Komornik zajmuje pensję i konto bankowe JEDNOCZEŚNIE?

Forum prawneKategoria: KomornikKomornik zajmuje pensję i konto bankowe JEDNOCZEŚNIE?
Joanna zapytał 4 lata temu

Witam. Mam problem z komornikiem, czy komornik może zająć wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie? chodzi o zablokowanie wynagrodzenia przez komornika na koncie bankowym.

Za październik 2019 nie otrzymałam wynagrodzenia z zakładu pracy, ponieważ trwała weryfikacja nowego okresu zasiłkowego przez ZUS. 27.11.2019 pracodawca przelał na konto bankowe zaległe wynagrodzenie. Nie wiedziałam o tym i dopiero wczoraj zobaczyłam, że pieniądze są na koncie.

Wypłata była już po potrąceniach dla komornika u pracodawcy. Okazuje się, że komornik zablokował te środki na koncie bankowym. Prawdopodobnie dlatego, że w tytule przelewu jest napisane: pasek dodatkowy. Natomiast nadawcą przelewu jest jak zawsze pracodawca.

Około 9-10.12.2019 dostane na konto wynagrodzenie za listopad. Pytanie co zrobić z zablokowanym kontem bankowym? skoro jest ono zwolnione na wszystkie przelewy z zakładu pracy już od 2016 roku? Czy komornik może mi zabrać wszystkie środki, tj. wypłatę za październik wyrównaną w listopadzie?

W grudniu na koncie będą 2 wypłaty- czy może zająć w całości te wypłaty, skoro swoją część komornik dostał od pracodawcy?

18 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

jeśli blokada na pensji obowiązuje już od 2016 roku i pracodawca realizuje potrącenia, utrzymywanie zajęcia na rachunku bankowych wydaje się nie zasadnym, tym bardziej że na zablokowane przez komornika konto nie wpływają żadne inne środki, które mogą zostać zajęte na poczet egzekucji.

W tym przypadku, aby uchronić się przed podwójnym zajęciem, jak to może mieć miejsce właśnie w tym miesiącu właściwym będzie wniosek do komornika o zwolnienie rachunku bankowego spod zajęcia, wzór wniosku zamieszczam poniżej:

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Podstawą wniosku jest oczywiście okoliczność, że na konto nie trafiają żadne pieniądze do potrącenia prócz okrojonej już pensji.

Wniosek o zwolnienie rachunku można złożyć osobiście w kancelarii komornika lub przesłać listem poleconym. Do wniosku załączyć należy historię wpływów za jakiś konkretny okres, np. ostatnich 6 miesięcy.

Odnosząc się do zablokowania pieniążków przelanych z opóźnieniem przez pracodawcę na zablokowane konto, wydaje mi się, że należy podjąć kontakt z bankiem, bo to on realizuje zajęcie (blokuje środki i przekazuje komornikowi).

Obecnie po zablokowaniu środków, bank jeszcze przez 7 dni przetrzymuje pieniądze dłużnika, nim przekaże je komornikowi, tak aby dłużnik miał czas na „sprzeciw”.

Radzę więc szybki telefon do banku i próbę wyjaśnienia, które pieniążki bank będzie zwalniał i czy wystarczy jedynie nazwa nadawcy, by zostały one zwolnione, tak jak piszesz. Jeżeli bank nie zwolni zablokowanych kwot, w dalszej kolejności będziesz musiała wyjaśniać sprawę z komornikiem.

Jeśli nie uda się telefonicznie, zasadnym będzie formalna skarga na czynność komornika i wniosek o zwrot niesłusznie potrąconych kwot.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Mam jednak nadzieję, że sprawa wyjaśni się już w banku. Nie zatrzymuj się jednak, lecz tak jak radziłam, na początku złóż wniosek o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego.

Powodzenia!

Jerzy odpowiedział 4 lata temu

Dlaczego komornik zajmuje mi i konto i wypłatę? Komornik z tytułu moich długów pobiera moją wypłatę z racji tego, że zarabiam więcej i 75% wypłaty mi się należy, w tym miesiącu dostałam większą kwotę, niż najniższa krajowa, czy jest możliwość odzyskania tych pieniędzy i by komornik nie zajmował mi konta bankowego? Jestem samotna matka i każdy pieniądz dla mnie jest ważny, a teraz bank zajął mi dodatkowe 500 zł, mimo iż pracodawca wysłał pieniądze na spłatę długów w tym miesiącu.

Kacper T. odpowiedział 4 lata temu

Potrzebuję wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego, bo mi też komornik zajął wynagrodzenie u pracodawcy oraz rachunek bankowy. Teraz sytuacja jest taka, że pracodawca potrąca mi część z pensji, a kiedy pieniądze pojawią się na koncie, zabierane mam wszystko powyżej kwoty wolnej od zajęcia.

Myślę, że w takiej sytuacji wniosek do komornika o odblokowanie konta bankowego jest zasadny tak? czy we wniosku o odblokowanie konta należy udowodnić zajętą pensję i konto? czy komornik ma gdzieś dostęp do takich rzeczy?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Kacper,

piszesz, że potrzebujesz wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego, tutaj w zasadzie sprawdzi się poniższy wniosek:

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Dokument wystarczy pobrać, wydrukować, wypełnić oraz przesłać na adres kancelarii komorniczej Twojego komornika lub pismo zanieść osobiście. Komornik nie ma prawa dwukrotnie potrącać tych samych środków pieniężnych.

Jeśli więc potrącenie z wynagrodzenia nastąpiło już u pracodawcy, to pieniądze, które wpływają na Twoje konto – nie mogą być kolejny raz potrącone.

kom odpowiedział 4 lata temu

W zeszłym miesiącu komornik wszedł mi na wypłatę i ściągnął wszystko ponad minimalna krajowa… (nadwyżki było 600 zł), według księgowej naszej firmy całkowita kwota wynosiła 720 zł. A w tym miesiącu ten sam komornik zablokował na koncie 826 zł, o co chodzi? Czy komornik nie powinien ściągnąć z zakładu pracy w pierwszej kolejności? Możliwe, że komornik ściąga drugi raz ten sam dług?

Ala odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry mam komornika za kredyt niespłacony. Komornik zajął mi konto i wypłatę. Wypłatę mam najniższą krajową, ale żeby komornik miał co wziąć dla siebie, zostaję na nadgodziny oraz wyrabiam się z normą, za którą dostaję premię, czyli pieniądze z nadgodzin i premie mój księgowy z pracy wysyła na konto komornika. W tym miesiącu na konto moje od firmy dostałam 500 zł na święta, które mój bank zablokował i na drugi dzień wysłał do komornika. Także święta były skromne.

Alicja odpowiedział 4 lata temu

Witam. Chodzi o zajęcie wynagrodzenia i konta. Bank nie zablokował, lecz wysłał do komornika wynagrodzenie, z którego już zostało dokonane potrącenie przez pracodawcę. Dnia 1.12 zostały mi na koncie środki z wypłaty z listopada. 27.12.2019 wpłynęło wynagrodzenie za grudzień, co przewyższyło kwotę wolną.

Moje wynagrodzenie, które wpłynęło po potrąceniu to 1673, z tej kwoty bank wysłał 1100 zł do komornika. Czy jest możliwość odzyskania tych pieniędzy?

Crusty odpowiedział 4 lata temu

Mam podobny co Wy problem. Mam komornika, który siedzi już na wynagrodzeniu i blokuje mi konto. Mam zajęcie komornicze z wynagrodzenia o pracę, zakład pracy przelewa komornikowi większą część wypłaty, zostawia mi tylko to, co mi się należy do życia i przelewa mi to na konto bankowe, na które nie mam innych wpłat.

To konto mam zablokowane i nie mogę robić wypłat ani płacić kartą swoich pieniędzy, które zostają i należą mi się do życia na utrzymanie.

Nie mam żadnych innych wpływów. Bylem u komornika, który wysłał do banku zwolnienie z zajęcia środków z wynagrodzenia, a pomimo tego dalej nie mogę płacić ani pobierać pieniędzy kartą.

Zirbis odpowiedział 4 lata temu

Witam, chodzi o zajęcie wynagrodzenia i konta bankowego. Komornik mi zajął wynagrodzenie i konto bankowe, jak mam napisać pismo o odblokowanie konta i chciałabym spłacać ratalnie dług w wysokości 300 zł miesięcznie, do tej pory potrącają mi z wynagrodzenia około 500 zł i plus z konta środki, które nie są wolne od zajęcia. Proszę o pomoc w napisaniu pisma.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj, aby komornik uznał pismo za pełnoprawne, musi w piśmie znaleźć się kilka kluczowych dla sprawy informacji.

Zachęcam Cię do pobrania wzoru pisma, które przygotowaliśmy i dzięki któremu komornik odblokuje Twoje konto bankowe. Bo jak słusznie zauważasz, komornik nie może blokować jednocześnie konta i potrącać z wypłaty.

Aby zwolnić konto bankowe spod zajęcia komorniczego, pobierz, wydrukuj i wypełnij poniższe pismo, a następnie wyślij na adres komornika lub dostarcz pismo osobiście do kancelarii komorniczej.

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

(gdy komornik zajmuje już wynagrodzenie lub świadczenie)

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Ewa odpowiedział 4 lata temu

W Grudniu zeszłego roku złożyłam wypowiedzenie mojej szefowej z jej winy, bo nie płaciła kasy. Niestety nie przyjęła wypowiedzenia i nie chciała w ogóle podpisać. Nie wiedziałam co robić Pracowałam do 20 grudnia, potem wzięłam urlop i miałam być na nim do końca roku, a jestem na nim do dziś, a najgorsze jest to, że ciągle nie wiem ile jeszcze dni urlopu mam do wykorzystania za zeszły rok. Moja szefowa na razie nie jest w stanie mi tego powiedzieć. Ciągle pytam ją o pieniądze, a ona ciągle odpowiada, że ich nie ma, że jak tylko się postara, to mi zaraz wypłaci wynagrodzenie. Po koniec roku nadarzyła się okazja, bym zmieniła pracę, bo myślałam, że wreszcie będzie trochę lepiej. Nic nie mówiąc mojej szefowej, zatrudniłam się w konkurencji, mimo że jestem na urlopie i niby pracuję. Jest mi ciężko bardzo, coraz bardziej, nie podoba mi się ta praca… to wykorzystywanie ludzi. Na różne sposoby myślałam, że wreszcie będę miała wypłatę co miesiąc i tylko to do dzisiaj mnie tam trzymało, ale teraz już kompletnie nie wiem co robić. Dostałam list od komornika, w którym pisze, że na wniosek wierzyciela zajmuje mi rachunek bankowy i z tego powodu wysłał do kilku banków pisma z nakazem blokady rachunku bankowego. Ja od dobrych kilku lat nie mam konta bankowego, ale rozpoczęłam pracę i muszę założyć sobie konto, bo ten pracodawca nie preferuje wypłat do ręki. I mam problem z tym, że jeśli teraz otworzę konto bankowe, obojętnie w jakim banku, to od razu zablokują mi to konto. Jestem zrozpaczona, bo nie dość, że zakład pracy by mi zabierał kasę i przekazywał do komornika, to komornik będzie zabierał mi także pieniądze z konta. Nie wiem co robić i jak to rozwiązać. Dziękuję za odpowiedź. Ewa

Marek odpowiedział 4 lata temu

Witam! Egzekucja z pensji i z konta jednocześnie? Jakiś czas, może nawet rok temu przyszło pismo od komornika, którego nie odebrałem, bo mnie nie było w domu – byłem za granicą. Więc byłem zaskoczony, gdy teraz w styczniu na pensję wszedł komornik i zabrał część pensji, to by było mało, bo jakie było moje zdziwienie (miętko mi się zrobiło) jak pensja, która wypłynęła na zajęte już konto bankowe, też została zajęta! A pieniążki miałem przeznaczone na inne zobowiązania. Tak, na koncie miałem odłożone pieniążki, plus ta pensja co wpłynęła. A ponoć zajęcie pensji i konta bankowego w jednym czasie jest to bezprawne, o co chodzi? co mam robić? ja nawet nie wiem, za co ten dług? Z góry dziękuję. Marek.

Magdajg odpowiedział 4 lata temu

Komornik zajął mi konto bankowe, jak i wynagrodzenie, nie powiadamiając mnie o tym. Mam dług, który zaczęłam spłacać, w rozmowie telefonicznej doszłam do porozumienia z bankiem, że jeśli 01.02 lutego dokonam wpłaty trzeciej raty, to w ten sposób zostanę uwiarygodniona i dalej będę mogła spłacać im to zadłużenie. Natomiast komornik 26.01 zajął i moje konto i moje wynagrodzenie, co spowoduje, że nie będę mogła ani spłacić tych rat, ani innych, ponieważ moje opłaty wynoszą więcej niż najniższa krajowa. Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? I czy komornik może odstąpić od zajęcia wynagrodzenia? Dlaczego najpierw nie powiadomił mnie?

Cyna odpowiedział 4 lata temu

Witam, chodzi o zajęcie komornicze konta bankowego i wynagrodzenia za pracę.  Mam taki problem, że komornik zajął mi wynagrodzenie za pracę i konto bankowe i na życie zostało mi 0 zł, czy kwota wolna od zajęcia komorniczego nie powinna mi zostać na życie? Bardzo proszę o poradę, co w tym przypadku mogę zrobić, z tego co się orientuję, kwota wolna powinna mi zostać do dyspozycji, a teraz jestem bez grosza na życie.

Beata I. odpowiedział 4 lata temu

Witam, w 2014 r. wzięłam pożyczkę w Profi Credit na kwotę 4000 zł, którą spłacałam ratami wyznaczonymi w harmonogramie. Później otrzymałam jakieś dziwne pismo, że moja rata wynosi o wiele mniej, aniżeli przewiduje harmonogram. Tak i zrobiłam zlecenie stałe, na tę niższą kwotę. Po pewnym czasie zaczyna mnie męczyć pan windykator z Profi Credit i tu zaczyna się historia wyzywania od naciągaczy i niesumiennych ludzi itp. Zaprzestałam płacić, bo wypowiedziano mi w międzyczasie umowę na ten kredyt. Sprawę przekazałam specjalizującej się w takich problemach kancelarii prawnej, był sąd, apelacja… którą niestety przegraliśmy. Teraz po 3 latach od faktu apelacji mam komornika, który zajął mi konto i wynagrodzenie. Kwota do zapłaty to ponad 16 tys. zł, wg pisma komornika. Na koncie znajdowały się środki pochodzące z pożyczki bankowej i kredytu odnawialnego. Czy bank może je wpłacić na konto komornika? Jak podejść do tej sprawy? Bo jak wynika z kwoty, Profi Credit chyba wcale nie ujął moich spłat w swoim roszczeniu. Błagam o jakąś radę.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

przede wszystkim, jeśli chcesz rozliczenia żądanej przez wierzyciela kwoty, zasadnym będzie wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego.

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Powództwo przeciw egzekucyjne – wzór

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Powołując się na dokonywane uprzednio wpłaty oraz przedkładając dokumenty potwierdzającego uiszczenie konkretnych kwot, masz szansę na to że sąd “zmniejszy” dochodzoną przez wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym należność.

Odnośnie dokonania potrąceń z konta na rzecz postępowania egzekucyjnego, kwot pochodzących z pożyczki i kredytu odnawialnego, to niestety nie doszło tu do żadnego naruszenia prawa.

Art. 54 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawo bankowe stanowi, iż środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 oraz z 2019 r. poz. 1564), przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

Obecnie obowiązująca kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego wynosi 1 950 zł miesięcznie. Oczywiście kwoty wolnej od zajęcia nie zmniejszają wpływy wolne spod egzekucji, min. pieniądze na dzieci, zasiłki socjalne, świadczenia 500 plus.

Niestety wśród wyłączeń, nie znajdują się środki pochodzące z pożyczek, chwilówek, czy kredytów odnawialnych.

Jijogi odpowiedział 4 lata temu

Witam,
Czy komornik może jednocześnie zajmować środki z kont jak i wypłatę z wynagrodzenia? Komornik zablokował wszystkie moje konta bankowe oraz wysłał również pismo do pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia. Czy może jednocześnie być tak, że pracodawca już dokonuje potrąceń z wypłaty, a mimo to nadal nie mogę korzystać z konta na które już wpływa kwota wolna od zajęcia? Całe konto mam zablokowane i jedynie jest możliwa wypłata kwoty wolnej od zajęcia w okienku banku, co jest upokarzające, gdy pracownik banku na głos mówi przy ludziach “ma pan zajęcie komornicze i na koncie tylko 1950 zł”

Karma odpowiedział 4 lata temu

Witam. Czy komornik może zająć jednocześnie wypłatę i konto? mam zajęcie komornicze, komornik wysłał pismo do pracodawcy i zablokował mi konto, oraz z wynagrodzenia w wysokość ponad 4000 zł ściągnął 2198 zł, na konto wpłynęło 1870 zł, a saldo dostępne to 240 zł, bo komornik zablokował jeszcze na koncie 1630 zł czy to jest zgodne z prawem?