Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie? [4 sposoby] na ochronę konta przed komornikiem

Dzień dobry, jak szybko komornik dowie się o nowym koncie, które założę w innym banku? już jedno konto komornik mi zajął. Czy są jeszcze jakieś banki poza OGNIVO? jakiś bank bez komornika?

Jestem trochę pogniewany z komornikiem, bo miał mi nie zajmować konta (dobrowolnie spłacam dług komornikowi), a tu taka niespodzianka – komornik zajął konto bez powiadomienia. Może Pani polecić jakieś banki, które nie współpracują z komornikiem?

Kiedyś można było założyć konto bankowe bez danych osobowych, ale chyba już nie można, są też jakieś karty przedpłacone (Paysera, Revoult albo Skrill), ale nie wiem, na jakiej zasadzie to działa…


Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie?

Witaj, niestety nie mam dla Ciebie dobrych informacji, jeżeli chodzi o możliwość blokady konta przez komornika. Bo faktycznie jest tak, że współpraca na gruncie bank-komornik została jakby narzucona przez polskiego ustawodawcę, który stworzył system prawny nakazujący przekazywanie przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowe informacji stanowiących tajemnicę bankową wybranym podmiotom, w tym właśnie organom egzekucyjnym (komornik).

Nasz system prawny pozwolił stworzyć świetne narzędzie, jakim jest OGNIVO.

Z usługi stworzonej przez KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa), korzysta większość komorników. Każdy komornik wystarczy, że wykupi dostęp do aplikacji OGNIVO, zyskuje możliwość szybkiej lokalizacji wszystkich rachunków, których posiadaczem lub współposiadaczem jest dłużnik.

Co więcej, Krajowa Izba Rozliczeniowa Spółka Akcyjna w skrócie KIR prowadząca OGNIVO stworzyła system teleinformatyczny do obsługi zajęć wierzytelności z rachunku bankowego, z którego korzystają właśnie komornicy.

To wszystko pozwala na błyskawiczne zajęcie rachunków dłużnika. Komornik bez wychodzenia zza biurka, przy użyciu komputera i internetu, elektronicznie nie tylko ustala ile kont bankowych ma dłużnik, ale również dokonuje ich zajęcia.

Oprócz komornika, konto bankowe dłużnika może być zajęte przez ZUS i administracyjne organy egzekucyjne.

Dłużnik nie ma tu za dużo do powiedzenia, bowiem o zajęciu rachunku dowiaduje się najczęściej już po fakcie, czyli dokładnie tak jak to miało miejsce w Twoim przypadku.

Co zrobić, kiedy komornik zajął konto?

Piszesz, że komornik wbrew wcześniejszym ustaleniom dokonał blokady na rachunku. Myślę, że w tym przypadku warto wystosować do niego pismo z wnioskiem o zwolnienie konta.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Pamiętaj, że na rachunku obowiązuje kwota wolna od zajęcia, której bank nie powinien komornikowi przekazać.

Jeżeli tak by się stało i komornik zająłby z konta kwotę wolną od zajęcia, to należy wystosować do komornika pismo z żądaniem zwrotu niesłusznie zajętych kwot.

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Jeżeli wniosek nie zostanie pozytywie rozpoznany, dłużnik ma siedem dni na złożenie skargi na czynność komornika.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Należy wiedzieć, że spod egzekucji wyłączone są takie przychody dłużnika, jak świadczenie 500 plus, alimenty, zasiłki z Opieki Społecznej.

Jeżeli posiadasz na rachunku wyłącznie wypływy zwolnione spod egzekucji lub na zajęty rachunek wpływa „okrojona” już przez komornika pensja lub inny stały dochód zajęty przez komornika, to komornik powinien przychylić się do Twojego wniosku i odblokować konto bankowe.

Czy wszystkie banki współpracują z komornikiem?

Jeżeli wniosek o zwolnienie rachunku spod zajęcia nie przyniesie skutku, to wydaje mi się, że niewiele możesz zdziałać. Założenie nowego konta w innym banku może pomóc jedynie na krótką chwilę.

Co prawda wątpliwe jest, by komornik podjął się poszukiwania rachunków jeszcze raz, jednak nie można takiej okoliczności zupełnie wykluczyć.

Musisz wiedzieć, że obecnie wszystkie banki w Polsce należą do systemu OGNIVO, tak samo jest ze spółdzielczymi kasami oszczędnościowymi.

Nie znajdziesz więc banku, który poprowadzi Ci konto, o którym komornik nie będzie miał szansy się dowiedzieć. Kwestią dodatkową jest okoliczność, że o koncie dłużnika komornik może dowiedzieć się nie tylko z systemu OGNIVO, lecz także wysyłając zapytanie do ZUS, US, czy pracodawcy.

Rachunek bankowy, którego komornik nie zajmie

Polski komornik może działać jedynie na terenie naszego kraju. Nie ma więc możliwości zlokalizowania, a tym bardziej zajęcia rachunków dłużnika w innych państwach. Rozwiązaniem może być zatem założenie konta bankowego w innym kraju.

Wiem, że dłużnicy, aby uniknąć zajęcia konta przez komornika, zakładają tanie konta m.in. w Wielkiej Brytanii i na Litwie. Dużą popularnością swego czasu cieszyły się tanie konta Paysera i Revolut, w których oferuje się bezpłatne przelewy bodajże do 180 krajów na całym świecie, aplikacje mobilne i możliwość wystąpienia o kartę prepaid, którą można płacić w Polsce jak normalną kartą płatniczą.

Jeżeli chodzi o karty przedpłacone, to rzeczywiście na rynku jest ich kilka i każda z nich przyjmuje przelewy przychodzące, o których komornik się nie dowie. Więc nad taką opcją oczywiście możesz się zastanowić. Jednak rozważ, czy gra warta jest świeczki.

Ja radziłabym podjąć negocjacje z komornikiem w przedmiocie odblokowania zajętego rachunku.

A jeżeli to się nie uda, to zastanów się, czy blokada konta bankowego rzeczywiście coś zmienia – ile tracisz na tym, że komornik zajął Twój rachunek bankowy i jak długo blokada będzie jeszcze trwać. Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za pytanie.

Podsumowanie (grafika)

jak-szybko-komornik-dowie-sie-o-nowym-koncie

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze