Komornik zajął mi całe wynagrodzenie z umowy zlecenie?! • JakwyjśćZdługów.pl

Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Komornik zajął mi całe wynagrodzenie z umowy zlecenie?!

Witam. Komornik zajął mi całe wynagrodzenie z umowy zlecenie, do zakładu gdzie mam umowę o pracę nic nie przyszło – rozmowa z dyrektorem? nie mam na życie ? jak mogę sprawdzić czy nie zajął konta? jak mam z nim negocjować, nie dostałam powiadomienia. Z góry dziękuje za odpowiedz.

Czy komornik może zająć wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia?

Ogólna zasada jest taka, że wynagrodzenie otrzymywane z tytułu umów cywilno-prawnych (umowa zlecenie)  – nie podlega ochronie przed potrąceniami komorniczymi, więc komornik ma prawo zająć całą kwotę jaką zarobiłaś.

Jednorazowe wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia, w świetle prawa nie jest traktowane jako typowe wynagrodzenie w ustawie Kodeksu Pracy.

Dlatego takie wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia, nie jest w żaden sposób chronione przed zajęciem komorniczym.

Powtarzalne wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia

Jeśli Twoje wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia charakteryzuje się powtarzalnością, czyli kiedy pieniądze otrzymujesz systematycznie co miesiąc, to takie wynagrodzenie podlega wtedy ochronie o potrąceniach komorniczych.

W takim przypadku, Twój pracodawca/zleceniodawca nie może przekazać całej kwoty komornikowi a jedynie jej część.

Sąd Najwyższy orzekł dnia 17 grudnia 1981, że:

„Kwoty pobrane z tytułów wymienionych w art. 833 § 2 k.p.c. podlegają egzekucji z ograniczeniem wynikającym z odpowiedniego zastosowania art. 829 pkt 5 k.p.c.”

Ile komornik może potrącić z umowy zlecenia?

Komornik jest uprawniony do tego, aby zająć nie więcej niż połowę wynagrodzenia, a jeśli zalega się z alimentami, komornik może wtedy zająć maksymalnie 3/5 wynagrodzenia.

UWAGA: Jedynie komornik może wyłączyć z zajęcia część wynagrodzenia które otrzymujesz. Zleceniodawca/pracodawca zobowiązany jest przekazać komornikowi całe Twoje wynagrodzenie, jeśli w piśmie od komornika nie ma żadnej wzmianki o wyłączeniu danej części wynagrodzenia.

Galimatias

W sprawach o zajęcie komornicze, bardzo często dochodzi do pomyłek i niedomówień, wszystko tutaj leży w rękach komornika, który jak wszyscy wiemy, nie zawsze postępuje fair i nie zawsze właściwie wykonuje swoje obowiązki!

Np. bardzo często do pracodawcy wysyłane jest przez komornika niewłaściwe pismo, np. o zajęcie wynagrodzenia za pracę, podczas gdy wykonujesz umowę zlecenie. Komornik w Twoim przypadku powinien wysłać zajęcie wierzytelności (w trybie art. 896 Kodeksu postępowania cywilnego).

Niestety bardzo często okazuje się, że komornik obsługujący nasz dług, nie zna charakteru stosunku prawnego łączącego Ciebie i pracodawcę.

… podsumowując:

Ile komornik może zabrać z umowy na zlecenie?

Jeśli umowa ma charakter ciągły, otrzymujesz wynagrodzenie co miesiąc, to komornik może zabrać Ci 50% wynagrodzenia.

Jeśli Twoje długi mają charakter alimentacyjny, to komornik może zabrać 75% wynagrodzenia.

Jak nawiązać kontakt z komornikiem?

Oczywiście zalecam, abyś kontakt z komornikiem nawiązała jak najszybciej! Skoro Twój pracodawca przekazał Twoje wynagrodzenie w całości komornikowi, to znaczy, że komornik na pewno kontaktował się z kadrami bądź szefem firmy, celem uzyskania Twojego wynagrodzenia.

Z pewnością komornik nie mógł zabrać Ci całej pensji, jeśli ma ona charakter ciągły i jest Twoim jedynym źródłem utrzymania. Poproś pracodawcę o kontakt do komornika, aby wyjaśnić zaistniałe nieporozumienie. Bo lada dzień kolejny miesiąc i wielce prawdopodobne, że komornik znów przejmie Twoje wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia w całości!

Ważne, też abyś napisała oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie, która łączy Cię z pracodawcą, to jedyne i powtarzalne źródło dochodu. Wzór takiego oświadczenia znajdziesz w dziale wzory pism i wniosków, lub możesz od razu pobrać stąd:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Dodaj do koszyka

Formularz zamówienia

NazwaCena
Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu - wzór5 zł
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

 

[0]
możesz dodać do koszyka kolejny formularz lub przejść do finalizacji transakcji
0.00 zł Zapłać

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!
3 Udostępnień

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...

9 Comments

  1. DD

    Witam, mam zajęcie wierzytelności z umowy zlecenia, jest to moja jedyna praca i jedyne źródło dochodu, czy mam rozumieć, że musze wysłać komornikowi oświadczenie ze nie mam innych prac? póki co komornik potrącił mi z umowy zlecenie całą kwote, ale nie panikuję, wiem, że to można odzyskać, posłuże się wzorem oświadczenia które Pani zamieściła. Pozdrawiam!

  2. mamaMA

    Dokładnie, zajęcie komornicze z umowy zlecenia może wynosić 100%, ale tylko wtedy kiedy jest to dodatkowe źródło dochodu dłużnika. W innym wypadku na wniosek dłużnika, komornik musi te środki odblokować jeśli są jedynym źródłem dochodu. Jak komornik nie odblokuje wierzytelności z umowy zlecenie, to składamy wtedy u komornika skargę na niego samego.

  3. smyk

    A ja chcę zapytać o to kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie? ciąży na mnie egzekucja komornicza, miesiąc temu podjąłem pracę na zlecenie, czy komornik się o niej dowie? jeśli tak, to kiedy? kiedy mogę spodziewac się zajęcia?

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Znam przypadki gdzie komornik na takiej pensji nie pojawił się nawet przez rok, wszystko zależy ile pracy ma dany komornik i jak mocno angażuje się w swój fach :)

  4. w24

    Nikt Ci dokładnie nie powie kiedy komornik dowie się, że pracujesz na umowę zlecenie, to zależy od samego komornika i jego obrotności i zdeterminowania. Na pewno prędzej czy później się dowie, wystarczy przecież że komornik odpyta ZUS lub Urząd Skarbowy i już będzie wiedział, że jesteś zatrudniony, szczególnie jeśli chodzi o ZUS. Jak komornika ma wiele spraw na głowie, to ie będzie za Tobą ganiał przez jakiś czas, jeśli jednak komornik czasu ma sporo, to pewnie sprawdza od czasu do czasu dłużników u których windykuje dług.

  5. Dawid

    Umowa zlecenie a komornik.

    Komornik zabrał mi pensję z umowy zlecenie, wiem, że muszę wysłać do niego wniosek czy oświadczenie podpierając się przepisami kodeksu pracy i kodeksu postępowania cywilnego. Wiem również, że jak pensja z umowy zlecenie jest cykliczna np. co miesiąc i nie jest dochodem dodatkowym a głównym, to komornik takie wynagrodzenie musi traktować jak umowa o pracę czy tak? Czy wystarczy jeśli powołam się na:

    Art. 833 kpc

    § 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

    § 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

    ???

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      W artykule znajduje się wzór oświadczenia.

  6. Daria - Poznań

    czy z umowy zlecenie komornik może zająć nawet 550 zł? które nawet nie sięga minimalnej krajowej która jest jednakowo kwota wolną od zajęcia? dodam, że mam drugą pracę na umowę o pracę, czy komornik może zająć tak małe wynagrodzenie z umowy zlecenia? będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Jeśli nie jest Twoje jedyne źródło dochodu, to komornik je zajmie choćbyś otrzymywała jedynie nawet 100 złotych miesięcznie.

NAPISZ KOMENTARZ

Przeczytaj poprzedni wpis:
kilku-komorników-zbieg-egzekucji-komorniczych
Zbieg egzekucji komorniczych [kilku komorników] i zajęcie emerytury :/

Witam, parę lat temu wzięłam kilka pożyczek, na początku pożyczki te spłacałam na czas, lecz w pewnym momencie wplątam się w tzw. pętlę pożyczkową i spłacałam tylko nieliczne pożyczki i tylko te mam spłacone. Niestety niektóre pożyczki zostały i zaczęły...

Zamknij