Zajęcie komornicze z wynagrodzenia, czy otrzymam resztę kwoty??

Witam, czy w przypadku zajęcia komorniczego części wynagrodzenia rozumiem, że reszta wynagrodzenia wolna od zajęcia jest mi przelewana na konto. Konto mam w banku, w którym miałem problem ze spłatą i ten bank zwrócił się do komornika o egzekucję.

Czy tę resztę wolną od zajęcia komorniczego bank może mi zabrać też na poczet długu? Pytam, bo słyszałem, że bank też prześle tę resztę do komornika i trzeba się odwołać, ale pieniądze już przepadną. Czy mogę brać wynagrodzenie do ręki od pracodawcy? wtedy uniknę ww. sytuacji. Pozdrawiam.


Egzekucja z wynagrodzenia a pieniądze do ręki

Jeśli poprosisz pracodawcę o przekazywanie pieniędzy z tytułu wynagrodzenia za pracę bezpośrednio do Twoich rąk, to i tak nie unikniesz egzekucji z wynagrodzenia dlaczego?

Ponieważ, komornik, przesyłając wniosek o zajęcie pensji dłużnika, którą pracodawca wypłaca dłużnikowi, nakazuje również pracodawcy obliczenie wysokości zajęcia (jest to obowiązek pracodawcy wobec komornika) i co miesiąc, przekazywanie obliczonej kwoty na konto komornika. Pracodawca musi się zobowiązać, że co miesiąc w tym i tym dniu, będzie przelewał komornikowi kwotę zajęcia z pensji.

Jeśli poprosisz pracodawcę o przekazywanie pensji do Twoich rąk, to i tak pracodawca najpierw wyśle należną kwotę komornikowi, a Tobie wypłaci jej pozostałość.

O tym ile komornik może zająć z pensji <— pisałam w tym artykule, koniecznie sprawdź, ile zabierze Ci komornik, oraz czy pracodawca właściwie obliczył kwotę zajęcia!

Jeśli chodzi resztę pensji już po potrąceniu komorniczym, to tak, pensja ta trafi na Twoje konto bankowe, i tutaj też musisz uważać, ponieważ komornik ma prawo zająć Twoje konto bankowe, a dokładniej środki na nim zdeponowane.

Jeśli Twój wierzyciel we wniosku do komornika, wskazał nie tylko zajęcie pensji, ale i Twojego rachunku bankowego, to komornik może zająć także środki na nim zgromadzone.

Jeśli chodzi o egzekucję z rachunku bankowego, to kwota wolna od zajęcia wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia brutto, czyli jeśli pomnożymy 2100 zł x 75% – otrzymamy kwotę 1575 zł.

To jest kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego, limit ten jest odnawiany co miesiąc. Jeśli dla przykładu założymy, że na swoim koncie bankowym masz 5.000 zł, to komornik będzie mógł zająć aż 3425 zł. Komornik ma obowiązek pozostawić jedynie kwotę 1575 zł (kwotę wolną od zajęcia).

Jeśli chodzi o pytanie: czy wolną od zajęcia komorniczego kwotę, bank może mi zabrać też na poczet długu? prawdopodobnie nie może, bo pewnie już dawno by to zrobił prawda? :-) a nie oddawałby sprawę do komornika.

Dla bezpieczeństwa jednak, będąc na Twoim miejscu, założyłabym konto bankowe w innym banku.

Wniosek do komornika o wyłączenie spod zajęcia wynagrodzenia

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Wybrane artykuły, które musisz przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

22 komentarzy w “Zajęcie komornicze z wynagrodzenia, czy otrzymam resztę kwoty??”
 1. Komornik zajął mi 400zł z najniższej krajowej na umowę o pracę (2100zł brutto). Czy miał do tego prawo? Zadłużenie pochodzi z niespłaconej pożyczki.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o dług niealimentacyjny, to komornik ma obowiązek trzymać się kwoty wolnej przy egzekucji z wynagrodzenia, która w 2018 roku wynosi 1530 zł (minimalna krajowa netto). Warto też pamiętać o tym, że przy egzekucji z wynagrodzenia, to nie komornik kalkuluje kwotę zajęcia komorniczego, a pracodawca. Dlatego w pierwszej kolejności udaj się do pracodawcy i zapytaj co było podstawą pomniejszenia kwoty wolnej od zajęcia, którą jasno ustala prawo. Bo w tym momencie, pracodawca łamie prawo.

 2. Pracuję na umowę zlecenie i mi komornik zabrał mi całą wypłatę i zostałam bez środków do życia, a zarabiam brutto 530 zł.

 3. Witam, od dwóch miesięcy pracuje, pierwszą wypłatę komornik zabrał całą z konta bankowego, wynagrodzenie 1530 zł, wczoraj szef wysłał pieniądze, każdy już dostał – mi się nawet nie pojawiły na koncie, co zrobić? nie są to potrącenia za alimenty. Co zrobić aby odzyskać zajęte przez komornika pieniądze? proszę o pomoc, jestem ojcem dwójki małych dzieci i zostałem bez środków do życia.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli więc Twoje długi nie mają charakteru alimentacyjnego, to komornik nie ma prawa zajmować Ci z konta bankowego całej kwoty na nim znajdującej się. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to komornik przy długach niealimentacyjnych musi dłużnikowi pozostawić kwotę wolną od zajęcia która jest równa kwocie minimalnego wynagrodzenia i jest to 1530 zł. Jeśli komornik robi co chce, to złóż na niego skargę. W dziale wzory pism znajduje się wzór skargi na komornika.

 4. Małgorzata

  Jestem zatrudniona na umowę o pracę 2100 brutto jedyne moje źródło dochodu, komornik zajął mi pensje, otrzymuję 1530 zł na konto, ale konto komornik też mi zajął we wrześniu br. zostało 905 zł na leki, jak żyć? Gdzie jest moje gwarantowane 1530 zł? Nadmienię ze spłacam długi za byłego męża, on jest nieściągalny wg opinii komornika, a ja z 3 dzieci jestem łatwym łupem…

 5. Jak napisać podanie o uchylenie zajęcia komorniczego? Komornik wszedł mi na konto firmowe. Dziś rozmawiałam z komornikiem i mam napisać prośbę o uchylenie zajęcia komorniczego, gdyż mam dziecko na utrzymaniu i wypłata z pracy to moje i córki jedyne źródło dochodowe.

 6. Komornik kolejny chce zająć mi cały dochód. Od niedawna podjęłam pracę. Jest ciężko nadal i to bardzo. Muszę mieć więcej czasu żeby stanąć na nogi. Na Boga kto tak robi… Mam rzucić pracę żeby odwlec te egzekucję…. Żyć się odechciewa. PS. Pracuje 3 msc. I już żądania są ponad ludzkie siły. Wynajęte mieszkanie. Dzieci uczące się i jeden mój dochód. PS. Przez lata skali korespondencję nie na mój adres. Od lat mieszkania nie mam, a tam słali listy itp.

 7. Dzień dobry mam takie pytanie. Mój mąż pod koniec września dostał przelew na konto najniższa krajowa. W październiku dostał drugi przelew 3500 złotych, czy komornik mógł mu zablokować całą tą kwotę, czy tylko część z tej kwoty, a reszta dla niego?

  Bo to jest przelew w nowym miesiącu więc całości nie mógł mu zablokować.
  Te pieniądze są na koncie męża w banku ale zablokowane
  CO MOGĘ ZROBIĆ W TAKIEJ SYTUACJI.

 8. Komornik wysłał mi pismo, dodatkowo jeszcze do miejsca pracy. Czy zarabiając najniższą krajową (dostaję na rękę 1500 zł i to w ratach od szefa), nadmieniając że to nie jest dług alimentacyjny, czy ja lub pracodawca jesteśmy zobligowani potrącać mi z pensji? Czy mogę się z tego jakoś “uwolnić”? W czasie trwania mojego małżeństwa mąż narobił długów i teraz do mnie wszyscy przechodzą…

  1. Janina Gołębiecka

   Potrącanie wynagrodzenia to obowiązek pracodawcy, a więc jestem pewna, że od teraz od pracodawcy będziesz otrzymywać kwotę pomniejszoną o kwotę zajęcia. Ale jeśli zarabiasz minimalną krajową, to komornik nie ma prawa zająć Ci z tej kwoty choćby złotówki, bo kwota wolna przy egzekucji z wynagrodzenia wynosi 1530 zł, czyli równowartość minimalnej krajowej. Poza tym, jeśli mąż narobił długów a Ty o tym nie wiedziałaś, to nie powinnaś odpowiadać za ich spłatę…

 9. witam.. chciałam zapytać ponieważ pracuję na 3/4 etatu i moje wynagrodzenie wynosi 2100 i mam zajęcie komornicze i chciałam zapytać jaką kwotę może mi pobrać komornik z wypłaty, niestety nie znam się na tym a dostałam wynagrodzenie 1160zl i nie wiem czy to pracodawca mógł się pomylić, czy faktycznie taka kwota mogła być pobrana. Bardzo dziękuję za odpowiedź

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o kwotę wolną przy egzekucji z wynagrodzenia na 3/4 etatu, to dość łatwo ją obliczyć. Jeśli kwota wolna dla wynagrodzenia na cały etat wynosi na 2018 rok 1530 zł, to wystarczy pomnożyć tę kwotę przez 3/4 (75%) i już będzie wiadomo ile kwota wolna będzie wynosić. A więc biorąc kalkulator do ręki wykonuję działanie 1530 zł x 75% = 1147,50 zł <-- to jest Twoja kwota wolna przy 3/4 etatu. Pozdrawiam!

 10. Otrzymuję w miesiącu dwa wynagrodzenia. Pierwszego dnia roboczego za dany miesiąc z góry i ostatniego dnia miesiąca wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny. Z pierwszego wynagrodzenia dostaję na konto 1480 zł, drugie wynagrodzenie zabierane jest mi w całości. Egzekucja komornicza z wynagrodzenia prowadzona jest z tytułu niealimentacyjnego. Czy takie postępowanie komornika jest właściwe?

  1. Janina Gołębiecka

   Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że komornik postępuje właściwie zajmując Ci nadgodziny, ponieważ kwota pochodząca z nadgodzin przewyższa kwotę wolną od zajęcia przy egzekucji z wynagrodzenia. A więc jeśli kwota wolna wynosi na 2018 rok 1530 zł, to każda złotówka jaką otrzymujesz tytułem wynagrodzenia przewyższająca wspomniane 1530 zł może być zabrana przez komornika, dodatkowo zapraszam Cię do przeczytania poradnika: zajęcie komornicze a godziny nadliczbowe.

 11. Mam pytanie: pracowałem na umowę zlecenie dlatego ze względu na niskie dochody miałem podpisaną ugodę z komornikiem że będzie mu przesyłana kwota 400 zł co miesiąc i tak było. Teraz zmieniłem pracę i dostałem umowę o pracę na okres tymczasowy. Czy w takim przypadku ta ugoda będzie jeszcze obowiązywać czy komornik będzie mógł ją zerwać? W nowej umowie mam mieć 14,00 brutto na godzinę i pracuje 8h dziennie – 5 dni w tygodniu. Proszę o odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli zmieniły się warunki zatrudnienia, to komornik może chcieć zmienić i warunki ugody jaką z nim zawarłeś. Generalnie jeśli sam wpłacasz pieniądze na konto komornika, to kontynuuj wpłacanie kwoty 400 złotych dopóki komornik nie zechce zmienić warunków ugody. Pamiętaj też, że przy egzekucji z wynagrodzenia istnieje kwota wolna której komornik ruszyć nie może i jest to kwota 1530 zł/msc.

 12. Zarabiam 1530 zł miesięcznie, firma została rozwiązana, pracodawca wypowiedział umowę o pracę za porozumieniem stron, ma wypłacić za 3 miesiące 4590 zł, czy z tych pieniędzy pracodawca ma prawo mi potracić, żeby wypłacić komornikowi jakieś pieniądze? bo twierdzi ze musi wysłać pewna kwotę komornikowi – dług nie za alimenty.

 13. Dziś dostałem pismo od komornika o egzekucji na kwotę niemal 25 000 zł.
  Okazało się, że to jakiś kredyt wzięty w 2009 roku. Pisma od wierzyciela wysyłane były na adres nieaktualny, więc nie wiedziałem o tym, że dług rósł tak szybko. Pożyczałem niecałe 5000 i z biegiem lat myślałem, że już to spłaciłem, bo miałem kiedyś komorników na grzbiecie.

  Jak to teraz ugryźć? bo moje zarobki to jakieś 3300 netto. Do tego płacę alimenty w wysokości 560 zł i mam na utrzymaniu dwójkę dzieci jeszcze, oraz wynajem mieszkania, mniej więcej 1200 zł miesięcznie. Z tego co się dowiedziałem, to komornik zamierza pobierać około 1500 miesięcznie z wynagrodzenia. Za co potem utrzymać rodzinę?

 14. Czy komornik może zająć 100% wynagrodzenia? Mój znajomy pracuje na umowę o pracę i zarabia około 1900 zł na rękę. Ostatnią wypłatę w 100% zajął mu komornik z tytułu zaległych alimentów. Owa praca jest jego jedynym źródłem utrzymania. Nie ma nawet za co opłacić rachunków. Czy jest jakaś szansa, żeby komornik chociaż część zwrócił? żeby opłacić rachunki (oczywiście po podpisaniu ugody spłaty) i na co się powoływać?

 15. Witam. Posiadam egzekucje komorniczą wynagrodzenia. Podstawa wynagrodzenia to 2592 zł+dodatki tj. 2842,41. Pobieraną mam z pensji ratę w wysokości 170 zł, oraz odprowadzane składki zdrowotne i społeczne a także podatek. Dodatkowo komornikowi przekazywane jest z pensji ok. 401.52 zł. Do wypłaty na konto co miesiąc jest ok 1485 zł. I teraz moje pytanie czy taka wypłata jest zgodna z prawem? czy nie powinnam otrzymywać minimalnego wynagrodzenia w kwocie ok. 1600 zł. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Katarzyna Ż.

Comments are closed.