Pracodawca bez mojej wiedzy i zgody wysłał komornikowi pieniądze

Witam, pracodawca przelał za dużo komornikowi, wysłał komornikowi bez mojej wiedzy i oczywiście zgody ponad 900 zł z mojej pensji zostawiając mi do wypłaty jedynie 800 zł, nie zostawiając mi minimalnej pensji do wypłaty.

Dodam, iż nie jest to dług alimentacyjny. Mam pytanie, co powinnam zrobić jak załatwić sprawę z pracodawcą? nie jest możliwe przez kilka miesięcy żyć z pensji 800 zł, mając dzieci…


Egzekucja z wynagrodzenia

Egzekucja z wynagrodzenia to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na wyegzekwowanie zaległości od dłużnika. Komornik nie potrzebuje zgody dłużnika, na potrącenie zajęcia z jego pensji.

Komornik powiadamia (pracodawcę), zakład pracy lub dany podmiot, na którego rzecz dłużnik wykonuje usługi lub zlecenia, o tym, że dokonuje zajęcia pensji dłużnika.

Następnie, pracodawca musi dokładnie wyliczyć, jaką część wynagrodzenia wypłacać dłużnikowi a jaką przelać na konto komornika.

Pracodawca w tym celu powinien wziąć pod uwagę kwoty potrąceń i kwoty wolne od zajęcia komorniczego, uwzględniając zasady kalkulowania wysokości wynagrodzenia i ograniczenia egzekucji wynikające z przepisów KPC. i kodeksu pracy.

Ponadto, pracodawca zgodnie z prawem, ma obowiązek natychmiast wykonać wniosek komornika. Kodeks postępowania cywilnego (KPC.), przewiduje wysoką grzywnę dla pracodawcy (nawet do 2.000 zł), jeśli ten nie zrealizuje wniosku komornika. Źródło: Art. 882. Obowiązki pracodawcy w związku z zajęciem wynagrodzenia za pracę pracownika.

Komornik więc wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał dłużnikowi całej należnej kwoty z tytułu wykonywanej dla niego pracy, tylko przekazał ją, bądź jej część bezpośrednio na konto komornika.

Komornik następnie zawiadamia dłużnika o zajęciu pensji i otrzymuje zakaz odbioru od pracodawcy zajętych kwot. Wyegzekwowane z pensji należności, komornik następnie przekazuje wierzycielowi, lub dzieli ją pomiędzy wierzycielami, potrącając przy tym koszty egzekucyjne, na których komornik de facto właśnie zarabia.

Ile może zająć z pensji komornik?

To ile może zająć z pensji komornik, zależy od tego, jaka Ciebie i pracodawcę łączy forma zatrudnienia i na jaki etat pracujesz, np.:

 • Formy zatrudnienia
  • umowa o pracę,
  • umowa zlecenie,
  • umowa o dzieło,
  • praca tymczasowa,
  • samozatrudnienie.
 • Praca w niepełnym wymiarze czasu pracy
  • 25% – 1/4 etatu,
  • 50% – 1/2 etatu,
  • 75% – 3/4 etatu,
  • 100% – pełen etat.

Dopiero znając formę zatrudnienia, rodzaj etatu i wysokość wynagrodzenia, można określić, czy komornik otrzymuje właściwą część Twojego wynagrodzenia.

Jeśli pracujesz na umowę o pracę, na cały etat, to komornik musi pozostawić Ci kwotę wolną od zajęcia i na tę chwilę jest to równowartość minimalnej krajowej, czyli 2250 zł brutto, a więc 1634 zł netto (na rękę). Jeśli więc masz pensję minimalną, to komornik nie powinien zabrać Ci nawet złotówki.

Wyjątkiem jest oczywiście dług alimentacyjny, gdzie komornik ma prawo zająć dłużnikowi alimentacyjnemu 60% wynagrodzenia, przy czym nie obowiązuje tu żadna wolna kwota.

Jeśli więc komornik pobrał z Twojej pensji więcej, niż powinien, to należy skontaktować się z pracodawcą i zapytać, na jakiej podstawie pracodawca nie ustosunkowuje się do kwoty wolnej od zajęcia. Jeśli nic nie jesteś w stanie uzgodnić z pracodawcą, to złóż na komornika skargę.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrałam dla Ciebie następujące artykuły do przeczytania:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

3 komentarzy w “Pracodawca bez mojej wiedzy i zgody wysłał komornikowi pieniądze”
 1. Zupełnie nie rozumiem dlaczego ani pracodawca ani komornik nie informują dłużnika o zajęciu pensji jakby przed samą wypłatą wynagrodzenia, tylko po fakcie. Czy to jest zgodne z prawem? Domyślam się, że chodzi tu o to aby dłużnik nagle nie zmieniał numeru konta bankowego na wieść o ty., że komornik je zajmie. Tak samo sprawa wygląda z zajęciem zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego. Dłużnik dopiero dowiaduje się o zajęciu jego przez komornika, dopiero telefonując do samego Urzędu Skarbowego. To jest bez sensu, że trzeba uganiać się za swoimi pieniędzmi!!!

 2. Komornik nie informuje dlużnika że zamierza zająć jego pensję z obawy przed tym, aby dłużnik szybko nagle nie zmienił nr konta bankowego na inne?

 3. Jak dłużnik ucieknie przed komornikiem jak komornik wysyła powiadomienie o zajęciu pracodawcę i to na pracodawcy ciąży obowiązek obliczenia kwoty zajęcia k9morniczego i przesłanie części wynagrodzenia na konto komornika. Nie ma znaczenia na jakie konto wpływać będzie pozostałość z pensji. Poza tym, komornik i tak znajdzie każde konto bankowe które należy do dłużnika, dzięki systemowi OGNIVO, który jest jakby rejestrem państwowym rachunków bankowych.

Comments are closed.