Czy NADGODZINY w pracy i DODATKI podlegają egzekucji komorniczej?

Witam. Mam pytanie, pracuję na umowę o pracę i z tego zabiera mi komornik dodatek nocny, pozostawiając kwotę minimalną, w tej samej firmie mam możliwość pracy w nadgodzinach na umowę zlecenie, czy z tej umowy może mi coś zabrać komornik?

Do tej pory niewielką kwotę za nadgodziny dostaję w całości. Nie wiem, czy mogę pracować więcej, boję się, że komornik może mi wszystko za nadgodziny zabrać. Bardzo proszę o informację. Pozdrawiam. Ewa.


Zajęcie komornicze a godziny nadliczbowe

nadgodziny-a-komornik
Nadgodziny a komornik

Niestety, kiedy pracodawca dostaje od komornika informację o zajęciu Twojego wynagrodzenia, to pracodawca niezwłocznie tego zajęcia dokonuje, ponieważ jeśli się z tego nie wywiąże, czeka go kilkutysięczna grzywna.

Na temat obowiązków pracodawcy względem komornika <— pisałam dość obszernie w tym artykule.

I to po stronie pracodawcy pozostaje wyliczenie, ile dokładnie ma przelać Ci, a ile odprowadzić do komornika na poczet spłaty Twojego długu. Jednak są inne zasady dla zajęcia komorniczego wynagrodzenia z umowy o pracę, a inaczej traktowana jest umowa zlecenie, zwłaszcza że w Twoim przypadku będą to pieniądze dodatkowe, a nie wynagrodzenie, które jest Twoim jedynym i podstawowym źródłem utrzymania.

Umowa o pracę a dodatki

Tak naprawdę samo wynagrodzenie zasadnicze, to nie jedyny element, z którego pracodawca musi dokonać potrącenia. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego są to:

 • dodatkowe premie,
 • nagrody uznaniowe,
 • wynagrodzenie za nadgodziny,
 • wynagrodzenie urlopowe,
 • czy też odprawa pieniężna z tytułu zwolnienia,
 • albo odszkodowania czy nagrody jubileuszowe.

Wszystko to liczy się jako wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że wszystkie te elementy tak samo podlegają ochronie przed potrąceniem, jak i samemu potrąceniu.

W Twoim wypadku pracodawca zsumował wynagrodzenie zasadnicze, dodatek nocny i nadgodziny w jedno wynagrodzenie i od tego obliczył kwotę netto oraz wysokość potrąceń i zastosował kwotę wolną, czyli ustawowo wysokość minimalnego wynagrodzenia (1530 zł).

Skoro dostajesz dodatek za nadgodziny w całości, to oznacza, że nie jest on zapisany w żadnej umowie, a to nie jest legalne. A jeśli komornik się o tym dowie, to nie tylko Ty będziesz mieć problem, ale i firma, która Cię zatrudnia i takiej praktyki się dopuściła.

Bo pracodawca ma obowiązek i tę kwotę, nawet gdy jest niewielka, doliczyć do wynagrodzenia ogółem i od tego dokonać potrącenia. Warto jednak pamiętać, że górny limit zajęcia komorniczego to 50% wynagrodzenia.

Czyli dopiero, jeśli zarabiasz 3100 złotych netto, to zajęcie komornicze osiągnie wartość 50% Twojego wynagrodzenia. Przy niższych kwotach nie osiągnie tej wartości, biorąc pod uwagę konieczność zostawienia minimalnej krajowej dla dłużnika. O potrąceniach z wynagrodzenia ogólnie mówi artykuł 108 Kodeksu pracy.

Umowa zlecenie – komornik zabiera wszystko

Inaczej sprawa się ma z zajęciem środków zarobionych na umowę zlecenie. Po pierwsze mają tu zastosowanie przepisy innego kodeksu. Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna opierająca się na Kodeksie postępowania cywilnego.

Z kolei umowa o pracę opiera się o przepisy Kodeksu pracy. A zatem są to dwa różne kodeksy i zastosowanie mają dwa różne źródła przepisów. Umowy zlecenie nie można podciągnąć pod Kodeks pracy, więc nie ma tu ochrony wynagrodzenia za pracę.

Jedynym wyjątkiem jest, gdy umowa zlecenie jest jedynym źródłem dochodu zleceniobiorcy i ma charakter powtarzający się. Wtedy faktycznie stosuje się do niej przepisy dotyczące potrąceń kwot jak wedle Kodeksu pracy.

Mówi o tym artykuł 833 paragraf 2 Kodeksu postępowania cywilnego.  Ale w twoim przypadku nie będzie miało to zastosowania, ponieważ Twoja umowa zlecenie będzie umową dodatkową, a nie podstawowym źródłem dochodu. Ale mamy tu haczyk!

Musisz dowiedzieć się, czy komornik ma tytuł wykonawczy na zajęcie wynagrodzenia, czy na zajęcie wierzytelności. Bowiem pensja zasadnicza podlega zajęciu wynagrodzenia, a pieniądze zarobione na umowę zlecenie podlegają zajęciu wierzytelności.

Komornik jest zobowiązany do wydania postanowienia o zajęciu wierzytelności, aby móc zająć te pieniądze. Z tym że pracodawca ma obowiązek powiadomić komornika, że występujesz jako zleceniobiorca.

Czy komornik zainteresuje się tymi pieniędzmi? Prawdopodobnie tak. A wtedy co do zasady może on zająć całą wierzytelność, czyli 100% kwoty umowy zlecenie.

Ale komornik ma prawo sam określić, jaka kwota lub też jaka część proc. będzie z tej umowy zlecenie potrącana. Nie musi to być całe 100 procent. O potrąceniach z umowy zlecenie mówi artykuł 489 Kodeksu postępowania cywilnego.

Powstaje jednak pytanie, czy chcesz wziąć nadgodziny na umowę zlecenie, aby szybciej spłacić dług, czy aby mieć więcej pieniędzy dla siebie? Bo jedynie korzystne jest to dla Ciebie, gdy chcesz szybciej spłacić dług u komornika.

Jeśli z Twoich obliczeń wynika, że na przykład w 3 miesiące razem z potrąceniami z wynagrodzenia za pracę i z potrącenia 100% za umowę zlecenie odrobiłabyś dług, to moim zdaniem to się opłaca, bo w krótkim czasie będziesz mieć spokój od komornika, a dług zostanie spłacony.

Potrącenia komornicze z nadgodzin zdarzają się bardzo często i rzadko kiedy dłużnikowi udaje się, uniknąć zajęcia tych dodatkowych pieniędzy. Odpowiadając jeszcze na Twoje tytułowe pytanie: czy komornik może zająć pieniądze za nadgodziny? odpowiedź brzmi: TAK! potrącenia komornicze z godzin ponadwymiarowych są zgodne z prawem!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

4 komentarzy w “Czy NADGODZINY w pracy i DODATKI podlegają egzekucji komorniczej?”
 1. Dzień dobry, mam zajęcie komornicze. Pytanie i wątpliwości dotyczą należności za nadgodziny, bowiem w całości są przekazywane komornikowi. Płacone są w innym systemie – jako rozliczenie po około miesiącu, zaś pensja z góry. W innym terminie.

  Nigdy nie wiadomo ile tych nadgodzin będzie, to nie jest stały dodatek. Wypłaty mają inny tytuł. Uważam, ze powinnam otrzymywać 50 % kwoty wypracowanych nadgodzin. A nie otrzymuję nic.

  Bywają miesiące kiedy kwota potrącenia jest wyższa niż wypłacona pensja, czyli 1530 zł. Trzynastkę także potrącono mi w całości. Jak powinno być?

 2. Zajęcie komornicze a godziny nadliczbowe. Niestety ja także stałam się ofiarą zajęcia godzin nadliczbowych i komornik zagarnął całą kwotę, każdego miesiąca będę mieć inną kwotę za nadgodziny bo dopiero w trakcie miesiąca okazuje się ile mam przyjść do pracy. Pierwszy miesiąc zajęcia komorniczego mam już za sobą, pewnie w kolejnym miesiącu także komornik zagarnie wypracowane nadgodziny. Jeśli sytuacja powtórzy się po raz trzeci, to zrezygnuję z godzin nadliczbowych i w ogóle nie będę ich robić bo po co, skoro komornik wszystko mi zajmuje? to się mija z celem…

 3. Witam, właśnie szukam informacji czy nadgodziny podlegają egzekucji komorniczej i na moje nieszczęście dowiedziałam się czego się dowiedziałam. Do koleżanki u góry – myślę, że nie ma rezygnować z nadgodzin, ponieważ po prostu szybciej spłacisz swoje zadłużenie u komornika. No chyba, że w ogóle nie zależy Ci wyjściu z długów? trochę rozwala mnie takie nastawienie, bo im dłużej egzekucja komornicza trwa, tym dłużnik ponosi większe koszty egzekucyjne i odsetki od długu, każdemu powinno zależeć na tym, aby dług u komornika spłacić jak najszybciej się da… zmień nastawienie do finansów…………

 4. Witam, potrzebuję porady w sprawie takiej, iż mój tata ma komornika za alimenty, Pan komornik zabiera mu z wypłaty bardzo dużo, ponieważ tata zarabia 1600 zł, a komornik na cały miesiąc zostawia mu tylko 600 zł, z czego jeszcze ma mój tata wypłacane Nadgodziny, ale osobno… znaczy w innym terminie w kwocie 980 zł i komornik zajmuje całą kwotę z nadgodzin, czy komornik może takie coś robić?

Comments are closed.