ILE i CZY komornik może zająć mi alimenty i 500+? [ZMIANA przepisów] • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

ILE i CZY komornik może zająć mi alimenty i 500+? [ZMIANA przepisów]

Witam, na moim koncie bankowym jest kwota na minusie, dostaję alimenty na dzieci i wynagrodzenie za prace 1458 zł ponieważ, potrącają mi składki za ubezpieczenie ile komornik może mi zająć i czy może zająć mi alimenty i 500+ ?


Jeśli chodzi o zajęcie przez komornika pensji, to komornik oczywiście ma prawo ją zająć, reguluje to artykuł 833. §1. K.p.c. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

Jeśli chodzi o kwotę wolną od zajęcia, to kwota ta na 2018 rok, to 1530 zł. Skoro pensja jaką otrzymujesz, to 1458 zł i jest to praca na pełen etat, to komornik z tej pensji nie może zabrać Tobie nic.

Jeśli chodzi o zajęcie przez komornika alimentów oraz świadczenia 500+, to komornik nie ma prawa, aby te świadczenia zajmować.

Dział V. Ograniczenia egzekucji

833. §6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych.

…i teraz bardzo ważne!

Aby chronić oba świadczenia (alimenty i 500+) przed zajęciem ich przez komornika, musisz założyć sobie w którymś z banków, osobne konto socjalne, na które będą wpływać jedynie alimenty oraz świadczenie 500+. W podlinkowanym poradniku, dowiesz się dokładnie jak to zrobić!

Dlaczego założenie konta socjalnego jest tak ważne? ponieważ jeśli alimenty oraz świadczenie 500+ trafią na Twoje normalne konto bankowe i komornik zablokuje Ci to konto, to pieniądze z tych świadczeń komornik przez pomyłkę może zająć, ponieważ komornik nie ma wglądu co do tego, z jakiego źródła spływają na Twoje konto bankowe środki pieniężne.

Aby uniknąć nieporozumień i bieganiny do komornika, aby zwolnił zajęte środki pieniężne ze świadczeń (złożenie wniosku o zwolnienie zajętych środków pieniężnych spod egzekucjiwzór) koniecznie załóż sobie konto socjalne, będziesz miała wtedy święty spokój…

ZAPAMIĘTAJ: zawsze zwolnione z egzekucji komorniczej, są świadczenia wychowawcze, które rząd wprowadził na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016r. która dotyczy pomocy państwa w wychowaniu dzieci.

Dzięki tej ustawie, rodziny wychowujące dzieci do 18 roku życia, mogą otrzymać świadczenie zwane jako „świadczenie wychowawcze” (czyli właśnie np. program 500+, który Ty już otrzymujesz).

Ponadto, ustawa z dnia 11 lutego 2016r. stanowi, że:

  • matka,
  • ojciec,
  • opiekun faktyczny dziecka,
  • albo opiekun prawny dziecka.

…po spełnieniu odpowiednich warunków określonych w ustawie, może otrzymać świadczenie 500+ na każde dziecko w rodzinie, aż do momentu ukończenia przez dziecko 18 roku życia. I na szczęście, komornik nie ma prawa zająć pieniędzy przyznanych na mocy programu 500+.

A teraz wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...


2 komentarzy

  1. Bogdan

    Witam, mam pytanie: mam komornika i chciałbym się dowiedzieć ile musi mi zostać, jeżeli byłem na opiece, czy to jest jakaś różnica? dodam że dostałem o 100 zł mniej od kwoty wolnej od zajęcia komorniczego.

  2. Jacek

    Witam, mam pytanie; miesiąc temu podjąłem pracę w Holandii, ale na polskiej umowie, czyli przez pośrednictwo Polskie (gdy jestem w Polsce mam 1/12 etatu a w Holandii cały etat). Mam komornika za długi alimentacyjne, dostaję na konto swojej kobiety 1600 euro po odtrąceniu wszystkich opłat. Ile procent komornik może zabrać mi z tej kwoty?

NAPISZ KOMENTARZ