Dzień dobry. Moje pytanie brzmi: jak wygląda sprawa zajmowania przez komornika wynagrodzenia na koncie bankowym? Czy dla komornika istotne jest ile w danym miesiącu było wpływów na konto bankowe, czy też miesięczny obrót na koncie? Jestem zarejestrowany i mam wynagrodzenie 2.150 zł brutto, a w tym miesiącu komornik zablokował Mi na koncie 761zł. Czy może taką kwotę zablokować?


Musisz wiedzieć, że komornik może prowadzić na zlecenie wierzyciela dwa rodzaje zajęć komorniczych jeśli chodzi o konto bankowe i wynagrodzenie.

Pierwszym zajęciem, które należy wyszczególnić, jest egzekucja z konta bankowego. Komornik zajmuje wtedy środki pieniężne zgromadzone na Twoim koncie bankowym. Kwota wolna od egzekucji z konta bankowego wynosi 1575 zł i jest 75% kwoty najniższej krajowej brutto. Limit 1575 zł odnawialny jest co miesiąc.

Drugim rodzajem egzekucji komorniczej, jest egzekucja z wynagrodzenia. Jeśli chodzi o zajmowanie pensji dłużnika, to tutaj także obowiązuje kwota wolna od zajęcia komorniczego i wynosi ona 1530 zł. Jest to kwota minimalnej krajowej netto.

Jeśli pracujesz na umowę o pracę, i co miesiąc do wypłaty masz 2150 zł, to komornik z takiego wynagrodzenia będzie mógł zająć jedynie 620 zł. Ponieważ kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia wynosi 1530 zł i liczymy (2150 zł – 1530 [kwota wolna od zajęcia] =620 zł) <– tyle komornik może zająć z Twojego wynagrodzenia.

Jeśli natomiast komornik prowadzi egzekucję z Twojego rachunku bankowego, to tak jak pisałam, jeśli chodzi o długi niealimentacyjne, to komornik co miesiąc musi pozostawić dłużnikowi do dyspozycji 1575 zł, i liczymy (2150 – 1575 [kwota wolna od zajęcia] = 575 zł) <– tyle komornik może zająć z Twojego rachunku bankowego.

Jeśli komornik zajmuje Ci zbyt dużo, to powinieneś naturalnie udać się do kancelarii komorniczej i tam poprosić o kalkulację zajmowanej kwoty na koncie bankowym czy na wynagrodzeniu. Pamiętaj, że zawsze możesz złożyć skargę na komornika. Wzór skargi na komornika znajdziesz w dziale wzory pism i wniosków.

Skarga na czynności komornika

Artykuły, które także powinieneś przeczytać: