Zajęcie z wynagrodzenia RAZEM z zajęciem konta bankowego?? jak to??

Witam. Komornik zajmuje wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie. Mam zajęcie wynagrodzenia i zostaje mi kwota wolna od potrąceń, ale mam również zablokowane konto bankowe, a tam kwota wolna jest troszkę wyższa i odnawia się co miesiąc i moje pytanie brzmi: czy komornik może zająć wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie?

Wypłaty dostałam 1530 zł, gdzie już cześć wynagrodzenia została ściągnięta u pracodawcy, ale wysłano mi wczasy pod gruszą i premie, ale w tym przypadku te pieniądze już tym razem zostały zablokowane na koncie bankowym, a nie u pracodawcy. Czy tak można?


Czy komornik może zająć wynagrodzenie i konto razem?

uciążliwa-egzekucja-komornicza
Czy komornik może zająć wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie?

Prawo pozwala na to, aby postępowanie egzekucyjne, które prowadzi komornik na wniosek wierzyciela, mogło być prowadzone jednocześnie z różnych składników majątku dłużnika (np. z wynagrodzenia za pracę, ze środków znajdujących się na koncie bankowym, z ruchomości, czy z nieruchomości).

Tak skonstruowane prawo doprowadza czasami do sytuacji skrajnie uciążliwej dla dłużnika (uciążliwa egzekucja komornicza), bo na zajęty przez komornika rachunek bankowy, wpływa pensja za pracę w kwocie wolnej już od zajęcia (czyli pracodawca już wcześniej dokonał potrącenia z pensji i przekazał jej część komornikowi), a dłużnik nie ma wtedy możliwości wypłaty z konta bankowego.

Co zrobić, gdy równocześnie komornik zajął pensję i rachunek bankowy?

Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, gdzie pieniądze dłużnika, jakby dwukrotnie przechodzą przez ręce komornika (zajęcie z wynagrodzenia, a później zajęcie z rachunku bankowego, na który już pomniejszone wynagrodzenie wpływa), dłużnik musi wystąpić do komornika z pisemnym wnioskiem o wyłączenie spod egzekucji konta bankowego, na które wpływają środki pieniężne z wynagrodzenia.

Komornik powinien zwolnić takie konto bankowe spod zajęcia i natychmiast poinformować bank o zniesieniu blokady na rachunku bankowym dłużnika.

Jeśli komornik nie będzie chciał zwolnić rachunku bankowego spod zajęcia, to możesz jeszcze złożyć wniosek do wierzyciela, aby ten wyłączył spod zajęcia rachunek bankowy zajęty przez komornika, na który wpływa jedynie wynagrodzenia za pracę, które jest już potrącane przez komornika.

Poniżej masz gotowy:

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Warto też wspomnieć nieco o nadmiernej i uciążliwej egzekucji, w myśl: Art. 799.

§1. Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika.

§2. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.

Skarga na zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego jest dość powszechnym pismem, jakie otrzymują komornicy, bo jeśli wierzyciel zaznaczył kilka sposobów egzekucji na dłużniku, jak dla przykładu widać poniżej:

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

… to komornik w trosce o interesy wierzyciela, wytacza przeciwko dłużnikowi wszystkie sposoby egzekwowania długu, jakie wierzyciel zaznaczył we wniosku o wszczęcie egzekucji. Od tego momentu, to na dłużniku leży obowiązek złożenia skargi na zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego.

Mam nadzieję, że jednoczesne zajęcie wynagrodzenia i konta bankowego, którego doświadczyłeś uda Ci się podważyć, składając do komornika wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego. Mam nadzieję, że komornik przychyli się do Twojego wniosku, bo tak właśnie powinien postąpić i uciążliwa egzekucja komornicza będzie miała wkrótce swój kres.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

9 komentarzy w “Zajęcie z wynagrodzenia RAZEM z zajęciem konta bankowego?? jak to??”
 1. Komornik zajął konto, ale nie zajął wynagrodzenia. Na początku 2018 roku komornik zajął moje konto bankowe na kwotę około 8 000 zł. Od 2 lat jestem zatrudniony na umowę o pracę (wypłatę dostaję do ręki), ale po dzień dzisiejszy komornik nie odezwał się do pracodawcy, a w związku z tym komornik nie pobiera połowy mojego wynagrodzenia. Dlaczego ? Czy “zadowala” go tylko zajęcie konta ? Dodam, że przez te 11 miesięcy zajęcia konta, spłacone zostało niecałe 1000 zł (zazwyczaj z kwot które przekroczyły kwotę wolna od zajęcia).

 2. Witam, moja mama pracuje na umowę o pracę i komornik wsiadł jej na wypłatę za niespłaconą pożyczkę z tym, że pracodawca wysłał 900 zł, a mama w tym miesiącu zarobiła 2400 więc 1500 zł powinno wpłynąć na konto a wpłynęło 20 zł. Co zrobić? czy komornik mógł jej zająć jeszcze co zostało na koncie? Mimo tego, że pracodawca już wysłał komornikowi część wynagrodzenia mamy?

 3. Witam. Moja mama pracuje na umowę o prace, pracodawca przelał na konto komornika 900 zł i jeszcze ten sam komornik zajął jej konto na które wpłynęła reszta wypłaty i zostawił 20 zł. Dług jest za niespłaconą pożyczkę. Co zrobić? czy na koncie nie powinna zostać kwota wolna? Czy można zostawić kogoś bez środków do życia?

  1. Janina Gołębiecka

   Jednoczesne zajęcie pensji i konta bankowego na które to potrącone wynagrodzenie wpływa jest niezgodne z prawem i trzeba się temu sprzeciwić! Musicie złożyć u komornika wniosek o wyłączenie konta bankowego spod zajęcia. Wzór wniosku znajdziecie w powyższym artykule.

 4. Witam, mam komornika, pieniądze pobiera mi z wynagrodzenia pracodawca i przekazuje mi najniższą krajową na konto ok 1600 zł czasami więcej i tu moje pytanie brzmi: dlaczego resztę kwoty mogę wypłacać bez problemu po zaczęciu się nowego miejsca? czy bank nie ma obowiązku przekazać reszty kwoty na konto komornika? przykład: dostałem 1600 zł plus na święta 400 zł i te 400 zł nie zabrał komornik tylko mogłem sobie je wypłacić…

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Grzegorz, skoro komornik zajął Ci wynagrodzenie, to nie może zająć Ci rachunku bankowego na które to wynagrodzenie trafia, bo wtedy dochodzi do sytuacji, gdzie Twoje pieniądze są podwójnie potrącane przez komornika.

 5. Witam, czy jest możliwe, że jeden komornik zajął mi wynagrodzenie u pracodawcy a drugi zajął konto bankowe? Otrzymałem ekwiwalent za niewykorzystany urlop czyli wynagrodzenie za pracę. Pracodawca wypłacił połowę komornikowi i połowę mi, a gdy moja połowa trafiła na konto to zamieniła się w blokadę o nazwie “zajęcie komornicze” czyli nie otrzymałem nic !! Czy to jest zgodne z prawem?

 6. Witam. Komornik zajął mi najpierw rachunek bankowy, a teraz wynagrodzenie. Pracodawca przesłał mi wynagrodzenie 1650, czyli kwotę wolną od zajęcia. Po czym wchodząc na stronę banku, widnieją 2 wychodzące przelewy, bez mojej zgody na kwotę 277 zł i 1377 zł. Moje konto bankowe zostało wyczyszczone do 0 a pieniądze przesłane na rachunek banku, który jest podpisany moim imieniem i nazwiskiem, ale ja takiego rachunku nie mam.

  Ale mam dług wobec banku niespłacony w kwocie 14 tys. Czy bank może zająć mi te środki, które są kwotą wolną od zajęcia i czy mogę to w jakiś sposób odzyskać? obecnie nie mam teraz za co żyć. W banku mówią, żebym zadzwonił do windykacji, ale nie mam z czego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 7. Dzień dobry. Posiadam zajęcie komornicze. Sęk w tym, że komornik zajmuje mi pensję, jak i rachunek bankowy. Chcę wysłać pismo do komornika o zwolnienie blokady na rachunku, lecz nie wiem, do którego się zwrócić, gdyż jest ich kilku. Jak odnaleźć tego właściwego, bowiem wyczytałem w Państwa poradniku, że tylko jeden prowadzi sprawę? Jest to bardzo uciążliwe, ponieważ mam ograniczone środki na funkcjonowanie. Będę wdzięczny za pomoc. Dodam jeszcze, że pisałem drogą mailową do pracodawcy o namiary na komornika, jednak bez odpowiedzi, póki co.

Comments are closed.