Spłacenie długu u komornika - co dalej? kto KOGO informuje? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Spłacenie długu u komornika – co dalej? kto KOGO informuje?

Czy spłacając zadłużenie u komornika ściągając z pensji, to szefowa (pracodawca) dostaje pismo o spłaceniu zadłużenia tylko, czy ja też dostanę?


Zanim odpowiem Ci na pytanie, kto jakie dostaje pisma po spłaceniu długu przez komornika, napiszę kilka słów wstępu dla tych, którzy nie wiedzą jeszcze, jak wygląda zajęcie pensji przez komornika.

egzekucja-z-pensji-dłużnika

Sposób przeprowadzenia egzekucji z wynagrodzenia dokładnie reguluje Kodeks postępowania cywilnego. Warto też wiedzieć, że egzekucja z wynagrodzenia za pracę, jest jak do tej pory najefektywniejszym sposobem dochodzenia wierzytelności przez wierzyciela.

Jest jeszcze jedna rzecz o której należy wiedzieć, że komornik może dokonać zajęcia pensji nie tylko z tytułu wykonywania umowy o pracę, ale także z tytułu wynagrodzenia z umowy zlecenia!

Jak wygląda zajęcie pensji dłużnika?

Wierzyciel (bank, firma pożyczkowa) składa wniosek do komornika o przeprowadzenie egzekucji z wynagrodzenia na dłużniku. Wniosek taki składa się do komornika, który opiekuje się obszarem w którym dłużnik ma zameldowanie.

 • Jeśli dłużnik nie ma miejsca zameldowania, to wskazuje się ostatnie miejsce przebywania dłużnika.
 • Jeśli miejsce przebywania dłużnika nie jest znane wierzycielowi, to wskazuje się miejsce ostatniego przebywania dłużnika.

Gdy dochodzi do zajęcia wynagrodzenia za pracę, i jest to pierwsza czynność egzekucyjna na dłużniku, to w postępowaniu egzekucyjnym, komornik musi najpierw zawiadomić dłużnika o wszczęciu egzekucji!

Zajęcie pensji przez komornika, dokonywane jest wraz z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności.

Komornik informuje dłużnika, że nie wolno mu odbierać zajętej przez komornika pensji, świadczenia, czy innego prawa majątkowego, aż do momentu pełnego pokrycia długu.

Następnie, komornik wzywa pracodawcę, aby ten nie wypłacał całej pensji dłużnikowi, a jedynie część wynagrodzenia, czyli kwotę wolną od zajęcia komorniczego. Takie są obowiązki pracodawcy wobec komornika!

Jeśli chodzi o samo potrącenie z pensji dłużnika, to zakres potrącenia reguluje artykuł 87 Kodeksu pracy, która jasno mówi, że po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – potrąceniu podlegają:

 • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
 • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
 • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz
 • kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Kwota wolna od potrącenia

Pracownikowi, na którym ciąży egzekucja z wynagrodzenia, przysługuje kwota wolna od zajęcia i jest to wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, które na 2018 rok, wynosi 1530 zł. Ta kwota nie może być ruszona przez komornika… jest to kwota wolna od potrącenia komorniczego.

Spłata zadłużenia u komornika – co dalej? kto kogo informuje?

Gdy dłużnik spłaci u komornika całe swoje zadłużenie, to komornik zwalnia spod zajęcia pensję pracownika, komornik informuje wtedy pracodawcę drogą pocztową (wysyła pismo) lub fax-em.

Często do dłużnika przychodzi też rozliczenie kosztów komorniczych, ale to już wolna wola komornika, czy taką informacja zostanie przekazana czy też nie. Zawsze można o to poprosić komornika.

Jeśli jakiś przedmiot dłużnika został zajęty przez np. bank (leasing, czy samochód na kredyt), to bank ma wtedy 14 dni na zwolnienie przedmiotu zabezpieczenia, szczegóły jednak zawarte są w umowie kredytowej.

Podsumowując, po spłaceniu długu i zajętej przez komornika pensji, komornik wysyła do zakładu pracy decyzję o umorzeniu egzekucji z pensji.

Na mocy tej decyzji, następuje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych i kwestia wynagrodzenia wraca na poprzednie tory, czyli zaczyna wpływać bezpośrednio na konto pracownika.

Artykuły, które także musisz przeczytać:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


5 komentarzy

 1. Avatar

  Wiesława

  Witam, wiem ze mam zobowiązania w Polsce, chciała bym wyjść z długów, obecnie mieszkam po za granicami Polski, wiem o tym ze u komornika mam 3200zl które spłacam, lecz nie jestem pewna czy to wszystko…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Załóż sobie w konto w BIK-u i tam pobierz raport BIK, na którym będziesz widzieć, czy masz jeszcze jakieś inne długi, możesz też pobrać raport z KRD. O tym jak pobrać raport BIK <-- pisałam tutaj.

 2. Avatar

  Bogna

  A jeżeli zadłużenie zostało spłacone, okazało się że prowadziło to dwóch komorników podobno i jeden wysyłał do drugiego itd i od pół roku cały czas wypłata i tak jest zajmowania bo jeden z komorników nie dostał informacji od drugiego o spłacie? Mam znowu wysłać potwierdzenie i wtedy zobaczą co dalej, a od spłaty mija już praktycznie pół roku, wypłata cały czas zajmowana… Zadłużenie zostało spłacone zaraz po rozmowie telefonicznej z komornikiem i informacji jaka całkowita kwota jest do spłacenia.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Tutaj ratuje Cię tylko skarga na komornika, a raczej na przewlekłość jego postępowania. Tu na blogu w dziale WZORY PISM jest wzór skargi, pobierz go, wypełnij, a następnie dostarcz komornikowi. Pozdrawiam.

 3. Avatar

  Maria

  W jaki sposób spłacać długi u komornika? W 2009 wziął mój obecny mąż kredyt 10.000 zł, żona zmarła (alkoholik), teraz po tylu latach komornik zajął mu rentę i mieszkanie, komornik domaga się 42.000 tys zł, co w tej sytuacji zrobić, aby było dobrze? ratujcie… bo komornik chce zabrać mieszkanie, zabiera już cześć renty. Chcemy aby nie były takie wysokie koszty tego pana komornika…

NAPISZ KOMENTARZ