Mam ZAJĘCIE KOMORNICZE, jak znaleźć komornika? ile MAM do spłaty

Mam zajęcia komornicze i nie wiem, ile ich jeszcze jest, a chciałbym się dowiedzieć kwotę zajęcia komorniczego i za co One są, jak sprawdzić ile mam do spłaty u komornika?


Jak sprawdzić ile mam do spłaty u komornika

Jest to dość częsty temat, który wciąż przewija się w zapytaniach od naszych czytelników. Jeśli chodzi najczęściej zadawane przez Was pytania, to są to:

 • jak sprawdzić ile mam do spłaty u komornika,
 • jak sprawdzić jaki komornik zajął mi konto,
 • jak sprawdzić zadłużenie u komornika,
 • jak sprawdzić wysokość długu u komornika,
 • jak sprawdzić sygnaturę akt komorniczych,
 • gdzie sprawdzić zajęcie komornicze.

To wszystko to w skrócie, najczęstsze pytania, jakie do mnie kierujecie. Postaram się teraz, odpowiedzieć na nie najlepiej jak potrafię.

Na początek, jeśli zastanawiasz się jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika, to polecam poniższy wzór pisma, dokument należy pobrać, wydrukować a później tylko wypełnić i wysłać do komornika:

Wniosek do komornika o udzielenie informacji o aktualnym stanie zaległości

Udzielenie-informacji-o-wpłatach-i-stanie-zadłużenia-dłużnika

Udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia dłużnika

jak-znaleźć-komornika
Jak znaleźć komornika?

Na ogół każdy komornik, w momencie, kiedy przystępuje do egzekucji komorniczej, powinien wysłać do Was pismo informujące o tym, oraz nakaz zapłaty w terminie do 14 dni od daty otrzymania niniejszego pisma od komornika.

Dopiero, jeśli nie wpłacicie całej kwoty zadłużenia, to rusza procedura egzekwowania długu na podstawie egzekucji komorniczej.

Pisze o tym, ponieważ samo otrzymanie takiego pisma od komornika, to już bardzo dużo, jeśli chodzi o znalezienie komornika, bo w przesłanym piśmie znajdują się wszystkie jego dane, dlaczego takiego pisma nie otrzymałaś?

Czyżby nieaktualny adres? tak! to może być przyczyna nieotrzymania korespondencji od komornika! dlatego zawsze należy podawać swoje aktualne miejsce zamieszkania, a nie zameldowania, bo oba te adresy mogą się różnić.

Żeby sprawdzić, jaki komornik prowadzi Twoje zajęcie komornicze, trzeba kierować się zasadą: „po nitce do kłębka” w ten sposób namierzysz i komornika i kwotę zadłużenia, którą on próbuje od Ciebie wyegzekwować.

Jak znaleźć komornika?

Znalezienie komornika należy zacząć od kontaktu z wierzycielem, któremu jesteś winna pieniądze. Wierzyciel ma informacje takie jak:

 • imię i nazwisko komornika,
 • dane kontaktowe – dzięki którym nawiążesz kontakt z komornikiem,
 • (niestety u wierzyciela nie dowiesz się kwoty zajęcia komorniczego).

Dlaczego? ponieważ to komornik re kalkuluje Twój dług o opłaty egzekucji komorniczej (czyt. prowizji dla komornika). W tym artykule podpowiadamy —> jak napisać wniosek o zwolnienie z kosztów komorniczych, koniecznie zajrzyj!

A co jeśli nie pamiętam, kim jest wierzyciel?

Jeśli nie pamiętasz, kim jest wierzyciel, lub było ich tylu, że straciłaś rachubę, to wtedy cofamy się o jeszcze jeden krok w tył i sprawdzamy rejestry, jakie dokładnie?

Żeby sprawdzić swoje zadłużenie i nazwę wierzyciela, należy pobrać raport BIK (Biuro Informacji Kredytowej)

jak-wygląda-raport-bik

oraz dodatkowo zarejestrować się w rejestrze dłużników KRD (Krajowy Rejestr Dłużników).

rejestracja-w-krd

Jeśli chodzi o raport BIK, to jest on bardzo czytelny, swoje zadłużenie oraz jego kwotę sprawdzisz (zaznaczone na czerwono) tu:

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

a tu dla przykładu spłacone zobowiązania:

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie-w-biku

Wracamy do punktu wyjścia, jeśli znasz już swojego wierzyciela/wierzycieli, to teraz skontaktuj się z nim/nimi, i poproś o dane komornika, który obsługuje Twoje zadłużenie.

Mam sygnaturę akt komorniczych!

No to już nie musisz nawet kontaktować się wierzycielem, do którego pewnie żywisz jakąś urazę? ;-) – wiem, to żadna przyjemność dzwonić i prosić się o dane komornika – żenujące…

Mając sygnaturę akt komorniczych, można zadzwonić do rejonowego sądu, który wydał nakaz zapłaty i posługując się numerem sygnatury akt, zapytać, za co dokładnie jest nakaz zapłaty i poprosić o dane komornika, który nas „obsługuje”.

To w zasadzie tyle, nie ma innych opcji, żeby dowiedzieć się danych kontaktowych komornika, który prowadzi na naszą egzekucję komorniczą. Mam nadzieję, że rozjaśniłam nieco ten drażliwy i spowity tajemnicą temat. Trzymam za Was wszystkich kciuki, abyście mieli jak najmniej do czynienia z komornikami!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

15 komentarzy w “Mam ZAJĘCIE KOMORNICZE, jak znaleźć komornika? ile MAM do spłaty”
 1. Kaśka/snaśka

  Dziwne to dla mnie, że wszyscy w większości pytają jak sprawdzić zadłużenie u komornika, czy w ogóle jak znaleźć komornika, jak wszystko jest dostępne od ręki po wpisaniu w wyszukiwarkę google? dlaczego ludzie zadają wciąż te same pytania? nikt nie wie jak sie szuka w google? nie wiem – dziwnie sie ludzie czasem zachowują. Sama widziałam na kilka razy odpowiada Pani na bardzo podobne pytania, doceniam to i dziwie się, że chce się Pani wciąż powtarzać podobne kwestie – ale skoro blog ma pomagać dłużnikom, to tak chyba musi być… gorąco pozdrawiam i apel do ludzi: nauczcie się szukać informacji :-)

 2. Dziękuję za wytłumaczenie choć to nie ja byłem pytającym,właśnie poszukiwałem informacji jak sprawdzić ile mam do spłaty u komornika, niestety też nie znam jego danych kontaktowych. Zwrócę się do wierzyciela, tak jak Pani radzi i tam zapytam o dane kontaktowe do komornika, jestem dłużny NC+ za cały rok niepłacenia abonamentu. Wyjechałem za granicę i wiedziałem, że po powrocie do Polski będę miał kłopoty…

 3. Dzień dobry, a jak sprawdzić czy ktoś ma komornika? czy to w ogóle jest możliwe? coś mam przeczucie, że moja siostra która wyjechała mieszkać i pracować do Wrocławia – nie radzi sobie tam, brała pożyczki, to wiem na pewno. Tylko nie wiem skąd miała na oddanie długów skoro życie w dużym mieście jest strasznie drogie… kiedyś widziałam u niej na stoliku wezwania do zapłaty raty i jedno wypowiedzenie umowy pożyczkowej z Bocian Pożyczki – czy jakoś tak. Mam przeczucie, że siostra ma komornika, mogę to jakoś sprawdzić?

  1. Janina Gołębiecka

   Niestety nie jesteś w stanie sprawdzić czy siostra ma komornika. Poza tym, robienie czegoś poza jej plecami to nie jest dobre rozwiązanie, bo jak się dowie, że “węszysz” wokół jej prywatnych spraw, to może rozgniewać się na baaaardzo długo. Proponuję szczerą rozmowę przy lampce wina :-) sama Ci wszystko opowie jeśli delikatnie podejdziesz do tematu długów. Nigdy nie pytaj wprost: masz komornika? nie tędy droga.

 4. Urszula i Robert

  jak sprawdzić ile mam do spłaty u komornika mieszkając za granicą? dokładnie to przebywamy w Anglii z mężem, mieliśmy w Polsce długi i postanowiliśmy wyjechać za granicę żeby nieco nadrobić zaległości w budżecie domowym, tutaj początki są trudne, nie mieliśmy tyle pieniędzy żeby się tu utrzymać i wysyłać pieniądze do Polski na spłatę długów. Wiem że miałam jakieś pismo od komornika, ale nikt z domowników nie przyjął listu wedle mojej prośby, jak sprawdzić od jakiego komornika było to pismo?

  1. Janina Gołębiecka

   To, że mieszkasz poza granicami Polski w niczym nie przeszkadza, aby sprawdzić kim jest Twój komornik, należy postępować według rad, które udzieliłam w artykule :-)

 5. Nie wiem jakiego komornika mam, dlatego chce się dowiedzieć jakiego komornika mam. Bo chce spłacić długi żeby moja żona nie była w nic zmieszana i chce wiedzieć ile mam długu…

 6. dzień dobry, zostałam z długami po zmarłym mężu, mam komornika i nie wiem ile jeszcze mi zostało do spłacenia, jak to mogę sprawdzić? i jak najszybciej się pozbyć tego zadłużenia?

  1. Janina Gołębiecka

   Jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika? to dość proste, prawo do sprawdzenia komornika daje Ci: Art. 763. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.

   Dłużnicy bardzo często z tego co wiedzę żądają rozliczenia się przez komornika, jednak zamiast tego żądania, można wystąpić do komornika z pismem o udzielenie informacji o stanie sprawy egzekucyjnej na obecną chwilę (czyli informacja o stanie aktualnego zadłużenia u komornika), można też poprosić komornika o wyszczególnienie kwot dotychczas wyegzekwowanych, oraz z jakiego tytułu zostały one wyegzekwowane, ponadto masz prawo zażądać wyszczególnienia sposobu naliczania kwoty od Ciebie wyegzekwowanej na rzecz poszczególnych wierzycieli lub wierzyciela, komornik poda wtedy informację na co zostały Twoje pieniądze, oraz w jakiej wysokości zaliczone (koszty egzekucji komorniczej, należności uboczne, należności główne).

   Dodam jeszcze, że po złożeniu wniosku do komornika o udzieleniu informacji na temat pozostałego zadłużenia, komornik powinien przesłać Ci wydruk z systemu, którym się posługuje do ewidencjonowania wyegzekwowanych od dłużnika kwot.

   Jeśli organ egzekucyjny nie chce udzielić Ci informacji na temat pozostałego zadłużenia, to masz prawo złożyć skargę na komornika za niedokonanie przez niego czynności czyli nieudzielenie żadnej informacji dłużnikowi. Skargę składa się u komornika, który nie dopełnił należytych czynności.

   Takie prawo daje Ci Art. 767 Skarga na czynności komornika

   §5. Skargę wnosi się do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.

 7. Krystyna W.

  Dzień dobry, chciałabym jak sprawdzić ile mam do spłacenia długu u komornika. Obecnie komornik zajmuje część wynagrodzenia mojego, zajęcie mam od początku 2017 roku, komornik w ogóle nie informuje mnie o tym ile jeszcze zostało mi do spłacenia, to jest bez sensu bo przecież może mój dług u komornika jest już spłacony, a komornik wciąż pobiera mi z pensji jej część.

  Czy komornik może udzielić mi informacji na temat mojego zadłużenia? kilka miesięcy temu dzwoniłam do komornika i prosiłam o przesłanie jakichś podsumowań moich wpłat jednak najwyraźniej komornik postanowił mnie zignorować bo nic do mnie nie przyszło, proszę o pomoc w załatwieniu tej sprawy.

  Tak jak pisałam, mam obawy, że moje zadłużenie u komornika jest już spłacone, a komornik wciąż pobiera część mojej pensji, chciałabym wiedzieć jak stoję z moimi długami, bo nie będę przecież oddawać komornikowi połowy pensji do koca życia….

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Krystyna, oczywiście masz prawo prosić komornika o informację na temat stanu Twojego zadłużenia u niego, niestety telefoniczne prośby niewiele dają i trzeba złożyć u komornika stosowne pismo, pismo nazywa się: Wniosek do komornika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego i stanie zadłużenia i możesz ściągnąć je w dziale WZORY PISM.

 8. Witam, zadłużenie komornicze jak sprawdzić skoro nie mam nawet namiarów na komornika? dostałam kiedyś pismo, że toczy się wobec mnie egzekucja ale gdzieś to pismo mi przepadło, dodam, że toczy się wobec mnie egzekucja z rachunku bankowego, proszę o informację, bo komornik co miesiąc zajmuje mi prawie 1.000 zł pozostawiając na koncie tylko kwotę wolną od zajęcia w wysokości 1575 zł. Pozdrowienia!

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli komornik zajmuje Ci konto bankowe, to tam przy zajęciach powinna być sygnatura akt i dane komornika który obciąża ci konto bankowe. Pozdrawiam!

 9. Witam, problem mój jest taki, że nie wiem jaki komornik prowadzi egzekucję i zajął mi wynagrodzenie i konto bankowe, co się wiąże z tym – nie wiem ile jest długu i ile jeszcze będzie komornik mi ściągał od lutego tego roku, co miesiąc komornik zabiera mi z pensji 300 zł, zwrot z podatku też mi zabrał 430 zł, a teraz jeszcze 900 zł zapomogi z zfśs (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnyc). Jak mam się dowiedzieć jaki komornik i ile długu do spłaty jest?

 10. Witam serdecznie. Mam numer egzekucji komorniczej i chciałabym wiedzieć, z jakiego tytułu ona jest prowadzona, oraz czy i gdzie zostały wysyłane EWENTUALNE PISMA NA KOGO, kiedy to zostało wysłane, bo nic nie dotarło do nas. Z jakiego tytułu komornik to wysłał i po tak długim czasie, skoro wszystko jest już zamknięte i uregulowane.

Comments are closed.