Dług spłacony a komornik nadal nie odblokował konta bankowego

Forum prawneKategoria: KomornikDług spłacony a komornik nadal nie odblokował konta bankowego
AvatarTokarczyk zapytał 1 miesiąc temu

Komornik zablokował mi konto, ale zadłużenie zostało spłacone, to w tej sytuacji komornik powinien anulować egzekucję komorniczą i odblokować konto bankowe, ale do tej pory tego nie zrobił i co w tej sytuacji? dodam jeszcze, że jak się kontaktowałam z komornikiem, to miał od razu się tym zająć.

Czy komornicy mają jakiś czas na anulowanie egzekucji? no i ile czasu ma bank na odblokowanie konta po otrzymaniu dyspozycji od komornika? czy powinni to zrobić od razu bez zwłoki? może muszę złożyć jakiś wzór pisma o odblokowanie konta bankowego przez komornika?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witaj,

na naszym blogu z podobnymi sytuacjami, jak Twoja spotykaliśmy się już wielokrotnie. Zapewne przez „zapracowanie” komornik nie zabrał się do Twojej sprawy, choć do odblokowania konta komornik potrzebuje zaledwie kilku minut.

Twój telefon został zlekceważony, a sprawa odsunięta na bok.

Pytasz o terminy, które obowiązują komorników.

Kodeks postępowania cywilnego wskazuje, że wraz z wydaniem postanowienia o umorzeniu egzekucji na skutek zaspokojenia roszczenia komornik cofa dokonane zajęcia.

Jeśli zatem do chwili obecnej nie zostało wydane przez komornika postanowienie kończące egzekucję, co do zasady nie zostały naruszone procedury egzekucyjne.

Jeżeli egzekucja została prawomocnie zakończona, rachunek powinien być już zwolniony spod zajęcia od co najmniej kilku dni.

W przypadku, kiedy komornik zaniedbał swoich obowiązków, wynikających wprost z ustawy, zasadna może okazać się skarga na czynność komornika.

Odnośnie banku, to zwolnienie konta powinno nastąpić niezwłocznie po zwolnieniu konta przez organ egzekucyjny. Obecnie komorniczy przesyłają do banków drogą elektroniczną informację o zajęciu. Zatem praktycznie tego samego dnia po piśmie od komornika Twoje konto powinno zostać zwolnione.

Teraz masz trzy możliwości:

  • telefonować kolejny raz do komornika żądając zdjęcia zajęcia z rachunku bankowego,
  • złożyć skargą na bezczynność komornika – utrzymywanie zajęcia rachunku bankowego po otrzymaniu zaspokojenia wierzytelności
  • czekać na postanowienie od komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego i zwolnienie rachunku (jeśli korespondencji kończącej postępowanie jeszcze nie otrzymałaś).

Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego – wzór

Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego – wzór
Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź