Umowa zlecenie a komornik + WZÓR oświadczenia

komornik-umowa-zlecenie

Witam, przedmiotem mojego zapytania jest umowa zlecenie a komornik. Od lutego tego roku pracuje jako opiekun do osób starszych, jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Od lutego otrzymuję systematyczne wynagrodzenie od tego samego pracodawcy 20-teg każdego miesiąca. W tym miesiącu NIE otrzymałam przelewu za wynagrodzenie, ponieważ całość zajął komornik.

Że komornik ma takie prawo, to wiem już teraz, ale czytałam, że jeżeli wynagrodzenie z umowy zlecenie jest stałe co miesiąc i systematyczne, a tak jest, to wtedy wynagrodzenie z umowy zlecenie podlega ochronie tak jak w przypadku umowy o prace. Czy to prawda i co robić w takim przypadku, kiedy komornik zajął całą pensję?


Umowa zlecenie a komornik

komornik-umowa-zlecenie

To o czym musisz wiedzieć, to fakt, że wynagrodzenie pochodzące z tytułu umowy cywilnoprawnej, do której należy zaliczyć umowę zlecenie, nie jest tak naprawdę wynagrodzeniem w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.

Z tego powodu też, wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia nie podlega ochronie przed zajęciem komorniczym, tak jak np. wynagrodzenie za pracę na umowę o pracę, konsekwencją tego jest sytuacja, w której całe wynagrodzenie wypłacane z tytułu umowy zlecenia powinno być przekazane komornikowi.

Komornik – umowa zlecenie – jedyny dochód

… a teraz czas na dobrą wiadomość:

Jeżeli umowa zlecenie jest jedynym źródłem dochodu zleceniobiorcy (dłużnika) i wynagrodzenie ma charakter powtarzający się (wypłata co miesiąc), to wtedy podlega ono egzekucji tak jak wynagrodzenie ze stosunku pracy na tych samych warunkach określonych w kodeksie pracy (art. 833 § 2 k.p.c.).

Art. 833. Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych

§ 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

Jeszcze na potwierdzenie, że wynagrodzenie z umowy zlecenia, gdy spełnia warunek powtarzalności, oraz kiedy jest to jedyne źródło dochodu dłużnika, podlega ochronie przed zajęciem komorniczym, zamieszczam słowa rzecznika prasowego Krajowej Rady Komorniczej:

(…) jeżeli dłużnik zatrudniony jest na podstawie umowy cywilnoprawnej i z uwagi na okres obowiązywania umowy wynagrodzenie to spełnia wymóg świadczenia powtarzającego się oraz świadczenia zapewniającego utrzymanie, wówczas pracodawca przy dokonywaniu potrąceń powinien stosować zasady, jakie przewidziane są dla wynagrodzenia za pracę w rozumieniu Kodeksu pracy, czyli:

● 50% wynagrodzenia przy zachowaniu kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę;

● 60% wynagrodzenia bez ograniczeń w egzekucji.

Umowa zlecenie a ochrona przed komornikiem

Jeżeli więc spełniasz wszystkie wskazane wyżej warunki, to powinnaś złożyć u komornika wniosek o zmianę zawiadomienia o zajęciu wierzytelności z tytułu wynagrodzenia z umowy zlecenie. Komornik, otrzymując taki wniosek, będzie musiał rozpatrzyć Twoją sprawę indywidualnie…

Innym sposobem na ochronę wynagrodzenia z umowy zlecenie przed komornikiem jest wysłanie komornikowi oświadczenia, że zajęte przez niego wynagrodzenie jest powtarzalne i jest to Twoje jedyne źródło dochodu, dlatego też podlega ono ochronie przed zajęciem w pełnej kwocie.

Poniżej zamieszczam wzór oświadczenia. Oświadczenie należy jedynie pobrać, wydrukować, a następnie uzupełnić i wysłać listem poleconym do komornika, lub zanieść oświadczenie osobiście do kancelarii komorniczej.

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Podsumowanie

Wynagrodzenie, które otrzymujesz z tytułu umowy cywilnoprawnej, w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy nie jest typowym wynagrodzeniem. W związku z tym, takie wynagrodzenie nie podlega ochronie przed komornikiem jak wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę.

Potrąceniu wynagrodzenia z umowy zlecenia podlega wtedy cała kwota wypłacana przez pracodawcę, jeśli komornik nie postanowił inaczej. Jeśli jednak umowa zlecenia spełnia dwa kryteria, a więc:

  • jest jedynym źródłem dochodu zleceniobiorcy,
  • i ma charakter powtarzający się,

… to wtedy wynagrodzenie takie podlega potrąceniu w wysokości wskazanej w Kodeksie pracy. Niestety komornik sam nie będzie dociekał czy Twoje wynagrodzenie spełnia powyższe kryteria, trzeba wtedy samemu walczyć o zastosowanie ograniczenia przy zajęciu takiego wynagrodzenia.

Artykuły, które warto przeczytać:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
13 komentarzy w “Umowa zlecenie a komornik + WZÓR oświadczenia”
  1. Avatar

    Uważam, że można znaleźć tutaj świetne informacje, ponieważ od jakiegoś czasu się nad tym zastanawiałem, a niestety mam małe kłopoty z zadłużeniami. Mam nadzieję, że wszystko jakoś się rozwiąże i że wszystko będzie już w porządku. Dzięki bardzo za pomoc.

  2. Avatar

    Chce podjąć pracę i spłacić swoje zadłużenie u komorników, ale jak mam to zrobić skoro jak zatrudnią mnie na umowę zlecenie, to komornik zabierze wszystko (całą wypłatę), a za co żyć itp jak zabierze wszystko? i co pod most mam iść mieszkać? chce wyjść z długów mieć spokój nie bać się już, że komornik znowu zapuka do drzwi, chcę po prostu godnie żyć!

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      Witaj Mariusz, jeżeli będzie to Twoje jedyne źródło dochodu, czyli jedyna praca, i będzie miała charakter powtarzalny, to komornik nie będzie miał prawa zająć Ci całego wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenie…

  3. Avatar

    Czy jak na rachunku do umowy zlecenie jest napisany sposób płatności, następnie nazwa banku i jest wpisany komornik to oznacza, że komornik zajął moje wynagrodzenie? Proszę o szybka odpowiedz, skoro otrzymuje pieniądze tak zwane do ręki czy to możliwe że moją pensje odeślą na konto komornicze??

  4. Avatar

    Witam, uczę w szkole, mam umowę zlecenia, która ma charakter ciągły, otrzymałam zawiadomienie ze szkoły, że komornik będzie otrzymywał 50% mojego wynagrodzenia, czyli około 390 zł (otrzymuję 780 zł netto). Jeżeli były ferie i zarobiłam mniej, to ta kwota pozostaje bez zmian? proszę o odpowiedź, gdyż nie za bardzo rozumiem ten przepis.

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      Oprócz samej kwoty wynagrodzenia bardzo ważny jest też etat na jaki w szkole pracujesz, niestety nie napisałaś nic na jego temat, domyślam się, że nie jest to praca na cały etat? czy jest 1/2 etatu? 1/4 etatu? napisz proszę.

  5. Avatar

    Pracuję na umowę zlecenie i mam komornik. Czy komornik zajmie mi całe wynagrodzenie? Jest to moje jedyne źródło utrzymania, a na utrzymaniu mam córkę, która chodzi do drugiej klasy szkoły podstawowej i wychowuje ja samotnie. Proszę o poradę, gdyż nie wiem jak mam dalej postępować i jakie kroki mam poczynić by nie stracić całej wypłaty.

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      W takiej sytuacji zawsze przydaje się wysłanie do komornika oświadczenia którego wzór zamieściłam powyżej. Pozdrawiam.

  6. Avatar

    Witam serdecznie, zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie mojej prośby dotyczącej następującej kwestii: mianowicie: Osoba podjęła zatrudnienie na umowę zlecenie na okres próbny 3 miesięczny od 15 grudnia 2018 do 15 marca 2019 r, w związku z tym iż osoba została poinformowana przez kadrową o zajęciu całej wierzytelności (wynagrodzenia) w całości, osoba pracuje na najniklejszej krajowej i jest to jedyne źródło utrzymania.

    Czy komornik postępuje poprawnie? gdyż zostało wystosowane pismo do niego przez osobę zadłużoną o spłatę co miesiąc w kwocie połowy wynagrodzenia i do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi, ponoć komornik jest na zwolnieniu lekarskim, a sekretarka nie jest kompetentna w udzielaniu informacji.

    W związku z czym, osoba ma przyjechać za tydzień w celu uzyskania informacji ponieważ telefonicznie nie są one udzielane, a podroż do komornika jest bardzo kosztowna. W związku z czym proszę o pomoc, co można w takiej sytuacji zrobić? W związku z tym iż jest to jedyne źródło utrzymania osoby. Pozdrawiam serdecznie.

  7. Avatar

    Witam. Zmieniam pracę a mam zadłużenie u komornika. Na okres próbny w nowej firmie to jest 3 miesiące dostanę umowę zlecenie. Później będzie to normalna umowa i pracę. Czy komornik przez te 3 miesiące zabierze mi wszystkie pieniądze czy tylko połowę? To zależy od komornika? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      Nawet jeżeli są to 3 miesiące okresu próbnego, to i tak komornik musi stosować się do kwoty wolnej od zajęcia komorniczego, jeśli komornik zajmie Ci całą pensję z tytułu umowy zlecenie, to pobierz i wyślij druk który zamieściłam w powyższym artykule. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że będzie to jedyna Twoja praca ten okres próbny?!

  8. Avatar

    Witam, mam umowę zlecenie i komornik zajął mi całą wypłatę, a to był mój jedyny dochód, a mam dwoje dzieci i teraz zostałam bez pieniędzy… co mogę zrobić w takiej sytuacji? a kadrowa nic mi nie powiedziała, proszę o pomoc, bo jestem bez wyjścia i nie mam pojęcia co robić dalej – czy ma złożyć wypowiedzenie umowy w pracy?

  9. Avatar

    Chodzi o zajęcie komornicze całej pensji z umowy zlecenie a jest to moje jedyne źródło utrzymania. Pracuję od 3 miesięcy na umowę zlecenie, dzisiaj komornik zabrał mi cały zarobek i zostaję bez środków na życie to moja jedyna praca.Co zrobić aby odzyskać parę zł. żeby przeżyć? jak trzeba coś napisać to proszę o wzór i gdzie to zanieść? dowiedziałam się, że jest to dług za niespłacane telefony, gdyż byłam w strasznym kryzysie jak i gdzie rozłożyć ten dług aby spokojnie go spłacać? jestem teraz bez środków do życia i wyląduję na ulicy, gdyż muszę opłacić stancję, proszę o pomoc.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *