Jednoczesne zajęcie konta bankowego i wynagrodzenia – [WZÓR] pisma!

Witam, czy komornik może zająć wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie? wobec mnie toczą się dwie egzekucje komornicze, pierwszy komornik ma ze mną ugodę i pobiera 1500 zł w miesiącu, natomiast drugi komornik kolejne 1500 zł, bo moje zarobki są w kwocie 6000 zł.

Na domiar złego ten drugi komornik dodatkowo blokuje mi konto bankowe, gdzie zostawia mi 1500 zł, a gdzie kwota wynagrodzenia co wpływa to 50% pozostałości wynagrodzenia już po zajęciu.

Co mam zrobić, żeby komornika powstrzymać? pisałem pisma do niego, do wierzyciela, sam pracuje na rodzinę, tydzień temu urodziło mi się trzecie dziecko, nie mam dla dzieci na chleb, co mam robić? proszę o pomoc lub poradę prawną. Krzysztof.


Komornik zajmuje wynagrodzenie i rachunek bankowy

czy-komornik-moze-zajac-wynagrodzenie-i-konto-bankowe-jednoczesnie

A więc komornik dwukrotnie pomniejsza Twoje wynagrodzenie w obrębie tej samej egzekucji komorniczej, co nie powinno mieć miejsca. Takie działanie komornika to nic innego jak „uciążliwa egzekucja komornicza”, a przecież komornik ma obowiązek prowadzić egzekucję tak, aby była ona dla dłużnika, jak najmniej uciążliwa.

Zresztą to samo tyczy się wierzyciela, albowiem wierzyciel może we wniosku o wszczęcie przeciwko dłużnikowi egzekucji komorniczej zaznaczyć kilka sposobów egzekwowania zadłużenia, jednak wierzyciel powinien spośród tych sposobów wybrać ten, który będzie dla dłużnika najmniej uciążliwy.

Jasno o tym mówi art. 799 § K.p.c. Sposoby egzekucji:

§ 1. Wniosek o wszczęcie egzekucji lub żądanie przeprowadzenia egzekucji z urzędu umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. (……). Wierzyciel może wskazać wybrane przez siebie sposób albo sposoby egzekucji. Organ egzekucyjny stosuje sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika.

§ 2. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.

Wprowadzenie tego przepisu i jego zastosowanie oznacza, że ani wierzyciel, ani komornik nie mogą prowadzić egzekucji na dłużniku w sposób nadużywający oraz szykanujący jego osobę. Zbędna uciążliwość egzekucji na dłużniku nie może mieć miejsca podczas egzekucji komorniczej i dzięki drugiemu paragrafowi art. 799 K.p.c dłużnik ma prawo, aby zażądać umorzenia egzekucji z pozostałej części jego majątku.

Tutaj w grę wchodzi możliwość złożenia wniosku o ograniczenie egzekucji z pozostałych składników majątku dłużnika. Jak napisać taki wniosek? nie musisz się już tym martwić, ponieważ poniżej zamieszczam gotowe pismo, które należy jedynie pobrać, wydrukować i wypełnić:

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

We wniosku tym wnosisz o ograniczenie zajęcia rachunku bankowego, na które wpływa pozostałość z zajętego już wynagrodzenia zwolnionego spod egzekucji. Taki wniosek należy dostarczyć osobiście komornikowi lub do kancelarii komorniczej albo też wniosek można wysłać listem poleconym na adres komornika.

Innym rozwiązaniem jest skarga na zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego, którą składa się również do komornika, ale wydaje mi się, że warto od razu złożyć wniosek o ograniczenie egzekucji komorniczej, którego wzór zamieściłam u góry.

Podsumowanie

Jednoczesne zajęcie konta i wynagrodzenia zdarza się bardzo często, wtedy też dochodzi do podwójnego potrącania przez komornika tego samego składnika majątku dłużnika, jakim jest wynagrodzenie.

A więc: czy komornik może zająć wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie? NIE! komornik ma prowadzić egzekucję w sposób najmniej uciążliwy dla dłużnika, a więc komornik powinien zająć albo rachunek bankowy dłużnika, albo jego wynagrodzenie.

Jeśli więc komornik zajął wynagrodzenie i jednocześnie konto bankowe, na które to już potrącone przez komornika wynagrodzenie trafia, to należy wtedy złożyć do komornika wniosek o ograniczenie egzekucji z tego konta bankowego. Wszystkiego dobrego Krzysztofie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

28 komentarzy w “Jednoczesne zajęcie konta bankowego i wynagrodzenia – [WZÓR] pisma!”
 1. Mnie też dosięgło zajęcie wynagrodzenia i rachunku bankowego przez komornika w tej samej egzekucji komorniczej, poskutkował wniosek który załączyła Pani w tym artykule. Jest to bardzo krzywdzące postępowania komornika, by wyciskać dłużnika z pieniędzy jak jakąś cytrynę z soku. Radzę aby jak najszybciej złożyć wniosek do komornika o zwolnienie rachunku bankowego, oczywiście musi to być ten sama rachunek bankowy na który wpływa nasze wynagrodzenie. Pozdrawiam!

 2. Witam, czy komornik moze zajac wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie nie powiadamiając mnie przy tym? Komornik z dnia na dzień zajął część mojego wynagrodzenia, a następnie w tym samym dniu zostało zablokowane moje konto bankowego, kwotę jaką mogę wypłacić to tylko 1575 zł. Co robić w takiej sytuacji?

 3. Witam posiadam komornika który ściąga mi zajęcia z wynagrodzenia i dostaje na konto 1460 zł i okazuje się że ten sam komornik zajął mi konto gdzie wpływało to wynagrodzenie, czy mogę je jakoś odzyskać bo nie zostanie mi nic na życie i jeszcze na te konto wpływa świadczenie 500+ czy też nie będę mogła tego odzyskać?

  1. Janina Gołębiecka

   Złóż najpierw wniosek do komornika o zwolnienie rachunku bankowego spod zajęcia i wnioskuj o odzyskanie wszystkich środków które pochodzą z 500+, ponieważ 500+ nie podlega egzekucji komorniczej w ogóle! Zajrzyj do działu WZORY PISM.

 4. Mam zajęte wynagrodzenie przez komornika, pracodawca odlicza mi już z pensji. Na konto bankowe wpływa najniższa krajowa, w tym miesiącu pożyczyłem 500 zł i wpłaciłam je na konto, aby móc opłacić rachunki i niestety oprócz tego co komornik dostał od pracodawcy, bank przelał dodatkowo prawie 500 zł do komornika. Proszę o informację czy jest to zgodne z prawem?

  1. Janina Gołębiecka

   Potrącanie zajęcia komorniczego przez pracodawcę na rzecz komornika to prawny obowiązek pracodawcy. Pieniądze z potrąconego wynagrodzenia, które wpłynęły na konto bankowe nie mogą być po raz kolejny obciążone zajęciem komorniczym, niestety innych środków pieniężnych ta zasada nie obejmuje i komornik mógł te dodatkowe pieniądze Tobie zająć. Tak w dużym skrócie.

 5. Dzień dobry. Mam zajecie komornicze na wynagrodzeniu. Z zakładu pracy otrzymałam wynagrodzenie na konto bankowe już pomniejszone. Co miesiąc zarabiam 2000-2100 zł. Wynagrodzenie zostało pomniejszone do kwoty 1430 zł. Tego samego dnia środki na koncie zostały zablokowane. Do dyspozycji zostało mi ok 600 zł.

  W dniu dzisiejszym zerknęłam na konto bankowe i zauważyłam, że zostały mi pobrane środki w wysokości ponad 700 zł. Na życie zostało mi 400 zł. Czy komornik powinien pobrać mi te środki z konta bankowego? Czy komornik może zająć wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie? Proszę o pomoc.

  1. Janina Gołębiecka

   Dwukrotne potrącanie przez komornika tych samych pieniędzy jest niezgodne z prawem, aby przeciwstawić się takiemu działaniu komornika powinnaś złożyć wniosek o ograniczenie zajęcia rachunku bankowego wzór.

 6. Problem dotyczy zajęcia komorniczego. Komornik zajął mi pensje która już u pracodawcy jest potrącana, ta część która już zostaje z wynagrodzenia wpłynęła na konto na którym jest blokada przez tego samego komornika i reszta mojego potraconego wynagrodzenia także jest zajęta i nie mogę z niej korzystać. Pisałam do komornika aby odblokował moje konto bankowe, bo wpływa na nie reszta wynagrodzenia, blokada przez komornika została zdjęta, ale środki niestety nie zostały zwrócone, zostałam bez środków do życia. Co robić dalej?

 7. Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie, czy komornik może zablokować konto bankowe jeśli już w zakładzie pracy została wysłana przez pracodawcę kwota która ma prawo zająć, czy jeśli dostanę na konto bankowe średnią krajową już po zajęciach, czy komornik może mi zablokować pozostałe środki? bardzo proszę o kontakt i odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, raz potrącone wynagrodzenie nie może być potrącone przez tego samego komornika ponownie w momencie kiedy już pomniejszone środki wpływają na konto dłużnika.

 8. Mam zajętą pensję przez komornika i oczywiście zablokowany rachunek bankowy. Nie mogę pobrać pozostałej części wynagrodzenia (już potrąconej) jeżeli jest to powyżej 1570 zł, dlaczego? skoro już potrącenie jest z wypłaty? W miesiącu listopadzie otrzymałam wraz z wynagrodzeniem premię jubileuszową 50 procent poszło do komornika i 50 procent na konto bankowe, była to kwota 5000 zł.

  Po rozmowie z komornikiem że jest to moje wynagrodzenie a jego połowa poszła już na zajęcie komornicze, powiedział że mogę wybrać tylko1500 zł – pytam dlaczego? jeżeli już połowa pensji poszła na zajęcie?

 9. Witam. Pracuję na umowę o prace (4000 zł brutto na umowie). Mam na koncie komornika. Zadłużenie na ponad 3000 zł, dziś dostałam wynagrodzenie w wysokości 1500 zł, nie wiem dlaczego. Udałam się do banku, żeby wypłacić pieniądze. Pracownik banku poinformował mnie że mogę wypłacić tylko 555 zł. Co z resztą mojej pensji?

  1. Janina Gołębiecka

   W takim razie komornik jednocześnie zajął i pensję i konto bankowe, nie miej o to pretensji do komornika, bo komornik prowadzi takie działania, jakie bezpośrednio we wniosku zleci mu Twój wierzyciel, a więc to Twój wierzyciel zażądał egzekucji z rachunku bankowego oraz egzekucji z wynagrodzenia. Musisz złożyć u komornika wniosek o ograniczenie egzekucji z konta bankowego, wzór wniosku znajdziesz w powyższym artykule.

 10. Komornik zabiera mi 50 % wypłaty. W obecnej chwili zostało zablokowane także konto osobiste do kwoty wolnej od zajęć. Chce założyć konto na osobę trzecią tzn. moja siostra i tam przelewać wynagrodzenie. Moje pytanie brzmi: czy komornik nie obciąży siostry moim długiem? nie chce żeby miała problemy. Dziękuję za pomoc.

  1. Janina Gołębiecka

   Nie musisz uciekać przed komornikiem zakładając inne konta czy przekierowując wynagrodzenie na inne konto, bo to nic nie da. Przede wszystkim, jeśli komornik zajmuje Ci część wynagrodzenia, to tak naprawdę czynność tą dokonuje Twój pracodawca. A więc, zanim wynagrodzenie trafi na Twoje konto bankowe, pracodawca odciąga od niego część dla komornika, po czym wysyła tę właśnie część komornikowi, a resztę przekazuje Tobie na rachunek bankowy do wypłaty.

   Zmiana konta na które wpływa wynagrodzenie nic Ci nie da, bo wynagrodzenie jest pomniejszane jeszcze przed wykonaniem przelewu przez pracodawcę. Ponadto, celowe uchylanie się od egzekucji komorniczej i ukrywanie majątku jest karalne – dlatego nie idź tą drogą. Walcz z komornikiem na dozwolonych zasadach.

   Jeśli komornik zajmuje Ci wynagrodzenie i konto bankowe na które to potrącone wynagrodzenie wpływa, to jest to niezgodne z prawem! złóż u komornika wniosek o wyłączenie spod egzekucji rachunek bankowy na które trafia pomniejszona już wypłata!

 11. Mam zajęcia komornicze w pracy z wynagrodzenia i zablokowane konto bankowe na rzez komornika. Wpadłam w spirale zadłużenia – kredyty, chwilówki, kredyty w bankach. Ponieważ mam potrącenia wynagrodzenia w pracy łącznie ok 2000 zł komornik zablokował mi rachunek bankowy.

  Niestety po potrąceniach z wynagrodzenia zostaje mi na konto przelane 1779 zł. Czy mogę dogadać się z komornikiem o odblokowanie rachunku i wpłacać mu co miesiąc 700-800 zł? bo mam dług na 30.000 i kiedy ja to spłacę…

  Mam z mężem od 5- lat rozdzielność majątkową, a 2 lata temu przepisałam mu część domu należącą do mnie. Poza wynagrodzeniem z pracy nie mam nic. Nie mogę sobie poradzić jak wyjść ze spirali zadłużenia bo nie wiem co robić. Proszę o pomoc.

 12. Małgorzata

  Zakład pracy potrąca do komornika 50% wynagrodzenia, drugie 50% wpływa na konto, tylko, że tu też siedzi komornik. Zarobki są na tyle wysokie, że po potrąceniu zakład przelewa ok 2000-2500 zł na konto bankowe, a mogę wypłacić tylko ok 1500 zł.

  Stąd też moje pytanie, czy mogę podać pracodawcy inny numer konta, żeby móc korzystać z tych 50% wynagrodzenia, które już jest pomniejszone o zajęcie? Czy pracodawca może mi odmówić przekazywania pomniejszonego wynagrodzenia na inne konto niż do tej pory?

 13. Komornik zajął moje konta bankowe i wynagrodzenie. Zarabiam 1990 zł brutto, obecnie pobieram zasiłek macierzyński, pracodawca przekazał komornikowi kwotę ok. 500 zł na spłatę długu. Z wypłaty dostałam 1150 zł netto na konto. Oprócz tego bank przekazał całą wypłatę mojego męża komornikowi – wpływa męża wpływa na wspólne konto bankowe. Czy jest to zgodne z prawem?

 14. Witam, mam taki problem ponieważ komornik ściągnął mi pieniądze od pracodawcy, a na moi koncie było zajęcie na tą samą kwotę i z konta komornik mi też pobrał pieniądze – teraz nie wiem dlaczego 2 razy pobrał? bo od pracodawcy ściągnął cała zaległą kwotę, a z konta połowę zaległej kwoty ponieważ już więcej środków na koncie nie miałem.

 15. Mam zajęcie komornicze na pensji i koncie bankowym. Obecnie zarabiam 1633 zł netto. Pensje za styczeń dostałam 30.01.19. Pensję w lutym dostałam 27.02.2019. Z kwoty 1633 zł zostało mi zablokowane przez bank 1400 zł i przesłane do komornika, więc na życie zostało mi 200 zł. Czy działania banku są zgodne z prawem?

 16. Dzień dobry, mam podwójne zajęcie komornicze – na koncie oraz z wynagrodzenia od pracodawcy. Co miesiąc otrzymuje około 4300 zł netto.

  W tym miesiącu zostało mi już potrącone wynagrodzenie w wysokości 50% pensji. Jaka kwotę należałoby wpisać we wniosku o ograniczenie zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego, tj: o kwotę …. stanowiącą pozostałość zajętego już wynagrodzenia zwolnionego spod egzekucji.

 17. Komornik potrącił zadłużenie z wynagrodzenia w firmie jednak dodatkowo zablokował konta. W dniu dzisiejszym komornik dokonał potrącenia z wynagrodzenia syna w kwocie 2000 zł za zadłużenie w firmie Provident, dodatkowo syn posiada konto w banku PKO, gdzie wpływa reszta wynagrodzenia za pracę i środki na tym koncie również zablokował komornik, pozostawiając do dyspozycji 86 zł.

  Syn jest właścicielem również konta w Santander bank, ale na tamto konto wpływają środki finansowe imienne męża, gdzie dokładnie pisze czyje to są pieniądze. Niestety one również zostały zablokowane przez komornika, a do dyspozycji zostało niecałe 600 zł. Czyli podsumowując: kwota zadłużenia w wysokości 2000 zł została zabrana 3 krotnie w jednym miesiącu. Proszę o pomoc bo zostaliśmy bez środków do życia.

 18. Pracuję, mój dochód to najniższa krajowa, komornik mi ściąga 60% wynagrodzenia i do tej pory odbierałem resztę wypłaty w banku, teraz mam to zablokowane, mimo że na konto wpływa mi tylko wynagrodzenie za pracę, które było już potrącone przez komornika. Czy komornik może mi całość zabrać? a wspomnę, że mam umowę o pracę. Mam jeszcze jedno pytanie, czy komornik może zabrać zwrot z faktury od lekarza?

 19. Komornik wszedł mi na pensję, zakład pracy zapłacił mu przy wypłacie i w ten sam dzień komornik wszedł mi jeszcze na konto, pobrał też, ale inną sumę, komornik nie powiadomił mnie o tym, nie wiem, co jest grane, gdy do niego pisałem przed wypłatą, to mi odpisał, że tylko to mam do zapłaty co zakład pracy wysyła, czy komornik miał prawo sobie wejść na konto, nie informując mnie o tym?

 20. Właśnie pobrałem zamieszczony w artykule wzór pisma o odblokowanie konta bankowego przez komornika. Mam nadzieję, że komornik przychylnie spojrzy na mój wniosek, jeśli wciąż będę miał zablokowane konto, to zacznę mieć zaległości w innych pożyczkach i rachunkach, jakie się płaci, np. za 5 dni mam do zapłacenia czynsz. Co z tego, że komornik ściągnie z mojego konta jakieś pieniądze, jak sam zacznę mieć opóźnienia w innych instytucjach? to zamknięte koło!

 21. Mam zajęcie komornicze, które jest przelewane przez pracodawcę i oprócz tego jest zajęcie komornicze w banku, komornik nie poinformował banku, że pobiera mi też pieniądze z firmy od pracodawcy. Bank przelał z mojej wypłaty 1200 zł i zostało mi 300 zł na życie. Jak mogę odzyskać pieniądze? Dodam, że wypłatę mam zawsze na koniec miesiąca i podobno zrobiła się jakaś kumulacja i połączyła się wypłata z kwietnia, z wypłatą z maja, dlatego bank przelał te pieniądze komornikowi.

 22. witam, mam pytanie, czy komornik może zająć pensje z zakładu pracy jak już mi pobiera z konta bankowego?

Comments are closed.