Praca na umowę zlecenie – ile zajmie komornik na 1/2 etatu?

Witam, chodzi o egzekucję z wynagrodzenia, pracuję na umowę zlecenie i mam minimalne wynagrodzenie na 1/2 etacie. Ile komornik może zabrać z takiej pensji?


Praca na umowę zlecenie – ile zajmie komornik

Jednorazowe wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia nie jest w świetle prawa (Kodeksu Pracy), odbierane jako typowe wynagrodzenie za pracę. Takie wynagrodzenie wtedy nie podlega ochronie przed zajęciem komorniczym.

Jeśli natomiast wynagrodzenie otrzymujesz systematycznie co miesiąc, to wtedy już zatrudnienie na umowę zlecenie podlega ochronie przed potrąceniem komorniczym.

Limity dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia

Powtarzalne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę może być zajęte przez komornika do 50% wysokości pensji. Jeśli masz minimalne wynagrodzenie (2100 brutto, 1530 netto) na umowie zlecenie, to komornik nie zabierze Ci nic!

Ponieważ, zawsze wolna od potrąceń komorniczych, jest kwota wynagrodzenia pracownika, w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jeśli komornik ściąga zadłużenie alimentacyjne, to ma on prawo z wynagrodzenia na umowie zlecenie, zająć aż 3/5 jego wysokości.

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Praca na umowę zlecenie – ile zajmie komornik na 1/2 etatu?”
  1. Pracuje na pół etatu i komornik zabrał mi całość od pracodawcy czyli 748 zł, czy komornik może zabrać całość wynagrodzenia umowy zlecenie?

    1. Janina Gołębiecka

      Generalnie komornik zajmuje każdą niemal wypłatę, która pochodzi z umowy zlecenie, w takim wypadku musisz wysłać komornikowi oświadczenie, że wynagrodzenie pochodzące z tytułu umowy zlecenie, jest Twoim jedynym źródłem dochodu i zatrudnienie ma charakter ciągły. Wzór takiego wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM i nosi on nazwę: Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór Pozdrawiam!

Comments are closed.