Mam nad sobą egzekucję komorniczą. To dość duża kwota zadłużenia i nie jeden komornik. Doprowadziły do tego bardzo poważne problemy zdrowotne. Od września podjęłam pracę i komornik wszedł mi na pensję. Pracuje w szkole jako bibliotekarz w niepełnym wymiarze godzinowym, to jest 25/30.

Moje wszystkie dochody netto to 1818,41 a komornik zabrał mi 570 zł plus na drugim kwitku mam jeszcze minus 179 zł to wychodzi ze zabrał mi 749 zł. Czy komornik mógł aż tyle mi zabrać pieniędzy?

Kwota wolna od potrąceń komorniczych

Kwotą wolną od potrąceń komorniczych jest minimalne wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze godzinowym!

Jeśli zastanawiasz się, czy komornik może zabrać coś z pensji osobie zatrudnionej w niepełnym wymiarze godzin, to odpowiedź na to pytanie brzmi:

Jeśli jesteś zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy, to wynagrodzenie minimalne ulega pomniejszeniu, wprost proporcjonalnie do wymiaru etatu na jakim jesteś!

Art. 87 zn 1. § 2. „Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.” 

UWAGA: chyba, że jest to zajęcie alimentacyjne, kara pieniężna czy suma na pokrycie innych świadczeń niż alimenty! wtedy komornik może zabrać Tobie całą kwotę!

To tyle jeśli chodzi niepełny wymiar pracy i kwotę wolną od potrąceń. Jednak tak jak pisałaś, Twoje dochody sięgają dokładnie 1818,41 zł. netto. Z tej kwoty komornik ma prawo odciągnąć nieco więcej pieniędzy.

Mogę Ci poradzić, abyś sprawdziła ilu masz komorników, kto i jaką kwotę za co pobiera. Następnie skontaktuj się z każdym komornikiem z osobna i poproś o uzasadnienie potrącanych kwot. Tylko wtedy będziemy w stanie powiedzieć na ten temat coś więcej.

Skarga na czynności komornika

Wybrane specjalnie dla Ciebie: