Czy komornik dowie się o DRUGIEJ pracy na umowę zlecenie?

Witam, posiadam zajęcie komornicze, komornik zabiera określoną sumę, jednak to, co zostawia mi na życie, czyli najniższa krajowa nie wystarcza mi na życie i pokrycie pozostałych długów, a za coś muszę jeszcze żyć…

Chciałbym podjąć drugą pracę, aby móc normalnie funkcjonować, byłaby to praca na umowę zlecenie i chciałbym założyć drugie konto w banku, jaka jest szansa na to, że komornik nie ruszy drugiego wynagrodzenia jeśli ściąga je już z pierwszej pensji? która nie jest mała (około 2000 tys. miesięcznie zabiera komornik). Czy komornik dowie się o drugiej umowie zlecenie? proszę o pomoc…


Czy komornik dowie się o drugiej pracy na umowę zlecenie?

Witaj, na samym początku pragnę napisać, iż nie dziwi mnie fakt, że szukasz rozwiązania, w jaki sposób podnieść standard swojego życia skoro w tym momencie na codzienne utrzymanie, stałe wydatki i zobowiązania po zajęciu komorniczym pozostaje ci kwota lekko ponad 1 600 zł miesięcznie.

Twoja decyzja o podjęciu dodatkowej pracy jest moim zdaniem słuszna. Z pewnością dodatkowe pieniądze pozwolą ci szybciej pozbyć się długów. Jednak, czy uda ci się ukryć dochód przed komornikiem – tego nie wiem.

Zaraz napiszę ci jednak, w jaki sposób prowadzone jest postępowanie egzekucyjne i mam nadzieje, że właśnie z tych informacji sam wyciągniesz wnioski i dojdziesz do tego jakie masz szansę na zachowanie wynagrodzenia z pracy dodatkowej na umowę zlecenie.

Aczkolwiek pamiętaj, że jeżeli tylko masz siły i możliwości podjęcia kolejnej pracy, to dodatkowe źródło dochodu nawet zajęte przez komornika przybliża cię do wyjścia z tej patowej, nieprzyjemnej sytuacji, jaką jest siedzenie w długach.

Jeszcze większe wpłaty na rzecz wierzycieli z miesiąca na miesiąc przybliżają cię do zakończenia egzekucji komorniczych, a co za tym idzie rozpoczęcia nowego etapu życia bez długów i komorników.

Dodatkowa praca na umowę zlecenia, a komornik

Zapewne wiesz, że praca na umowę zlecenie jeżeli stanowi dodatkowy dochód nie podlega ochronie przed zajęciem.

Ty masz już stałe zatrudnienie, z którego komornik egzekwuje całą kwotę ponad to czego zająć nie może. Na życie pozostaje ci jedynie kwota równa wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę netto.

Pomimo to dochód z pracy zleconej jako dodatkowe źródło dochodu podlegać będzie zajęciu egzekucyjnemu w pełnej wysokości.

Powyższe jest konsekwencją regulacji zawartej w art. 833 §1 w związku z §21 z której wynika, że ograniczenie egzekucji, o której mowa art. 87 i art. 871 kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.

W twoim przypadku wymieniona powyżej przesłanka jedynego źródła utrzymanie nie zostanie spełniona, dlatego wynagrodzenie z pracy zleconej, tak jak już powyższej wskazałam podlegać będzie zajęciu w pełnej wysokości.

Jak ukryć dochód przed komornikiem – czy to możliwie?

Jednakże jeżeli w tym momencie komornik prowadzi przeciwko tobie postępowanie egzekucyjne i jest ono skuteczne – komornik znalazł źródło, z którego sukcesywnie ściągana jest należność, to wątpię aby ten sam komornik dokonywał kolejnych czynności egzekucyjnych zmierzających do odszukania innych składników twojego majątku w celu ich zajęcia, chyba że z takim wnioskiem wystąpi wierzyciel.

Jest więc szansa, że w trakcie obecnego postępowania egzekucyjnego komornik nie podejmie dalszych czynności, ograniczając zajęcie do wynagrodzenia za pracę i rachunku bankowego.

Natomiast ważne abyś dbał o regulowanie innych zobowiązaniach, a wspominasz że takie jeszcze posiadasz.

Wiedz, że jeśli któryś z twoich wierzycieli złoży wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej, to pierwszą z podejmowanych przez nowych komorników czynnością będzie odszukanie i zajęcie twojego wynagrodzenia za pracę i rachunków bankowych.

Egzekucja komornicza z rachunku bankowego

Dziś dzięki mobilnej aplikacji o nazwie OGNIVO komornicy w ciągu kilku minut dostają informację o wszystkich aktywnych rachunkach bankowych dłużnika praktycznie w każdym banku na terenie Polski.

Dlatego i twoje “nowe” konto bankowe zostanie w ten sam sposób zajęte, a kwota wolna od zajęcia bez względu na podsiadaną ilość rachunków bankowych będzie jedna.

Egzekucja komornicza z wynagrodzenia za pracę

Dalszą czynnością komornika będzie wysłanie zapytania do ZUS o przekazanie informacji na temat danych podmiotu, który odprowadza za ciebie składki społeczne.

To spowoduje, że komornik zyska informacje również w przedmiocie twoich źródeł dochodu.

Na skutek czego komornik wyśle obu twoim pracodawcom informację o zajęciu.
Wiedz, że to na twoich pracodawcach spoczywa obowiązek prawidłowego wyliczenia kwot wolnych od zajęcia.

Zatem twój zleceniodawca po weryfikacji (rozmowie z tobą), że dochód z pracy zleconej nie jest jedynym twoim źródłem utrzymanie będzie zobowiązany pod rygorem konsekwencji prawnych przekazać na wskazane przez komornika konto cały twój wypracowany dochód.

Tak więc wiesz już, że jeśli obecne postępowanie egzekucyjne przebiegać będzie jak do tej pory, a komornik będzie miał możliwość dalszej egzekucji niemałej kwoty, bo podajesz, że blisko 2 000 zł miesięcznie, to nie powinno zdarzyć się tak, że będzie szukał innych składników majątku do zajęcia.

Musisz jednak uważać na innych wierzycieli, tak by nie dopuścić do zaangażowania nowych komorników, którzy bezwzględnie w krótkim czasie odszukają i zajmą twój dochód również z pracy zleconej.

Mam nadzieje, jednak że wszystko ułoży się zgodnie z twoimi myślami i szybko wyjdziesz z długów. Powodzenia!

Co zrobić jeśli komornik zajął całą pensję z umowy zlecenie?

Wystarczy wysłać komornikowi oświadczenie, że wynagrodzenie z umowy zlecenie to jedyne Twoje źródło dochodu i ma ono charakter powtarzalny:

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Czy komornik dowie się o DRUGIEJ pracy na umowę zlecenie?”
  1. Witam, mam rentę rodzinną od 9 lat, która nie wpływa na konto, chcąc sobie trochę dorobić, dostałam umowę- zlecenie godz. pracy nie są stale. Wychodzi mi 14 godz. miesięcznie brutto na godz. mam 14.70. Czy komornik może mi zabrać całą kwotę zarobioną przeze mnie? Będę wdzięczna za informacje. Dziękuje i pozdrawiam.

  2. pracodawca

    Witam. Proszę o poradę. Jako pracodawca pani Danuty dostałam wezwanie do zajęcia w całości wynagrodzenia za pracę u mnie. P. Danuta pracuje u mnie na umowę zlecenie – kwota wynagrodzenia niewielka za sprzątanie sporadyczne ok. 300-400 zł miesięcznie. P. Danuta jest emerytką i dostaje emeryturę w kwocie 800 zł, bo też jest zajęta przez innego komornika. Czy w związku z tym, że p. Danuta nie ma nawet minimalnego wynagrodzenia łącznie z obydwu źródeł, muszę przekazać jej wynagrodzenie w całości do komornika? Proszę o radę, bo Pani Danuta nie ma na życie.

Comments are closed.