Zajęcie komornicze konta bankowego, którego jestem współwłaścicielem

Witam serdecznie, mam pytanie: czy komornik może zająć wspólne konto? Dostałam list od komornika, że zajmie mi konto bankowe, ponieważ mam zadłużenie. A konto jest na męża, a ja jestem tylko współwłaścicielem konta. I jak to wygląda? Czy komornik może mi zająć całą pensję męża? i do ilu procent może zabrać?

W liście od komornika, który dostałam, nie ma napisane, ile zabiera komornik. I teraz nie wiem co mam robić? I czy możliwe jest to, aby komornik zgodził się na rozłożenie zadłużenia na raty? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.


Czy komornik może zająć wspólne konto nie dłużnika?

A więc wyjaśnię najpierw, jak wygląda egzekucja komornicza ze wspólnego rachunku bankowego. Ogólnie rzecz biorąc, zajmowanie rachunków bankowych dłużnika, to jeden z najczęstszych sposobów na dochodzenie przez komornika wierzytelności. Nawet gdy dłużnik ma więcej niż jedno konto bankowe, to komornik dzięki systemowi OGNIVO i tak znajdzie wszystkie rachunki bankowe dłużnika.

Jeśli dłużnik ma konto bankowe wspólnie z małżonkiem, to konto to, również zostanie zajęte przez komornika! Jasno mówi o tym:

Art. 891 [1] § 1. Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich.

a także:

Art. 891 [2] § 1. Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim można prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka.

Czyli, jeśli komornik zajmie wspólne konto bankowe, to obowiązkiem dłużnika jest przedstawienie komornikowi w ciągu 7 dni od daty zajęcia wspólnego konta bankowego, udziału dłużnika w zajętym wspólnym koncie bankowym.

Jeśli dłużnik nie dopełni tej czynności, to komornik przyjmie wtedy, że udziały np. męża i żony na wspólnym rachunku bankowym są równe, czyli 50% udziału żony i 50% udziału męża.

… i teraz ważny tu będzie art. 891, czyli zajęcie wierzytelności z rachunku wspólnego dłużnika i osób trzecich, czyli:

Przepisy o wyjawieniu majątku stosuje się odpowiednio. Jeżeli umowa nie określa udziału w rachunku wspólnym albo, gdy dłużnik nie przedłoży umowy, domniemywa się, że udziały są równe. Po ustaleniu udziału dłużnika zwalnia się pozostałe udziały od egzekucji.

W momencie, kiedy komornik ustali Wasze udziały na wspólnym koncie bankowym, to komornik dokona zwolnienia środków pieniężnych z udziału Twojego męża.

Jeśli tak się nie stanie, to zgodnie z art. 891 [2] § 2 Kodeksu Postępowania Cywilnego, mąż Twój będzie miał prawo wystąpić do komornika z wnioskiem o zwolnienie spod egzekucji środków pieniężnych, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika.

W dziale wzory pism znajdziesz taki gotowy wniosek o zwolnienie spod egzekucji środków pieniężnych.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Jeśli komornik ma zamiar prowadzić egzekucję z majątku wspólnego małżonków, czyli między innymi wspólnego rachunku bankowego, to tytuł wykonawczy musi być skierowany przeciwko obojgu z Was, ale na razie tak nie jest!

Gdy komornik zajął wspólne konto bankowe, to trzeba się trochę nagimnastykować, aby zwolnić z zajęcia część udziału małżonka. Dlatego zawsze, kiedy spodziewamy się egzekucji komorniczej, należy taki wspólny rachunek bankowy, szybko rozwiązać i założyć osobne konta bankowe.

Czy komornik może zająć pensję męża za długi żony?

Wynagrodzenia za pracę obojga małżonków, wchodzą w myśl Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku wspólnego małżonków, na szczęście nie oznacza to, że z Twoje długi, komornik będzie mógł zająć wynagrodzenie Twojego męża, oznacza to natomiast, że komornik będzie mógł zająć Twoje wynagrodzenie!

Dochody z innej działalności zarobkowej i wynagrodzenie za pracę każdego z małżonków, to wierzytelności, które stanowią majątek osobisty męża lub żony.

Odpowiadając więc na pytanie, czy komornik może zająć wynagrodzenie męża za długi żony, odpowiedź brzmi: NIE! komornik nie ma prawa zająć pensji współmałżonka dłużnika, jeśli jego odpowiedzialność jest ograniczona tylko do majątku wspólnego. Komornik ma prawo zająć pensję tylko dłużnikowi, nad którym ciąży egzekucja z wynagrodzenia! dłużnik za swoje długi odpowiada majątkiem osobistym!

Ile komornik może zająć z wynagrodzenia dłużnika?

O tym, ile komornik może zająć z wynagrodzenia dłużnika <— pisałam w tym artykule, więc koniecznie zachęcam do jego przejrzenia.

To, co musisz wiedzieć już teraz, to że kwota zajęcia z wynagrodzenia zależy od tego, jaki rodzaj umowy wiąże Cię i Pracodawcę, oraz na jaki etat pracujesz. Biorąc wszystkie składowe w całość, pracodawca ma obowiązek obliczyć wysokość zajęcia komorniczego i przekazywać je co miesiąc na konto komornika.

… co robić, gdy komornik wytoczył wobec Ciebie egzekucję komorniczą?

Komornik prawdopodobnie zajmie środki na Waszym koncie bankowym i pozostawi Wam do dyspozycji jedynie 1575 zł, jest to kwota od zajęcia komorniczego. Następnie, aby uwolnić połowę zajętej kwoty, której właścicielem jest Twój mąż, musicie wejść do działu WZORY PISM i ściągnąć wniosek o wyłączenie spod egzekucji środków pieniężnych Twojego męża.

Następnie komornik zajmie Twoje wynagrodzenie, czyli pracodawca będzie najprawdopodobniej część Twojej wypłaty wysyłał na konto komornika, a to, co zostanie, otrzymasz na swoje konto bankowe.

Gdy komornik dopełni wszystkich czynności, które zlecił mu Twój wierzyciel, to zajęcie pensji będzie trwało, aż do momentu, kiedy spłacisz cały swój dług, który egzekwuje komornik. Nie ma sensu raczej udawać się do komornika, aby wynegocjować jakieś raty, ponieważ komornik i tak będzie zabierał, to co już zabiera.

Poza tym negocjacje z komornikiem są raczej bezcelowe, ponieważ komornik nie ma żadnych uprawnień, aby negocjować w imieniu wierzyciela spłatę długów, których kiedyś narobiłaś. Jeśli już, to lepiej negocjować spłatę zadłużenia z wierzycielem, bo to On tutaj rządzi :-)

Mam nadzieję, że szybko uda Wam się odzyskać część pieniędzy męża z egzekucji wspólnego konta bankowego. Zawsze radzę moim czytelnikom, aby starać się nie dopuścić do wypowiedzenia umowy pożyczki czy kredytu i pozwolić na egzekucję komorniczą, bo to nie tylko dodatkowy stres, ale i dodatkowe koszty windykacyjne i dodatkowe koszty komornicze. Trzymam za Was kciuki.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze