Zajęcie pensji na rachunku bankowym – ile zajmie komornik z konta i pensji?

Dzień dobry. Moje pytanie brzmi: jak wygląda sprawa zajmowania przez komornika wynagrodzenia na koncie bankowym? Czy dla komornika istotne jest, ile w danym miesiącu było wpływów na konto bankowe, czy też miesięczny obrót na koncie?

Jestem zarejestrowany i mam wynagrodzenie 2.150 zł brutto, a w tym miesiącu komornik zablokował mi na koncie 761 zł. Czy może taką kwotę zablokować?


Zajęcie pensji na rachunku bankowym

Musisz wiedzieć, że komornik może prowadzić na zlecenie wierzyciela dwa rodzaje zajęć komorniczych, jeśli chodzi o konto bankowe i wynagrodzenie.

Pierwszym zajęciem, które należy wyszczególnić, jest egzekucja z konta bankowego. Komornik zajmuje wtedy środki pieniężne zgromadzone na Twoim koncie bankowym. Kwota wolna od egzekucji z konta bankowego wynosi 1575 zł i jest 75% kwoty najniższej krajowej brutto. Limit 1575 zł odnawialny jest co miesiąc.

Tutaj może przydać Ci się wzór pisma:

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Zajęcie wynagrodzenia

Drugim rodzajem egzekucji komorniczej, jest egzekucja z wynagrodzenia. Jeśli chodzi o zajmowanie pensji dłużnika, to tutaj także obowiązuje kwota wolna od zajęcia komorniczego i wynosi ona 1530 zł. Jest to kwota minimalnej krajowej netto.

Jeśli pracujesz na umowę o pracę i co miesiąc do wypłaty masz 2150 zł, to komornik z takiego wynagrodzenia będzie mógł zająć jedynie 620 zł. Ponieważ kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia wynosi 1530 zł i liczymy (2150 zł – 1530 [kwota wolna od zajęcia] =620 zł) <— tyle komornik może zająć z Twojego wynagrodzenia.

Jeśli natomiast komornik prowadzi egzekucję z Twojego rachunku bankowego, to tak jak pisałam, jeśli chodzi o długi niealimentacyjne, to komornik co miesiąc musi pozostawić dłużnikowi do dyspozycji 1575 zł, i liczymy (2150 – 1575 [kwota wolna od zajęcia] = 575 zł) <— tyle komornik może zająć z Twojego rachunku bankowego.

Jeśli komornik zajmuje Ci zbyt dużo, to powinieneś naturalnie udać się do kancelarii komorniczej i tam poprosić o kalkulację zajmowanej kwoty na koncie bankowym czy na wynagrodzeniu. Pamiętaj, że zawsze możesz złożyć skargę na komornika. Wzór skargi na komornika znajdziesz w dziale wzory pism i wniosków.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Artykuły, które także powinieneś przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze