Komornik zajął mi CAŁĄ pensje z tytułu umowy zlecenie

Dzień dobry, komornik zabrał całą wypłatę z tytułu umowy zlecenie. Powiedział, że zajmuje całą pensję. Czy miał prawo? W ten sposób zostałam bez środków do życia… co robić?


Umowa zlecenie a komornik

Wynagrodzenie, które otrzymałaś z tytułu umowy-zlecenia (umowa cywilno-prawna), nie podlega niestety ochronie o limitach potrąceń komorniczych.

Komornik miał prawo zająć Ci całe wynagrodzenie – wiem, to zupełnie nie trzyma się kupy. Inne rodzaje wynagrodzeń ustawodawca objął ochroną, ale pensji z umowy-zlecenia – niestety nie… UWAGA: komornik może zająć całą kwotę, tylko w przypadku, gdy było to jednorazowe zlecenie!

Powtarzalne wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia

Jeżeli natomiast Twoje wynagrodzenie z tytułu umowy-zlecenie ma charakter powtarzalny, a więc kiedy otrzymujesz pieniądze od tego samego pracodawcy systematycznie co miesiąc, to wynagrodzenie takie podlega już ochronie przed komornikiem!

Sąd Najwyższy orzekł dnia 17 grudnia 1981, że: „Kwoty pobrane z tytułów wymienionych w art. 833 § 2 k.p.c. podlegają egzekucji z ograniczeniem wynikającym z odpowiedniego zastosowania art. 829 pkt 5 k.p.c.”

Ile zabierze komornik z pensji umowy zlecenie?

Jeśli nie są to zaległe alimenty, gdzie komornik może zająć aż 3/5 pensji, to komornik w normalnych okolicznościach może zabrać nie więcej niż połowę Twojej pensji.

Tylko komornik jest w stanie wyłączyć z zajęcia komorniczego jakąś część Twojego wynagrodzenia. Jeśli trafiłaś na komornika, który nie postępuje w sposób uczciwy, to będzie problem i trzeba przygotować się na stoczenie batalii z nieuczciwym komornikiem!

Skoro, tak jak piszesz, komornik zajmuje Ci całą wypłatę, a charakter Twojej umowy-zlecenie jest ciągły (wypłata co miesiąc), to pracodawca na pewno otrzymał pismo od komornika, gdzie nie było żadnej wzmianki o wyłączeniu choćby części wynagrodzenia spod zajęcia komorniczego.

Być może nastąpiła pomyłka? dość często zdarza się też, że komornik nie zna tak naprawdę charakteru umowy łączącej dłużnika z pracodawcą!

Kontakt z komornikiem

Nawiązanie kontaktu z komornikiem to pierwsza rzecz, którą powinnaś zrobić! Poproś o uzasadnienie zajmowania całej pensji, skoro masz ciągłą i systematyczną umowę-zlecenie, oraz jest to Twoje jedyne źródło utrzymania.

Ponadto, jeśli komornik zajął Ci całą pensję z tytułu umowy zlecenie, to możesz od razu złożyć oświadczenie, że pensja ta jest Twoim jedynym źródłem utrzymania, gotowy i sprawdzony wniosek znajdziesz w dziale —> wzory pism i wniosków.

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Trzymam za Ciebie kciuki, skontaktuj się z komornikiem telefonicznie, listownie lub osobiście. Ja wybrałabym formę wizyty osobistej w siedzibie komornika, można wtedy wyjaśnić wszystko “od ręki”.

Pamiętaj też, że przysługuje Ci złożenie skargi na czynności komornicze <— tu dowiesz się jak to zrobić.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Przeczytaj także:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

4 komentarzy w “Komornik zajął mi CAŁĄ pensje z tytułu umowy zlecenie”
  1. Dzień dobry, mam problem z komornikiem, mam dług 2 tys. Podjęłam prace na umowie zlecenie, rozmawiałam z księgową komornika. I powiedziała, ze jest prawo ze komornik może wszystko z wynagrodzenia zająć. Co mam zrobić? Czy muszę jechać do komornika? Czy wystarczyłoby list napisać jakiś? Proszę o szybkie rozpatrzenie mojej prośby i o odpowiedź.

    1. Janina Gołębiecka

      Musisz wysłać do komornika oświadczenie, że wynagrodzenie pochodzące z umowy zlecenie jest Twoim jedynym źródłem dochodu ma charakter powtarzalny. Wzór oświadczenia znajdziesz w powyższym artykule, lub w dziale WZORY PISM.

  2. od kilku lat jestem dłużnikiem funduszu alimentacyjnego (moje zadłużenie to ok 90 000) ile może mi zająć komornik z umowy zlecenia? jeżeli jest to moje jedyne źródło dochodu? czy 3/5 wypłaty czy jakąś inna kwotę?

  3. Komornik sądowy w grudniu wysłał do mojego pracodawcy nakaz zajęcia wierzytelności Km 1918XX/XX ale pracodawca już się ze mną rozliczył wcześniej, bo to była umowa zlecenie, po tym przyszło mi pismo od komornika, że sprawa zostaje umorzona i wraca z powrotem do wierzyciela Kaczmarski Inkasso i teraz oni kazali mi spłacić 1400 zł kontaktując się telefonicznie i sprawa numer Km 1918XX/XX ma numer KI: 94851 i pod takim tytułem mam wpłacić zadłużenie, numer konta przysłali SMS-em.

Comments are closed.