Witam. Mój mąż pod koniec 2017 roku otrzymał pismo z firmy windykacyjnej o tym, że ma do spłacenia dług za telewizję NC+. Nasłali na niego komornika, ale mąż ustalił z nim, że będzie spłacać w ratach po 200 zł pod koniec każdego miesiąca. Na szczęście udało się spłacić dług wcześniej.

Telefonicznie i komornik i sama firma windykacyjna potwierdziły, że dług został spłacony. Mamy czekać na pismo od komornika o zakończeniu egzekucji, które idzie do nas już 2 tygodnie?

Firma windykacyjna poinformowała mojego męża, że z listy dłużników BIG mogą go wypisać dopiero kiedy też otrzymają od komornika pismo. Niestety dzwoniąc do komornika słyszymy, że pismo już w drodze i tak dalej, a nadal ani mój mąż ani firma windykacyjna żadnego dokumentu nie otrzymaliśmy.

Jest to dla nas dosyć pilne ponieważ wpis do BIG blokuje możliwość wzięcia nawet najmniejszej pożyczki. Bardzo proszę o radę co mamy zrobić żeby to jakoś przyspieszyć.


Niestety musicie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ z tego co wiem, komornik nie ma przez prawo nadanego żadnego ścisłego terminu, kiedy musi dłużnikowi dostarczyć zaświadczenie o spłacie zadłużenia.

Jeśli minie kolejny tydzień, abo dwa i wciąż nie otrzymacie od komornika potwierdzenia spłaty długu, to możecie złożyć skargę na opieszałość komornika <– zajrzyj do tego wpisu. Taka skarga na pewno zmotywuje komornika do wywiązania się z jego obowiązków względem dłużnika.

Niestety wielokrotnie otrzymuję maile, w których osoby, które spłaciły swój dług wobec komornika, narzekają na opieszałość komornika w uzyskaniu potwierdzenia spłaty długu. Co ciekawe, komornik nie wykazuje tej opieszałości, gdy rozchodzi się o egzekwowanie długu… wtedy każdy termin ze strony dłużnika musi być dotrzymany co do godziny.

Szkoda, że Polskie prawo daje komornikowi tyle przywilejów, a nie nakłada przy tym na niego, tej samej ilości obowiązków względem wierzyciela czy dłużnika.

W ogóle to gratuluję szybkiej spłaty długu u komornika. Postarajcie się tak zarządzać budżetem domowym, abyście nie musieli więcej żadnych pożyczek już zaciągać. Życie na kredyt jest bardzo drogie i do tego stresujące! Życzę Wam wszystkiego dobrego.

Skarga na czynności komornika

Pismo do komornika o spłacie zadłużenia – wzór

Wybrałam dla Ciebie pewne artykuły do przeczytania: