Czy komornik może zająć mi całą wypłatę z umowy zlecenie?

Witam mam pytanie, czy komornik może zająć mi całą wypłatę z umowy zlecenie jak płacę zaległości alimentacyjne? a mam na utrzymaniu 5 dzieci? A mój pracodawca zabiera całą pensję i nie jestem w stanie utrzymać rodziny. W każdej innej firmie pobierali mi pracodawcy połowę wypłaty, proszę o odpowiedź, pozdrawiam!


Czy komornik może zająć całą wypłatę z umowy zlecenie?

To zależy, bo jeśli Twoje wynagrodzenie ma charakter systematyczny, a więc wypłacane jest co miesiąc lub systematycznie co daną ilość dni, oraz wynagrodzenie to jest Twoim jedynym źródłem dochodu, to komornik taką umowę zlecenie powinien potraktować jak zwykłą, tradycyjną umowę o pracę.

…a więc podsumowując:

Każde wynagrodzenie  z tytułu umowy zlecenie, podlega ochronie przed zajęciem komorniczym całego wynagrodzenia, jeżeli jest to wynagrodzenie systematyczne i jest to jedyne źródło utrzymania dłużnika wobec którego toczy się postępowanie egzekucyjne!

Ile może zająć komornik z umowy zlecenia? egzekucji z takiego wynagrodzenia podlega połowa wysokości wynagrodzenia (art. 87 § 3.2 k. p.), ale trzeba też pamiętać, że istnieje kwota wolna od zajęcia komorniczego, która w tym roku wynosi równowartość najniższej krajowej, a więc kwota wolna od zajęcia to 1634 zł.

Jednak jeśli jest to dług alimentacyjny, to sytuacja nieco zmienia się i zgodnie z Art. 87.

Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach: 1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,

Czyli komornik ma prawo zająć z Twojej pensji 3/5 jej wysokości, ponieważ Twój dług ma charakter alimentacyjny. Jeśli tak jak piszesz, komornik zajął całą pensję z umowy zlecenia, to zrobił to niezgodnie z prawem!

W takim wypadku musisz szybko zadziałać i wysłać do komornika (lub dostarczyć osobiście) oświadczenie w którym oznajmiasz komornikowi, że Twoje wynagrodzenie jest powtarzalne i jest to Twoje jedyne źródło dochodu, prosząc jednocześnie o zastosowanie kwoty wolnej od zajęcia.

W tym celu pobierz, wydrukuj i wypełnij poniższy wzór pisma:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu - wzór

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Jeśli komornik mimo oświadczenia, które mu dostarczysz, nadal zajmuje całe Twoje wynagrodzenie, to należy złożyć skargę na czynności komornika. Wzór skargi na czynności komornika dołączam tutaj:

Skarga-na-czynności-komornika

Skarga na czynności komornika – wzór

Z doświadczenia jednak wiem, że oświadczenie powinno w tej kwestii wystarczyć i rozwiać wszelkie wątpliwości jakie komornik mógł mieć zajmując całą Twoją pensję.

Im szybciej dostarczysz komornikowi oświadczenie, tym szybciej komornik wprowadzi w życie kwotę wolną od zajęcia, a więc czas gra tutaj na Twoją niekorzyść…

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
2 komentarzy w “Czy komornik może zająć mi całą wypłatę z umowy zlecenie?”
  1. Avatar

    komornik zabrał mi całe wynagrodzenie za umowę na zlecenie, to znaczy, że ZUS wszedł mi na wypłatę i zabrał wszystko, nie mam na życie, teraz byłem złożyć wniosek o rozłożenie długu na raty, lecz w zus-ie powiedzieli mi że przyjmą wniosek, ale może to potrwać 2 miesiące i powiedzieli, że przez ten czas co będę czekał, to tej wypłaty następnej tak samo nie dostanę… co mam zrobić? nie mam za co żyć?!

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      Jeśli to jest Twoje jedyne wynagrodzenie, i ma ono charakter ciągły, to komornik nie ma prawa zająć Ci całej wypłaty, komornik ma obowiązek zastosować kwotę wolną od zajęcia komorniczego z pensji! jeśli komornik zabrał Ci całą wypłatę, to musisz złożyć oświadczenie, którego wzór zamieściłam w powyższym artykule. Pozdrawiam!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *