Umowa zlecenie a zajęcie komornicze – [WZÓR oświadczenia]

Witam, posiadam umowę zlecenie podpisywaną co miesiąc od dwóch lat. Od października 2018 mam opłacane składki do ZUS-u. Wysokość wynagrodzenia wynosi 600 zł brutto, czy ZUS lub komornik może mi zająć całe wynagrodzenie z umowy zlecenie? Jeśli tak to bardzo bym prosiła o poradę, co w takiej sytuacji mogę zrobić?


Umowa zlecenie a zajęcie komornicze

Jeśli umowa zlecenie jest systematycznie przedłużana co tydzień, co miesiąc, czy co inny okres, i jeśli jest to Twoje jedyne wynagrodzenie, jakie otrzymujesz, to komornik nie ma prawa zajmować całej pensji z umowy zlecenie.

Wynagrodzenie z umowy zlecenia spełniające dwa warunki, czyli:

  • powtarzalność,
  • jedyne źródło dochodu,

… musi być traktowane przez komornika jak tradycyjne wynagrodzenie za pracę, czyli komornik powinien zastosować kwotę wolną od zajęcia z wynagrodzenia.

Jasno o tym mówi:

Sąd Najwyższy orzekł dnia 17 grudnia 1981, że:

„Kwoty pobrane z tytułów wymienionych w art. 833 § 2 k.p.c. podlegają egzekucji z ograniczeniem wynikającym z odpowiedniego zastosowania art. 829 pkt 5 k.p.c.”

Art. 829. Nie podlegają egzekucji:

5) u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy na czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nie otrzymującego stałej płacy – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie;

Nie wolno również zapomnieć o:

Art. 833. § 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

A więc: komornik może zająć do 50% wynagrodzenia oraz stosować się do kwoty wolnej od zajęcia, której wysokość sprawdzisz w tym artykule: kwota wolna od zajęcia komorniczego z pensji.

Co, jeśli mimo wszystko komornik zajął całą wypłatę z umowy zlecenie?

Wtedy komornika należy przesłać stosowane oświadczenie, wzór takiego oświadczenia zamieszczam poniżej, wystarczy dokument pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie dostarczyć komornikowi za pomocą Poczty Polskiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, lub osobiście.

Oświadczenie do komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Po otrzymaniu powyższego oświadczenia komornik powinien zastosować kwotę wolną, a także maksymalną procentową wartość zajęcia wynagrodzenia.

Oczywiście można również postarać się o zwrot nienależnie już zajętej przez komornika kwoty. Tutaj z kolei możesz posłużyć się poniższym pismem:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Jeśli natomiast komornik wciąż nie stosuje się do Twoich uwag, to można złożyć na komornika skargę, wzór skargi na komornika zamieszczam więc poniżej:

Mam nadzieję, że jednak trafisz na komornika, który wie, co robi i nie ma zamiaru utrudniać życia dłużnikowi, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...