Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Zajęcie z wynagrodzenia RAZEM z zajęciem konta bankowego?? jak to??

Witam. Mam zajecie wynagrodzenia i zostaje mi kwota wolna od potrąceń czyli 1530 zł, ale mam również zablokowane konto bankowe, a tam kwota wolna jest troszkę wyższa czyli 1575 zł i odnawia się co miesiąc i moje pytanie brzmi: czy mogę mieć zajęte konto bankowe i jednocześnie wynagrodzenie?

Wypłaty dostałam 1530 zł gdzie już cześć wynagrodzenia została ściągnięta u pracodawcy, ale wysłano mi wczasy pod gruszą i premie ale w tym przypadku te pieniądze już tym razem zostały zablokowane na koncie bankowym, a nie u pracodawcy. Czy tak można?? Czekam na odpowiedz i pozdrawiam serdecznie.


Co zrobić, gdy komornik zajął wynagrodzenie za pracę i rachunek bankowy dłużnika?

uciążliwa-egzekucja-komornicza

Uciążliwa egzekucja komornicza zdarza się często, jest jednak sposób na to, aby z nią walczyć, zobacz jak to zrobić…

Prawo pozwala na to, aby postępowanie egzekucyjne, które prowadzi komornik na wniosek wierzyciela, mogło być prowadzone jednocześnie z różnych składników majątku dłużnika (np. z wynagrodzenia za pracę, z środków znajdujących się na koncie bankowym, z ruchomości, czy z nieruchomości).

Tak skonstruowane prawo doprowadza czasami do sytuacji skrajnie uciążliwej dla dłużnika (uciążliwa egzekucja komornicza), bo na zajęty przez komornika rachunek bankowy, wpływa pensja za pracę w kwocie wolnej już od zajęcia (czyli pracodawca już wcześniej dokonał potrącenia z pensji i przekazał jej część komornikowi), a dłużnik nie ma wtedy możliwości wypłaty z konta bankowego.

Co zrobić, gdy równocześnie komornik zajął pensję i rachunek bankowy?

Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, gdzie pieniądze dłużnika, jakby dwukrotnie przechodzą przez ręce komornika (zajęcie z wynagrodzenia, a później zajęcie z rachunku bankowego na który już pomniejszone wynagrodzenie wpływa), dłużnik musi wystąpić do komornika z pisemnym wnioskiem o wyłączenie spod egzekucji konta bankowego, na które wpływają środki pieniężne z wynagrodzenia.

Komornik powinien zwolnić takie konto bankowe spod zajęcia i natychmiast poinformować bank o zniesieniu blokady na rachunku bankowym dłużnika.

Jeśli komornik nie będzie chciał zwolnić rachunku bankowego spod zajęcia, to możesz jeszcze złożyć wniosek do wierzyciela, aby ten wyłączył spod zajęcia rachunek bankowy zajęty przez komornika, na który wpływa jedynie wynagrodzenia za pracę, które jest już potrącane przez komornika.

Poniżej masz gotowy wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Warto też wspomnieć nieco o nadmiernej i uciążliwej egzekucji, w myśl: Art. 799.

§1. Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika.

§2. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.

Skarga na zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego jest dość powszechnym pismem, jakie otrzymują komornicy, bo jeśli wierzyciel zaznaczył kilka sposobów egzekucji na dłużniku, jak dla przykładu widać poniżej:

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

… to komornik w trosce o interesy wierzyciela, wytacza przeciwko dłużnikowi wszystkie sposoby egzekwowania długu, jakie wierzyciel zaznaczył we wniosku o wszczęcie egzekucji. Od tego momentu, to na dłużniku leży obowiązek złożenia skargi na zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego.

Mam nadzieję, że jednoczesne zajęcie wynagrodzenia i konta bankowego, którego doświadczyłeś uda Ci się podważyć, składając do komornika wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego. Mam nadzieję, że komornik przychyli się do Twojego wniosku, bo tak właśnie powinien postąpić i uciążliwa egzekucja komornicza będzie miała wkrótce swój kres.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...


4 komentarzy

 1. gość

  Komornik zajął konto, ale nie zajął wynagrodzenia. Na początku 2018 roku komornik zajął moje konto bankowe na kwotę około 8 000 zł. Od 2 lat jestem zatrudniony na umowę o pracę (wypłatę dostaję do ręki), ale po dzień dzisiejszy komornik nie odezwał się do pracodawcy, a w związku z tym komornik nie pobiera połowy mojego wynagrodzenia. Dlaczego ? Czy „zadowala” go tylko zajęcie konta ? Dodam, że przez te 11 miesięcy zajęcia konta, spłacone zostało niecałe 1000 zł (zazwyczaj z kwot które przekroczyły kwotę wolna od zajęcia).

 2. Anna

  Witam, moja mama pracuje na umowę o pracę i komornik wsiadł jej na wypłatę za niespłaconą pożyczkę z tym, że pracodawca wysłał 900 zł, a mama w tym miesiącu zarobiła 2400 więc 1500 zł powinno wpłynąć na konto a wpłynęło 20 zł. Co zrobić? czy komornik mógł jej zająć jeszcze co zostało na koncie? Mimo tego, że pracodawca już wysłał komornikowi część wynagrodzenia mamy?

 3. Anna

  Witam. Moja mama pracuje na umowę o prace, pracodawca przelał na konto komornika 900 zł i jeszcze ten sam komornik zajął jej konto na które wpłynęła reszta wypłaty i zostawił 20 zł. Dług jest za niespłaconą pożyczkę. Co zrobić? czy na koncie nie powinna zostać kwota wolna? Czy można zostawić kogoś bez środków do życia?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jednoczesne zajęcie pensji i konta bankowego na które to potrącone wynagrodzenie wpływa jest niezgodne z prawem i trzeba się temu sprzeciwić! Musicie złożyć u komornika wniosek o wyłączenie konta bankowego spod zajęcia. Wzór wniosku znajdziecie w powyższym artykule.

NAPISZ KOMENTARZ