Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Zajęcie komornicze z wynagrodzenia, czy otrzymam resztę kwoty??

Witam, czy w przypadku zajęcia komorniczego części wynagrodzenia rozumiem, że reszta wynagrodzenia wolna od zajęcia jest mi przelewana na konto. Konto mam w banku w którym miałem problem ze spłatą i ten ban zwrócił się do komornika o egzekucję.

Czy tą resztę wolna od zajęcia komorniczego, bank może mi zabrać też na poczet długu? Pytam bo słyszałem, że bank też prześle tą resztę do komornika i trzeba się odwołać ale pieniądze już przepadną. Czy mogę brać wynagrodzenie do ręki od pracodawcy wtedy uniknę w/w sytuacji. Pozdrawiam.


Egzekucja z wynagrodzenia a pieniądze do ręki

Jeśli poprosisz pracodawcę o przekazywanie pieniędzy z tytułu wynagrodzenia za pracę bezpośrednio do Twoich rąk, to i tak nie unikniesz egzekucji z wynagrodzenia, dlaczego?

Ponieważ, komornik przesyłając wniosek o zajęcie pensji dłużnika, którą pracodawca wypłaca dłużnikowi, nakazuje również pracodawcy obliczenie wysokości zajęcia (jest to obowiązek pracodawcy wobec komornika) i co miesiąc, przekazywanie obliczonej kwoty na konto komornika. Pracodawca musi się zobowiązać, że co miesiąc w tym i tym dniu, będzie przelewał komornikowi kwotę zajęcia z pensji.

Jeśli poprosisz pracodawce o przekazywanie pensji do Twoich rąk, to i tak pracodawca najpierw wyśle należną kwotę komornikowi, a Tobie wypłaci jej pozostałość.

O tym ile komornik może zająć z pensji <– pisałam w tym artykule, koniecznie sprawdź ile zabierze Ci komornik, oraz czy pracodawca właściwie obliczył kwotę zajęcia!

Jeśli chodzi resztę pensji już po potrąceniu komorniczym, to tak, pensja ta trafi na Twoje konto bankowe, i tutaj też musisz uważać, ponieważ komornik ma prawo zająć Twoje konto bankowe, a dokładniej środki na nim zdeponowane.

Jeśli Twój wierzyciel we wniosku do komornika, wskazał nie tylko zajęcie pensji, ale i Twojego rachunku bankowego, to komornik może zająć także środki na nim zgromadzone.

Jeśli chodzi o egzekucję z rachunku bankowego, to kwota wolna od zajęcia wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia brutto, czyli jeśli pomnożymy 2100 zł x 75% – otrzymamy kwotę 1575 zł.

To jest kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego, limit ten jest odnawiany co miesiąc. Jeśli dla przykładu założymy, że na swoim koncie bankowym masz 5.000 zł, to komornik będzie mógł zająć aż 3425 zł. Komornik ma obowiązek pozostawić jedynie kwotę 1575 zł (kwotę wolną od zajęcia).

Jeśli chodzi o pytanie: czy wolną od zajęcia komorniczego kwotę, bank może mi zabrać też na poczet długu? prawdopodobnie nie może, bo pewnie już dawno by to zrobił prawda? :-) a nie oddawałby sprawę do komornika.

Dla bezpieczeństwa jednak, będąc na Twoim miejscu założyłabym konto bankowe w innym banku.

Wybrane artykuły, które musisz przeczytać:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!
1 Udostępnień

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


10 komentarzy

 1. Ewka

  Komornik zajął mi 400zł z najniższej krajowej na umowę o pracę (2100zł brutto). Czy miał do tego prawo? Zadłużenie pochodzi z niespłaconej pożyczki.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o dług niealimentacyjny, to komornik ma obowiązek trzymać się kwoty wolnej przy egzekucji z wynagrodzenia, która w 2018 roku wynosi 1530 zł (minimalna krajowa netto). Warto też pamiętać o tym, że przy egzekucji z wynagrodzenia, to nie komornik kalkuluje kwotę zajęcia komorniczego, a pracodawca. Dlatego w pierwszej kolejności udaj się do pracodawcy i zapytaj co było podstawą pomniejszenia kwoty wolnej od zajęcia, którą jasno ustala prawo. Bo w tym momencie, pracodawca łamie prawo.

 2. Ola29

  Pracuję na umowę zlecenie i mi komornik zabrał mi całą wypłatę i zostałam bez środków do życia, a zarabiam brutto 530 zł.

 3. Daniel

  Witam, od dwóch miesięcy pracuje, pierwszą wypłatę komornik zabrał całą z konta bankowego, wynagrodzenie 1530 zł, wczoraj szef wysłał pieniądze, każdy już dostał – mi się nawet nie pojawiły na koncie, co zrobić? nie są to potrącenia za alimenty. Co zrobić aby odzyskać zajęte przez komornika pieniądze? proszę o pomoc, jestem ojcem dwójki małych dzieci i zostałem bez środków do życia.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli więc Twoje długi nie mają charakteru alimentacyjnego, to komornik nie ma prawa zajmować Ci z konta bankowego całej kwoty na nim znajdującej się. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to komornik przy długach niealimentacyjnych musi dłużnikowi pozostawić kwotę wolną od zajęcia która jest równa kwocie minimalnego wynagrodzenia i jest to 1530 zł. Jeśli komornik robi co chce, to złóż na niego skargę. W dziale wzory pism znajduje się wzór skargi na komornika.

 4. Małgorzata

  Jestem zatrudniona na umowę o pracę 2100 brutto jedyne moje źródło dochodu, komornik zajął mi pensje, otrzymuję 1530 zł na konto, ale konto komornik też mi zajął we wrześniu br. zostało 905 zł na leki, jak żyć? Gdzie jest moje gwarantowane 1530 zł? Nadmienię ze spłacam długi za byłego męża, on jest nieściągalny wg opinii komornika, a ja z 3 dzieci jestem łatwym łupem…

 5. Agnieszka

  Jak napisać podanie o uchylenie zajęcia komorniczego? Komornik wszedł mi na konto firmowe. Dziś rozmawiałam z komornikiem i mam napisać prośbę o uchylenie zajęcia komorniczego, gdyż mam dziecko na utrzymaniu i wypłata z pracy to moje i córki jedyne źródło dochodowe.

 6. gość

  Komornik kolejny chce zająć mi cały dochód. Od niedawna podjęłam pracę. Jest ciężko nadal i to bardzo. Muszę mieć więcej czasu żeby stanąć na nogi. Na Boga kto tak robi… Mam rzucić pracę żeby odwlec te egzekucję…. Żyć się odechciewa. PS. Pracuje 3 msc. I już żądania są ponad ludzkie siły. Wynajęte mieszkanie. Dzieci uczące się i jeden mój dochód. PS. Przez lata skali korespondencję nie na mój adres. Od lat mieszkania nie mam, a tam słali listy itp.

 7. Magdalena

  Dzień dobry mam takie pytanie. Mój mąż pod koniec września dostał przelew na konto najniższa krajowa. W październiku dostał drugi przelew 3500 złotych, czy komornik mógł mu zablokować całą tą kwotę, czy tylko część z tej kwoty, a reszta dla niego?

  Bo to jest przelew w nowym miesiącu więc całości nie mógł mu zablokować.
  Te pieniądze są na koncie męża w banku ale zablokowane
  CO MOGĘ ZROBIĆ W TAKIEJ SYTUACJI.

NAPISZ KOMENTARZ

Przeczytaj poprzedni wpis:
upadłość-firmy
Upadłość firmy – o czym musisz wiedzieć? [PORADNIK] 2018

Dziś opowiem o tym czym jest upadłość firmy i co trzeba wiedzieć na jej temat! W styczniu 2018 roku zaczęło funkcjonowanie aż 36 409 firm. Obecnie w naszym kraju działa około 2 miliony 300 tysięcy firm różnego typu. Jest to bardzo...

Zamknij