Zajęcie komornicze przy wypłacie 2100 zł/msc? JAK ŻYĆ?

Witam, jak żyć z komornikiem? Mam zajęcie komornicze na pensji. Komornik zostawia mi kwotę najniższej krajowej. Z powodu egzekucji komorniczej drastycznie pogorszyła się moja sytuacja materialna.

Mam na utrzymaniu 17-letnią córkę. W sumie z alimentami dysponuję miesięcznie kwotą 1900 zł. Szczególnie teraz zimą jest ciężko, bo trzeba kupić opał. Zalegam ze wszelkimi opłatami.

W dodatku córka zaczęła chorować. Nie mam żadnej rodziny, która mogłaby mi pomóc. Zabrano mi również świadczenie 500 plus, z którym było o wiele łatwiej. Nadmienię, iż wierzycieli jest kilku. Proszę o radę. Zarabiam 2000-2100 zł/Msc. Zatem komornik zabiera mi sporo z pensji.


Zajęcie komornicze to nie koniec, to dopiero początek…

Zajęcie komornicze to końcowy etap postępowania sądowego między dłużnikiem a wierzycielem. Nie ma tutaj już szans na zmniejszenie czy umorzenie długu, trzeba pogodzić się z tym, co już zostało przez Sąd wyznaczone do spłaty. Teraz komornik zaczyna ściągać należności, zazwyczaj robi to poprzez:

  • zajęcie ruchomości – często spotykana forma, jeśli dłużnik nie ma dochodów
  • zajęcie nieruchomości – jeśli kwota długu jest dość duża
  • zajęcie wynagrodzenia – komornik oprócz pensji może także zająć świadczenie emerytalno-rentowe!
  • egzekucja i przejęcie rachunków bankowych, akcji i udziałów, jeśli takowe istnieją

Powyższe opcje ściągania należności to tylko namiastka możliwości komornika, jeśli “wywęszy” on inne sposoby na ściągnięcie długu, to na pewno będzie dążył do tego, aby te możliwości skutecznie wykorzystać.

Ile komornik może zabrać z wypłaty?

O tym ile pieniędzy może zabrać nam komornik z wypłaty <— pisałam tutaj. Obowiązuje go ustawa o kwocie wolnej od zajęcia komorniczego – co potwierdzają informacje płynące od Ciebie.

Jak żyć z zajęciem komorniczym? za 1900 zł miesięcznie?

Piszesz, że zajęcie komornicze, które masz, bardzo obciąża Twój domowy budżet. Świadczenie 500 plus także zostało Ci odebrane, co jeszcze bardziej potęguje problemy z płynnością finansową.

Jedyne opcje, jakie przychodzą mi do głowy, to:

Negocjacje z wierzycielami

Jeśli zdecydujesz się na negocjacje z wierzycielami, to przed spotkaniem dokładnie przeanalizuj swój budżet, abyś mogła wyjść do nich z konkretną propozycją. Możesz poprosić o wydłużenie okresu spłaty zadłużenia, co zmniejszy Twoją ratę. Możesz także spróbować umorzyć odsetki lub ich część.

Samo umorzenie karnych odsetek byłoby świetnym osiągnięciem. Przygotuj się nie tylko na negocjowanie nowych warunków spłaty długów, ale i na pewne ustępstwa i kompromisy. Naprawdę warto spróbować po negocjować z każdym wierzycielem, możesz być mile zaskoczona! (piszę z doświadczenia).

Sposoby na oszczędzanie

Zajęcie komornicze jest nie do uniknięcia, dopóki nie spłacisz zaległości, także z tym się nie da zrobić raczej nic. Ale możesz zacząć oszczędzać, szczególnie teraz, kiedy czeka Cię kupno opału, które jak powszechnie wiadomo, nie jest tanie, to bardzo duży wydatek.

Na czym możesz zaoszczędzić?

  • Negocjuj! rynek staje się coraz bardziej elastyczny i większe zakupy, np. opał na zimę można negocjować.
  • Zapisuj swoje wydatki, im więcej dowiesz się o wydatkach, które ponosisz, tym więcej zaoszczędzisz, bo znajdziesz drogę, którędy “uciekają” niepotrzebnie.
  • Bądź czujna i szukaj promocji. Oczywiście nie warto jechać na drugi koniec miasta, aby zaoszczędzić 30 groszy na produkcie. Warto zbierać gazetki reklamowe i wybrać ten market, w którym jest najwięcej promocji na produkty, które systematycznie kupujesz.
  • Nie kupuj jedzenia na zapas, na pewno zdarzyło Ci się wyrzucić kiedyś jakiś produkt do kosza, unikaj takich sytuacji, to wyrzucanie pieniędzy do kosza!
  • Jesteś osobą palącą? jeśli tak, to rzuć papierosy, bardzo mocno obciążają one domowe finanse i powodują powstanie raka.

Sposobów na oszczędzanie są setki! ja wymieniłam tylko te prawdziwie życiowe, z którymi masz kontakt na co dzień.

Znalezienie dodatkowego źródła dochodów

Pisałaś, że jesteś obecnie zatrudniona i że zarabiasz najniższą krajową. Czy rozważałaś kiedykolwiek zmianę pracy na lepiej płatną? wiem, że w Twojej obecnej ciężkiej sytuacji materialnej ciężko jest myśleć o szukaniu pracy, ale to właśnie musisz zrobić.

Oczywiście bez sensu byłoby rzucanie pracy, nie mając nowej lepiej płatnej, dlatego, zanim cokolwiek poczynisz, musisz się dobrze rozejrzeć i mieć gwarancję zatrudnienia i lepszych zarobków, zanim odejdziesz od pracodawcy, u którego obecnie pracujesz!

Jeśli nie myślisz o zmianie pracy w ogóle, to spróbuj poprosić o nadgodziny, lub poszukaj dodatkowego zajęcia “po godzinach”.  Ciężko jest na początku pogodzić wszystko razem, ale wierz mi, że to jest możliwe, sama przez to przechodziłam.

Konsolidacja zadłużenia

Jeśli masz już zajęcie komornicze, to bardzo ciężko będzie Ci znaleźć sensowną ofertę. Przeważnie pożyczkodawcy mają dość ograniczone zaufanie do pożyczkobiorców, którzy mają na głowie komornika. Warto jednak przynajmniej przejść się do lokalnych firm pożyczkowych i podpytać o możliwość konsolidacji długu.

Pamiętaj także, że taka pożyczka konsolidacyjna z komornikiem w tle nie będzie tania i dokładnie przeanalizuj opłacalność jej wzięcia oraz opłaty jej towarzyszące!

Odradzam szukanie pożyczki konsolidacyjnej on-line, lepiej osobiście omówić z pracownikiem firmy pożyczkowej ewentualne wzięcie takiej pożyczki na konsolidację.

Podsumowanie

Zajęcie komornicze rachunku bankowego to prawdziwa zmora, dlatego zawsze radzę, aby robić wszystko, by nie dopuścić do egzekucji komorniczej! Nie mamy wtedy żadnego pola manewru, a komornik nie tracąc czasu, szuka każdej możliwej opcji, aby wyciągnąć od nas dosłownie, co tylko się da, byle by to przełożyło się na PLN-y!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze