Co zrobić, gdy komornik naliczył za wysokie koszty egzekucji? [PORADNIK]

Witam. Komornik naliczył ogromne koszty komornicze, z długu który wynosił 2.000 zł, urosło zadłużenia na wielokrotność tej kwoty, co teraz? co mam zrobić, gdy komornik naliczył zbyt wysokie koszty egzekucji? Czy w grę wchodzi skarga na czynności komornika w przedmiocie kosztów egzekucji? proszę o PILNĄ odpowiedź…


Zacznę od tego, że komornik MUSI ściśle działać w obrębie przepisów prawa. Każde niedopełnienie obowiązków komornika, może spotkać się nie tylko ze zdecydowaną reakcją sądu, ale też w poważnych sprawach, nawet z wszczęciem przeciwko komornikowi postępowania dyscyplinarnego. W dzisiejszym artykule znajdziesz informacje, które dotyczą opłat egzekucyjnych (opłat komorniczych).

Czy komornik poprawnie naliczył koszty egzekucyjne?

Jak sprawdzić, czy komornik prawidłowo naliczył opłatę egzekucyjną? Nie ma nic prostszego, jedyne co należy zrobić, to zliczyć wszystkie należności, jakie zapłaciłaś komornikowi za egzekucję komorniczą, tylko nie zapomnij odjąć kosztów opłaty egzekucyjnej. Od uzyskanej sumy musisz wyliczyć należny komornikowi procent. A oto stawki procentowe, które kształtują wynagrodzenie komornika za ściągnięty przez niego dług:

 1. 5% (ale nie mniej niż 1/20 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) – kiedy dobrowolnie płacisz należności prosto do wierzyciela lub do komornika.
 2. 8% (ale nie mniej niż 1/20 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) – gdy komornik ściąga należności z Twojej pensji za pracę lub przy egzekucji z rachunku bankowego, renty, emerytury, kuroniówki, dodatku aktywizacyjnego, stypendium czy np. dodatku szkoleniowego.
 3. 15% (ale nie mniej niż 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) – w pozostałych innych sytuacjach przymusowej egzekucji, a więc:
  1. egzekucja z ruchomości,
  2. egzekucja z nieruchomości.

Rozliczenie kosztów egzekucyjnych – przykład:

Jeśli więc komornik prowadzi wobec Ciebie egzekucję z wynagrodzenia, a Twój dług wynosi powiedzmy: 10.000 zł, to oprócz kosztów opłaty egzekucyjnej, komornik, egzekwując dług z Twojego wynagrodzenia, powinien np. pobrać:

 1. Należność główna: 10.000 zł
 2. Odsetki: 50 zł
 3. Koszty procesu: 200 zł
 4. Koszty zastępstwa w egzekucji 90 zł
 5. Opłata egzekucyjna: 10.800 zł
 6. Podatek VAT: 150 zł

W przywołanym przykładzie mamy do czynienia z egzekucją z wynagrodzenia, a więc komornik powinien zastosować 8% (ale nie mniej niż 1/20 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), czyli koszt egzekucji należności z wynagrodzenia, wynosi 800 zł.

Czy komornik może naliczyć podatek VAT od opłat komorniczych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, komornik jest płatnikiem podatku VAT i niezgodnie z prawem, komornik do tej pory doliczał on ten VAT do opłat komorniczych i obciążał nim dłużnika.

Dzięki najnowszej uchwale 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 lipca 2017 roku (sygn. akt: III CZP 97/16) praktyka ta została uznana za nieuczciwą, w której to uchwale Sąd Najwyższy uznał, że podatek VAT zawiera się w opłacie egzekucyjnej stosownie naliczanej, a która to opłata nie może być powiększa, o stawkę podatku VAT.

A więc odpowiadając na pytanie: czy komornik może doliczyć podatek VAT do kosztów egzekucji komorniczej? odpowiedź brzmi: NIE!

Mało tego, jeśli komornik dopuścił się wobec Ciebie do takiej praktyki, to możesz zażądać zwrotu wpłaconego VAT-u komornikowi.

Co zrobić, gdy komornik naliczył za wysokie koszty egzekucji komorniczej?

W takiej sytuacji przyda Ci się skarga na czynności komornika dotycząca kosztów egzekucji. Skargę można wnieść w terminie 7 dni od zaistnienia zdarzenia. Więcej na temat tego, czym jest skarga na czynności komornika i jak ją złożyć <— znajdziesz w tym artykule. Natomiast wzór skargi na komornika znajduje się w dziale WZORY PISM.

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Obniżenie kosztów egzekucji komorniczej – wniosek

Wniosek-o-obnizenie-kosztow-egzekucji-komorniczej-wzor-pdf-doc

Wniosek o obniżenie kosztów egzekucji komorniczej – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze