Dług spłacony a komornik nadal nie odblokował konta bankowego

Forum prawneKategoria: KomornikDług spłacony a komornik nadal nie odblokował konta bankowego
AvatarTokarczyk zapytał 1 rok temu

Komornik zablokował mi konto, ale zadłużenie zostało spłacone, to w tej sytuacji komornik powinien anulować egzekucję komorniczą i odblokować konto bankowe, ale do tej pory tego nie zrobił i co w tej sytuacji? dodam jeszcze, że jak się kontaktowałam z komornikiem, to miał od razu się tym zająć.

Czy komornicy mają jakiś czas na anulowanie egzekucji? no i ile czasu ma bank na odblokowanie konta po otrzymaniu dyspozycji od komornika? czy powinni to zrobić od razu bez zwłoki? może muszę złożyć jakiś wzór pisma o odblokowanie konta bankowego przez komornika?

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

na naszym blogu z podobnymi sytuacjami, jak Twoja spotykaliśmy się już wielokrotnie. Zapewne przez „zapracowanie” komornik nie zabrał się do Twojej sprawy, choć do odblokowania konta komornik potrzebuje zaledwie kilku minut.

Twój telefon został zlekceważony, a sprawa odsunięta na bok.

Pytasz o terminy, które obowiązują komorników.

Kodeks postępowania cywilnego wskazuje, że wraz z wydaniem postanowienia o umorzeniu egzekucji na skutek zaspokojenia roszczenia komornik cofa dokonane zajęcia.

Jeśli zatem do chwili obecnej nie zostało wydane przez komornika postanowienie kończące egzekucję, co do zasady nie zostały naruszone procedury egzekucyjne.

Jeżeli egzekucja została prawomocnie zakończona, rachunek powinien być już zwolniony spod zajęcia od co najmniej kilku dni.

W przypadku, kiedy komornik zaniedbał swoich obowiązków, wynikających wprost z ustawy, zasadna może okazać się skarga na czynność komornika.

Odnośnie banku, to zwolnienie konta powinno nastąpić niezwłocznie po zwolnieniu konta przez organ egzekucyjny. Obecnie komorniczy przesyłają do banków drogą elektroniczną informację o zajęciu. Zatem praktycznie tego samego dnia po piśmie od komornika Twoje konto powinno zostać zwolnione.

Teraz masz trzy możliwości:

  • telefonować kolejny raz do komornika żądając zdjęcia zajęcia z rachunku bankowego,
  • złożyć skargą na bezczynność komornika – utrzymywanie zajęcia rachunku bankowego po otrzymaniu zaspokojenia wierzytelności
  • czekać na postanowienie od komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego i zwolnienie rachunku (jeśli korespondencji kończącej postępowanie jeszcze nie otrzymałaś).

Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego – wzór

Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego – wzór
Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarJoabur odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam. Mam pytanie. Przedwczoraj komornik zajął mi 3 konta bankowe bez mojej wiedzy ale ok. Złożyłam wczoraj dyspozycję spłaty tego całego zajęcia egzekucyjnego z jednego z banków. Dostałam dziś potwierdzenie, że dyspozycja została zrealizowana. Ile teraz mam czekać, aż komornik odblokuje pozostałe konta bankowe abym miałam dostęp do środków na nich zgromadzonych?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Jak wskazuje poniższy przepis:

Art. 893 2a. KPC. Doręczanie pism bankowi przez komornika
Komornik doręcza pisma bankowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego, a bank wnosi pisma do komornika wyłącznie za pośrednictwem tego systemu.

Wymiana informacji między komornikiem a bankiem, odbywa się za pomocą specjalnego systemu teleinformatycznego, a więc jest to bardzo szybka droga przesyłu informacji. Można więc śmiało domniemywać, że komornik wie już o spłacie zadłużenia, które próbował od Ciebie wyegzekwować.

Zatem zwolnienie zablokowanych kont bankowych powinno nastąpić maksymalnie w ciągu kilku dni, bo należy pamiętać, że komornik ma jeszcze szereg innych czynności, które musi dokonać, a jest to np.:

  • przesłanie pieniędzy na konto wierzyciela,
  • księgowe rozliczenie egzekucji komorniczej,
  • czy formalne zakończenie postępowania egzekucyjnego.

Jeśli komornik w ciągu kilku dni nie odblokuje Twoich kont bankowych, to warto skontaktować się z komornikiem i ponaglić go.

Twoja odpowiedź