Umowa zlecenie jak ominąć komornika? [PORADY]

Forum prawneKategoria: KomornikUmowa zlecenie jak ominąć komornika? [PORADY]
Użytkownik zapytał 4 lata temu

Moje zatrudnienie to umowa zlecenie jak ominąć komornika w takiej sytuacji? komornik zajął wszystko od pracodawcy, pozostawiając mnie bez środków do życia.

Chcę wysłać pismo do komornika umowa zlecenie to mój jedyny dochód, a w dodatku powtarzalny. Nie wiem jak mam to pismo napisać, może mi Pani pomóc je sporządzić? żeby komornik oddał mi pieniądze i żeby stosował się do kwoty wolnej od zajęcia? dlaczego mam mieć gorzej niż inni pracownicy na umowach o pracę?

Przy normalnej umowie o pracę komornik stosuje kwotę wolną, które równa się minimalnemu wynagrodzeniu na dany rok, dlaczego komornik nie stosuje kwoty wolnej przy umowach zlecenia? to nie jest w porządku!

Zajęcie komornicze umowy zlecenie miałam w tamtym tygodniu i do dziś komornik się do mnie nie odezwał, czy teraz z każdej wypłaty komornik zajmie wszystko? wiem, że pomagacie dłużnikom w problemach, dlatego i ja proszę o pomoc! Julia/Wa-wa

21 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Jeśli umowa zlecenie, na której jesteś zatrudniona, jest Twoim jedynym wynagrodzeniem, oraz ma charakter powtarzalny, to komornik powinien zastosować tu kwotę wolną od zajęcia jak przy normalnej umowie o pracę.
Źródło:

Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.

Nie wiem, dlaczego tak jest, ale osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych, z punktu widzenia uprawnień pracowniczych są znacząco gorzej traktowani niż zwykli etatowi pracownicy.

Kodeks pracy powinien jednoznacznie zrównać osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych z osobami, które mają status pracownika w rozumieniu kodeksu pracy, by zapewnić im ochronę przed egzekucją z wynagrodzenia.

Jak się bronić przed zajęciem całej pensji na umowie zlecenie?

Po pierwsze, należy wysłać komornikowi oświadczenie, że Twoje wynagrodzenie ma charakter powtarzalny i że jest to Twoje jedyne na chwilę obecną zatrudnienie, jak napisać takie pismo do komornika? nie musisz nic pisać, bo zrobiliśmy to za Ciebie, pobierz proszę poniższy formularz:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Po otrzymaniu takiego oświadczenia komornik powinien już od następnego miesiąca stosować kwotę wolną od zajęcia w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na dany rok.

A co z pieniędzmi, które już zajął komornik?

Oczywiście masz prawo, aby starać się o zwrot pieniędzy od komornika. W tym celu pobierz, wydrukuj i wypełnij poniższy formularz:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Przeczytaj też podobne publikacje:

dora odpowiedział 4 lata temu

Także miałam komornicze zajęcie przy umowie zlecenie, komornik zajął 100% pensji i też zostałam bez pieniędzy na życie. Niestety komornik może zająć całą wypłatę, ale można go powstrzymać, reagując na takie zajęcie. Piszcie do komornika oświadczenia, że to Wasze jedyne wynagrodzenie i żądacie stosowania kwoty wolnej.

Komornik takie oświadczenie powinien uwzględnić i przy następnej wypłacie zająć wam pieniądze jedynie powyżej minimalnej krajowej, która jest kwotą wolną. Ja swoje pieniądze odzyskałam po 2-3 tygodniach i teraz komornik zostawia mi kwotę wolną, a zajmuje tylko 490 zł co miesiąc, a oczywiście pracuję na umowie zlecenie.

Jerzy odpowiedział 4 lata temu

Komornik zajął mi całe wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. Czy jest możliwość odzyskania części wynagrodzenia i jak to zrobić? Druga sprawa… zajęcie komornicze dotyczy tytułu wykonawczego z 2008 roku, wyrok sądu z 2007, czy w takim wypadku nie następuje przedawnienie długu?

ona odpowiedział 4 lata temu

Witam, mam umowę zlecenie, od 2 lat wypłata wpływa na konto bankowe, to jest jedyne źródło dochodów czy komornik może zająć całą pensję? Posiadamy również samochód i zastanawiałam się, czy nie warto go przerejestrować. Jestem zameldowania u rodziców czy komornik może do nich przyjść, czy będzie starał się ze mną dogadać. Czy jest szansa, żeby z komornikiem się dogadać co do wpłaty? żeby nie wchodził na rachunek i wypłatę czy nie mam szans?

Olga odpowiedział 4 lata temu

A co zrobić w przypadku kiedy zakład pracy wysyła komornikowi całość wynagrodzenia z umowy – zlecenie, mimo że komornik wyraźnie zaznaczył, że ma wysyłać wszystko powyżej kwoty wolnej od zajęcia. Jednak Panie kadrowe twierdzą, że przepisy się nie zmieniły i wyślą 100% wynagrodzenia. Komornik w rozmowie twierdzi, że pismo sporządzone zostało prawidłowo i w tym przypadku ma racje, bo zaznaczył kwotę wolną od zajęcia, nie mam więc podstaw do wnoszenia skargi na komornika.

michał odpowiedział 4 lata temu

Witam. Pierwsza umowa zlecenie a komornik. Zmieniam prace na inna i przez pierwszy miesiąc pracodawca chce podpisać ze mną umowę zlecenie a w kolejnym miesiącu umowę o prace. Czy to znaczy ze przez pierwszy miesiąc nie otrzymam pieniędzy, bo umowa zlecenie nie ma charakteru stałego?

małgosia odpowiedział 4 lata temu

Komornik zajął moje konto, mam umowę zlecenie od 2015 roku na okres bezterminowo. Ile może zabrać komornik? Dostałam list o zajęciu przez komornika moich pieniędzy na koncie bankowym, mam umowę zlecenie od 2015 roku do obecnej chwili już na czas nieokreślony. Co robić w takiej sytuacji? Ile mi zabierze komornik z wypłaty? czy mogę się starać i rozłożenie długu na raty u komornika? jak wybrnąć z takiej sytuacji? Proszę o pomoc, mam tylko jeden dochód.

Iwona odpowiedział 4 lata temu

Witam. Mam zajęcie komornicze na koncie. Posiadam dwie umowy, umowę o pracę i umowę zlecenie, najniższej krajowej komornik mi nie zabiera, ale resztę z tytułu umowy zlecenie tak. PROSZĘ o poradę co mam zrobić, aby komornik mi nie zabierał wynagrodzenia z umowy zlecenia Pozdrawiam serdecznie. Z poważaniem Iwona

maagda odpowiedział 4 lata temu

Witam. Komornik a praca na umowę zlecenie. Mam poważny problem. Chciałabym zacząć pracować, ale mam na koncie zajęcie komornicze. Wychowuję sama córkę, więc pieniądze z wykonywanej pracy będą moim utrzymaniem. Przez pierwsze trzy miesiące mam mieć umowę zlecenie a po tym okresie umowę o prace na najniższą krajową. Tu pojawia się moje pytanie. Chciałabym zacząć spłacać swoje zobowiązanie, ale muszę mieć również środki do życia. Czy komornik może zająć mi całe wynagrodzenie z umowy zlecenie? Czy jest możliwe dogadanie się z komornikiem telefonicznie? Wiem, że środków z umowy o prace nie może mi zabrać wszystkich (kwota wolna), ale ze zlecenia tak, tylko czy w takiej sytuacji istnieje szansa na ugodę i spłatę indywidualną w ratach? czy komornik zwolni mi wtedy konto i nie będzie pobierał nic z pensji?

isie odpowiedział 4 lata temu

Witam. Jaki wniosek powinnam wysłać o rozłożenie długu u komornika na raty? mam komornika na ponad 40 tys. zł. Pracuje na umowę zlecenie i komornik zajął mi całą wypłatę i zaraz zabierze mi drugą. Gdy dodzwoniłam się do kancelarii komorniczej, to pani sekretarka kazała mi wysłać podanie o zmniejszenie zajęcia z wynagrodzenia o 50%. Ale to też jest dla mnie za dużo, ponieważ zarabiam maksymalnie 1800 zł. A ja w tym momencie nie mam pieniędzy na nic. Nawet na bilety, żeby dojechać do pracy…

Karolina odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry,
od ponad pół roku nie spłacam rat kredytu. W skrócie zaciągać ten kredyt 2 lata temu moje zarobki sięgały 5-6 tys. netto na dzień dzisiejszy to zasiłki na synka 945 zł plus 400 zł alimentów. Od 3 dni pracuje na umowę zlecenie. Z tego co sobie wyliczyłam (gdyż mam stawkę godzinową) zarobie za styczeń ok. 1200 zł. Tak naprawdę nie wiem, czy komornik już ma moją sprawę, czy też nie, bo do listopada była ona w Windykacji. Muszę być przygotowana na każdą ewentualność. Moje pytanie brzmi: Czy komornik po moim piśmie jak mi wejdzie na konto, bo wiem, że może zabrać wszystko z umowy zlecenia, ale na dziecko nie ma prawa zabrać żadnych pieniędzy, jeżeli napisze, że to mój jedyny dochód główny, będzie zabierał mi tylko 50%? Pozdrawiam Karolina

CWKS odpowiedział 4 lata temu

Witam. Jestem osobą pracującą, komornik właśnie w tym miesiącu zajął mi cala pensje, pracuje na umowie cywilno-prawnej. Zarabiam ok. 2500 tys. miesięcznie i cała kwota została mi zabrana. Mam trójkę dzieci. Oczywiście dostaję pieniądze z gminy, lecz są one przekazywane na szkołę dzieci i jedzenie. Lecz opłaty za mieszkanie, telefon, leki dla dzieci robiłam ze swojej wypłaty. Tak naprawdę zostaję bez środków do życia. Czy mogę w jakiś sposób dogadać się z komornikiem co do tego miesiąca, żeby odzyskać chociaż część pieniędzy?

Basia I. odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry. Jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Wynagrodzenie mam wypłacane do 10 następnego miesiąca. Do 10 lutego zostanie mi wypłacone ponad 1150 euro. Pracuję w Niemczech, ale na rzecz polskiej firmy. Na tym wynagrodzeniu „siedzi” komornik.

Po oświadczeniu, że jest to moje jedyne źródło dochodu, pracodawca przelewa na rachunek komornika 50% moich zarobków. To bardzo dużo. Tym bardziej że wierzycielem jest ULTIMO. Moje pytanie brzmi: Czy mogę dogadać się ze Zleceniodawcą, aby wypłacał mi wynagrodzenie w kwotach nie wyższych niż 450 euro miesięcznie?

Tyle w przeliczeniu na euro wynosi kwota wolna od zajęcia / 1950 zł/ Tym bardziej że nie mam dochodów co miesiąc. Wyjeżdżam na kontrakty do opieki nad seniorami z Promedica24 i w ten sposób miałabym zapewniony byt w marcu i kwietniu, kiedy będę w Polsce bez innych dochodów. Pozdrawiam. Agnieszka

Ewelina K. odpowiedział 4 lata temu

Witam, mam osobę na umowie zlecenie i dostałam pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia, ale nie jest to zajęcie alimentacyjne. Zlecenie jest na kwotę 1200 brutto. Czy mogę robić jakieś potrącenia z tej umowy jeżeli tak, to w jakiej wysokości? i jaki procent powinnam oddawać miesięcznie komornikowi? Proszę o odpowiedź.

samotna matka odpowiedział 4 lata temu

Witam, mam umowę zlecenie, jestem samotnie wychowującą matką dwójki dzieci, komornik zajął mi konto, napisałam pismo z prośbą, żeby pobierał mi 15% wynagrodzenia. W dniu wypłaty okazało się, ze komornik zabrał mi całą wypłatę (1800 zł), co mogę zrobić w takiej sytuacji? Dostałam 75 zł jak mam przeżyć wraz z dziećmi i opłacić rachunki?

Maciek odpowiedział 3 lata temu

Dziękuję za pomoc, pobrałem oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu i komornik oddał pieniądze i zdjął zajęcie z pensji. Pozdrawiam Maciek K.

Gabi odpowiedział 3 lata temu

Witam i proszę o pomoc. Właśnie otrzymałam zajęcie komornicze z wynagrodzenia. Pracuję na umowę zlecenie i mam umowę do 2023 r. jest to moje jedyne źródło dochodu. Komornik w zajęciu wierzytelności z tytułu umów cywilnoprawnych nadmienia, ze na podstawie art.896.909 kpc. zobowiązuje dłużnika zajętej wierzytelności, aby należnego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył na konto komornika. Proszę o pomoc. Dziękuję.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

w takim wypadku, Pani zleceniodawca zobowiązany jest przygotować i doręczyć komornikowi pismo z informacjami, w jakim zakresie może być realizowane zajęcie lub że zajęcie nie może być realizowane.

Jeśli wynagrodzenie z umowy zlecenia jest Pani jedynym dochodem, to zleceniodawca powinien ten dochód potraktować, jak wynagrodzenie za pracę z tytułu umowy o pracę, stosując kwoty wolne od zajęcia.

Jeżeli dług nie jest alimentacyjny, zleceniodawca powinien ograniczyć zajęcia do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, a jeśli dochód jest znacznie wyższy do połowy płacy. Wyliczenie odpowiednich kwot dla Pani i dla komornika leży w obowiązku zleceniodawcy.

Przy czym dodam, że kwota wolna od zajęcia wynosi obecnie tyle, co płaca minimalna, czyli 2 800 zł brutto, co daje 2 061 zł na rękę. Taka „pensja” musi zostać Pani wypłacona, nadwyżka powinna trafić do komornika.

Jeśli zleceniodawca nie potrafi wyliczyć odpowiednich kwot, powinna Pani trzymać rękę na pulsie, tak by nie doszło do jej pokrzywdzenia. W żadnym razie nie może dojść do przekazania całej płacy komornikowi, kiedy nie ma Pani innego dochodu!

Natomiast to, co powinna Pani zrobić, to złożyć komornikowi formularz wyjawienia majątku, który został Pani doręczony wraz z postanowieniem o wszczęciu egzekucji. W treści pisma należy wskazać, że wynagrodzenie z pracy zleconej jest jej jedynym źródłem dochodu. Podobną informację powinien przygotować zleceniodawca w odpowiedzi do zajęcia.

W takich sytuacjach szczególnie przydatne okazuje się oświadczenie, którego wzór załączam poniżej:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Koniecznie przeczytaj teraz poradnik: Komornik zajął mi całe wynagrodzenie z umowy zlecenie, co robić?

wedw2 odpowiedział 3 lata temu

Ile komornik zabierze z umowy zlecenie? Mąż pracuje na umowę zlecenie, pracodawca dostał pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia. Dług jest spowodowany niepłaceniem zobowiązań do banku. Ile będzie potrącał pracodawca z umowy zlecenia jeśli to jedyne źródło dochodów? Mąż ma również zobowiązania alimentacyjne które w pierwszej kolejności powinny być zaspokajane tak?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli umowa zlecenie jest jedynym wynagrodzeniem męża, to pracodawca powinien zastosować ograniczenia egzekucji, o których mówi kodeks pracy. Powyższe przekłada się na okoliczność, że pracodawca zobowiązany jest wypłacić mężowi wynagrodzenie odpowiadające płacy minimalnej, a jedynie nadwyżkę przekazać na rachunek wskazany przez komornika sądowego.

Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest udzielić odpowiedzi komornikowi i w niej wyjaśnić zasady potrąceń, czyli wskazać, że płaca z umowy zlecenia jest jedynym i powtarzającym się dochodem dłużnika.

Natomiast co do obowiązku alimentacyjnego męża, to nie wpłynie on na wysokość potrąceń, czyli nie zmieni kwoty do wypłaty. Niemniej jednak należy dbać o regulowanie bieżących rat alimentacyjnych.

Jest to o tyle istotne, że przy egzekucji długów alimentacyjnych z wynagrodzenia z pracy zleconej nie obowiązują kwoty wolne od zajęcia.

Dlatego przy długach alimentacyjnych dochodzi do zajęcia całości wynagrodzenia, chyba że niższa kwota jest potrzebna do uregulowania zadłużenia.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu
oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu