Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Jednoczesne zajęcie konta bankowego i wynagrodzenia – [WZÓR] pisma!

Witam, wobec mnie toczą się dwie egzekucje komornicze, pierwszy komornik ma ze mną ugodę i pobiera 1500 zł w miesiącu, natomiast drugi komornik kolejne 1500 zł, bo moje zarobki są w kwocie 6000 zł, na domiar złego ten drugi komornik dodatkowo blokuje mi konto bankowe, gdzie zostawia mi 1500 zł, a gdzie kwota wynagrodzenia co wpływa to 50 % pozostałości wynagrodzenia już po zajęciu.

Co mam zrobić żeby komornika powstrzymać? pisałem pisma do niego, do wierzyciela, sam pracuje na rodzinę, tydzień temu urodziło mi się trzecie dziecko, nie mam dla dzieci na chleb, co mam robić? proszę o pomoc lub poradę prawną. Krzysztof.


Komornik zajmuje wynagrodzenie i rachunek bankowy na który to wynagrodzenie wpływa

A więc komornik dwukrotnie pomniejsza Twoje wynagrodzenie w obrębie tej samej egzekucji komorniczej, co nie powinno mieć miejsca. Takie działanie komornika to nic innego jak „uciążliwa egzekucja komornicza„, a przecież komornik ma obowiązek prowadzić egzekucję tak, aby była ona dla dłużnika jak najmniej uciążliwa.

Zresztą to samo tyczy się wierzyciela, albowiem wierzyciel może we wniosku o wszczęcie przeciwko dłużnikowi egzekucji komorniczej zaznaczyć kilka sposobów egzekwowania zadłużenia, jednak wierzyciel powinien spośród tych sposobów wybrać ten, który będzie dla dłużnika najmniej uciążliwy.

Jasno o tym mówi art. 799 § K.p.c. Sposoby egzekucji:

§ 1. Wniosek o wszczęcie egzekucji lub żądanie przeprowadzenia egzekucji z urzędu umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. (……). Wierzyciel może wskazać wybrane przez siebie sposób albo sposoby egzekucji. Organ egzekucyjny stosuje sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika.

§ 2. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.

Wprowadzenie tego przepisu i jego zastosowanie oznacza, że ani wierzyciel, ani komornik nie mogą prowadzić egzekucji na dłużniku w sposób nadużywający oraz szykanujący jego osobę. Zbędna uciążliwość egzekucji na dłużniku nie może mieć miejsca podczas egzekucji komorniczej i dzięki drugiemu paragrafowi art 799 K.p.c dłużnik ma prawo, aby zażądać umorzenia egzekucji z pozostałej części jego majątku.

Tutaj w grę wchodzi możliwość złożenia wniosku o ograniczenie egzekucji z pozostałych składników majątku dłużnika. Jak napisać taki wniosek? nie musisz się już tym martwić, ponieważ poniżej zamieszczam gotowe pismo, które należy jedynie pobrać, wydrukować i wypełnić:

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

We wniosku tym wnosisz o ograniczenie zajęcia rachunku bankowego na które wpływa pozostałość z zajętego już wynagrodzenia zwolnionego spod egzekucji. Taki wniosek należy dostarczyć osobiście komornikowi lub do kancelarii komorniczej, albo też wniosek można wysłać listem poleconym na adres komornika.

Innym rozwiązaniem jest skarga na zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego, którą składa się również do komornika, ale wydaje mi się, że warto od razu złożyć wniosek o ograniczenie egzekucji komorniczej, którego wzór zamieściłam u góry.

Podsumowanie

Jednoczesne zajęcie konta i wynagrodzenia zdarza się bardzo często, wtedy też dochodzi do podwójnego potrącania przez komornika tego samego składnika majątku dłużnika jakim jest wynagrodzenie. A więc: czy komornik może zająć wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie? NIE! komornik ma prowadzić egzekucję w sposób najmniej uciążliwy dla dłużnika, a więc komornik powinien zająć albo rachunek bankowy dłużnika, albo jego wynagrodzenie.

Jeśli więc komornik zajął wynagrodzenie i jednocześnie konto bankowe na które to już potrącone przez komornika wynagrodzenie trafia, to należy wtedy złożyć do komornika wniosek o ograniczenie egzekucji z tego konta bankowego. Wszystkiego dobrego Krzysztofie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...


8 komentarzy

 1. Sara

  Mnie też dosięgło zajęcie wynagrodzenia i rachunku bankowego przez komornika w tej samej egzekucji komorniczej, poskutkował wniosek który załączyła Pani w tym artykule. Jest to bardzo krzywdzące postępowania komornika, by wyciskać dłużnika z pieniędzy jak jakąś cytrynę z soku. Radzę aby jak najszybciej złożyć wniosek do komornika o zwolnienie rachunku bankowego, oczywiście musi to być ten sama rachunek bankowy na który wpływa nasze wynagrodzenie. Pozdrawiam!

 2. Gośka39

  Witam, czy komornik moze zajac wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie nie powiadamiając mnie przy tym? Komornik z dnia na dzień zajął część mojego wynagrodzenia, a następnie w tym samym dniu zostało zablokowane moje konto bankowego, kwotę jaką mogę wypłacić to tylko 1575 zł. Co robić w takiej sytuacji?

 3. Anna

  Witam posiadam komornika który ściąga mi zajęcia z wynagrodzenia i dostaje na konto 1460 zł i okazuje się że ten sam komornik zajął mi konto gdzie wpływało to wynagrodzenie, czy mogę je jakoś odzyskać bo nie zostanie mi nic na życie i jeszcze na te konto wpływa świadczenie 500+ czy też nie będę mogła tego odzyskać?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Złóż najpierw wniosek do komornika o zwolnienie rachunku bankowego spod zajęcia i wnioskuj o odzyskanie wszystkich środków które pochodzą z 500+, ponieważ 500+ nie podlega egzekucji komorniczej w ogóle! Zajrzyj do działu WZORY PISM.

 4. Monika

  Mam zajęte wynagrodzenie przez komornika, pracodawca odlicza mi już z pensji. Na konto bankowe wpływa najniższa krajowa, w tym miesiącu pożyczyłem 500 zł i wpłaciłam je na konto, aby móc opłacić rachunki i niestety oprócz tego co komornik dostał od pracodawcy, bank przelał dodatkowo prawie 500 zł do komornika. Proszę o informację czy jest to zgodne z prawem?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Potrącanie zajęcia komorniczego przez pracodawcę na rzecz komornika to prawny obowiązek pracodawcy. Pieniądze z potrąconego wynagrodzenia, które wpłynęły na konto bankowe nie mogą być po raz kolejny obciążone zajęciem komorniczym, niestety innych środków pieniężnych ta zasada nie obejmuje i komornik mógł te dodatkowe pieniądze Tobie zająć. Tak w dużym skrócie.

 5. Magdalena

  Dzień dobry. Mam zajecie komornicze na wynagrodzeniu. Z zakładu pracy otrzymałam wynagrodzenie na konto bankowe już pomniejszone. Co miesiąc zarabiam 2000-2100 zł. Wynagrodzenie zostało pomniejszone do kwoty 1430 zł. Tego samego dnia środki na koncie zostały zablokowane. Do dyspozycji zostało mi ok 600 zł.

  W dniu dzisiejszym zerknęłam na konto bankowe i zauważyłam, że zostały mi pobrane środki w wysokości ponad 700 zł. Na życie zostało mi 400 zł. Czy komornik powinien pobrać mi te środki z konta bankowego? Czy komornik może zająć wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie? Proszę o pomoc.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Dwukrotne potrącanie przez komornika tych samych pieniędzy jest niezgodne z prawem, aby przeciwstawić się takiemu działaniu komornika powinnaś złożyć wniosek o ograniczenie zajęcia rachunku bankowego wzór.

NAPISZ KOMENTARZ