Jak ułożyć plan wyjścia z długów [PORADNIK] dla Ciebie!

Witam, mam 33 lata, męża oraz 3 dzieci. Przez złe zarządzanie firmą (2 sklepy) popadłam w długi. (Tzw. Pętla kredytowa plus długi prywatne.) wykonałam pierwszy krok, zlikwidowałam działalność, znalazłam prace na etacie, jednak sytuacja się nie zmieniła. Mam wrażenie, że tkwię w chaosie. Łatam dziury, a problemy się nawarstwiają. Nie daje już rady.

Wiem, że moje problemy finansowe nie znikną z dnia na dzień, chciałabym ułożyć jakiś plan wyjścia z długów i trzymać się go, bo tak dłużej żyć się nie da. Bardzo proszę o pomoc. Z wyrazami szacunku ……


Problemy z długami narastają!

Problem z długami bardzo wielu Polaków urasta do niebotycznych rozmiarów, coraz więcej osób ma problemy z terminową spłatą zadłużenia, kwoty zadłużenia są coraz większe, a na dodatek firmy pożyczkowe i parabanki obniżają swoje wymogi co do pożyczkobiorców!

Te trzy najważniejsze czynniki opisujące stan rynku pożyczek i chwilówek dają poważny sygnał, że z roku na rok mamy coraz większe długi przy równoczesnym wzroście ilości firm pożyczkowych, jest to bardzo niezdrowa sytuacja, która niesie za sobą poważne konsekwencje.

Z góry przepraszam za stare dane, ale w 2015 roku BIG opublikował raport mówiący, że już co 10 Polak ma problemy z terminową spłatą rat pożyczek i kredytów! BIK natomiast opublikował raport, w którym doliczył się aż 3,5 miliona pożyczek konsumpcyjnych jedynie w pierwszych 6 miesiącach 2015 roku! przerażające jak wielu z nas musi decydować się na zaciągnięcie pożyczki prawda?

Dokopałam się do najnowszych danych BIK-u

“Obecnie w bazach BIG InfoMonitor oraz BIK znajduje się już 2 505 000 osób opóźniających spłatę różnego rodzaju rachunków, oraz rat kredytowych. Wartość ich zaległości wynosi 62,3 mld zł. Suma niespłaconych w terminie rat kredytów, pożyczek i różnego rodzaju rachunków widocznych w BIK oraz w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, stanowi dwukrotność prognozowanej na ten rok dziury budżetowej.”

Wracając jednak do pytania mojej czytelniczki…

Jak stworzyć plan wyjścia z długów?

Liczymy zadłużenie!

Plan wyjścia z długów musi zacząć się od tego właśnie kroku! musisz mieć jasno określoną sumę długów, trzeba wiedzieć po prostu, z czym dokładnie mamy do czynienia, z jakiej wielkości długiem.

Spisz na kartce wszystkie swoje długi zaczynając od najmniejszego zobowiązania, do największego. Sporządzenie listy długów pozwoli Ci rzetelnie krok po kroku zaplanować wyjście z długów  i trzymanie się swoich postanowień!

Planowanie spłaty zadłużenia

Wiesz już, jakie masz długi i u jakiej firmy pożyczkowej masz je największe. Teraz należy stworzyć plan spłaty zobowiązań. Stwórz teraz hierarchię wg, której będziesz uiszczać wpłaty na poczet zaciągniętych wcześniej pożyczek.

Radzę na samym wierzchołku listy wpisać pożyczki czy chwilówki, które są najdroższe, które generują najwięcej kosztów, czyli te z największym oprocentowaniem.

Jeśli masz przeterminowane pożyczki, to one niech znajdą się na samej górze Twojej listy, aby za wszelką cenę nie dopuścić do windykacji długów.

Budżet domowy + oszczędzanie

Czas zastanowić się jak zacząć oszczędzać, a do tego monitoruj, na co idzie Twój comiesięczny budżet domowy i postaraj się znaleźć wydatki, z których możesz śmiało zrezygnować (przynajmniej na okres spłaty zadłużenia). Musisz pogodzić się z tym, że na jakiś okres będziesz musiała pożegnać się z dotychczasowym trybem życia i wygodami, nad którymi tak ciężko pracowałaś.

Np. sprzedaż samochodu i przestawienie się na komunikację miejską lub jeśli to nie jest możliwe, zamiana auta na gorszy i starszy model lub też zrezygnowanie z abonamentu za duży pakiet programów TV, lub wysokiego abonamentu za tel. komórkowy. Jeśli dobrze się rozejrzysz, to opcji na oszczędzanie jest naprawdę sporo!

Wierzyciele

Konfrontacja z wierzycielami nie należy do prostych rzeczy. Jeśli wpadłaś w spiralę zadłużenia, to lepiej przygotuj się na rozmowę z bankiem, firmą pożyczkową czy pracownikami parabanków. Pamiętaj, że im też zależy na odzyskaniu pieniędzy… Nawiąż kontakt z wierzycielami i wynegocjuj nowe warunki spłaty długów, nie uciekaj przed nimi!

Spróbuj zwiększyć dochody!

Szukanie oszczędności to bardzo dobry krok, ale podjęcie dodatkowej pracy czy robienie nadgodzin to jeszcze lepszy pomysł! Każdy dodatkowy pieniądz w Twojej sytuacji jest na wagę złota i powinno zależeć Ci na zdobyciu dodatkowego źródła pieniędzy!

Na pewno będzie Ci trudno wygospodarować kilka godzin dziennie na dodatkową pracę lub nadgodziny pamiętaj, że jest to tylko przejściowy okres i im więcej zarobisz dodatkowych pieniędzy, tym szybciej ten okres się dla Ciebie skończy, ale na razie, priorytet mają Twoje długi i to na ich spłacie należy się skupić!

Poduszka finansowa

Odkładanie pieniędzy na czarną godzinę powinno być nawykiem każdej dorosłej osoby. Poduszka finansowa posłuży Ci w razie nieoczekiwanych nagłych wydatków, a także uchroni Cię przed zaciąganiem kolejnych szybkich pożyczek, które nie należą do tanich.

Bardzo często poduszka finansowa przekształca się w spore oszczędności i wtedy czuć naprawdę ulgę i satysfakcję, że ma się więcej pieniędzy, niż się pierwotnie zakładało, aby mieć.

Wychodzenie z długów jest trudne

Wychodzenie z długów to bardzo często monotonny proces, któremu towarzyszą liczne wyrzeczenia. Aby przejść ten ciężki okres, należy bardzo szybko uświadomić sobie, że sami ten los zgotowaliśmy i że przez wyłącznie nasze złe decyzje, jesteśmy w punkcie, w którym jesteśmy.

Długi ma bardzo wiele osób, jedni sobie z nimi radzą, inni nie, mam nadzieję, że moja czytelniczka, która do mnie napisała, znajdzie się w grupie osób radzących sobie z zadłużeniem i więcej się w długi nie “wpakuje”. Pozdrawiam, życząc powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze