Czy komornik może zająć alimenty? [INSTRUKCJA] jak postępować! • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Czy komornik może zająć alimenty? [INSTRUKCJA] jak postępować!

Witam, chciałam zapytać czy komornik może zająć alimenty które otrzymuję na dziecko? Ojciec dziecka płaci niecałe 1.000 zł/msc, alimenty otrzymuję na konto bankowe. Niestety odezwał się do komornik który będzie ściągać zaległość za stare długi. Pracuję i otrzymuje minimalną krajową.

Boję się, że komornik zajmie alimenty, bo wynagrodzenia nie ma prawa zająć, bo jest to minimalna krajowa, która jest pod ochroną przed zajęciem komorniczym.

Bardzo Panią proszę o informacje, czy komornik ma prawo zająć alimenty które otrzymuję?

Pozdrawiam Marta M.


Czy komornik może zająć alimenty?

czy-komornik-może-zająć-alimenty

Witaj Marta! zgodnie z art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego [Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296], komornik nie ma prawa zajmować środków pieniężnych pochodzących ze świadczeń alimentacyjnych, podstawa prawna:

Art. 833. Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych.

§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”

(Dz. U. poz. 1860 oraz z 2018 r. poz. 1076).

Alimenty które otrzymujesz są całkowicie wyłączone spod egzekucji komorniczej. Nawet jeśli alimenty te byłyby Twoim jedynym źródłem dochodu! Poza tym, patrząc nawet z innej strony, alimenty otrzymuje dziecko, a nie dłużnik.

… i teraz bardzo ważne:

Często dochodzi do sytuacji, że komornik zajmując rachunek bankowy dłużnika, zajmuje także wszystkie środki pieniężne znajdujące się na tym rachunku, a więc czasem są to alimenty.

Niestety komornik nie ma wglądu do Twojego konta bankowego i nie może sprawdzić jakie środki z jakich pochodzą źródeł, w takich sytuacjach, gdzie dochodzi do zajęcia alimentów znajdujących się na koncie bankowym dłużnika, to na dłużniku spoczywa złożenie wniosku do komornika o zwolnienie spod zajęcia środków pieniężnych pochodzących z alimentów, do tego celu możesz użyć poniższego wzoru wniosku:

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia alimentów

Składając u komornika ten wniosek, komornik będzie musiał zwolnić wszystkie środki pieniężne, które Ci zajął, które pochodzą z alimentów. Jakie jeszcze inne świadczenia wyłączone są spod egzekucji komorniczej? Są to:

 1. Świadczenia wychowawcze
 2. Dodatki pielęgnacyjne
 3. Świadczenia rodzinne
 4. Dodatki porodowe
 5. Świadczenia z MOPS i GOPS
 6. Świadczenia 500+ i 300+
 7. Środki wypłacane w przypadku bezskutecznej egzekucji alimentów.

Podsumowanie

Odpowiadając na Twoje zapytanie: Czy komornik może zająć alimenty? odpowiedź brzmi: NIE. Komornik nie ma prawa zajmować rodzicowi alimentów. A jeśli dojdzie do zajęcia alimentów znajdujących się na koncie bankowym, to należy złożyć do komornika wniosek o wyłączenie alimentów spod egzekucji z tego konkretnego konta bankowego. A Twoja pensja w kwocie minimalnej krajowej, jest jak sama już wiesz, zwolniona spod egzekucji.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...


1 Comment

 1. Avatar

  Justyna

  Mam komornika na koncie, a mój były mąż zalega mi alimenty i teraz je uregulował, wpłacił do komornika co prowadzi postępowanie alimentacyjne i teraz ten komornik chce mi te alimenty wypłacić, i pytanie: czy ten komornik co mam na koncie może mi je zablokować? czy może normalnie je wypłacić? bardzo proszę o odpowiedz z góry dziękuję.

NAPISZ KOMENTARZ