Czy komornik może zabierać z zajętego konta wpłaty własne?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zabierać z zajętego konta wpłaty własne?
AvatarGrzegorz zapytał 1 rok temu

Dzień dobry.

Czy komornik może zabierać z konta wpłaty własne, lub zablokować konto? Czy nie ma to znaczenia jeśli wpłaty własne nie przekraczają kwoty wolnej od zajęcia komorniczego? i czym jest blokada konta, a czym zajęcie komornicze? no i końcowe pytanie: czy mogę wypłacić pieniądze z konta zajętego przez komornika?

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję bardzo za ewentualną odpowiedź na moje pytanie.

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam,

w związku z zajęciem konta bankowego przez komornika zawsze pojawia się wiele pytań związanych z procedurą i funkcjonowaniem postępowania egzekucyjnego.

Odpowiadając na Twoje pytanie: czy komornik może zająć wpłaty własne dłużnika, odpowiedź brzmi: TAK. Komornik bez względu na źródło pochodzenia wpłat, zajmie z konta bankowego wszystko powyżej kwoty wolnej od zajęcia, która równa się kwocie 75% minimalnego wynagrodzenia brutto.

Przykład na 2019 rok:

minimalne wynagrodzenie brutto 2.250 zł x 75% = 1687,50 zł <– to jest kwota wolna na ten rok. W każdym roku kwota ta zwiększa się wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia.

Oprócz kwoty wolnej od zajęcia komornik nie ma prawa zająć także świadczeń wyłączonych spod egzekucji, takich jak: alimenty, 500+, zasiłki poporodowe, świadczenia rodzinne itd.

Co oznacza blokada konta bankowego?

Blokada konta oznacza, że od tej pory, na wniosek komornika, bank będzie pobierać z rachunku bankowego część należącą się komornikowi. Blokada konta nie oznacza, że dłużnik całkowicie jest pozbawiony dostępu do zasobów na swoim koncie, jednak napotka on pewne limity, które od tej pory będą obowiązywać na koncie, aż do całkowitej spłaty zadłużenia.

Czym jest zajęcie komornicze?

Zajęcie komornicze to rodzaj przymusowego środka, który ma na celu wyegzekwowanie przez komornika kwoty, którą dłużnik winien jest wierzycielowi. Komornik na wniosek wierzyciela może przeprowadzić zajęcie komornicze z różnych składników majątku dłużnika, komornik może więc zając nam konto bankowe, wynagrodzenie, emeryturę, rentę, ruchomości, nieruchomości i inne składniki majątku, które prezentują sobą jakąś wartość.

Odnośnie egzekucji z rachunku bankowego, jest jeszcze kilka ciekawych pytań, na które chciałbym odpowiedzieć, oto one:

Czy komornik może zająć konto bez powiadomienia?

Ponieważ odpowiedzieliśmy już na to pytanie w podlinkowanym artykule, to zachęcam Cię do kliknięcia w link, gdzie wszystkiego się dowiesz.

Czy mogę wypłacić pieniądze z konta zajętego przez komornika?

Można wypłacać pieniądze z konta zajętego przez komornika tylko w ramach kwoty wolnej od zajęcia, która wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia brutto na dany rok. W zależności od banku można dokonywać różnych transakcji gotówkowych i bezgotówkowych jak np. wypłata pieniędzy z bankomatu, płacenie kartą w sklepach stacjonarnych i dokonywanie zakupów w internecie. Jednak zawsze w ramach przyznanej kwoty wolnej od zajęcia.

Czy komornik może zająć konto bankowe nienależące do dłużnika?

Komornik nie ma prawa zajmować kont bankowych, które nie są własnością dłużnika. Niestety często jednak dochodzi do zajęć kont osób trzecich, wtedy należy skontaktować się z komornikiem i zażądać zwolnienia konta spod zajęcia, a w przypadku braku reakcji komornika, złożyć w sądzie powództwo przeciwegzekucyjne.

Czy komornik może zająć dwa konta bankowe?

Komornik poszukuje kont dłużnika za pomocą aplikacji OGNIVO. Dzięki tej aplikacji po wpisaniu danych personalnych dłużnika komornik otrzymuje listę rachunków bankowych. Jeśli dłużnik posiada więcej niż jedno konto bankowe, to komornik zajmie je wszystkie i zastosuje jedną kwotę wolną na wszystkie konta. W tym miejscu polecam przeczytać wątek na forum: Kwota wolna od zajęcia a kilka kont bankowych – jak liczy komornik?.

Kiedy komornik musi odblokować konto bankowe?

Komornik musi odblokować konto bankowe jeśli dojdzie do całkowitej spłaty długu, a także na wyraźny wniosek wierzyciela. Kiedy wierzyciel może żądać odblokowania przez komornika rachunku bankowego dłużnika? np. w sytuacji kiedy dłużnik i wierzyciel decydują się na ugodę i polubowną spłatę zadłużenia.

Zajęcie konta przez komornika co robić?

Bezczynność ze strony dłużnika to oczywiście bardzo zły pomysł. W pierwszej kolejności należy rozpoznać, jaki komornik zblokował konto, w tym miejscu przeczytaj poradnik: jak sprawdzić, za co komornik zajął konto. Następnie należy sprawdzić, czy egzekucja jest zasadna i czy dług przypadkiem nie jest przedawniony. Następnie należy sprawdzić, czy komornik stosuje kwotę wolną od zajęcia, ponieważ zdarza się, że wielu komorników różnie do tego podchodzi. Jeśli dług istnieje, należy jak najszybciej go spłacić, aby komornik odblokował zajęte konto.

Wzory pism, które mogą przydać się podczas gdy komornik blokuje konto bankowe:

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

(gdy komornik zajmuje już wynagrodzenie lub świadczenie)

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór
Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

Artykuły warte przeczytania:

Twoja odpowiedź