Dzień dobry, komornik zajął mi pensję z tytułu umowy zlecenie. Powiedział, że zajmuje całą pensję. Czy miał prawo? W ten sposób zostałam bez środków do życia…


Czy umowa zlecanie podlega ochronie przed komornikiem?

Wynagrodzenie które otrzymałaś z tytułu umowy-zlecenia (umowa cywilno-prawna), nie podlega niestety ochronie o limitach potrąceń komorniczych. Komornik miał prawo zająć Ci całe wynagrodzenie – wiem, to zupełnie nie trzyma się kupy. Inne rodzaje wynagrodzeń ustawodawca objął ochroną, ale pensji z umowy-zlecenia – niestety nie… UWAGA: komornik może zająć całą kwotę, tylko w przypadku, gdy było to jednorazowe zlecenie!

Powtarzalne wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia

Jeżeli natomiast Twoje wynagrodzenie z tytułu umowy-zlecenie ma charakter powtarzalny, a więc kiedy otrzymujesz pieniądze od tego samego pracodawcy systematycznie co miesiąc, to wynagrodzenie takie podlega już ochronie przed komornikiem!

Sąd Najwyższy orzekł dnia 17 grudnia 1981, że: „Kwoty pobrane z tytułów wymienionych w art. 833 § 2 k.p.c. podlegają egzekucji z ograniczeniem wynikającym z odpowiedniego zastosowania art. 829 pkt 5 k.p.c.”

Ile zabierze komornik z pensji umowy-zlecenie?

Jeśli nie są to zaległe alimenty, gdzie komornik może zająć aż 3/5 pensji, to komornik w normalnych okolicznościach może zabrać nie więcej niż połowę Twojej pensji.

Tylko komornik jest w stanie wyłączyć z zajęcia komorniczego jakąś część Twojego wynagrodzenia. Jeśli trafiłaś na komornika, który nie postępuje w sposób uczciwy, to będzie problem i trzeba przygotować się na stoczenie batalii z nieuczciwym komornikiem!

Skoro, tak jak piszesz, komornik zajmuje Ci całą wypłatę, a charakter Twojej umowy-zlecenie jest ciągły (wypłata co miesiąc), to pracodawca na pewno otrzymał pismo od komornika, gdzie nie było żadnej wzmianki o wyłączeniu choćby części wynagrodzenia spod zajęcia komorniczego.

Być może nastąpiła pomyłka? dość często zdarza się też, że komornik nie zna tak naprawdę charakteru umowy łączącej dłużnika z pracodawcom!

Kontakt z komornikiem

Nawiązanie kontaktu z komornikiem to pierwsza rzecz którą powinnaś zrobić! Poproś o uzasadnienie zajmowania całej pensji, skoro masz ciągłą i systematyczną umowę-zlecenie, oraz jest to Twoje jedyne źródło utrzymania.

Ponadto, jeśli komornik zajął Ci całą pensję z tytułu umowy zlecenie, to możesz od razu złożyć oświadczenie, że pensja ta jest Twoim jedynym źródłem utrzymania, gotowy i sprawdzony wniosek znajdziesz w dziale –> wzory pism i wniosków.

Trzymam za Ciebie kciuki, skontaktuj się z komornikiem telefonicznie, listownie lub osobiście. Ja wybrałabym formę wizyty osobistej w siedzibie komornika, można wtedy wyjaśnić wszystko „od ręki”.

Pamiętaj też, że przysługuje Ci złożenie skargi na czynności komornicze <– tu dowiesz się jak to zrobić.

Przeczytaj także:

[0]
możesz dodać do koszyka kolejny formularz lub przejść do finalizacji transakcji
0.00 zł Zapłać

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!
1 Udostępnień