Czy komornik mógł aż tyle zabrać z wypłaty??

Komornik wszedł na pensje co robić? Mam nad sobą egzekucję komorniczą. To dość duża kwota zadłużenia i nie jeden komornik. Doprowadziły do tego bardzo poważne problemy zdrowotne.

Od września podjęłam pracę i komornik wszedł mi na pensję. Pracuje w szkole jako bibliotekarz w niepełnym wymiarze godzinowym.

Moje wszystkie dochody netto to 1818,41 a komornik zabrał mi 570 zł, plus na drugim kwitku mam jeszcze minus 179 zł to wychodzi, że komornik zabrał mi 749 zł. Czy komornik mógł aż tyle mi zabrać pieniędzy?


Kwota wolna od potrąceń komorniczych

Kwotą wolną od potrąceń komorniczych jest minimalne wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze godzinowym!

Jeśli zastanawiasz się, czy komornik może zabrać coś z pensji osobie zatrudnionej w niepełnym wymiarze godzin, to odpowiedź na to pytanie brzmi:

Jeśli jesteś zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy, to wynagrodzenie minimalne ulega pomniejszeniu, wprost proporcjonalnie do wymiaru etatu, na jakim jesteś!

Art. 87 zn. 1. § 2. „Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.”

UWAGA: chyba że jest to zajęcie alimentacyjne, kara pieniężna czy suma na pokrycie innych świadczeń niż alimenty! wtedy komornik może zabrać Ci całą kwotę!

To tyle, jeśli chodzi niepełny wymiar pracy i kwotę wolną od potrąceń. Jednak tak jak pisałaś, Twoje dochody sięgają dokładnie 1818,41 zł netto. Z tej kwoty komornik ma prawo odciągnąć nieco więcej pieniędzy.

Mogę Ci poradzić, abyś sprawdziła ilu masz komorników, kto i jaką kwotę, za co pobiera. Następnie skontaktuj się z każdym komornikiem z osobna i poproś o uzasadnienie potrącanych kwot. Tylko wtedy będziemy w stanie powiedzieć na ten temat coś więcej.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

5 komentarzy w “Czy komornik mógł aż tyle zabrać z wypłaty??”
 1. Witam, nazywam się Damian i mam problem z komornikiem który mi zabiera pół wypłaty z konta, a mam narzeczoną i czekam na narodziny dziecka i chciał bym wyjść z długów. Nawet mnie nie stać na mieszkanie, nawet nie mam jak zapewnić lokum mojej narzeczonej i mojemu dziecku na które oczekuję. Każdego miesiąca komornik zabiera pół wypłaty, tylko mi zostaje 1.500 zł, a za co dalej mam żyć?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Damian, niestety komornik postępuje zgodnie z prawem, jeśli Twoje wynagrodzenie przekracza 3.000 zł, bo dopiero od tej kwoty komornik może zajmować Ci pół wypłaty. Pamiętaj, że komornik działa na zlecenie wierzyciela i pobiera od Ciebie część wypłaty na jego zlecenie. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, abyś skontaktował się z wierzycielem i poprosił o obniżenie komorniczego zajęcia. Niestety rzadko się zdarza, że wierzyciele przystają na takie pismo, ale spróbować nie zaszkodzi prawda? warto abyś w piśmie do wierzyciela wspomniał o dziecku którego się spodziewacie i o ciężkiej sytuacji materialnej z jaką właśnie się mierzycie.

 2. Witam, mam na imię Magda. Czy komornik może zająć mi 100 % zasiłku macierzyńskiego, które wynosi 1000 zł miesięcznie? Dodam, że pracowałam na umowę o pracę na 1/2 etatu, moje wynagrodzenie wynosiło nieco ponad 600 zł, Państwo dopłacało mi do równego tysiąca. Ponadto otrzymuję świadczenie 500+, zasiłek rodzinny z dodatkiem – jako, że jestem samotną matką oraz stypendium socjalne na uczelni.

  Z pierwszego potrącenia komornik zabrał mi z konta 1000 zł zasiłku macierzyńskiego oraz 550 zł stypendium z uczelni. Za drugim razem kwota ta wynosiła 645 zł. Na koncie komornik zostawił mi niecałe 400 zł. Czy komornik może aż tyle potrącić?

 3. Witam, mam takie pytanie czy komornik może zająć konto bankowe i wziąć z wypłaty? Mój mąż zarabia 4.100 komornik zabrał 2150, a później jeszcze z konta 251,55. Zostawił 1687,50 czy to jest zgodne z prawem? Będziemy rozliczać się teraz z pitu. Bedzie to ulga tylko za dzieci 2300 zł, czy komornik może zabrać zwrot z PIT-u? proszę o pomoc.

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik nie ma prawa jednocześnie zajmować wynagrodzenia, oraz konta bankowego na które to wynagrodzenie wpływa. Musicie złożyć do komornika wniosek o wyłączenie spod egzekucji rachunku bankowego, zachęcam do przeczytania artykułu: Jednoczesne zajęcie konta bankowego i wynagrodzenia – [WZÓR] pisma!, znajduje się tam wzór wniosku. Jeśli chodzi o zajęcie zwrotu z nadpłaconego podatku z tytułu ulgi na dziecko, to z kolei powinnaś przeczytać ten wpis: Czy komornik może zająć zwrot podatku PIT?. Pozdrawiam serdecznie!

Comments are closed.