Witam! interesuje mnie kwestia: zajęcie komornicze a spłata zadłużenia. Czy spłacając zadłużenie u komornika w całości, poprzez potrącenia z pensji, to pracodawca dostaje pismo o spłaceniu zadłużenia tylko, czy ja też dostanę? jak to się odbywa, gdy nastąpi spłata zadłużenia komorniczego?
SPIS TREŚCI:
Spłata komornika w całości
Zanim odpowiem Ci na pytanie: kto, jakie dostaje pisma po spłaceniu długu przez komornika, napiszę kilka słów wstępu dla tych, którzy nie wiedzą jeszcze, jak wygląda zajęcie pensji przez komornika.
Sposób przeprowadzenia egzekucji z wynagrodzenia dokładnie reguluje Kodeks postępowania cywilnego. Warto też wiedzieć, że egzekucja z wynagrodzenia za pracę, jest jak do tej pory najefektywniejszym sposobem dochodzenia wierzytelności przez wierzyciela.
Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy wiedzieć, że komornik może dokonać zajęcia pensji nie tylko z tytułu wykonywania umowy o pracę, ale także z tytułu wynagrodzenia z umowy zlecenia!
Jak wygląda zajęcie pensji dłużnika?
Wierzyciel (bank, firma pożyczkowa) składa wniosek do komornika o przeprowadzenie egzekucji z wynagrodzenia na dłużniku. Wniosek taki składa się do komornika, który opiekuje się obszarem, w którym dłużnik ma zameldowanie.
- Jeśli dłużnik nie ma miejsca zameldowania, to wskazuje się ostatnie miejsce przebywania dłużnika.
- Jeśli miejsce przebywania dłużnika nie jest znane wierzycielowi, to wskazuje się miejsce ostatniego przebywania dłużnika.
Gdy dochodzi do zajęcia wynagrodzenia za pracę i jest to pierwsza czynność egzekucyjna na dłużniku, to w postępowaniu egzekucyjnym, komornik musi najpierw zawiadomić dłużnika o wszczęciu egzekucji!
Zajęcie pensji przez komornika, dokonywane jest wraz z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności.
Komornik informuje dłużnika, że nie wolno mu odbierać zajętej przez komornika pensji, świadczenia, czy innego prawa majątkowego, aż do momentu pełnego pokrycia długu.
Następnie, komornik wzywa pracodawcę, aby ten nie wypłacał całej pensji dłużnikowi, a jedynie część wynagrodzenia, czyli kwotę wolną od zajęcia komorniczego. Takie są obowiązki pracodawcy wobec komornika!
Jeśli chodzi o samo potrącenie z pensji dłużnika, to zakres potrącenia reguluje artykuł 87 Kodeksu pracy, która jasno mówi, że po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – potrąceniu podlegają:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz
- kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.
Kwota wolna od potrącenia
Pracownikowi, na którym ciąży egzekucja z wynagrodzenia, przysługuje kwota wolna od zajęcia i jest to wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ta kwota nie może być ruszona przez komornika… jest to kwota wolna od potrącenia komorniczego.
Spłata zadłużenia u komornika – co dalej? kto kogo informuje?
Gdy dłużnik spłaci u komornika całe swoje zadłużenie, to komornik zwalnia spod zajęcia pensję pracownika, komornik informuje wtedy pracodawcę drogą pocztową (wysyła pismo) lub fax-em.
Często do dłużnika przychodzi też rozliczenie kosztów komorniczych, ale to już wolna wola komornika, czy taką informacją zostanie przekazana, czy też nie. Zawsze można o to poprosić komornika.
Jeśli jakiś przedmiot dłużnika został zajęty przez np. bank (leasing, czy samochód na kredyt), to bank ma wtedy 14 dni na zwolnienie przedmiotu zabezpieczenia, szczegóły jednak zawarte są w umowie kredytowej.
Podsumowując, po spłaceniu długu u komornika z zajętej pensji, komornik wysyła do zakładu pracy decyzję o umorzeniu egzekucji z pensji.
Na mocy tej decyzji, następuje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych i kwestia wynagrodzenia wraca na poprzednie tory, czyli zaczyna wpływać bezpośrednio na konto pracownika w całości.
Artykuły, które także musisz przeczytać:
- SPŁACONY dług u komornika – kiedy otrzymam POTWIERDZENIE spłaty??
- Czy komornik mógł aż tyle zabrać z wypłaty??
- Czy komornik może potrącić mi wypłatę, jeśli jeszcze nie doszła na moje konto bankowe?
- Blokada konta bankowego przez komornika, jak go przechytrzyć?
- Pracodawca bez mojej wiedzy i zgody wysłał komornikowi pieniądze
Witam, wiem ze mam zobowiązania w Polsce, chciała bym wyjść z długów, obecnie mieszkam po za granicami Polski, wiem o tym ze u komornika mam 3200zl które spłacam, lecz nie jestem pewna czy to wszystko…
Załóż sobie w konto w BIK-u i tam pobierz raport BIK, na którym będziesz widzieć, czy masz jeszcze jakieś inne długi, możesz też pobrać raport z KRD. O tym jak pobrać raport BIK <-- pisałam tutaj.
Mam pytanie :) Czy jak spłacam komornika, to ma prawo zabrać zwrot z podatku?
Tak, mimo tego, że dług u komornika spłacasz, to komornik wciąż ma prawo zająć Ci inne składniki majątku, w tym zwrot podatku.
A jeżeli zadłużenie zostało spłacone, okazało się że prowadziło to dwóch komorników podobno i jeden wysyłał do drugiego itd i od pół roku cały czas wypłata i tak jest zajmowania bo jeden z komorników nie dostał informacji od drugiego o spłacie? Mam znowu wysłać potwierdzenie i wtedy zobaczą co dalej, a od spłaty mija już praktycznie pół roku, wypłata cały czas zajmowana… Zadłużenie zostało spłacone zaraz po rozmowie telefonicznej z komornikiem i informacji jaka całkowita kwota jest do spłacenia.
Tutaj ratuje Cię tylko skarga na komornika, a raczej na przewlekłość jego postępowania. Tu na blogu w dziale WZORY PISM jest wzór skargi, pobierz go, wypełnij, a następnie dostarcz komornikowi. Pozdrawiam.
W jaki sposób spłacać długi u komornika? W 2009 wziął mój obecny mąż kredyt 10.000 zł, żona zmarła (alkoholik), teraz po tylu latach komornik zajął mu rentę i mieszkanie, komornik domaga się 42.000 tys zł, co w tej sytuacji zrobić, aby było dobrze? ratujcie… bo komornik chce zabrać mieszkanie, zabiera już cześć renty. Chcemy aby nie były takie wysokie koszty tego pana komornika…
Dzień dobry, komornik zajął moje wynagrodzenie, ale rodzice pożyczyli mi pieniądze i jutro chce dokonać całkowitej spłaty długu u komornika. Kogo mam informować o całkowitej spłacie długu? pracodawcę czy komornika? Czy dostanę jakieś potwierdzenie, kiedy wpłata dotrze? Pierwsza moja taka sytuacja, nie wiem, czy pomimo wpłaty, komornik nie przejmie też mojej wypłaty?