Czy komornik może zająć alimenty? [INSTRUKCJA] jak postępować!

Witam, chciałam zapytać, czy komornik może zająć alimenty, które otrzymuję na dziecko? Ojciec dziecka płaci niecałe 1.000 zł/msc, alimenty otrzymuję na konto bankowe. Niestety odezwał się do komornik, który będzie ściągać zaległość za stare długi. Pracuję i otrzymuje minimalną krajową.

Boję się, że komornik zajmie alimenty, bo wynagrodzenia nie ma prawa zająć, bo jest to minimalna krajowa, która jest pod ochroną przed zajęciem komorniczym.

Bardzo Panią proszę o informacje, czy komornik ma prawo zająć alimenty, które otrzymuję?

Pozdrawiam Marta M.


Czy komornik może zająć alimenty?

czy-komornik-może-zająć-alimenty

Witaj Marta! zgodnie z art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego [Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296], komornik nie ma prawa zajmować środków pieniężnych pochodzących ze świadczeń alimentacyjnych, podstawa prawna:

Art. 833. Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych.

§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”

(Dz. U. poz. 1860 oraz z 2018 r. poz. 1076).

Alimenty, które otrzymujesz, są całkowicie wyłączone spod egzekucji komorniczej. Nawet jeśli alimenty te byłyby Twoim jedynym źródłem dochodu! Poza tym, patrząc nawet z innej strony, alimenty otrzymuje dziecko, a nie dłużnik.

… i teraz bardzo ważne:

Często dochodzi do sytuacji, że komornik, zajmując rachunek bankowy dłużnika, zajmuje także wszystkie środki pieniężne znajdujące się na tym rachunku, a więc czasem są to alimenty.

Niestety komornik nie ma wglądu do Twojego konta bankowego i nie może sprawdzić jakie środki, z jakich pochodzą źródeł, w takich sytuacjach, gdzie dochodzi do zajęcia alimentów znajdujących się na koncie bankowym dłużnika, to na dłużniku spoczywa złożenie wniosku do komornika o zwolnienie spod zajęcia środków pieniężnych pochodzących z alimentów, do tego celu możesz użyć poniższego wzoru wniosku:

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia alimentów

Wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-swiadczenia-swiadczen-nieobjetych-egzekucja

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją

Składając u komornika ten wniosek, komornik będzie musiał zwolnić wszystkie środki pieniężne, które Ci zajął, które pochodzą z alimentów. Jakie jeszcze inne świadczenia wyłączone są spod egzekucji komorniczej? Są to:

  1. Świadczenia wychowawcze
  2. Dodatki pielęgnacyjne
  3. Świadczenia rodzinne
  4. Dodatki porodowe
  5. Świadczenia z MOPS i GOPS
  6. Świadczenia 500+ i 300+
  7. Środki wypłacane w przypadku bezskutecznej egzekucji alimentów.

Podsumowanie

Odpowiadając na Twoje zapytanie: Czy komornik może zająć alimenty? odpowiedź brzmi: NIE. Komornik nie ma prawa zajmować rodzicowi alimentów. A jeśli dojdzie do zajęcia alimentów znajdujących się na koncie bankowym, to należy złożyć do komornika wniosek o wyłączenie alimentów spod egzekucji z tego konkretnego konta bankowego. A Twoja pensja w kwocie minimalnej krajowej jest, jak sama już wiesz, zwolniona spod egzekucji.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Czy komornik może zająć alimenty? [INSTRUKCJA] jak postępować!”
  1. Mam komornika na koncie, a mój były mąż zalega mi alimenty i teraz je uregulował, wpłacił do komornika co prowadzi postępowanie alimentacyjne i teraz ten komornik chce mi te alimenty wypłacić, i pytanie: czy ten komornik co mam na koncie może mi je zablokować? czy może normalnie je wypłacić? bardzo proszę o odpowiedz z góry dziękuję.

  2. Witam. Co zrobić, kiedy komornik nie ściąga alimentów pomimo tego, że dłużnik jest zatrudniony? Dwukrotna kara nałożona na pracodawcę nie przyniosła także oczekiwanego rezultatu. Składać doniesienie do prokuratury, zmienić komornika, czy jest jakieś inne wyjście?

    Bardzo dziękuję

Comments are closed.