Kwota wolna od zajęcia a kilka kont bankowych – jak liczy komornik?

Forum prawneKategoria: KomornikKwota wolna od zajęcia a kilka kont bankowych – jak liczy komornik?
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 rok temu

Mam 2 konta bankowe. Czy komornik musi mi zostawić kwotę wolną od zajęcia na każdym koncie, czy sumuje dochody i zostawia z tych 2 kont jedną kwotę wolną od zajęć komorniczych? Czyli jak na każdym z kont otrzymuje po 3000 tys. zł, czyli w sumie 6 tys. to komornik zabiera wszystko oprócz 1600 zł? czy na każdym koncie pozostaje kwota wolna od zajęć komorniczych?

Oraz kiedy odnawia się kwota wolna od zajęcia? w dniu zajęcia konta bankowego czy na początku każdego miesiąca?

Imię:
Ewa

23 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, niestety nie jest tak, jak to przedstawiasz. Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowych jest jedna, niezależnie od tego ile kont  i w ilu bankach ma dłużnik, wobec którego komornik wszczął i prowadził egzekucję.

Dlatego posiadając dwa i więcej kont bankowych, nie uchronisz swoich pieniędzy. Wszystko, co trafia na zajęte rachunki ponad kwotę wolną od zajęcia, zostanie przekazane przez banki do komornika, a w Twojej dyspozycji na wszystkich rachunkach łącznie pozostanie kwota niespełna 1 700 zł.

Kwota wolna to 75% minimalnego wynagrodzenia osoby, która pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy.

Pytasz, kiedy odnawiają się limity kwoty wolnej od zajęcia na rachunku bankowym dłużnika.

Z informacji, jakie posiadam, wynika, że kwota wolna od zajęcia odnawiana jest w każdym nowym miesiącu. Czyli wolne saldo przysługuje od pierwszego do ostatniego dnia każdego miesiąca, a kwota niewykorzystana nie przechodzi na następny miesiąc.

Kwoty na spłatę długu są blokowane przez bank po wykorzystaniu wolnych środków i po upływie 7 dni od zajęcia przekazywane komornikowi.

AvatarAnia R. odpowiedział 1 rok temu

Jak się liczy kwotę wolną na zajętym koncie bankowym? Czy to jest suma wpływu tylko na konto danego miesiąca? Czy suma wszystkich operacji? Czy mogę mieć więc oszczędności na koncie zajętym? np. Jednego miesiąca nie wezmę tyle, ile jest na koncie, ile wpłynęło, a drugiego miesiąca to wykorzystam? Czy najlepiej wziąć wszystkie pieniądze od razu danego miesiąca? żeby tę kwotę wolną całkowicie wykorzystać?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Ania, kwota wolna w danym miesiącu opiera się o sumę wszystkich wpłat wpływających na konto bankowe w danym miesiącu. Jeśli jednego miesiąca nie wyciągniesz z konta wszystkich środków pochodzących z kwoty wolnej, to pozostałe na koncie środki zostaną wliczone do kwoty wolnej na nowy miesiąc, a więc komornik zajmie więcej.

Trzeba zawsze na koniec miesiąca opróżniać konto bankowe, by mogły tam wpłynąć środki w pełnej wysokości kwoty wolnej, która zawsze równa się kwocie minimalnego wynagrodzenia na dany rok.

AvatarSebastian M. odpowiedział 1 rok temu

Ja mam taką sytuację, że mając kilka kont bankowych na każdym koncie coś miałem, pewne pięknego dnia wszystkie konta zajął komornik i wszystkie miały na minusie tyle ile wynosiła kwota długu (niespłacona pożyczka na 3000 zł). Na każdym koncie bankowym komornik zostawił minus na 3 000 zł.

Pytanie: czy komornik może zrobić debet na koncie? czy komornik zwolni spod zajęcia te wszystkie zajęte konta bankowe i zablokuje tylko jedno konto którego faktycznie na co dzień używam? jak to będzie? komornik zajął kilka konto bankowych bez żadnego powiadomienia mnie o tym, o zajętych kontach dowiedziałem się próbując wyciągnąć gotówkę z bankomatu :/

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Sebastian,

na podstawie art. 54 ust. 1 Prawa Bankowego na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych obowiązuje kwota wolna od zajęcia wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na ten rok jest 1687 zł.

Kwota wolna przy egzekucji z rachunku bankowego odnawiana jest co miesiąc i obowiązuje niezależnie od liczby zawartych umów o rachunki bankowe. Mając więc 5 kont bankowych, kwota wolna wciąż wynosi 1687 zł.

Na ogól jest tak, że gdy komornik zajmie kilka kont bankowych, to na jednym z kont będziesz mógł w każdym miesiącu wypłacić kwotę odpowiadającą aktualnej wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto.

Kwotę wolną od zajęcia można wypłacić przy pomocy karty lub zrobić internetowy przelew, nie ma tu żadnych ograniczeń, pod warunkiem, że nie przekroczysz wysokości kwoty wolnej, ale wiem, że w niektórych bankach kwotę wolną można wypłacić tylko i wyłącznie w placówce banku.

Wspomnę tylko jeszcze, że komornik może znaleźć, a następnie zająć wszystkie konta bankowe dłużnika bez większego problemu, a wszystko dzięki aplikacji OGNIVO, do której dostęp wykupić może komornik.

AvatarMonika odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry, mam 28 lat i pracuje na umowę o pracę i mam 14 zajęć komorniczych utrzymuje się sama, wynajmuje pokój, kupuje sama jedzenie i środki czyszczące i bo z wolnej kwoty od zajęć mam 1687 zł i z tego muszę się utrzymać cały miesiąc, aż do następnej wypłaty moje pytanie brzmi czy przy tych zajęciach, jakie mam to zawsze mogę mieć kwotę wolną do wypłaty miesięcznie, bo w przyszłym roku będzie podwyższona kwota i ta kwota jest wolna od potrąceń, a cała nadwyżka jest przekazana na zajęcia komornicze i czy przy trudnej sytuacji finansowej jest możliwość, że Komornik może umorzyć dług albo chociaż odsetki bardzo proszę o odpowiedź

AvatarDaria odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie.
Chciałabym zapytać, jeśli na umowę o pracę zarabiam 1600 zł netto. To czy komornik ma prawo zablokować mi konto bankowe? Wiem, że kwota wolna jest od ponad 1600 zł. I komornik nie może zabrać mi tych pieniędzy. Ale nie jestem pewna czy nie zablokuje mi konta bankowego. I nie będę mogła wypłacić pieniędzy. Dziękuję bardzo za informację. Pozdrawiam

AvatarIla odpowiedział 1 rok temu

Witam, mam zajęte konto przez komornika. Co miesiąc mogłam wypłacać kwoty wolne od zajęcia nawet z bankomatu. Od ok. kilku dni mam minus na koncie na kwotę zajętą i dziś dostałam 500+ którego nie mogę wypłacić. Co się stało? Dodam, że miałam 2 tygodnie temu zmianę aplikacji internetowej banku na inną. Proszę o odp.

AvatarKasia odpowiedział 1 rok temu

Witam,

chodzi o zajęte wynagrodzenie u pracodawcy i z konta. Otóż część pensji została przekazana komornikowi przez pracodawcę, a druga wpłynęła na mój rachunek bankowy, który również został prawie całkowicie przez komornika zajęty. Była to suma wynagrodzenia za wrzesień plus 2-miesięczna odprawa, w sumie prawie 15 tys. złotych, z czego zostało mi pozostawione tylko 1600 mniej więcej (Kwota wolna).

Wpływ na konto zatytułowany był „wynagrodzenie”.

Czy komornik miał prawo zająć prawie cały dochód (na konto wpływa tylko wynagrodzenie), czy mogę te pieniądze odzyskać? Złożyłam w ciągu 7 dni wniosek o zwolnienie konta, skoro i tak pracodawca przekazuje pół wynagrodzenia, jak i o zwrócenie połowy zajętej kwoty. Wniosek nie został jeszcze rozpatrzony, komornik mówi, że ma na to 7 dni, czyli do nadchodzącego poniedziałku.

Co zrobic kiedy komornik nie będzie chciał zwrócić pieniędzy?
Dziękuję bardzo za poradę.

AvatarJarek odpowiedział 1 rok temu

Mam zbieg komorniczy na koncie i np. mam informację, że zajęcie na kwotę 5023 zł. Status -zawieszona zbieg egzekucji data 20-09-2018 kwota wolna od zajęcia 11,51 zł, co to znaczy, że wolna od zajęcia? resztę zablokował dla siebie komornik, a mi zostawił 11,51 zł?? Przecież kwota wolna od zajęcia jest 1697 zł w tym roku, w zeszłym był mniejsza, ale nie taka, zajęcie jest z banku za kredyt.

AvatarPaulina odpowiedział 1 rok temu

Witam. Posiadam zajęcie komornicze na swoim rachunku bankowym. Powinnam zostać z kwotą wolna od przychodu, w moim przypadku jest to nie całe 1700 zł. Na początku miesiąca dostałam przelew bez danych zleceniodawcy na kwotę 560 zł. Następnie w dniu wypłaty potrącenie jest większe, bo już nie do kwoty wolnej od przychodu, a wraz z kwotą 560 zł. Na jakich zasadach odbywa się takie potrącenie? Czy można wrócić do poprzedniej formy potrąceń? (jednorazowej bez zwracania 560 zł i potrącenia ich przy następnej wypłacie).

AvatarEwelina odpowiedział 1 rok temu

Witam. Chodzi o zajęcie kwoty wolnej. Dzisiaj dostałam pasek z wynagrodzeniem, na którym jest opis potraceń komorniczych 440 zł oraz kwota wolna w wysokości 1641 zł, lecz po wejściu w aplikację bankową na koncie stan konta istnieje jako zerowy.

Po wejściu na historię przelewu zobaczyłam, że komornik zajął całą kwotę wolną, pozostawiając mnie bez środków do życia. Zadzwoniłam do banku, aby się dowiedzieć czegoś więcej dnia 3 lipca br., dostałam pożyczkę dla zadłużonych w kwocie 1500 zł na uregulowanie innych zobowiązań, w międzyczasie mój partner również zrobił na moje konto kilka przelewów na drobne wydatki.

Po czym dowiedziałam się, te środki, które miałam do dyspozycji, przekroczyły zwolnione środki z egzekucji. Jak mam odzyskać wynagrodzenie?

AvatarTomasz odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie. Czy może sie wypowiedzieć jakiś ekspert lub osoba w temacie jak się ma komornika do konta REVOLUT?  Może tam zajać środki? Co by było jak bym w pracy podał numer konta REVOLUT? Dziekuje za wszelkie odpowiedzi Pozdrawiam

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Tomasz, na pytanie, czy komornik może zająć konto Revolut, zapraszam do wątku: revolut a komornik – nasza ekspertka Pani Katarzyna, odpowiedziała na to pytanie bardzo szczegółowo.

Avatarwola odpowiedział 1 rok temu

Proszę o wyjaśnienie kwoty wolnej od zajęcia komorniczego z rachunku bankowego. Otrzymuję na koniec miesiąca przelew wynagrodzenia na konto bankowe 1.300 zł. 30 października otrzymałam taki wpływ na konto. Na dzień 1 listopada saldo na koncie wynosiło 500 zł. Dzisiaj wpłynęło wynagrodzenie 1300 zł i bank zajął mi pieniądze na poczet komornika ok. 200 zł. Czy słusznie?

AvatarMichu odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie zajęcia komorniczego. Chciałbym wiedzieć, czy jeżeli nie mam zajęcia alimentacyjnego a same długi bankowe to, czy komornik musi zostawić na moim koncie ta najniższą krajowa? Jeżeli tak to, jaka kwota jest najniższa w 2020 roku? Bardzo proszę o w miarę szybką odpowiedź.

AvatarEwaga odpowiedział 1 rok temu

Witam. Czy kwota wolna od zajęcia komorniczego z rachunku bankowego dotyczy tylko tego jednego rachunku, czy też z innych kont? Komornik zajął moje konto osobiste w PKO BP na rzecz alimentów. Ja założyłem konto w innym banku. Czy pieniądze, które będą tam wpływać może zając inny komornik czy też ma tu ograniczenie do kwoty wolnej od zajęć tj. 1600 zł miesięcznie? Zaznaczam, że w PKO BP wykorzystałem kwotę wolną od zajęcia. Czy kwoty wolne od zajęcia sumują się na różnych moich rachunkach ? Pozdrawiam !

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Ewa,
oczywiście nie funkcjonuje to w sposób, o którym myślisz, że im więcej kont bankowych, tym więcej kwot wolnych od zajęcia. Musisz wiedzieć, że komornik zastosuje jedną kwotę wolną dla wszystkich Twoich kont bankowych przypisanych do Twojego imienia i nazwiska. Jeśli masz kilka kont bankowych w różnych bankach, to komornik dokona zajęcia na wszystkich kontach na pełną kwotę zadłużenia, które egzekwuje komornik. Po czasie dopiero nastąpi finalne rozliczenie i ewentualny zwrot środków zajętych przez komornika.

AvatarSkrypa odpowiedział 1 rok temu

Witam, mam konto w banku, wczoraj wpłynęło mi wynagrodzenie w wysokości 1920 zł, po tym bank natychmiast zablokował mi te pieniądze i z 1920 zł zostawił 1273 zł, czy bank może tak zrobić? Z tego co wiem, bank powinien mi zostawić kwotę wolną, czyli najniższą krajową, mówiłam im o tym, ale oni się tłumaczą, że mogą, ponieważ w zeszłym miesiącu zablokowali mi 600 zł i odblokowali na początku stycznia, to się przełożyło na najniższą krajową i dlatego mi zablokowali pieniądze z wynagrodzenia.

Avatarfryc odpowiedział 1 rok temu

Witam, posiadam trzy konta w danym banku tj. osobiste, oszczędnościowe oraz wspólne, środki zostały zabrane z konta osobistego, ponieważ w historii kont widnieje obrót kwoty powyżej minimalnej krajowej, czy środki na koncie wspólnym są bezpieczne? Byłam u komornika załatwić spłatę w ratach i sam jeszcze zrobił coś, żeby środki z tytułu zasiłku dla bezrobotnych nie zostały pobierane z konta, w dodatku pragnę nadmienić, że na konto wspólne nie wpływają żadne moje zasiłki itp., wpływa jedynie wynagrodzenie męża, boję się, że konto wspólne może zająć komornik, proszę o pomoc.

AvatarSimon odpowiedział 1 rok temu

Mam przypisanego komornika do konta w banku. Kiedy dokładnie zacznie ściągać wszystko? czy komornik zablokuje mi cały dochód pobierania z konta z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony? Ile maksymalnie mi może zgarnąć. A ile będę mógł oficjalnie wypłacić z banku dla siebie na życie? Jeśli będę mógł cokolwiek wypłacić to z bankomatu, czy tylko fizycznie jakąś gotówką u kasjerki w banku, w którym mam konto? Nie mogę się dodzwonić w żaden sposób do komornika, chcąc dokładnie się dowiedzieć, na jakiej podstawie i w imieniu kogo chce mi ściągać dług z konta bankowego. Mam mnóstwo chwilówek, ale z wszystkimi dogadałem się ugodowo polubownie na zmniejszonych ratach. Niemniej były to już listy z e- sądu z Lublina. Ale po ich otrzymaniu dogadałem się polubownie co do rat małych miesięcznych stosownie do moich możliwości.

AvatarFrukacz odpowiedział 1 rok temu

Witam, mam komornika na wynagrodzeniu 2270 na rękę. Kwota wolna zostanie mi przekazana na konto, na którym mam inne zajęcie przez innego komornika. Czy zatem 1950 zł pomniejszone już o środki przekazane do jednego komornika będą do mojej dyspozycji jako kwota wolna? Czy zajęcie na koncie i wykorzystanie już kwoty wolnej u pracodawcy sprawi, że na drugiego komornika zejdzie cała pozostała część wynagrodzenia? Reasumując: jeśli mam dwóch komorników to czy u każdego mam kwotę wolną?

AvatarDriver odpowiedział 6 miesięcy temu

Mam trzy rachunki w Polsce i jedno konto zagranicą o którym nikt nie ma pojęcia a zwłaszcza komornicy w Polsce. Rachunki w bankach w Polsce, każdy jeden ma nałożoną egzekucję komorniczą. Na jeden przychodzi mi wypłata na drugi świadczenie trzeci kolejne świadczenie i nieprawdą jest to co tu doradcy podajecie proponuję się doszkolić bo podajecie ludziom bzdury, farmazony pseudo znawcy. Na jeden rachunek wpływa mi wypłata 1888 zł  na drugi w innym banku 880 zł świadczenia na trzeci w kolejnym banku 215 opiekuńczego. Miesiąc w miesiąc każda z tych kwot jest dla mnie dostępna oczywiście gdyby wszystkie moje dochody wpływały na jeden rachunek to to co powyżej 1950 zł zostałoby przekazane komornikom. Dlatego dochody wpływają każde na inny rachunek w innym banku. Duże kwoty trzymam w banku zagranicą i jest dobrze.

Twoja odpowiedź