Czy komornik MOŻE zająć 500+, alimenty i rodzinne? [{PORADNIK}]

Czy komornik może zająć 500+, rodzinne i alimenty? Dzisiaj zostałam poinformowana przez bank, że mam zajęcie komornicze swojego rachunku bankowego przez komornika i zabrali mi pieniądze bezprawnie z konta.

A na to konto bankowe wpływają moje zasiłki na dzieci 500+, rodzinne i alimenty na dzieci z MOPS-u i chciałam się zapytać, co mogę z tym zrobić? i jak żeby mi bank odblokował konto bankowe?


komornik-zajął-alimenty-500-plus-świadczenie-rodzinne
Co zrobić, gdy komornik zajął alimenty, 500+ i świadczenie rodzinne?

Egzekucja z rachunku bankowego tak właśnie wygląda, że komornik zajmuje rachunek dłużnika bez jego wiedzy, to nie jest w porządku, bo dłużnik nie ma nawet szansy, aby powstrzymać komornika, jeśli na rachunek wpływają choćby tak jak w Twoim przypadku:

  • 500+,
  • alimenty,
  • inne świadczenia rodzinne.

Postaram się teraz odpowiedzieć na Twoje pytanie i opisać każde ze świadczeń z osobna.

Czy komornik może zająć 500+?

500+ jako rządowe wsparcie dla dzieci, nie podlega zajęciu komorniczemu. Komornik nie ma prawa zająć środków pochodzących ze świadczenia 500+ na poczet spłaty długu rodzica u wierzyciela. Jako ciekawostkę dodam tylko, że 500+ nie wpływa też na wysokość świadczeń alimentacyjnych. Jest to osobny program pomocy dzieciom, które znajdują się w rodzinach borykających się z płynnością finansową.

W Twojej sytuacji komornik zajął świadczenie 500+, ponieważ nie wiedział on, że środki pieniężne znajdujące się na Twoim konie bankowym, pochodzą właśnie z tego świadczenia. Komornik nie ma dostępu ani wglądu do Twojego konta bankowego. Dlatego świadczenie 500+ zostało zajęte na poczet spłaty Twoich długów tzw. rykoszetem.

Co zrobić, aby odzyskać zajęte przez komornika świadczenie 500+? należy wydrukować przelewy, na których widać skąd pieniądze wpływają na Twoje konto bankowe i z takim dowodem, należy udać się do komornika, prosząc o zwolnienie tych środków spod zajęcia komorniczego.

Idealnym rozwiązaniem na takie problemy z komornikiem, jest założenie konta socjalnego (konta rodzinnego), na które wpływać mogą jedynie świadczenia niepodlegające egzekucji komorniczej. Komornik wtedy nie ma dostępu do  środków pieniężnych znajdujących się na takim koncie.

Podsumowując: z egzekucji komorniczej zwolnione są świadczenia wychowawcze, które rząd wprowadził na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci – świadczenia wychowawcze (Program 500+).

Czy komornik może zająć alimenty?

Dokładniej precyzując: czy komornik może zająć alimenty na koncie bankowym? Jeśli komornik zajął alimenty na koncie bankowym, to także popełnił błąd, ponieważ alimenty nie podlegają egzekucji komorniczej!

Jano o tym mówi:

Art. 833 §6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych.

Tutaj również pomogłoby Ci założenie konta rodzinnego (konta socjalnego), wtedy komornik pieniędzy na nim znajdujących się nie mógłby zająć. Jeśli alimenty wpłynęły na Twoje konto bankowe, to straciły one swoją tzw. tożsamość i być może komornik nawet nie wiedział, że zajmuje świadczenie alimentacyjne.

Czy komornik może zająć zasiłek rodzinny?

Zajęcie świadczeń rodzinnych przez komornika nie powinno mieć miejsca, ponieważ tak jak w przypadku 500+ czy alimentów, świadczenia rodzinne nie podlegają egzekucji komorniczej, jasno o tym mówi:

Art. 833 §6. „nie podlegają egzekucji ….. świadczenia rodzinne

Jak odzyskać pieniądze zajęte przez komornika?

Powinnaś najpierw wydrukować z zablokowanego konta bankowego wpływy z wyżej wymienionych świadczeń i udać się z nimi do komornika, żądając zwolnienia tych środków spod zajęcia komorniczego co do złotówki.

Jeśli komornik będzie kręcił nosem, to należy wtedy złożyć wniosek o wyłączenie spod egzekucji powyższych świadczeń, a najlepiej całe konto bankowe. Wzór wniosku o wyłączenie spod zajęcia rachunku bankowego, znajdziesz w dziale WZORY PISM w sekcji nr. 2 “Wzory pism dla dłużnika” lub poniżej:

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Niestety prawo nie reguluje jasno, do jakiego organu trzeba taki wniosek złożyć, ale rozsądek podpowiada, że wniosek można złożony i do komornika i również do sądu – wtedy sąd może z urzędu wydać komornikowi dyspozycję, aby ten usunął uchybienia powstałe przez skierowanie egzekucji komorniczej do świadczeń podlegających wyłączeniu spod egzekucji komorniczej (art. 759 § 2 K.p.c.).

§ 2. Sąd może z urzędu wydawać komornikowi zarządzenia zmierzające do zapewnienia należytego wykonania egzekucji oraz usuwać spostrzeżone uchybienia.

Skarga na czynności komornika

Jeśli dojdzie do sytuacji, że komornik nie będzie reagował na wniosek o wyłączenie konta bankowego spod egzekucji, to wtedy należy wnieść skargę na czynności komornika, skargę wnosi się do samego komornika. Skargę na czynności komornika jasno opisuje art. 767 K.p.c.

§ 5. Skargę wnosi się do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.

Skarga na komornika powinna być wniesiona na piśmie, a pismo powinno spełniać wszystkie wymagania pisma procesowego. Przedmiotem skargi na czynności komornicze, może być bezprawne działanie komornika lub zaniechanie jakichś działań. Wzór skargi na komornika także znajdziesz w dziale WZORY PISM.

Skarga na komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

2 komentarzy w “Czy komornik MOŻE zająć 500+, alimenty i rodzinne? [{PORADNIK}]”
  1. Witam. W ostatnim czasie Komornik zajął moje konto bankowe, niestety nigdzie nie pracuje wiec na konto nie wpływa żadne wynagrodzenie i nie ma z czego ściągnąć długu, ale otrzymuje zasiłek rodzinny i zasiłek wychowawczy 500+ na konto, czy komornik może te pieniądze ściągnąć? czy powinnam zrezygnować z konta?

  2. Komornik zajął świadczenia rodzinne. Komornik w czerwcu 2018 zajął mi konto w banku, na które wpływają tylko świadczenia rodzinne. W marcu 2019 zabrał ponad 1800 zł tych świadczeń. Wysłałam pismo o zwolnieniu konta z egzekucji, bo są to świadczenia rodzinne i alimenty. Do tej pory jednak komornik nie zwrócił mi tego. Co jeszcze mogę zrobić, aby odzyskać te pieniądze od komornika?

Comments are closed.