Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Komornik zajął mi całe wynagrodzenie z umowy zlecenie?!

Witam. Komornik zajął mi całe wynagrodzenie z umowy zlecenie, do zakładu gdzie mam umowę o pracę nic nie przyszło – rozmowa z dyrektorem? nie mam na życie ? jak mogę sprawdzić czy nie zajął konta? jak mam z nim negocjować, nie dostałam powiadomienia. Z góry dziękuje za odpowiedz.

Czy komornik może zająć wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia?

Ogólna zasada jest taka, że wynagrodzenie otrzymywane z tytułu umów cywilno-prawnych (umowa zlecenie)  – nie podlega ochronie przed potrąceniami komorniczymi, więc komornik ma prawo zająć całą kwotę jaką zarobiłaś.

Jednorazowe wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia, w świetle prawa nie jest traktowane jako typowe wynagrodzenie w ustawie Kodeksu Pracy.

Dlatego takie wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia, nie jest w żaden sposób chronione przed zajęciem komorniczym.

Powtarzalne wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia

Jeśli Twoje wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia charakteryzuje się powtarzalnością, czyli kiedy pieniądze otrzymujesz systematycznie co miesiąc, to takie wynagrodzenie podlega wtedy ochronie o potrąceniach komorniczych.

W takim przypadku, Twój pracodawca/zleceniodawca nie może przekazać całej kwoty komornikowi a jedynie jej część.

Sąd Najwyższy orzekł dnia 17 grudnia 1981, że:

„Kwoty pobrane z tytułów wymienionych w art. 833 § 2 k.p.c. podlegają egzekucji z ograniczeniem wynikającym z odpowiedniego zastosowania art. 829 pkt 5 k.p.c.”

Ile komornik może potrącić z umowy zlecenia?

Komornik jest uprawniony do tego, aby zająć nie więcej niż połowę wynagrodzenia, a jeśli zalega się z alimentami, komornik może wtedy zająć maksymalnie 3/5 wynagrodzenia.

UWAGA: Jedynie komornik może wyłączyć z zajęcia część wynagrodzenia które otrzymujesz. Zleceniodawca/pracodawca zobowiązany jest przekazać komornikowi całe Twoje wynagrodzenie, jeśli w piśmie od komornika nie ma żadnej wzmianki o wyłączeniu danej części wynagrodzenia.

Galimatias

W sprawach o zajęcie komornicze, bardzo często dochodzi do pomyłek i niedomówień, wszystko tutaj leży w rękach komornika, który jak wszyscy wiemy, nie zawsze postępuje fair i nie zawsze właściwie wykonuje swoje obowiązki!

Np. bardzo często do pracodawcy wysyłane jest przez komornika niewłaściwe pismo, np. o zajęcie wynagrodzenia za pracę, podczas gdy wykonujesz umowę zlecenie. Komornik w Twoim przypadku powinien wysłać zajęcie wierzytelności (w trybie art. 896 Kodeksu postępowania cywilnego).

Niestety bardzo często okazuje się, że komornik obsługujący nasz dług, nie zna charakteru stosunku prawnego łączącego Ciebie i pracodawcę.

… podsumowując:

Ile komornik może zabrać z umowy na zlecenie?

Jeśli umowa ma charakter ciągły, otrzymujesz wynagrodzenie co miesiąc, to komornik może zabrać Ci 50% wynagrodzenia.

Jeśli Twoje długi mają charakter alimentacyjny, to komornik może zabrać 75% wynagrodzenia.

Jak nawiązać kontakt z komornikiem?

Oczywiście zalecam, abyś kontakt z komornikiem nawiązała jak najszybciej! Skoro Twój pracodawca przekazał Twoje wynagrodzenie w całości komornikowi, to znaczy, że komornik na pewno kontaktował się z kadrami bądź szefem firmy, celem uzyskania Twojego wynagrodzenia.

Z pewnością komornik nie mógł zabrać Ci całej pensji, jeśli ma ona charakter ciągły i jest Twoim jedynym źródłem utrzymania. Poproś pracodawcę o kontakt do komornika, aby wyjaśnić zaistniałe nieporozumienie. Bo lada dzień kolejny miesiąc i wielce prawdopodobne, że komornik znów przejmie Twoje wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia w całości!

Ważne, też abyś napisała oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie, która łączy Cię z pracodawcą, to jedyne i powtarzalne źródło dochodu. Wzór takiego oświadczenia znajdziesz w dziale wzory pism i wniosków, lub możesz od razu pobrać je stąd:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Przeczytaj także:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...


22 komentarzy

 1. DD

  Witam, mam zajęcie wierzytelności z umowy zlecenia, jest to moja jedyna praca i jedyne źródło dochodu, czy mam rozumieć, że musze wysłać komornikowi oświadczenie ze nie mam innych prac? póki co komornik potrącił mi z umowy zlecenie całą kwote, ale nie panikuję, wiem, że to można odzyskać, posłuże się wzorem oświadczenia które Pani zamieściła. Pozdrawiam!

  • marcin

   Witam, mam taka sama sytuacje… cala pensja poszła do komornika… mam pytanie: czy udało się odzyskać połowę pensji od komornika i ile to trwa bo jestem bez środków do życia ;/ i w praktyce ile się czeka? wie ktoś?

 2. mamaMA

  Dokładnie, zajęcie komornicze z umowy zlecenia może wynosić 100%, ale tylko wtedy kiedy jest to dodatkowe źródło dochodu dłużnika. W innym wypadku na wniosek dłużnika, komornik musi te środki odblokować jeśli są jedynym źródłem dochodu. Jak komornik nie odblokuje wierzytelności z umowy zlecenie, to składamy wtedy u komornika skargę na niego samego.

 3. smyk

  A ja chcę zapytać o to kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie? ciąży na mnie egzekucja komornicza, miesiąc temu podjąłem pracę na zlecenie, czy komornik się o niej dowie? jeśli tak, to kiedy? kiedy mogę spodziewac się zajęcia?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Znam przypadki gdzie komornik na takiej pensji nie pojawił się nawet przez rok, wszystko zależy ile pracy ma dany komornik i jak mocno angażuje się w swój fach :)

 4. w24

  Nikt Ci dokładnie nie powie kiedy komornik dowie się, że pracujesz na umowę zlecenie, to zależy od samego komornika i jego obrotności i zdeterminowania. Na pewno prędzej czy później się dowie, wystarczy przecież że komornik odpyta ZUS lub Urząd Skarbowy i już będzie wiedział, że jesteś zatrudniony, szczególnie jeśli chodzi o ZUS. Jak komornika ma wiele spraw na głowie, to ie będzie za Tobą ganiał przez jakiś czas, jeśli jednak komornik czasu ma sporo, to pewnie sprawdza od czasu do czasu dłużników u których windykuje dług.

 5. Dawid

  Umowa zlecenie a komornik.

  Komornik zabrał mi pensję z umowy zlecenie, wiem, że muszę wysłać do niego wniosek czy oświadczenie podpierając się przepisami kodeksu pracy i kodeksu postępowania cywilnego. Wiem również, że jak pensja z umowy zlecenie jest cykliczna np. co miesiąc i nie jest dochodem dodatkowym a głównym, to komornik takie wynagrodzenie musi traktować jak umowa o pracę czy tak? Czy wystarczy jeśli powołam się na:

  Art. 833 kpc

  § 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

  § 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

  ???

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   W artykule znajduje się wzór oświadczenia.

 6. Daria - Poznań

  czy z umowy zlecenie komornik może zająć nawet 550 zł? które nawet nie sięga minimalnej krajowej która jest jednakowo kwota wolną od zajęcia? dodam, że mam drugą pracę na umowę o pracę, czy komornik może zająć tak małe wynagrodzenie z umowy zlecenia? będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli nie jest Twoje jedyne źródło dochodu, to komornik je zajmie choćbyś otrzymywała jedynie nawet 100 złotych miesięcznie.

 7. Iza55

  Syn podjął pracę mając 18 lat. Od urodzenia niepełnosprawny. Od 5 lat ściga go komornik. Ma umowę zlecenie na początek. Nic nie brał na raty itp. Sprawa toczy się w prokuraturze o stalking. Zamawianie towarów. Usług. Czy z umowy zlecenia komornik może coś zabrać? Słyszałam, że jak jest umowa cykliczna to podlega pod umowę pod pracę?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Niestety niepełnosprawność nie wypływa na wysokość zajęcia egzekucyjnego. Ale to co piszesz o cykliczności umowy zlecenie to prawda, jeśli jest to stała praca oraz jedyne źródło dochodu dłużnika, to rzeczywiście przez komornika powinno to być potraktowane jak umowa o pracę. A więc wtedy komornik powinien zastosować kwotę wolną od zajęcia w wysokości 1530 zł/msc. Jest to kwota wolna na 2018 rok. Często bywa tak, że komornik z automatu zajmuje całe wynagrodzenie z umowy zlecenie, wtedy trzeba na ręce komornika złożyć oświadczenie, że wynagrodzenie które otrzymujemy z tytułu umowy zlecenie ma charakter ciągły i jest to nasz jedyne źródło dochodu. Wzór takiego oświadczenia znajdziesz w dziale WZORY PISM. Pozdrowienia!

 8. stały czytelnik

  Droga Pani – ile komornik może zabrać z umowy zlecenia jeśli oprócz tego wynagrodzenia mam pracę stałą? jest to pierwszy miesiąc mojej pracy na zlecenie i widzę, że komornik zajął mi całą wypłatę? długu u komornika mam 36000 zł i jeśli komornik będzie zabierał mi wszystko ze zlecenia, to jaki jest sens dodatkowo pracować? pisała Pani żeby poszukiwać dodatkowych źródeł dochodu, ale po co mi to skoro komornik zajął każdą złotówkę z umowy zlecenia? czy można negocjować z komornikiem wysokość zajęcia komorniczego? Pozdrawiam!

 9. nieszczęśliwa

  Umowa zlecenie a zajęcie komornicze. Mój problem polega na tym, że przed podjęciem pracy na umowę zlecenie pytałam się komornika czy zabierze mi coś z tego wynagrodzenia, bo chciałabym dobrowolnie spłacać jakąś kwotę, komornik się zgodził. Ale kiedy dostałam pierwszą wypłatę, to tak naprawdę nie dostałam ani złotówki, wszyscy pracownicy otrzymali już wypłaty, ale nie ja, podejrzewam, że komornik zajął całe wynagrodzenie.

  Czy komornik miał do tego prawo? skoro zgodził się na dobrowolne wpłaty? jeśli podjęłabym inną pracę, to kiedy komornik dowie sie o umowie zlecenie? czy jest jakaś metoda żeby uchronić się przed takim zajęciem?

 10. Krystyna W.

  Bez sensu są te potrącenia z umowy zlecenia, bo dłużnik chce zarabiać więcej i samemu spłacić swoje długi, a komornik bezczelnie wchodzi na to wynagrodzenie i zajmuje je bez żadnych skrupułów :/

 11. on

  Od listopada 2017 pracuje na umowie zlecenie. Jest to praca u tego samego pracodawcy, ale umowa zlecenie jest wystawiana co miesiąc. Komornik zakwestionował iż nie jest to tzw. „umowa powtarzalna”, gdyż umowa taka powinna być wystawiona przynajmniej na kilka miesięcy. Moje pytanie, czy „umowa powtarzalna” to również umowa zlecenie, która jest powtarzana co miesiąc?

 12. Janinka

  Czy to oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór to ma być opłacone od razu po zakupie? nie umiem płacić przez te szybkie płatności DOTPAY, czy mogę zapłacić tradycyjnym przelewem? oświadczenie potrzebuję, bo komornik zabrał mi całą kwotę wynagrodzenia z umowy zlecenie a to moja jedyna praca i jedyne źródło dochodu, muszę szybko to oświadczenie komornikowi wysłać, żeby nie zabrał kolejnego wynagrodzenia na kolejny miesiąc :((((

 13. Elena

  Umowa zlecenie jako jedyne źródło dochodu a zajęcie komornicze. Piszecie wyraźnie, że komornik nie może zabrać powtarzalnego wynagrodzenia a jednak zajmuje? to jak to jest? komu tu wierzyć? Wam czy komornikowi? czyli co mam teraz zrobić? pobrać to oświadczenie i zanieść komornikowi czy tak? dlaczego w ogóle komornik robi sobie co chce? kto sprawuje władzę nad komornikiem? czy tylko sąd dla którego komornik pracuje? dług jest tak naprawdę nie mój, bo pożyczkę zaciągnęłam dla kogoś a nie dla siebie i ten ktoś przestał ją spłacać, teraz ja mam komornika na głowie i zostałam pozbawiona środków do życia…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Droga Eleno, komornik nie ma prawa zając wynagrodzenia dłużnika które wynika z umowy zlecenie i które jednocześnie jest jedynym źródłem dochodu dłużnika i ma charakter powtarzalny. Niestety komornik bardzo często łamiąc pewne granice, takie wynagrodzenie zajmuje. Nie ma co się nad tym rozżalać, tylko szybko trzeba podjąć kroki, by te zajęte z umowy zlecenie wynagrodzenie – szybko odzyskać. Jedyną metodą jest wysłanie komornikowi oświadczenia które zawarłam w powyższym artykule.

   Potrącenia z umowy zlecenia zdarzają się bardzo często i tak jak pisałam, trzeba się skupić na szybkim działaniu i dostarczeniu komornikowi powyższego oświadczenia. Oświadczenie o jedynym źródle dochodu dla komornika to sposób na odzyskanie zajętego wynagrodzenia i uchronienie przyszłych wypłat przed zajęciem komorniczym. Pozdrawiam serdecznie.

 14. Iwona

  Czy komornik ma prawo udzielić pracodawcy, u którego pracuję na powtarzalną umowę zlecenie, informacji z jakiego tytułu jest zajęcie komornicze? Komornik to uczynił, bo mój pracodawca zadzwonił do niego. Obawiam się że to wpłynie na stosunek pracodawcy do mnie.

 15. ona

  Zacznę od tego, że od niedawna pracuję w sklepie i jestem na umowie zlecenie do 31 grudnia 2018 roku i w piątek dowiedziałam się, że komornik zajął mi konto bankowe – tak mi powiedzieli w banku, bo dzwoniłam tam do nich. Pytałam się na różnych forach, ale słyszałam różne odpowiedzi. Jedni mówili że bez względu na jakiej umowie jestem, komornik może mi zabrać pieniądze dopiero powyżej kwoty 1575 zł, a inni ze jeśli mam umowę zlecenie, to komornik może mi zabrać wszystko.

  Jak to jest naprawdę? W piątek dostałam przelew w kwocie 160 zł i to był jedyny przelew jaki miałam za miesiąc wrzesień. Na dzień dzisiejszy jestem bez grosza. Co zrobić?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Musisz pamiętać, że należy rozgraniczyć zajęcie przez komornika rachunku bankowego i egzekucja z wynagrodzenia, jeśli komornik zablokował Ci konto bankowe, to zasady egzekucji z wynagrodzenia na umowę zlecenie nie mają tu nic do rzeczy. Przy egzekucji z rachunku bankowego, komornik musi pozostawić dłużnikowi co miesiąc 1575 zł i jest to kwota odnawiana co miesiąc.

NAPISZ KOMENTARZ