. przymusowe otwarcie pomieszczenia;
  11. przeszukanie mieszkania lub pomieszczenia gospodarczego dłużnika.

Jak widzisz, katalog czynności, których przy użyciu kamery dokonać może, a nawet musi komornik, jest bardzo rozległy.

Tak więc bez względu na to, czy komornik odwiedził cię w domu, by dokonać zajęcia ruchomości, czy w celu oględzin nieruchomości, musiał on swoje czynności zarejestrować urządzeniem, które zapisuje i obraz i dźwięk. Nie mógł więc to być aparat fotograficzny, jak tego zażądałeś.

Wiesz, już więc, że komornik miał prawo wejść do twojego domu z kamerą i przeprowadzić nagrywanie czynności komorniczych.

Prawo dłużnika do żądania zaniechania nagrywania czynności egzekucyjnych przez komornika

Pytasz, czy grozi ci konsekwencja prawna za nakazanie komornikowi zaniechania nagrywania kamerą czynności egzekucyjnych prowadzonych w twoim domu.

Tu muszę cię uspokoić, bowiem pomimo zobowiązania komornika do dokonywania rejestracji kamerą czynności egzekucyjnych wykonywanych poza kancelarią ustawodawca w dalszej części przepisu art. 809 1 § 3 kpc. wskazał, iż:

[…] komornik przerywa utrwalanie przebiegu czynności w miejscu zamieszkania dłużnika lub osoby trzeciej, jeżeli dłużnik lub ta osoba sprzeciwiają się temu, o czym należy te osoby pouczyć. Na żądanie osoby, która sprzeciwiła się utrwalaniu czynności, komornik podejmuje utrwalanie czynności na nowo, o czym należy te osoby pouczyć.

Zatem co do zasady, bez żadnych negatywnych konsekwencji miałeś prawo sprzeciwić się dalszemu nagrywaniu, co jednak musisz wiedzieć, nie zahamowało komornika w dalszych czynnościach egzekucyjnych, które zostały wykonane i zaprotokołowane.

Musisz się więc liczyć z dalszymi skutkami zajęcia. Pamiętaj jednak o możliwości złożenia wniosku o wyłączenie danego składnika majątku spod egzekucji

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia nieruchomości

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia nieruchomości

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia emerytury renty

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia emerytury renty

Wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-swiadczenia-swiadczen-nieobjetych-egzekucja

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Skarga dłużnika na czynności komornika

Pragnę cię przestrzec, że w przyszłości, jeśli będziesz miał wątpliwości co do prawidłowości podejmowanych przez komornika czynności, to pamiętaj, że masz prawo pytać o ich zasadność oraz prosić o podanie podstawy prawnej.

Komornik nie ma prawa odmówić ci udzielenia informacji w przedmiocie prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Jesteś stroną postępowania i masz nie tylko obowiązki, ale również prawa i jeżeli uznasz, że zostały one naruszone, przysługuje ci skarga na czynność komornika.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Jak rozmawiać z komornikiem?

Wiem, że sprawy egzekucyjne nie należą do najmilszych, a życie z długami nie jest łatwe i może przynieść wiele problemów.

Zdaję sobie sprawę również z tego, że odwiedziny komornika w rodzinnym domu to niemiłe przeżycie. Jednak w takich okolicznościach należy zachować zimną krew. Komornicy, to też ludzie. Warto więc zadbać o spokój i zatrzymanie natłoku myśli, tak by w miarę spokojnie przeprowadzić rozmowę z komornikiem, pytając o swoje prawa i obowiązki, dalsze czynności i ewentualną możliwość ich zatrzymania.

Z komornikiem na każdym etapie postępowania egzekucyjnego warto również rozmawiać o zawarciu ugody, proponując dokonywanie własnych wpłat. Ugoda z wierzycielem lub komornikiem może zatrzymać licytacje majątku dłużnika.

Mam nadzieje, że zdajesz sobie z tego sprawę i nie jest biernym dłużnikiem, który obrót sprawy egzekucyjnej pozostawił samej sobie. Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze