Pracodawca bez mojej wiedzy i zgody wysłał komornikowi pieniądze • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Pracodawca bez mojej wiedzy i zgody wysłał komornikowi pieniądze

Witam, mój pracodawca wysłał komornikowi bez mojej wiedzy i oczywiście zgody ponad 900zł z mojej pensji zostawiając mi do wypłaty jedynie 800 zł nie zostawiając mi minimalnej pensji do wypłaty.

Dodam iż nie jest to dług alimentacyjny. Mam pytanie, co powinnam zrobić jak załatwić sprawę z pracodawcą? nie jest możliwe przez kilka miesięcy żyć z pensji 800 zł mając dzieci…


Egzekucja z wynagrodzenia

Egzekucja z wynagrodzenia, to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na wyegzekwowanie zaległości od dłużnika. Komornik nie potrzebuje zgody dłużnika, na potrącenie zajęcia z jego pensji.

Komornik powiadamia (pracodawcę), zakład pracy lub dany podmiot, na rzecz którego dłużnik wykonuje usługi lub zlecenia, o tym, że dokonuje zajęcia pensji dłużnika.

Następnie, pracodawca musi dokładnie wyliczyć, jaką część wynagrodzenia wypłacać dłużnikowi a jaką przelać na konto komornika.

Pracodawca w tym celu powinien wziąć pod uwagę kwoty potrąceń i kwoty wolne od zajęcia komorniczego, uwzględniając zasady kalkulowania wysokości wynagrodzenia i ograniczenia egzekucji wynikające z przepisów KPC i kodeksu pracy.

Ponadto, pracodawca zgodnie z prawem, ma obowiązek natychmiast wykonać wniosek komornika. Kodeks postępowania cywilnego (KPC), przewiduje wysoką grzywnę dla pracodawcy (nawet do 2.000 zł), jeśli ten nie zrealizuje wniosku komornika.

Komornik więc wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał dłużnikowi całej należnej kwoty z tytułu wykonywanej dla niego pracy, tylko przekazał ją, bądź jej część bezpośrednio na konto komornika.

Komornik następnie zawiadamia dłużnika o zajęciu pensji i otrzymuje zakaz odbioru od pracodawcy zajętych kwot. Wyegzekwowane z pensji należności, komornik następnie przekazuje wierzycielowi, lub dzieli ją pomiędzy wierzycielami, potrącając przy tym koszty egzekucyjne, na których de facto właśnie zarabia.

Ile może zająć z pensji komornik?

To ile może zająć z pensji komornik, zależy od tego, jaka Ciebie i pracodawcę łączy forma zatrudnienia i na jaki etat pracujesz, np:

 • Formy zatrudnienia
  • umowa o pracę,
  • umowa zlecenie,
  • umowa o dzieło,
  • praca tymczasowa,
  • samozatrudnienie.
 • Praca w niepełnym wymiarze czasu pracy
  • 25% – 1/4 etatu,
  • 50% – 1/2 etatu,
  • 75% – 3/4 etatu,
  • 100% – pełen etat.

Dopiero znając formę zatrudnienia, rodzaj etatu i wysokość wynagrodzenia, można określić, czy komornik otrzymuje właściwą część Twojego wynagrodzenia.

Wybrałam dla Ciebie następujące artykuły do przeczytania:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...


3 komentarzy

 1. lucek56

  Zupełnie nie rozumiem dlaczego ani pracodawca ani komornik nie informują dłużnika o zajęciu pensji jakby przed samą wypłatą wynagrodzenia, tylko po fakcie. Czy to jest zgodne z prawem? Domyślam się, że chodzi tu o to aby dłużnik nagle nie zmieniał numeru konta bankowego na wieść o ty., że komornik je zajmie. Tak samo sprawa wygląda z zajęciem zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego. Dłużnik dopiero dowiaduje się o zajęciu jego przez komornika, dopiero telefonując do samego Urzędu Skarbowego. To jest bez sensu, że trzeba uganiać się za swoimi pieniędzmi!!!

 2. maśka

  Komornik nie informuje dlużnika że zamierza zająć jego pensję z obawy przed tym, aby dłużnik szybko nagle nie zmienił nr konta bankowego na inne?

 3. on49

  Jak dłużnik ucieknie przed komornikiem jak komornik wysyła powiadomienie o zajęciu pracodawcę i to na pracodawcy ciąży obowiązek obliczenia kwoty zajęcia k9morniczego i przesłanie części wynagrodzenia na konto komornika. Nie ma znaczenia na jakie konto wpływać będzie pozostałość z pensji. Poza tym, komornik i tak znajdzie każde konto bankowe które należy do dłużnika, dzięki systemowi OGNIVO, który jest jakby rejestrem państwowym rachunków bankowych.

NAPISZ KOMENTARZ