KTO wylicza kwotę zajęcia komorniczego? kto robi kalkulacje ile zabierze komornik?

Mam zajęcie komornicze z pensji brutto 2450. Mam umowę na cały etat. Obecnie jestem na l4. Kwota, która mi pozostaje do dyspozycji to 1100 zł. Proszę mi powiedzieć, kto wylicza kwotę, którą mi odciąga komornik i czy może aż tyle zająć?

Komornik twierdzi, że to pracodawca zdecydował, ile mi odetnie z pensji. Do kogo mogę się odwołać z tym problemem? Nie jestem w stanie utrzymać się z takiej kwoty. Proszę o pomoc.


Kto wylicza kwotę zajęcia komorniczego?

zajęcie-komornicze-kto-oblicza-jak-wyliczyć-kto-ustala

Zajęcie komornicze z pensji to jeden z najczęstszych sposobów stosowany przez komorników na wyegzekwowanie od dłużnika należności. Zajęcie komornicze z wynagrodzenia oblicza pracodawca i to do niego należy się zwrócić, jeśli masz jakieś zastrzeżenia co do wysokości potrącanych przez komornika kwot.

To samo, jeśli chodzi o zajęcie komornicze z wynagrodzenia za chorobę (L4), tutaj także obowiązek obliczenia wysokości świadczenia leży po stronie pracodawcy.

Pracodawca ma obowiązek stosować kwotę wolną od potrąceń komorniczych, pomniejszaną proporcjonalnie do wymiaru etatu, na jakim pracuje pracownik.

Koniecznie należy zaznaczyć tutaj, że żaden przepis nie daje pracodawcy podstaw, do uszczuplania kwoty wolnej od zajęcia komorniczego, stosowanej przy należnościach za pracę, kiedy pracownik uzyskuje wynagrodzenie jedynie za część miesiąca (np. z powodu choroby, czy urlopu bezpłatnego.

Czyli pracownika, którego nie było w pracy przez większość czasu trakcie miesiąca, chroni oczywiście pełna miesięczna kwota wolna od potrącenia komorniczego.

Potrącenia komornicze z pensji

A ile wynosi kwota wolna od zajęcia dla pracownika na pełnym etacie? jest to równowartość minimalnej krajowej na dany rok, a więc w tym roku, skoro minimalna krajowa wynosi 2100 brutto = 1530 netto, to kwota wolna od zajęcia pensji, równa się kwocie 1530 zł/Msc.

Potrącenia komornicze z zasiłku chorobowego w 2018 r.

A ile wynosi kwota wolna od zajęcia dla pracownika, który jest na zwolnieniu chorobowym L4? Dzięki ustawie z dnia 21 października 2016, od 1 lipca 2017 roku, jest to 75% najniższej emerytury. Czyli pracodawca będzie mógł przeznaczyć z Twojego zasiłku chorobowego L4, jedynie 25% zasiłku brutto – jeśli mowa o egzekucji świadczeń niealimentacyjnych, a więc otrzymasz 75% kwoty najniższej emerytury, czyli 772,35 zł (1.029,80 zł x 75%).

Jeśli więc jesteś na zwolnieniu chorobowym i komornik zostawia Ci aż 1100 zł, to myślę, że nie masz powodów do narzekań, ponieważ kwota wolna od zajęcia komorniczego to 772,35 zł na 2018 rok.

Wybrałam dla Ciebie do przeczytania poniższe artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze