Jak negocjować zadłużenie z wierzycielem? [PORADNIK 5 kroków] • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jak negocjować zadłużenie z wierzycielem? [PORADNIK 5 kroków]

Negocjacje z wierzycielem nie należą do najłatwiejszych ale z pewnością są do załatwienia w ten sposób, aby obie strony wyszły z negocjacji zadowolone! Jako ciekawostkę warto dodać, że w Polsce mieszka ponad 2 miliony ludzi mających zadłużenie na łączną sumę ponad 40 mld zł. A połowa z nich, ma zadłużenie niższe niż 5.000 zł, jakie można wyciągnąć z tego wnioski?


… ano takie, że pozbycie się długu i wyjście z pętli zadłużenia jest dla nich dosłownie w zasięgu ręki!

Zanim przejdę do tematu, zamieszczę szybko wzór umowy ugody dłużnik – wierzyciel. Dzięki ugodzie obie strony (dłużnik i wierzyciel) będą mogły polubownie uregulować sprawy między sobą, bez ingerowania firmy windykacyjnej, czy komornika.

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Z raportów finansowych dotyczących zadłużenia Polaków, jasno wynika, że przeterminowane długi, najczęściej są w niewielkich kwotach. Co piąty Polak bowiem, ma zadłużenie nieprzekraczające 1.000 zł!

To oczywiste, że przynajmniej połowa Polaków mających zadłużenie, jest w stanie wyjść z długów w maksymalnie kilka miesięcy, podejmując podstawowe czynności jak negocjacja warunków spłaty zadłużenia i właściwe zarządzanie domowym budżetem! zażegnanie problemów jest dla nich w zasięgu ręki! dlaczego ludzie nic z tym nie robią? czy taka sytuacja im odpowiada? przecież nawet małe zadłużenie powoduje koszty!

Rynek wierzytelności jest coraz elastyczniejszy i otwarty na polubowne rozmowy! Dlatego unikanie kontaktu z bankiem czy komornikiem, nie jest dobrym rozwiązaniem, bo im także zależy na szybkim i pozytywnym zakończeniu sprawy!

Negocjacja zadłużenia to dla wierzyciela szansa na odzyskanie części pieniędzy, a dla dłużnika to możliwość wyjścia z finansowych tarapatów, nawet gdy potknęła nam się noga i nie udało się zapłacić kilku rat pożyczki czy kredytu!

Ważne, z punktu widzenia dłużnika, aby godzić się jedynie na warunki którym jesteśmy w stanie sprostać!

…o czym w dalszej części artykułu?

Jak przygotować się do rozmowy z wierzycielami? jak negocjować kwotę zadłużenia?

 1.  Polubowne załatwienie sprawy na TAK! Warto wyjaśnić wierzycielowi dlaczego opóźnienie w spłacie kredytu czy pożyczki miało miejsce! często zdarza się, że było to zwykłe niedopatrzenie lub naprawdę ciężka sytuacja życiowa, która pojawiła się dosłownie znikąd! Wierzyciel powinien wykazać zrozumienie w takich okolicznościach!
 2. Nie nastawiaj się negatywnie do negocjacji długu! nie wymagaj anulowania zadłużenia! Wiedz, że wierzyciel, tak samo jak TY, chce rozwiązać sprawę polubownie! Otwórz się więc na współpracę i kompromis! Jeśli masz zamiar iść w zaparte, lepiej zostań w domu i czekaj na list od komornika!
 3. Przygotuj się na negocjacje zadłużenia z wierzycielem! dokładnie w ten sam sposób w jaki przygotowujemy się na rozmowę o pracę! Dokładnie przelicz i zastanów się, ile miesięcznie możesz spłacać, co możesz zaoferować pożyczkodawcy! Warto na negocjacje długu przygotować jakieś materiały którymi możesz się wesprzeć w trakcie negocjacji, mogą to być udokumentowane wpływy na konto oraz Twoje miesięczne stałe wydatki. Postaraj się wyjść na przeciw oczekiwaniom wierzyciela, w ten sposób, obie strony szybko dojdą do porozumienia i uda Ci się uzyskać nowe korzystne warunki spłaty opóźnionego zadłużenia!
 4. Dotrzymanie ustalonych podczas negocjacji warunków to dla Ciebie sprawa honoru!
 5. Miej świadomość, że konsekwencje niespłacania zadłużenia będą dotkliwe dla harmonii Twojego życia i Twojej rodziny, dlatego Tobie najbardziej powinno zależeć na wyjściu z zadłużenia! Np. wystarczy np. wpis do BIK, aby mieć utrudnione:
 • zaciągnięcie pożyczki bankowej
 • wzięcie czegoś na raty
 • podpisanie umowy z operatorem telefonii czy internetu.

Negocjacje długu z wierzycielem mają pomóc Tobie wrócić na właściwy tor, a wierzycielowi dać znak, że mimo pewnych trudności, wciąż starasz się wywiązać z zaległości w spłacie pożyczki czy kredytu!

Negocjacja z wierzycielem zanim powstaną długi?

negocjacja-dlugu-z-wierzycielem

Na negocjacje z wierzycielem warto także wybrać się jeszcze zanim dojdzie do opóźnienia w spłatach rat! Jeśli spodziewasz się zwolnienia z pracy lub obniżenia pensji, to warto o tym powiadomić bank czy firmę pożyczkową!

Wcześniejsze podjęcie negocjacji zaciągniętej pożyczki, ochroni Cię przed wpisem do BIK i utrzyma Twoją historię kredytową wciąż nieskazitelną! Będziesz sobie wdzięczna w przyszłości, że podjęłaś takie negocjacje! nie będziesz nigdy miała problemów z uzyskaniem kolejnego kredytu czy pożyczki, czy też wzięcia czegoś na raty!

Ponadto, kolejna pożyczka czy kredyt spłacany bez nieopóźnienia, pozwoli Ci na lepsze warunki i tańszą pożyczkę w przyszłości, pamiętaj, że banki czy firmy pożyczkowe bardzo doceniają klientów spłacających zadłużenie na czas, klientów z którymi jest dobry kontakt w razie zaległości w ratach!

Negocjacje wierzyciela z dłużnikiem to proces który ochroni interesy Was obojga! zawsze warto więc na takich negocjacjach się pojawić! KONIECZNIE!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,61 out of 5)
Loading...


25 komentarzy

 1. Avatar

  hir

  Dlaczego warto negocjować warunki spłaty zadłużenia? przecież gdy pojawi się komornik to i tak będzie okazja do wynegocjowania myślę korzystniejszych rat spłaty zaległości? obecnie przerasta mnie comiesięczna rata chwilówki i na pewno jej nie spłacę, nawet niech o tym nie myślą, nie mam kasy i nawet negocjacje nie pomogą, ledwo co mam na utrzymanie

 2. Avatar

  Zen Adam

  Negocjacje z windykatorem to też dobry pomysł @hir, im szybciej podejmiesz negocjacje, tym lepsze warunki spłaty zaległości uzyskasz. Możesz negocjować wydłużenie terminu spłaty zadłużenia, możesz negocjować rozłożenie długu na więcej rat, możesz poprosić i złożyć wniosek o odstąpienie od dochodzenia jakiejś części zadłużenia. Ale trzeba liczyć się oczywiście z faktem, że windykator, komornik czy pożyczkodawca, nie zawsze zgodzi się na warunki jakie jemu przedstawimy. Dlatego uważam, że należy przedstawić swoje warunki dopiero jak negocjator przedstawi swoje. Bo jeśli pójdziemy po bandzie i zażyczymy sobie „za dużą ulgę” to mogą Nas wyśmiać i całe negocjacje zadłużenia spełzną na niczym!

 3. Avatar

  Ania z Poznania

  Miałam raz negocjacje pożyczki gotówkowej zaciągniętej w banku, straciłam wtedy dobrze płatną pracę i zaczęłam pracować na stanowisku za połowę wynagrodzenia, więc spłata pożyczki na wtedy obowiązujących warunkach była dla mnie niemożliwa. W moim przypadku, bank zgodził się na wydłużenie okresu spłaty pożyczki bez poniesienia większych opłat. To było mi bardzo na rękę. Być może dzięki temu udało mi się utrzymać dobry scoring w BIK, czysty od wszelkich zadłużeń. Więc zdecydowanie polecam renegocjować pożyczkę czy kredyt!

 4. Avatar

  Fiona

  Ja natomiast chcę przestrzec Was przed firmami które negocjują nowe warunki zadłużenia w naszym imieniu a później ściągają za to prowizję. Lepiej pieniądze za prowizje przeznaczyć na spłatę długu i samemu starać się ugrać jak najlepsze warunki spłaty pożyczki.

  Często wierzyciele oferują restrukturyzację zadłużenia, czyli jest to tzw. pożyczka restrukturyzowana. Warto też skorzystać, pod warunkiem że dostaniemy dobrą ofertę…

 5. Avatar

  gościówka

  Czy zamiast negocjacji z wierzycielem można wziąć w innym banku kredyt lub pożyczkę konsolidacyjną jeśli mam 3-4 różne pożyczki? pójście do każdej firmy pożyczkowej czy banku gdzie zaciągnęliśmy zadłużenie to duże wyzwanie… być może taka pożyczka konsolidacyjna będzie lepszym.szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem? będę wdzięczna za odpowiedź!

  • Redakcja

   Redakcja

   Polecam przeczytać mój artykuł o tym jak działa kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny to jest jakieś rozwiązanie, ale pod warunkiem, że nie masz byt dużych zaległości w spłacie rat. Jeśli już ruszyło postępowanie egzekucyjne to kredyt konsolidacyjny nic nie pomoże. Naprawdę polecam negocjacje z pożyczkodawcą… w najgorszym wypadku nie zgodzisz się na nowe warunki spłaty zadłużenia i będziesz szukać innego rozwiązania!

 6. Avatar

  Zygmunt

  Podpowie ktoś jaką część emerytury może zabrać komornik? jak negocjować z komornikiem? jestem w ciężkiej sytuacji finansowej i nie dość, że emerytury starcza „na styk”, to jeszcze mam do spłacenia 446 zł miesięcznie. emerytury mam 1700 zł/msc, czynsz, lekarstwa i jedzenie w pełni zerują emeryturę. Jakich użyć argumentów podczas negocjacji z komornikiem podpowiedzcie?! Wziąłem kiedyś kredyt gotówkowy na wesele wnuczki, rodzice nie mieli z czego dać córce to ja dałem, wziąłem kredyt w wysokości 9 tys zł. Jeszcze sporo pozostało do spłacenia, myślałem, że lepiej sobie poradzę ze spłatą, niestety doszło kilka drogich leków i zmieniły mi się o wiele miesięczne wydatki.

 7. Avatar

  Kali pić

  Czy zawsze jest możliwość negocjacji kwoty zadłużenia?? Nie posiadam żadnego majątku ruchomego czy nieruchomości. Mam zalegający kredyt w PKO i nie dam rady go spłacać. Czy w PKO jest możliwość w ogóle renegocjacji warunków pożyczki? myślę, że w mojej sytuacji pomogła by wydłużona spłata pożyczki żeby zmniejszyć wysokość raty… Czy jest jakiś wzór pisma o renegocjacje zadłużenia??

 8. Avatar

  Zofia56

  czy można negocjować z firmą windykacyjną? czy oni to już tylko klapki na oczach i heja z dłużnikiem?

 9. Avatar

  gość

  Nie wydaje mi się, że firma windykacyjna może umorzyć odsetki @Zofia56

 10. Avatar

  Chilówa :)

  Ugoda z windykatorem jak najbardziej jest możliwa! Musicie wiedzieć jakie zadanie ma windykator, zadaniem windykatora jest niedopuszczenie do tego, żeby konieczne stało się wkroczenie do akcji komornika. Z windykatorem, w przeciwieństwie do komornika, można negocjować.

 11. Avatar

  Martyna

  Witam, pytałam już o jedną poradę, której odpowiedź stała mi się pomocna i otworzyła mi oczy na cały problem, ale chciałabym się dowiedzieć czy chwilówki, które są do spłaty po miesiącu, czy można je rozłożyć na raty? jeżeli tak, to jakie pismo pisać, czym się sugerować ?

  Chciałabym pozbyć się tego długu raz na zawsze, mam na swoim koncie takich perełek aż 4, i nie jestem w stanie spłacić ich wszystkich naraz, mało tego, nawet 1 nie jestem w stanie spłacić na raz, ponieważ tak się życie potoczyło, że w tym momencie suma do spłaty jest większa od mojej wypłaty…

  Chciałbym jeszcze zapytać, czy jest możliwość negocjowania zmiany warunków umowy z parabankami? ponieważ łącznie wszystkich rat również mam teraz więcej jak wynagrodzenia…

  …jeżeli jest taka opcja, to jakich słów używać, żeby potencjalne firmy pożyczkowe chciały słuchać moich problemów i chciały pójść mi na rękę co do spłaty rat? Chwilówki i raty przerastają mnie i moje możliwości finansowe, bardzo dziękuje i czekam niecierpliwie na odpowiedź.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   To zależy, czasem negocjacje z parabankiem przebiegają pomyślnie, a czasem nie. To zależy na jaką firmę pożyczkową trafisz. Niestety nie jestem w stanie Ci podpowiedzieć jak jest w Twojej firmie pożyczkowej, musisz sama złożyć wniosek o rozłożenie pożyczki na raty. Jeśli Twoja firma/firmy pożyczkowe są lokalnymi jednostkami, to warto wtedy przejść się do nich osobiście i na spokojnie wyjaśnić powód, dla którego dalej nie jesteś w stanie terminowo regulować rat pożyczek. Warto na pewno być szczerym, warto zabrać ze sobą dowody potwierdzające wersję wydarzeń. Możesz dodatkowo przeczytaj wpis: jak rozłożyć chwilówkę na raty + wzór pisma. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 12. Avatar

  Ewelina

  Witam. Jestem osobą aktualnie po załamaniu nerwowym w których były myśli samobójcze, oraz na dodatek jestem samotnie w 5 miesiącu ciąży. Jestem osobą zadłużoną powyżej 90 dni. Widnieje we wszystkich bazach. Kredyt wzięty z Zaplo, Assa, Ferratum i inne chwilówki na około 7 tysięcy. W sumie jestem zadłużona na powyżej 25tysiecy. W jaki sposób rozmawiać z wierzycielami jak sobie pomóc? Dziękuję.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Nie jest tak bardzo duże zadłużenie, piszą do mnie osoby, które mają długi sięgające nawet 100.000 a czasem nawet i więcej, wiem, że jest to nijakie pocieszenie, ale miej świadomość, że Twój dług na łącznie 7.000 zł, to naprawdę nie koniec świata. Przede wszystkim nie unikaj kontaktu z wierzycielami, spróbuj odłożyć w czasie rozwiązanie umów pożyczkowych, przedstaw swoją sytuację finansową i życiową i zaproponuj firmom pożyczkowym spłatę długów w mniejszych ratach. Zajrzyj teraz do wpisu: jak napisać podanie o rozłożenie chwilówki na raty.

   Jeśli dojdzie do tego, że firmy pożyczkowe zaczną rozwiązywać z Tobą umowy pożyczkowe, to do akcji wkroczy najpierw firma windykacyjna, a później komornik i dojdą Ci dodatkowe koszty oprócz samych odsetek od pożyczki.

 13. Avatar

  Anka

  Dobry wieczór, a co w przypadku, gdy komornik już ściąga zadłużenie, czekamy na papiery z firmy windykacyjnej dot. opłat za abonament, aby sprawdzić czy dług nie jest przedawniony. Czy w takim wypadku można również podpisać ugodę z firmą windykacyjna? Czy firma taka może odmówić podpisania ugody?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli komornik ściąga już zadłużenie, a więc egzekucja komornicza już toczy się, to nie macie szans na przedawnienie egzekwowanego przez komornika długu. Na podniesienie zarzutu przedawnienia tego długu, mieliście szansę, kiedy dostaliście z sądu pismo (nakaz zapłaty), że toczy się przeciwko Wam egzekucja i czy zgłaszacie jakiś sprzeciw od nakazu zapłaty. Jeśli chodzi o podpisanie ugody z firmą windykacyjną, to jest to możliwe, ale tylko w przypadku kiedy firma windykacyjna jest właścicielem tego długu, a nie kiedy reprezentuje klienta (wierzyciela). Jeśli podpiszecie ugodę z firmą windykacyjną, to firma ma obowiązek, aby umorzyć egzekucję komorniczą.

 14. Avatar

  Weronika

  Dzień dobry. Mam u komornika 8 spraw na łączną kwotę ok 100 tyś. Poza tym kilka chwilówek w windykacji. Pracuje i mam zajęcie komornicze na wynagrodzeniu. Chciałabym mieć możliwość spłaty tego wszystkiego i pozbycia się komornika. Chodzi mi o to, by dług od komornika powrócił do wierzyciela i żeby on rozbił mi go na korzystne raty. Czy jest taka możliwość? Na łączną spłatę zadłużenia mogę przeznaczyć około 700-800 zł miesięcznie.

 15. Avatar

  Monika

  Problem w drogich chwilówkach, zadłużenie 50.000 trudne negocjacje z Vivus, firma nie chce rozłożyć długu na raty. Nie chce kolejnych pożyczek, znalazłam dodatkową pracę, ale nie wiem jak rozmawiać z wierzycielami i bankami o zmniejszeniu raty zadłużenia, proszę o podpowiedź.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Musisz być świadoma tego, że nie każda firma pożyczkowa czy bank będzie skłonna negocjować warunki spłaty Twojego zadłużenia. Czasami to po prostu nie leży w ich interesie, a jeśli chodzi o banki, to tutaj dla pracownika banku najbardziej liczą się z góry nałożone procedury, które pracownik banku musi przestrzegać. Jak rozmawiać z firmą pożyczkową czy z bankiem? postaw na szczerość i prawdziwość Twojej sytuacji finansowej. Obiecanie spłaty długu bez żadnego pokrycia w Twojej sytuacji finansowej jest bez sensu. Możesz się posłużyć wzorem pisma o rozłożenie chwilówki na raty, który znajduje się we wpisie: jak rozłożyć pożyczkę chwilówkę na raty?

 16. Avatar

  Jacek

  Dzień dobry, moja mama „sto lat temu” przesiała gdzieś dekoder Cyfrowego Polsatu. Sprawa się ciągnęła, Mama nic z tym nie robiła no i stało się – z kwoty 300 zł zrobiło się 950 zł i zajęcie komornicze na rachunku bankowym. Póki co, komornik zablokował kwotę 770 zł. Teraz moje pytanie jest takie: kontaktować się z komornikiem w sprawie rozłożenia tego długu na raty, choćby dwie? Czy z wierzycielem bezpośrednio?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Z komornikiem nie ma co negocjować, bo komornik nie ma prawa w imieniu wierzyciela, którym jest Cyfrowy Polsat, negocjować i ustalać z dłużnikiem jakiekolwiek warunki spłaty zadłużenia. Niestety, ale niespłacony abonament Cyfrowego Polsatu, należałoby w tym przypadku negocjować bezpośrednio z Cyfrowym Polsatem.

 17. Avatar

  Michał

  Negocjacje nic nie pomogą jak masz 20 kilka pożyczek a każdy choćby nawet chciał po 100 zł to masz 2000 co miesiąc, przy wypłacie 3000 i rodzinnych wydatkach nadal leżysz. Miałem kiedyś długi i dopiero odetchnąłem jak komornik zajął wypłatę i zaczął spłacać. Uwolniłem się od pism, firm windykacyjnych i telefonów. Ponad 100tyś miałem do spłaty, trwało to chyba ze 3 lata

NAPISZ KOMENTARZ