Czy komornik może zająć konto w Revolut? NIE!

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć konto w Revolut? NIE!
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam. Chcę zapytać o konto bez komornika Revoult. Czy komornik może zająć konto w Revolut? Nie mogę znaleźć konkretnej informacji na ten temat. Są informacje na temat innych kart przedpłaconych, ale mało konkretów na temat Revolut.

Martwi mnie kwestia rachunku, który został utworzony – podczas rejestracji w Revolut, w polskim oddziale Danske Bank. Prawdopodobnie jest to rachunek obsługujący fizyczną kartę do przewalutowania bez prowizji, ale mogę się mylić.

Czy komornik będzie mógł zając konto bankowe utworzone w Revolut? Mogę prosić o pomoc w tej sprawie :) Dziękuję.

118 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że Revoult to nie bank. Jest to usługa uruchomiona kilka lat temu przez brytyjski start-up, której głównym założeniem było ułatwienie dokonywania transakcji międzynarodowych – płatności za towary i usługi bez ponoszenie kosztów przewalutowania.

Dlatego, że Revolt nie jest bankiem i nie działa faktycznie na terenie Polski, komornik nie może zająć konta dłużnika, który swe pieniądze powierzył Revoult. Twoje konto w Revoult będzie więc bezpieczne od polskiego komornika, którego „władza” nie sięga poza granice naszego kraju.

Rachunek, o którym wspominasz, również będzie nie do ustalenia dla organu egzekucyjnego, tak samo karty, które Revoult proponuje swoim klientom.

Jeśli chcesz uniknąć komornika, Revoult może okazać się dobrym rozwiązaniem. Kwestia, którą warto rozważyć, to opłaty. Co prawda start-up oferuje bezpłatne konto w Wielkiej Brytanii z możliwością darmowych wypłat w bankomatach również w Polsce, ale jedynie do równowartości kwoty 800 zł miesięcznie.

Wszystkie wątpliwości należy jednak wyjaśnić, kontaktując się bezpośrednio z centrum pomocy Revoult.

Toja odpowiedział 5 lat temu

Witam. Potrzebuję kilku informacji odnośnie konta bez komornika. Prowadzę firmę i sprzedaż na Allegro, ale komornik wszedł mi na moje dotychczasowe konto bankowe i zablokował środki. Jeśli otworzę w Revolut rachunek, to komornik nigdy go nie zablokuje? Druga sprawa, czy mogę takie konto podać w danych do przelewu w aukcjach Allegro ? To są przelewy PayU.

Juliusz G. odpowiedział 5 lat temu

Nie wiem, czy wiecie, ale jeśli ktoś obawia się trzymania pieniędzy na koncie Revolut, to mam dobrą informację, Revolut uzyskał europejską licencję bankową, a to oznacza, że ten fintech od teraz jest pełnoprawnym bankiem z gwarancją do 100.000 Euro wypłaty w razie upadłości banku.

Rejestracja w Revolut jest super prosta, wystarczy podać numer tel. na stronie i dostaniesz SMS-a z linkiem do pobrania mobilnej aplikacji. Po zainstalowaniu aplikacji Revolut krok po kroku przeprowadzą was przez rejestrację konta. Na koniec trzeba zasilić konto za minimum 20 zł, tę kasę można wykorzystać albo wysłać z powrotem na swoje konto bankowe.

Ostatni krok to weryfikacja konta, trzeba wysłać albo skan dowodu osobistego, albo tzw. selfie. W tej firmie nie ma żadnej wysyłki listów kurierem, by podpisać umowę – nic się nie dostaje.

Cały proces zakładania konta w Revolut przebiega w aplikacji mobilnej i wymaga weryfikacji tożsamości na podstawie zdjęć.

Gdy założone konto zostanie przez Ciebie zweryfikowane, możesz zamówić kartę fizyczną oraz wirtualną. Karta fizyczna jest zupełnie darmowa, płacisz tylko za jej wysyłkę i to kosztuje 9,90 zł. Od teraz możesz już korzystać z Revolut i cieszyć się dobrodziejstwami tego konta bezpiecznego od komornika!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Zapraszam Cię do obejrzenia krótkiego filmu na temat kont bankowych wolnych od zajęcia komorniczego:

Adrian odpowiedział 4 lata temu

Czy w revolut może zająć polski komornik konto? Chciałbym na przykład założyć konto, bo jadę za granice do pracy na 3 mies., muszę mieć swoje konto, jestem z polski i mam komornika czy w revolut takie konto jest bezpieczne?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Adrian,

śmiało możesz założyć konto w Revolut, komornik tego konta nie znajdzie i nie zajmie. Jest to konto bezpieczne od komornika.

Don odpowiedział 4 lata temu

Czy moje konto w Revolut i powierzone na nim środki będą po tym, jak zamówię kartę fizyczną do konta, będą bezpieczne przed komornikiem? Mam na swoim koncie w Banku Milenium pieniądze i egzekucję komornika w toku, ale jeszcze komornik nie dobrał mi się do konta. Czy jak przeleję środki na konto w Revolut, to komornik przeprowadzi z tego konta egzekucję? czy konta Revolut nie znajdzie? Czy to konto będzie bezpieczne przed tego typu komorniczymi operacjami i czy będę mógł wypłacać, powiedzmy miesięcznie kwotę ok 4000 PLN.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

jak już pisaliśmy na naszym forum, Revolut jest wolne od komornika. Jako że Revolut nie jest bankiem i nie ma również siedziby w Polsce, nasi komornicy nie mają dostępu do pieniędzy dłużników zgromadzonych na tym koncie.

Dlatego, jeśli zamówisz kartę do Revolut, o niej również komornik się nie dowie i jej nie zajmie, bez względu na to, z jakiego konta będziesz robił przelewy.

Musisz wiedzieć, że konto, jakie posiadasz w Banku Millennium, komornik będzie mógł szybko zlokalizować dzięki aplikacji OGNIVO. Po odnalezieniu rachunku komornik, korzystając z systemu elektronicznego, przekaże do banku informację o zajęciu środków do wskazanej w zajęciu kwoty.

Nie będzie on jednak miał wglądu do informacji, co dzieje się na zajętym rachunku. Potrąceń dokonuje sam bank, udostępniając posiadaczowi konta środki wolne od zajęcia na dany okres rozliczeniowy, a potrącone kwoty przesyła komornikowi.

Organ egzekucyjny, czyli komornik nie śledzi obrotów na koncie, nie zna tytułów wpłat, ani tytułów obciążeń, co przekłada się na to, że jeśli z zajętego konta w Banku Millennium będziesz zasilał w przyszłości kartę Revolut, nie będzie to miało wpływu na przebieg postępowania egzekucyjnego.

Radzę więc opróżnić konto bankowe jak najszybciej i założyć konto w Revolut, na którym pieniądze będą całkowicie bezpieczne.

Jakub odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry pani Katarzyno,

Piszę, aby dopytać i upewnić się, że polskie subkonto w Revolucie na pewno nie ulegnie zajęciu komorniczemu. Z jednej strony rozumiem, że Revolut nie jest de facto bankiem i nie podlega pod OGNIVO, więc komornikowi będzie bardzo ciężko namierzyć taki rachunek; z drugiej strony tak jak zostało wspomniane wyżej, polskie subkonto to swego rodzaju rachunek obsługujący fizyczną kartę do przewalutowania i znajduje się on już w samym  Danske Bank, który już podlega pod OGNIVO. 

Chciałbym, aby pracodawca dokonywał wpłaty właśnie na polskie subkonto, ze względu na polski IBAN; jest to zarówno dla mnie jak i dla niego korzystniejsze i wydaje mi się to bezpieczne, natomiast na jednym z portali natknąłem się na taką informację:

(…) od niedawna Revolut współpracuje i udostępnia polskim organom wszelkie dane, dotyczące polskich rachunków w tej instytucji. Dotyczy to przede wszystkim konta zakładanego automatycznie i od razu w polskich złotówkach, dla rezydentów w naszym kraju, czyli dla Ciebie. Zaraz po rejestracji otrzymujesz rachunek w PLN, a dopiero potem możesz podzielić konto na subkonta z obcymi walutami np. euro i funtem brytyjskim.
Revolut ma obowiązek udostępnić polskim organom skarbowym wszelkie dane. Pomysł zatem „za schowaniem się” za Revolutem nie jest trafiony. (…)

Powyższy cytat jest sprzeczny z wcześniejszą informacją, czyli “rachunek również będzie nie do ustalenia dla organu egzekucyjnego, tak samo karty, które Revoult proponuje swoim klientom.”
 
Prośba o odpowiedź, będę bardzo wdzięczny.
 
Jakub.
 

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Jakubie,

jeśli chcesz uniknąć komornika, to Revolut jest dobrym rozwiązaniem. Możesz do niego dobrać jedną z oferowanych kart płatniczych i też będzie w porządku. Jednakże z subkontem sprawa nie wygląda już tak przejrzyście.

Niestety informacji źródłowych jest bardzo mało. Sam Revolut niewiele na ten temat wyjaśnia, a oczywistością jest, że tylko sięgając po pewne informacje, można podjąć właściwe decyzje.

Niemniej jednak poczytałam trochę w temacie, który rozwinąłeś i w który chciałeś się zagłębić, i wydaje  mi się, że skoro polskie subkonto do rachunku Revolut będzie faktycznie w polskim oddziale Danske Bank, to polski komornik, wysyłając zapytanie o swojego dłużnika do systemu OGNIVO, otrzyma informację na temat przedmiotowego konta, a następnie dokona jego zajęcia.

Wybór subkonta  w Revolut z polskim IBAN nie będzie więc dobrym pomysłem, bowiem komornik będzie mógł dokonać zajęcia środków na nim zgromadzonych.

Odnośnie Paysera, to jest to konto litewskie również wolne od komornika, jednakże mniej popularne i wydaje mi się droższe od Revolut.

Radzę Ci przed podjęciem decyzji, które konto wybrać Revolut, czy Paysera skontaktować się z obsługą klienta obu banków i spróbować wyjaśnić wszelkie wątpliwości u źródła.

Jakub odpowiedział 4 lata temu

Pani Katarzyno, dziękuję za odpowiedź.

Wciąż to jednak nie do końca rozwiązuje mój problem 🙂 Przeszukałem również internet, ponieważ najwiecej wątpliwości budzi tutaj owy Danske Bank do polskiego subkonta i polskiego IBAN.

Znalazłem taką odpowiedź:

Konta w polskich złotych widnieją w rozliczeniach jako rachunki masowe, a nie indywidualne. Polski IBAN obsługuje Danske Bank. Sam Revolut po prostu zakłada subkonta dla klientów w innym banku, które nie widnieją w systemie Ognivo. Nie zaprzeczam, że jest możliwe zajęcie tego konta, ale wymaga to więcej zachodu niż wniosek komornika w systemie Ognivo i więcej zachodu, że strony wierzyciela.

Czy istnieje faktycznie takie pojęcie jak „rachunki masowe” i rzeczywiście komornik ma utrudniony dostęp do nich?

pozdrawiam, Jakub

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Dzięki Mariusz,
koniecznie daj znać, jak sprawa się potoczyła!

Robert odpowiedział 4 lata temu

Mam rachunek i kartę w Revolut… oraz komornika na karku, bo była żona chce mieć spłacane alimenty bieżące przez komornika, a nie bezpośrednio ode mnie… jak do tej pory… W międzyczasie mój pracodawca wydał nr.mojego rachunku Revolut dla komornika (bo boi się kary) środków nie ma wiele, ale czy komornik może sie do nich dobrać? znając nr.rachunku Revolut?

Exwooke odpowiedział 4 lata temu

Jest kilka innych opcji do których komornik jak na razie się nie dostał przynajmniej u mnie i działa to już 5 lat, a długów jest tak z ponad bańka.   

Ferdek odpowiedział 4 lata temu

Exwooke – znasz jakieś godne polecenia konto bez komornika? czyli takie konto bez OGNIVO? byłbym wdzięczny za wskazanie go :) mam komornika za alimenty i każda złotówka jaka wpłynie na konto bankowe, jest zajmowana przez komornika. Przydałoby mi się konto wolne od komornika, myślałem, że Revolut będzie dobry, ale jak widać niekoniecznie…

chrisu odpowiedział 4 lata temu

Cześć

Ja, jak wielu czytelników Twojego bloga mam problem z komornikiem. Wczoraj minęło 5 lat od zamknięcia działalności,3 miesiące temu wróciłem z Anglii i chciałbym otworzyć ponownie JDG.

Mam około 80 tys. zł długu do spłaty. Oczywiście, jednym z moich założeń jest spłata owego zadłużenia, a nie jedynie ucieczka przez następne lata. Umówmy się jednak, że jest to niezwykle trudne do realizacji w przypadku etatu. Z działalnością jest ten problem, że komornik zabiera 100% wpływów.

Czy w tym przypadku Revolut również będzie rozwiązaniem? Bo jak wiadomo, składając deklarację do US, zmuszony jestem do podania numeru konta bankowego. Jeśli podam ten w PLN od Revolut, to wtedy jest większa szansa na jego zajęcie? Zwłaszcza że podobno Revolut oficjalnie stał się już instytucją bankową.

Będę dozgonnie wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Krzysiek

Mariusz odpowiedział 4 lata temu

Witam ponownie.

Jak już pisałem, 3 tygodnie temu otrzymałem zajęcie konta w Danske Bank przez US, które to konto mam od Revoluta. Do chwili obecnej z obydwu kont Revoluta nie zniknęła ani jedna złotówka, nie jest jednak wykluczone, że to prędzej czy później się zmieni.

Natknąłem się z kolei na inny problem: konto firmowe Revoluta zgłosiłem do CEIDG, żeby zostało oficjalnie wpisane na białą listę MF, no i po 5 dniach wciąż nie jest wpisane. Prawdopodobnie weryfikacja wykazała, że to konto nie jest utworzone na mnie imiennie tylko na Revolut, nie mam jednak żadnej informacji w tej sprawie.

O ile więc da się przyjmować przelewy od kontrahentów na Revolut i (póki co) nic nie jest zajęte, to pytanie, czy kontrahenci będą chcieli w świetle nowych przepisów dokonywać przelewów na konto spoza listy MF.

Jola odpowiedział 4 lata temu

@Mariusz, czy możesz podać jak sprawa się rozwinęła? Czy pobrali Ci pieniądze z konta i czy w tym czasie od zajęcia możesz (mogłeś) korzystać ze swoich środków zgromadzonych na revolut?

Jacekx odpowiedział 4 lata temu

witam i mam pytanie: czy środki zgromadzone na koncie Revolut są poza zasięgiem komornika? subkonto w zł jest prowadzone przez bank w Polsce, więc moje pytanie, czy jest przez to dostęp przez komornika do takiego konta? czy Revolut jest bezpiecznym kontem pod względem zabezpieczeń, de facto, w jakim banku są środki zgromadzone na tym rachunku?

Mleczny odpowiedział 4 lata temu

Witam. Czy konto w platformie Revolut może zająć komornik? Revolut posiada IBAN w banku Dansk Bank Polska. Ale siedzibą firmy jest Wielka Brytania, której polscy komornicy nie mają mocy egzekucyjnej. Proszę o sprecyzowanie czy takie konto jest wolne od zajęć egzekucyjnych polskiego komornika? Z góry dziękuję za rozwiązanie mojego problemu.

Aleksandra odpowiedział 4 lata temu

Witam. Konto walutowe, gdzie bezpiecznie otworzyć? Będę niedługo wyjeżdżać za granicę do pracy. W Polsce mam komornika, i nie mogę za bardzo otworzyć konta walutowego u nas w kraju. Jaki bank będzie bezpieczny? Dodam, że numer konta potrzebuję do 10 lutego. Główną walutą ma być euro. Już rozważałam możliwość, aby konto otworzył na siebie mój Syn, ale to chyba nie jest dobry pomysł?

Komisarz Ryba odpowiedział 4 lata temu

Ja założyłem konto w niemieckim banku internetowym N26 w Euro, komornik nie ma tam dostępu, bo jest to konto poza Polską. Jedynie problemem może być to czy pracodawca zgodzi się wysyłać wypłatę na konto w banku poza Polską. Jesteśmy w Unii u przelew SEPA na takie konto to koszt 5 zł :)

Komisarz Ryba odpowiedział 4 lata temu

…a jeśli chodzi o zajęcie Revoluta przez komornika, mimo iż jest ono powiązane z bankiem w Polsce jak Danska obecnie to na podstawie danych, jakie podajemy w Revolucie, typu imię nazwisko data ur. chyba ciężko będzie komornikowi, dopóki nie będzie miał przynajmniej numeru PESEL, który jest unikalny.

Nie wiem, czy takie dane się podaje w ogóle, bo nie mam karty jeszcze tylko konto założone. Ktoś wie ? Więc nie wyobrażam sobie, że komornik mając takie podstawowe dane jak imię nazwisko może cokolwiek zrobić. Chyba że zablokuje konta kilku tysiącom Janków Kowalskich w Polsce 🤪

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Komisarz Ryba, dzięki za zabranie głosu w dyskusji.

Odnośnie banku N26, proponuję przeczytać dwa wpisy, jakie mamy na naszym blogu:

Robert odpowiedział 4 lata temu

W żadnym wypadku komornik czy inne podmioty nie mogą zablokować kont, z których korzystamy w Revolut. Tylko zarządzamy tymi rachunkami, właścicielem jest Revolut. W przypadku kiedy taki rachunek podacie pracodawcy lub w zuz i us może dojść do próby zajęcia takiego rachunku, ale podkreślam tylko do próby.

Bank poinformuje lub nie, że nie jesteśmy właścicielem tego rachunku. Taka sama sytuacja występuje w przypadku rachunku karty kredytowej czy rachunków do spłaty kredytów, chociaż w tym ostatnim przypadku mamy ograniczony dostęp do środków możemy jednak zawsze zwrócić się do banku o przelew ewentualnej nadpłaty na wskazany przez nas rachunek. To tak w wielkim skrócie.

Mam prośbę do osoby, która pisała, że dostała pismo o zajęciu rachunku o screen-a tego pisma.

Tomasz odpowiedział 4 lata temu

Dokładnie tak. Nie ma możliwości zajęcia rachunku bankowego REVOLUT. Wynika z tego co zostało napisane powyzej.

Nie jesteśmy właścicielami danego konta – to tylko subkonta dalej należące do revolut. Nawet jak podasz pracodawcy czy w CEIDG konto revolut, to komornik dostanie info o tym, iż nie jesteście właścicielami tego konta. I tyle sprawy. Info pochodzi od komornika Sądu Rejonowego.

Beata odpowiedział 4 lata temu

Witam. Czy komornik może zająć konto firmowe założone w Revolut? Jak wygląda procedura założenia konta firmowego w Revolut? Czy konto Revolut widoczne jest w systemie komorniczym OGNIWO? jakie dane wymagane są do założenia takiego konta? bardzo proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. Beata

anonim odpowiedział 4 lata temu

Mam konto w Revolut. W przeczytanych do tej pory artykułach zazwyczaj pisze się, że w Revolut pieniądze są niedostępne dla komornika, ponieważ Revolut to nie bank. A jednak w 2018 roku to się zmieniło.

Teraz już nie wiem, czy mając konto w Revolut, moje pieniądze są bezpieczne przed zajęciem komorniczym? Czy firmy windykacyjne mają dostęp do kont Rewolut? Firmy windykacyjne potrafią dopaść dłużników poza Polską.

Marcin odpowiedział 4 lata temu

Witam.

Po dzisiejszej rozmowie z konsultantem revolut moje obawy się potwierdziły. Tak, może komornik zająć konto revolut i cała zawartość środków zgromadzonych na nim bez problemowo. Revolut nie posiada czegoś takiego jak pl. banki wolna kwota od zajęcia.

A na pismo które jeśli wpłynie do revolut z zapytaniem o Kowalskiego, revolut udzieli odpowiedzi i zablokuje konto i środki na nim. PS. ze względu braki możliwości wpłacenia screen. Nie dołączam, ale posiadam zrzut rozmowy z konsultantem, mogę na pocztę przesłać zainteresowanym.

Tak więc revolut NIE UCHRONI PRZED ZAJĘCIEM KOMORNICZYM…

Arek odpowiedział 4 lata temu

Ale komornik może zająć wszystkie konta z IBAN-em GB, czy tylko to polskie?

lukasz odpowiedział 4 lata temu

Czy nie może ktoś odpowiedzieć po prostu czy może czy nie?

Prezes100 odpowiedział 4 lata temu

Nie można zająć konta innej firmy za dług osoby umocowanej do korzystania z subkonta. Nie ma żadnego udokumentowanego przypadku zajecia Revolut. Jeżeli ktoś chce prowadzić firme i ma komornika wystarczy że założy sp zoo w polsce i konto spółki również jest nietykalne pomimo długów pełnomocników do tego konta.

drakula odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, mam pytanie, rozpoczynam pracę za granicą, a w Polsce mam komornika czy jeżeli założę konto zagraniczne, to komornik będzie mógł zająć pieniądze z tego konta?

Słyszałam różne opinie i nie wiem co zrobić, i jak wygląda sprawa z przesłaniem pieniędzy do Polski, żeby również komornik nie mógł ich ZAJĄĆ? Co wybrać? Revolut? Skrill? Paysera? ViaBuy? czy coś innego polecacie?

ninja odpowiedział 4 lata temu

U mnie sprawdza się Revolut, konto założyłem rok temu i do dzisiaj spokój. Pracuję w Niemczech, zarabiam w Euro, kasę wysyłam do Revoluta i kasą obracam w Polsce, nikt mnie nigdy nie namierzył – jest cisza.

Wojtek odpowiedział 4 lata temu

Witam, to może komornik zająć moje konto revolut czy nie w końcu…? Na czacie 23.02 dostałem info, że revolut nie jest w OGNIVO.

Kacper odpowiedział 4 lata temu

Witam. Proszę o informację czy jeśli konto Revolut zostanie założone na kogoś z rodziny, to czy pracodawca będzie miał możliwość wysłania tam mojego wynagrodzenia i czy komornik się o tym dowie? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Jak dotąd zgłosiła się tylko jedna osoba, która podczas rozmowy z konsultantem Revolut-a, dostała informacje, że polski komornik będzie mógł takie zagraniczne konto zająć (nie mamy na to dowodów). Co jednak ważniejsze, dotychczas nie zgłosił się nikt, komu komornik konto w Revolut zajął, myślę, że jest to bezpieczne od komornika konto i zachęcam do zakładania kont. Jak na razie, jest to jedna z fajniejszych firm oferująca takie usługi.

Izabela odpowiedział 4 lata temu

Witam mam 500 tys. długu kupę lat i Rewolut się sprawdza komornik nie ma dostępu.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Dzięki Iza za zabranie głosu!

k3lt odpowiedział 4 lata temu

Bezpłatna karta Revolut oraz 44 zł po wykonaniu pierwszej płatności, nowa akcja promocyjna!! Link do rejestracji: [MODERACJA]

mario odpowiedział 4 lata temu

Sytuacja jest taka, że komornik może zająć wynagrodzenie do kwoty najniższego wynagrodzenia w danym roku (na 2020 to jest 1920 zł, o ile dobrze pamiętam). Jeżeli egzekucja jest prowadzona z konta, to tę kwotę komornik musi zostawić w spokoju nawet jeśli mógłby prowadzić egzekucje z konta Revolut.

Całkowite uchronienie wynagrodzenia przed komornikiem jest niemożliwe dlatego, że może on zobowiązać pracodawcę do przekazywania mu należnej kwoty bezpośrednio. Oczywiście do 1920 zł, czyli najniższego wynagrodzenia w 2020 roku.

I choćby ktoś miał konto w jakiejś republice bananowej, o której KNF nie słyszał nawet albo na Marsie to i tak komornik ma możliwość zajęcia.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Dzięki @Mario za udział w dyskusji!

Wg mnie zakładanie konta w Revolut i tak się opłaca i jest pomocne, gdy ciąży nad nami egzekucja komornicza, dlaczego? Ponieważ na koncie Revolut bez ograniczeń i bez restrykcji możemy gromadzić swoje pieniądze, bez obawy, że pieniądze zostaną zajęte przez organ egzekucyjny.

Bo wyobraź sobie taką sytuację, że komornik potrąca Ci część wynagrodzenia, pozostała część zgodnie z prawem wędruje na Twoje konto bankowe. Międzyczasie za inne długi lub z czystej chciwości obecnego wierzyciela komornik zajmuje kolejny składnik majątku dłużnika, czyli konto bankowe.

Finalnie dochodzi do sytuacji, gdzie pieniądze zgromadzone na koncie bankowym, zostają zajęte przez tego samego lub innego komornika (oczywiście oprócz kwoty wolnej od zajęcia komorniczego z rachunku bankowego, która wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia brutto).

Natomiast przesyłając pieniądze na konto w Revolut, chronimy nasze pieniądze bez względu na wysokość kwoty, jaką zgromadziliśmy. Są to nasze pieniądze, których żaden komornik nam nie zajmie.

Kasia odpowiedział 4 lata temu

Witam. Jak można sprawdzić w aplikacji revolut czy jest zajęcie komornicze na koncie?

Olga odpowiedział 4 lata temu

A co w przypadku US i środków przelanych na konto w polskim banku z revolut? Czy US może wyśledzić, skąd pochodzą środki, dotrzeć do konta revolut i rościć obowiązek podatkowy w Polsce?

Mir odpowiedział 4 lata temu

Mariusz odpowiedział 4 miesiące temu:

Witam. Dzisiaj otrzymałem zajęcie konta w Danske Bank przez urząd skarbowy. Konto firmowe i prywatne mam oczywiście z Revoluta i jakoś wiedza o tych kontach przez US została pozyskana. Dam znać jak się sprawa rozwinie.

Jakim cudem US znalazł konto tego kolegi? W prosty sposób jak sam pisze: w Revolut ma konto firmowe i jestem pewny, że właśnie przez przelewy wykonywane z konta firmowego w Revolut US ustalił nazwę banku.

Czy komornik może zająć to konto? Oczywiście, że nie ponieważ nikt z użytkowników Revolut nie podpisywał żadnej umowy z Danske Bank, a to oznacza, że nie jesteśmy jego klientami. Rachunki, które prowadzi, są prowadzone dla Revoluta, a z kolei R udostępnia je nam.

R jak już wcześniej było wspomniane, wykorzystuje rachunki masowe, to są dokładnie takie same rachunki, jakie wykorzystują np. telekomy, dostawcy tv, gazownie, firmy energetyczne itd. Każda z tych firm podpisując z bankiem umowę, dostaje od banku pule rachunków, jeden przydzielają wam jako swojemu klientowi i na ten rachunek dokonujecie płatności dzięki temu bez względu na to, jaki podacie tytuł przelewu, liczy się kwota, która wpłynie na rachunek, bo jest on przydzielony tylko do jednego klienta.

Ale konkretnemu klientowi przydziela go firma, która jest właścicielem rachunku, czyli telekom, gazownia itd. bank nie ma pojęcia, komu on jest przydzielony, właścicielem jest telekom, gazownia itd. Kolega powyżej dostał zapewne zawiadomienie z US o zajęciu konta, jest to kopia pisma, które US wysłał do banku, jednak bank odpowie US, że ów kolega nie jest właścicielem tego rachunku i na tym sprawa się zakończy.

Jeżeli często będą wychodziły rachunki w Revolut? czy to przy zajęciu z US, czy przez komornika to możliwe, że będą naciski, aby coś z tym zrobić i jakoś usankcjonować tę kwestię, choć wydaje się to dosyć karkołomnym zadaniem, ponieważ Revolut nie działa na podstawie polskich zezwoleń i nie podlega polskiemu nadzorowi finansowemu.

Jeśli z konta będziecie korzystali prywatnie i nie będziecie go podawali w US, ZUS itp. instytucjach – to jest nikła szansa, że w ogóle konto w Rewolut zostanie przez komornika znalezione.

Olga odpowiedział 4 lata temu

Ok, to dużo wyjaśnia, bardzo dziękuję! A czy US może wystąpić bezpośrednio do Revolut, o zajęcie konta lub otrzymanie szczegółów dotyczących rachunku?

Robert odpowiedział 4 lata temu

Na swoim przypadku potwierdzam, że Revolut jest bezpieczny od komornika. Zostały mi zajęte wszystkie polskie rachunki oprócz Revoluta.

Z praca w Polsce jest tylko ten problem, ze komornik może zobligować bezpośrednio pracodawcę do przelewania wynagrodzenia do komornika.

Konto Revolut jest w 100 % bezpieczne, bo podlega pod brytyjski bank, a polskie urzędy nie mają prawa na nie wchodzić.

Jeżeli pracujemy za granicą, podajemy subkonto Revoluta w euro czy funtach z numerem IBAN I BIC i pracodawca może nam przelewać wynagrodzenie na te rachunki.

Pozdrawiam

Olga odpowiedział 4 lata temu

W moim przypadku chodzi bardziej o trzymanie środków na koncie w polskim banku niż w revolucie. Wypłatę otrzymuję na konto Revolut, chciałabym przelać pieniądze na konto krajowe, ale obawiam się, że to pozostawi ślad konta Revolut i że na tej podstawie urząd może kiedyś wyśledzić moje konto w revolut I kwestionować opodatkowanie zarobków.

Anonim odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry.

Założyłam konto Revoluta. Mam długi i w przeszłości byłam już wielokrotnie windykowana. Chciałbym przelewać na swoje nowe konto około 5000 zł.

Czy mając konto Revoluta, system Ognivo może mnie jakoś zidentyfikować? Podobno bez nr pesel jest to nie możliwe, a revolut nie wymaga podania takich danych. Najważniejsze jest dla mnie czy komornik może zająć POLSKĄ walutę, którą tam mam?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

System OGNIVO nie wykryje konta w Rev. możesz śmiało przelać tam swoje środki.

Dawid odpowiedział 4 lata temu

Mam już ponad rok konto w Revolut i jak do tej pory komornik nic nie zajął, także chyba mogę polecić  ;)

gb23 odpowiedział 4 lata temu

Z tego, jakie informacje uzyskałem, konta Revolut nie może zająć komornik, ale konto, które podane jest w aplikacji to konto banku Danske Bank. Czyli jeśli komornik uzyska ten rachunek w banku Danske Bank, to też nie może zająć konta Revolut? bo nie rozumie na czy to polega. Jak to jest, dlaczego jak wpisuję konto z aplikacji Revolut, to wyskakuje mi konto Danske Bank.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

tak informacje, które udało Ci się pozyskać, są zgodne z moją wiedzą – komornik nie zajmie konta w Revolut, choć niektórzy dłużnicy wahają się, czy jest to prawda i czy rozpoczęcie współpracy z Revolut nie narazi ich na utratę pieniędzy, które chcą ukryć przed zajęciem.

Odnośnie powiązania Revolut z Danske Bank, to rzeczywiście ono istnieje. Zwróć uwagę, że subkonto w Revolut jest powiązane z rachunkiem w banku Danske.

Podjęcie współpracy Revolut z polskimi bankami nieco skomplikowało sprawy dłużników. Dziś bowiem jeśli decydujemy się na założenie subkonta, musimy najpierw skorzystać z oferty banku i założyć normalny rachunek bankowy.

Dopiero po zawarciu umowy rachunku, konto można podzielić na rachunek w złotówkach, do którego dostęp będzie miał m.in. komornik i subkonto w Revolut, z walutą obcą, którego system Ognivo nie wykryje.

Wydaje się jednak, że dopóki pieniądze dłużnika będą na subkoncie w Revolut, będą bezpieczne przed komornikiem. Jednak, kiedy trafią na rachunek bankowy zajęty przez organ egzekucyjny, mogą przepaść na poczet spłaty zadłużenia.

Alternatywą może być rachunek w zagranicznym banku, także współpracującym z Revolut.

Na koniec napiszę, że sprawy z Revolut dość szybko się zmieniają. Start-up chce wprowadzać zmiany, niby z korzyścią dla swych klientów, podejmując szerszą współpracę z polskimi instytucjami finansowymi, które niestety mogą okazać się mało korzystne dla tych, których zamiarem jest ucieczka przed komornikiem.

Dlatego zachęcam do śledzenia nowości związanych z Revolut, tak by nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.

Informacji na temat funkcjonowania subkonta i jego powiązania z polskimi rachunkami bankowymi warto szukać u źródła, czyli kontaktując się z obsługą klienta Revolut.

kuchit odpowiedział 4 lata temu

Witam, posiadam zajęcie komornicze na koncie bankowym. Miesięcznie na koncie zostaje kwota wolna od podatku. Reszta pieniędzy zostaje automatycznie ściągana na poczet długu. Oczekuje na jednorazowy przelew w wysokości ponad 2000 zł. Czy założenie konta na Revolut będzie skutecznym sposobem, aby jednorazowo wypłacić pieniądze?

Anna odpowiedział 4 lata temu

Dla mnie nadal wszystko jest trochę niejasne. To czy Revolut współpracuje z US, czy nie? Ma obowiązek udzielania informacji Urzędowi czy nie? Niektórzy piszą, że rachunek w Danake Banku nie jest imienny, inni, że tak. To jak to w końcu wygląda?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Jeszcze nikt w tym wątku nie napisał, że zablokowano mu środki na koncie w Revolucie, nasuwa się pewien wniosek prawda? :)

Damian KL odpowiedział 4 lata temu

Revolut potwierdził, że ich konta nie podlegają zajęciom polskich komorników.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

@Damian, czy możesz podać źródło tej informacji? czy było to jakieś oświadczenie Revoluta?

Tomek odpowiedział 4 lata temu

Po dzisiejszej rozmowie na czacie z konsultantem otrzymałem informację że jeśli polski US lub komornik zwróci się do Revolut z prośbą o udzielenie informacji o danym dłużniku, to będą z nim współpracować i udziela wszelkich informacji, jakie posiadają.

Czytając wszystkie posty w tym temacie powoli zaczynam wątpić w zapewnienia Revolut i przychodzi mi na myśl czy aby nie jest to celowe wprowadzanie w błąd swoich klientów, że są bezpieczni itd., aby wpłacali oni swoje pieniądze, bo przecież Revolut będzie nimi obracał zarabiając jednocześnie 🤔

Krystian odpowiedział 4 lata temu

No to cóż, czekamy na odpowiedź konkretną jeśli chodzi o Revoult.

Tomek odpowiedział 4 lata temu

Skoro pracownicy Revolut z czatu odpowiedzieli mi, że komornik czy US może zająć konto w DB, gdyż ten jest polskim bankiem, to nie ma co tu czekać na ich stanowisko, bo odpowiedź klarowna.

Otrzymałem również informacje, że jako firma nie są oni w systemie ognivo w żaden sposób połączeni, ale za to DB już tak i teraz rodzi się pytanie, czy jeśli komornik użyje ognivo, to pozyska informacje z systemu czy może system nie wykaże dłużnika z powodu pośrednika Revolut między my/Revolut/DB

Najlepsze jest to, że zadając to samo pytanie, czy rachunek w DB jest zarejestrowany na moje dane, czy Revolut 4 różnych konsultantów odpowiada inaczej 🥴

Aga odpowiedział 4 lata temu

Hej, czy Reveolut tez sprawdza ponownie Wasza tożsamość? Mnie wyświetla się taka wiadomość, gdy probuje  połączyć się z czatem. Konsultant wyjaśnił ze to w związku z Brexitem, sprawdzają, czy będą mogli utrzymać konto w Revolut UK, czy będą musieli przenieść do innej filii. Ktoś jeszcze napotkał ten temat?

Radek odpowiedział 4 lata temu

A ja postanowiłem zapytać na własną rękę konsultanta o to, czy konto Revolut może być zajęte przez komornika. Potwierdził. Gdy zacząłem bardziej drążyć temat, to napisał, że są zobowiązani do przekazywania wszelkich danych dot. użytkownika na żądanie uprawnionego organu.

To jednak mnie nie usatysfakcjonowało, więc drążyłem dalej. Dostałem trochę taka PR’ową odpowiedź, że działają w granicach prawa i nie doradzają użytkownikom jak unikać komornika itd. Ja nadal ciągnąłem temat, oczywiście się zgadzając.

Zapytałem w takim razie o to, jak będę ze mnie egzekwować, jak Revolut nie jest polską firmą. Dopytywałem o rachunek w Danske czy jest na mnie, czy na Revolut. Konsultant powiedział, że jest założony na moje imię i nazwisko.

No to ciekawe. Zapytałem w takim bądź razie o wspomnianą w tym wątku nieudaną autoryzację rachunku, która wskazywałaby na to, iż właścicielem rachunku jest Revolut nie ja. Została mi przyznana racja, ale nie wprost na moje zapytanie.

W każdym razie cała rozmowa toczyła się wokół tego, ze Revolut nie pomaga omijać konsekwencji związanych z nie niespłaceniem długów itd. Mam wszystkie screeny z rozmowy jak ktoś chce. Myślę, że jednak jest tak, że komornik nie może nic zrobić, ale oni do tego się wprost nie przyznają.

Konrad odpowiedział 4 lata temu

Myślę, że za dużo teoretyzujecie… od 13 miesięcy mam konto w Revolucie i jak dotąd komornik nie zajął mi ani złotówki, miałem już dwie bezskuteczne egzekucje, bo komornik nie mógł znaleźć nic, co mógłby mi zająć. Nie wiem nad czym cała ta dyskusja się to toczy hehe. Komornik musiałby wiedzieć, że macie konto w Revolucie, wtedy może po wielkich piruetach może coś by zdziałał. Revolut to w 100% konto bezpieczne od komornika :-) poza tym, nie ma nikogo na tym forum, kto napisałby: miałem konto w Revolut i komornik mi je zajął, są tylko nic nie wnoszące do dyskusji rozkminki :-) pozdrawiam!

Radek odpowiedział 4 lata temu

Spokojnie – nikt tutaj nie twierdzi, ze komornik zajął mu Revoluta. Ja jestem w Revolucie prawie od początku i także miałem do czynienia z komornikiem. Dyskusja jest o tym, aby ustalić stan faktyczny – jakbyś przebrnął przez cały wątek, to byś wiedział jakie informacje podaje sam Revolut – czyli jego konsultanci.

No i przeczytaj ze zrozumieniem to, co napisałem post wyżej. Po przeczytaniu całego wątku oraz samodzielnych rozmowach z konsultantami można stwierdzić, ze Revolut rzeczywiście jest bezpieczny, nie mniej jednak firma unika powiedzenia tego wprost.

A teraz fakty:

 • Revolut ma licencje bankowa i musi rzeczywiście udzielać wszelkich informacji na zadanie odpowiednich organów
 • Revolut nie jest w systemie Ognivo, więc komornik nie jest w stanie dowiedzieć się, czy masz tam konto
 • Revolut jest właścicielem kont w Danske, dlatego nawet jak komornik czy US pozna Twój numer konta, to i tak nie może na niego wsiąść. Działa to tak jak w przypadku indywidualnego konta do wpłat np. w gazowni czy telekomie.
 • Revolut nie jest polską firmą, a komornik może egzekwować jedynie na terenie Polski.
 • Jeśli jakimś cudem komuś udałoby się zdobyć europejski nakaz zapłaty – Twoje konto w Revolut nie będzie bezpieczne.

Oby tylko Revolut niczego nie zmieniał a będzie dobrze.

Hans odpowiedział 4 lata temu

Można napisać o jeszcze jednym przykładzie, który może świadczyć o tym, ze Revolut jest (póki co) nie do ruszenia przez komornika:

 • mam zajęcie komornicze
 • komornik zajął wszystkie rachunki w PL – oprócz Revoluta oczywiscie
 • komornik wysłał do zakładu pracy zajęcie wynagrodzenia
 • zakład musi odpisać komornikowi, ile zarabiam i na jakie konto przelewa mi wynagrodzenie
 • tak więc komornik zna mój (tzn. Revoluta) nr rachunku
 • gdyby rachunek rzeczywiście był mój – komornik po prostu by go zajal
 • Revolut jest właścicielem rachunków w Danske Banku a ja jedynie uzytkownikiem
 • oczywiście – jak odpowiednie organy zapytają Revoluta o dane – poda, że korzystam z takiego i takiego rachunku, którego prawnie komornik zając nie może, bo nie należy do mnie.

Mam nadzieje, ze nic w tej materii się nie zmieni. Wydaje się jednak, że nie, bo Revolut straciłby mnóstwo klientów, którzy tak jak ja przelewają tam nawet wynagrodzenia w obawie o zajęcie konta. Revolut o tym wie, ale uprawia trochę inny PR, nie chce mówić ludziom wprost, ze ich konto jest nie do zajęcia przez komornika.

Beata odpowiedział 4 lata temu

Oficjalnie Revolut musi współpracować z organami ze względu na przepisy ogólne dot. prania kasy i terroryzmu itp.ale komornicy też przeglądają te fora i kombinują jak dobrać się do tej kasy, więc komfortu 100% nie ma

Tomasz odpowiedział 4 lata temu

To skoro konto Revolut w PLN jest zarejestrowane w Danske Bank jako „ogólne” (tzn. nie na prywatne dane użytkownika), to jak wygląda wypłata środków z bankomatu? Czy dana wypłata będzie widnieć w rekordach tego banku, jako dokonana przez konkretną osobę (imie i nazwisko zgodne z karta), czy też jako jakaś ogólna wyplata bez konkretnych danych osobowych?

Radek odpowiedział 4 lata temu

Tomasz, karta musi być spięta z kontem abyś mógł nią płacić czy wybierać kasę z bankomatu. Konto nie jest Twoje ale jest przyporządkowane konkretnemu użytkownikowi Revoluta. Tak wiec z pewnością jest ślad, ze to właśnie danej karty użyto do danej transakcji. Ale co to ma wspólnego z komornikiem? Tak jak już pisaliśmy, konto nie jest zarejestrowane na Ciebie wiec komornik nie może go zająć.

Mongo odpowiedział 4 lata temu

Ja może to wyjaśnię raz na zawsze. Konto PLN w Revolut nie jest indywidualne i nie jest kontem. Jest obsługiwane w Danske Bank przez dział płatności masowych. Jest tzw technicznym numerem rachunku. Tzn Danske Bank nie wie, że to konto należy do Ciebie prywatnie. Wg Danske Bank konto należy do Revolut. Każdy ma inny nr konta w PLN w Revolut więc jak to działa? Dostajesz w Revolut konto na nazwisko Jan Kowalski (przykład) i SWIFT w Lloyds Bank w GB, który obsługuje wszystkie waluty dla Revolut łącznie z PLN. Ponieważ nasz Kowalski jest rezydentem Polskim dostaje rachunek techniczny w PLN w Danske Bank jako indywidualny numer konta nie przypisany do nikogo wg Danske.
Revolut wykupuje jakiś losowy nr konta od Danske i przypisuje go Tobie. Danske bank nie wie że ten rachunek należy do Jana Kowalskiego. Dla nich jest to tylko nr wykupiony przez Revoluta. Natomiast Danske bank rejestrując wpłatę przekazuje tylko na który nr konta wpłynęła wpłata i Revolut już sobie po tym numerze identyfikuje użytkownika Jana Kowalskiego. Nie ważne czy płacisz kartą bo karta NIE JEST W PLN. Karta jest wielowalutowa tzn że jak masz w Revolucie korony czeskie i pojedziesz do Czech pobierze Ci korony czeskie jeśli coś tam kupisz. Jeśli nie wymienisz sam wcześniej w aplikacji zapłacisz za przewalutowanie bo pobierze wtedy z pierwszej dostępnej waluty. Jeśli chcę coś kupić na ebay w dolarach to wymieniam PLN na dolary w Revolut (dokładną kwotę), płacę kartą i pobiera mi NAJPIERW w dolarach.
Rachunek w Danske Bank służy TYLKO do wpłat w PLN
. Ty płacąc komuś lub robiąc przelew robisz go z Revolut a nie z Danske Bank. Inaczej. Robiąc np gdzieś przelew weryfikacyjny np potrzebny do wzięcia chwilówki nie zrobisz go z DANSKE BANK a więc nie dostaniesz tej chwilówki. NIE MA TAKIEJ OPCJI. Rachunek w Danske Bank nie jest TWOIM kontem. Nie ma możliwości żeby komornik je zajął, tak samo jak nie ma możliwości wypłaty gotówki w Danske Bank ze swojego Revoluta idąc do oddziału i pokazując dowód osobisty. Oni wtedy po prostu nie będą mieć Ciebie w swoich danych jako klienta. Koniec kropka. Finito.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Dzięki Mongo za obszerne wyjaśnienie i postawienie kropki nad „i”. Mam nadzieję, że ludzie przestaną zadawać pytania, czy komornik zajmie konto w Revolut, a po prostu założą sobie tam konto i przekonają się na własnej skórze… że konto jest bezpieczne.

Zenek z puszczy odpowiedział 4 lata temu

Wszystko idealnie, ale Revolut zaczyna właśnie sam blokować automatycznie konta tym których wyłapał algorytm ( jaki dokladnie ? nie wiadomo ) lub tym którzy np zmienili aparat i przeinstalowali aplikację.  Nawet osoby otrzymujące wynagrodzenie mają blokowane konta i żąda się od nich skanów np umów o pracę żeby sprawdzić pochodzenie środków. Jednym udaje się odblokować , inni czekają miesiącami. Revolut wdrożył dyrektywę AML IV, która dotyczy przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz jest bardziej restrykcyjna niż poprzednie tego typu przepisy. Dlatego na waszym miejscu nie trzymałbym u nich wszystkich środków. Sam z tego korzystam ( konto zakładane poza Polską, nie mam subkonta w polskim banku )  i jestem bardzo zadowolony. Jeżeli doładowujesz Revo kartą  z twoim nazwiskiem z innego banku to jest ok, ale jak masz wpływy z kilkunastu różnych źródeł w miesiącu bo np pracujesz w szarej strefie i tak się rozliczasz to spodziewaj się blokady. Co do zajęć komorniczych lub z US, to jak masz subkonto w polskim banku to twoje środki NIGDY nie będą bezpieczne bo ten bank podlega polskiemu prawu bankowemu i KNF. Więc jak służby będą chciały wykazu twoich operacji to Danske Bank Polska grzecznie wyśle im plik z historią MT940 albo csv. Wystarczy że komornik zwróci się z wnioskiem do Urzędu Skarbowego i wskaże że możesz mieć tam środki np nieopodatkowane. Jak nie wierzycie to na FB jest już cała nieoficjalna grupa dyskusyjna Revolut Polska i diPocket – nieoficjalna gupa dyskusyjna.  

Radek odpowiedział 4 lata temu

Kolego Zenek – wszystko fajne to, co piszesz, ale zauważ jedna bardzo ważna rzecz – ten watek istnieje od 7 miesięcy i wypowiedziało się tu już kilkudziesięciu użytkowników.

Jak zapewne zauwazyles – nie ma ani jednego potwierdzonego przypadku zajęcia konta Revolut przez komornika lub US. Owszem jest opisana jedna próba zajęcia rachunku przez US – ale nieskuteczna. Dlaczego nieskuteczna? US także korzysta z systemu Ognivo. Po sprawdzeniu danych okazało się, ze dana osoba nie jest właścicielem konta. A więc zajęcie go nie jest możliwe!

Tak jak pisze Mongo – polskie subkonto w Revolut nie jest Twoje – nie jesteś jego właścicielem, bo nie podpisywałeś z Danske Bankiem żadnej umowy. Subkonto należy do Revoluta i śluzy po prostu przyjmowaniu wpłat w polskich złotych np. przelewy krajowe, wpływy wynagrodzenia itd. Tak jak pisze Mongo – nawet jeśli nie przelejesz na to subkonto żadnej kasy, a zapłacisz w sklepie kartą – transakcja Ci przejdzie, a kasa zostanie ściągnięta z innego subkonta o najwyższym saldzie (i przeliczona po kursie międzybankowym z ew. prowizją zależną od kraju). Jeśli na subkoncie będziesz mial PLN – wówczas kasa zostanie zdjęta w PLN. Wiem to z autopsji – w Chorwacji zapomniałem jednego dnia wymienić PLN na Kuny – płaciłem karta i ku mojemu zaskoczeniu transakcja przeszła.

Zgadzam, się – weszły pewne obostrzenia, odkąd Revolut otrzymał licencje i rzeczywiście jest on zobligowany do tego, aby na żądanie odpowiednich instytucji udzielić wszelkich informacji na Twój temat. Ale co z tego? Nawet jak ujawni Twój numer konta to i tak komornik nie będzie mógł go zając, bo nie należy do Ciebie! A konta tzw. głównego, czyli w funtach brytyjskich czy innego subkonta w obcej walucie tym bardziej nie – Revolut nie jest polska firma, a komornik może egzekwować tylko na terenie Polski.

Tłumaczymy setny raz – na ten moment (bo nie wiadomo co w przyszłości wymyśli Revolut) NIE MA Możliwości zajęcia Revoluta przez komornika.

Sam mam zajęcia komornicze i kontro Revoluta od prawie 2 lat. Nigdy nikt z niego nie ruszył ani złotówki. Zajęcie jest realizowane z wynagrodzenia o prace, wiec komornik od dawna wie o moim rachunku w Revolut, czyli w Danske Banku. Danske Bank działa na terenie Polski, wiec podlega pod system Ognivo.

Czemu wiec komornik, który zna przecież mój numer konta (pracodawca, który dostał od komornika polecenie zajmowania mojego wynagrodzenia, musiał komornikowi wyspowiadać się ze wszystkiego, w tym z numeru rachunku) nie może go zająć? Bo w systemie Ognivo właścicielem tego rachunku jest zapewne Revolut, lub tego numeru mogole nie widać, skoro nie jest rachunkiem indywidualnym.

Nie wiem skąd także masz informacje o blokowaniu rachunków, jeśli wpływy nie pochodzą z tego samego nazwiska. Piszesz cały czas, ze jednym udaje się odblokować, a inni czekają miesiącami. Nie znam podobnych przypadków. Na moje konto Revolut wpływa miesięcznie ok. 10 tys. złotych z dwóch wynagrodzeń za prace. Do tego wpada ok. 2 tys. zasilanie z innego nazwiska.

Nigdy nikt nie zablokował mi ani jednej złotówki nawet na minute. To nie jest lokowanie produktu, ale muszę z cala odpowiedzialnością stwierdzić, ze moje pieniądze zawsze były i są w Revolut bezpieczne. A co najważniejsze – wolne od komornika.

Bez względu na to, co piszą na czatach Revoluta konsultanci. Oni nie mogą o tym pisać, bo to są wskazówki jak unikać komornika, a zatem spłaty swoich zobowiązań. Oni nie przyznają się do tego, ze to konto wolne od komornika, bo nie mogą prowadzić takiego PR’u. Ja ich rozumiem. Kreują się i są profesjonalną firmą (prawie bankiem), więc nie mogą ludziom odpowiadać na takie pytania jak my tu na forum.

Radek odpowiedział 4 lata temu

Mongo – a tak dla uściślenia – Revolut musi w jakiś sposób wiązać Cię z polskim rachunkiem w Danske w przypadku przelewów wychodzących.

Jak puszczam polski przelew, to na wyciągu jest wyraźnie napisane, ze przelew wyszedł dokładnie z subkonta w Danske wraz z moimi danymi. Muszę sprawdzić, co pokazuje się u odbiorcy. Na pewno numer konta, bo zdarzyło się, ze odbiorca musiał zwrócić mi opłatę, wiec musiał znać mój numer w Danske właśnie z przelewu przychodzącego.

Więc prawdopodobnie nie jest do końca tak, jak piszesz, ze nie ma powiązania numeru rachunku z danymi. Musi być, skoro wpłata wychodzi z polskiego subkonta w Danske. Nie wiem, jaki jest dokładnie mechanizm. Tego możemy się jedynie domyślać.

Dawid odpowiedział 4 lata temu

Witam,

otóż, wszyscy się mylą w tej materii. Konto w Revolut może zostać zajęte z kilku względów:

 1. Środki znajdują się na rachunku płatniczym z polskim IBAN, czyli Banku pod nadzorem KNF. Zatem rachunek ten będzie widoczny w systemie Ognivo i przypisany do Revolut Ltd.
 2. Środki te są przechowywane tytułem prowadzenia „rachunku płatniczego” na rzecz osoby fizycznej lub innej, a więc podlegają zajęciu tak jak rachunki zgromadzone na koncie bankowym.
 3. Komornik ma prawo zająć także wierzytelności, a środki zgromadzone na rachunku płatniczym należy traktować jako wierzytelność.

Dłużnik ma obowiązek wykazania środków w PLN przechowywanych na rachunkach bankowych, rachunkach płatniczych oraz wszelkim innym majątku mogącym służyć zaspokojeniu wierzyciela.

Revolut posiada rachunki bankowe w PKO BP i jako takie służą do prowadzenia tzw. rachunku płatniczego.

Ja już dłużników tak ścigam i póki co się udaje. I dobrze, bo jak się ma długi, to należy się spłacać, a nie uchylać.

Przemek odpowiedział 4 lata temu

Dawid

To cieniutkich masz tych dłużników.

Konto revo jest w miarę bezpieczne. Inaczej rzecz ujmując. Jest małżeństwo z rozdzielnością. uposażenie jednego z małżonków wpływa na konto drugiego. nie jest to konto wspólne. Zatem komornik tez nie dokona żadnego zajęcia, w tym przypadku jeżeliby prowadził egzekucje przeciwko małżonkowi, który nie jest współwłaścicielem konta.

Sama jego wiadomość o numerze konta, nie może być jednoznaczne z jego zajęciem, które musi być zgodne z tytułem wykonawczym i zawartym w nim nr pesel.

tak w ogóle zastanówcie się, ile tych długów jest przedawnionych, ile z nich nic nie zrobią, bo nie są w stanie udowodnić przed sądem, ze cokolwiek się należy. i takie firemki tylko dzwonić potrafią i nic poza tym.

A jeżeli już macie tytuł wykonawczy prawomocny z klauzula wykonalności to o ile nie uległy przedawnieniu, to spłacajcie u komornika, bo po zakończeniu egzekucji tytuł wykonawczy pozostaje w kancelarii i FW może was cmoknąc gdy będzie coś chciała.

Długi to nie problem – to wyzwanie.

Tonny odpowiedział 4 lata temu

Kolego Dawid,

akurat to Ty się bardzo mylisz w tej materii. Po pierwsze mało wiesz o Revolucie, a po drugie kiepsko znasz polskie przepisy. Już kilku innych pastujących wytłumaczyło to i ja się przyłącze, jako użytkownik Revoluta.

 • Tak, rachunek dla wpłat jest w polskim banku. Do tego momentu się zgadza. Revolut udostępnia swoim użytkownikom konta do wpłat w PLN w Danske Banku, a nie w PKO. Oczywiście, Danske Bank widnieje w systemie Ognivo. No ale co z tego, skoro rachunek jest tylko kontem technicznym do wpłat i nie należy do Ciebie tylko do Revoluta. Komornik może zająć tylko i wyłącznie konto, którego jesteś Właścicielem. Takie są przepisy, których nie znasz. Komornik nie może prowadzić egzekucji z konta, którego nie jesteś właścicielem albo z konta zagranicznego.
 • Na pewno płacisz rachunki, np. za kablówkę, za gaz, prąd czy komórkę prawda? Zauważyłeś, że w każdym przypadku masz przydzielony indywidualny rachunek do wpłat. Telekom nie ma wspólnego rachunku dla wszystkich, bo nie ogarnąłby identyfikacji płatności. Tak więc konto masz przypisane tylko do Ciebie. Czy komornik zajmie Ci pieniądze na tym rachunku, jak zrobisz tam przelew? Oczywiście, że nie, bo tak samo jak wyzej – nie należy to konto do Ciebie tylko do np. T-Mobile. Oczywiście T-Mobile może powiązać numer konta z Twoja osoba na żądanie jakiegoś organu (np. komornika), ale co z tego? Konto nie jest Twoje i tyle.
 • Owszem, prawda jest, że dłużnik ma obowiązek wskazać. Ale jeśli tego nie zrobi to co? Komornik może nawet znać Twój polski IBAN w Revolut (właściwie w Danske) i podejrzewać, że tam trzymasz kasę, ale zająć go nie może. Nawet jak wyśle zapytanie do Revoluta, to dostanie odpowiedź, że jesteś powiązany z tym kontem i tyle. I dalej wracamy do punktu, w którym nie jesteś właścicielem konta, więc komornik nie może go zająć.
 • Podam Ci prosty przyklad – usługa wpłatomat euronetu. Nie potwierdzisz rejestracji usługi przelewem z Revoluta. A dlaczego? Bo konto nie należy do Ciebie.
 • Sprawiasz wrażenie osoby zbyt pewnej siebie, a tak naprawdę mało się orientujesz.
 • Nie znajdziesz na żadnym forum, a nie nawet na grupie Facebook-owej ani jednej osoby, której komornik zająłby konto w Revolut. Dołącz do grupy – podyskutuj, popytaj. Nie ma nikogo, bo to na ten moment jest niemożliwe. No ale jak Ty twierdzisz inaczej – to żyj sobie dalej w tym błędnym przeświadczeniu.
 • I ostatnie – prosze nie oceniaj osób, które mają długi, bo, są różne powody, dla których w nie popadli – np w wyniku oszustwa, niezgodnego z prawem działania firm windykacyjnych, przypadków losowych – choroby, wypadku itd. Nie chciej, aby Tobie się to kiedyś przytrafiło i aby ktoś Cię pouczał, że masz nie cwaniakować.
 • Z toku Twojej wypowiedzi wynika, ze to ty jesteś tu jedynym cwaniakiem, zapewne jednym z Misiów windykatorów, którzy myślą, że wszystkie rozumy pozjadali.
 • Komornikiem na pewno nie jesteś, bo nie pisałbyś takich bredni. Komornicy zapewne zaglądają na tego typu fora, bo mają niezłą zagwozdkę z fintechami pokroju Revoluta (i nie tylko, bo jest ich wiele), ale na chwilę obecną nic nie mogą zrobić.
 • I WBIJ SOBIE DO GLOWY TO RAZ JESZCZE – REVOLUT JEST NA CHWILE OBECNA NIE ZAJMOWALNY PRZEZ KOMORNIKA!

Tonny odpowiedział 4 lata temu

Male sprostowanie do zdania dla czepialskich:

“Komornik może zająć tylko i wyłącznie konto, którego jesteś Właścicielem”
Nie właścicielem a POSIADACZEM. Właścicielem rachunku jest Bank. My jesteśmy jego posiadaczami (użytkownikami) związanymi umową z Bankiem. Z Danske Bankiem takowej umowy nie podpisywaliśmy, więc patrz powyższy post.

Maku odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, 
A jak wygląda sytuacja jeżeli chodzi o obrót akcjami i kryptowaluta na revolut? 
Czy po sprzedaży akcji US może dojść, że muszę odporawdzic podatek za nie i gdy tego nie zrobię będę miał z tego tytułu problemy? 

Mako odpowiedział 4 lata temu

Hej, a jak to się ma do tego, że chce zostawić na tym koncie pieniadze, które chce przekazac konkretnej osobie , ale po śmierci. Czy jak rodzina bedzie otwierać spadek w sądzie w Polsce to dojda do tego konta? Nie chce im zostawiac nic, bo im sie nienależy, całe życie nie utrzymują ze mną kontaktu, pojawiaja sie tylko kiedy potrzebuja kasy. Wpakowaliśmy w nich tyle kasy, a oni nam tylko problemy robią i chcą więcej. Żadnych długów nie mamy Czy mogę zrobić tak, żeby założyć konto w revolut sobie, i dac dostęp do tego konta osobie, która  wg mojej woli będzie korzystać z tego konta, czy może ta osoba tez powinna założyć sobie konto w revolut i w momencie śmierci przeleje je sobie na swoje konto ( całość oszczędności)  Chce tam odkładać oszczedności, z których ta osoba bedzie mogła co miesiąc korzystać i żyć, żeby jej nie brakło. To jedyna osoba, która jest ze mną całe życie w zdrowiu, ale przede wszystkim w chorobie, pomagała, pomaga, wspiera, ale też łożyła finanse na mnie, gdy ja nie byłem zdolny do pracy przez chorobę, ale nie jestesmy i raczej nie bedziemy małżeństwem. Ta osoba, też duzo pracowała, legalnie, wypracoawała swój majątek, po rodzicach też cos dostała. Che wszystkie oszczędności zostawić tylko jej i jej rodzinie. Podpowiedzcie jak to zrobić? Chodzi o spadek, dostęp sądu do wiadomości jakie konta i ile na tych kontach się znajduje pieniedzy, albo jakie operacje były wykonywane na kontach, czy bedzie widać, że pieniadze były przelewane na czyjeś konto ( co dla spadkobierców byłoby szkodą, bo zmniejszałoby to wartość spadku)

John odpowiedział 4 lata temu

Mako,
to o czym piszesz to nie jest dobry pomysl. A przynajmniej trudny (lub niemozliwy do realizacji).

 • Po pierwsze, nie zalecam trzymac oszczednosci dlugofalowo na zadnym z fintechow, nie tylko w Revolut. To nie jest bank, owszem ma licencje bankowa ale w razie problemow nie posiada nawet stacjonarnej placowki. Mozesz tam operowac bieżącymi wydatkami – do tego sie nadaje, nawet przy duzych kwotach. Do oszczednosci wybierz klasyczny bank, w ktorym kasa moze lezec przez lata.
 • W Revolucie nie upowaznisz nikogo. Tak sie nie da. W banku mozesz za bodajże 10 zlotych upowaznic do dysponowania pieniedzmi na swoim koncie po swojej smierci.
 • W klasycznym banku mozesz tez za zycia ustanowic pelnomocnika rodzajowego czyli osobe, ktora bedzie np. bedzie miala swoja karte ale podpieta do Twojego konta i bedzie upowazniona do srodkow zgromadzonych na koncie.
 • Jesli nie chcesz przekazywac w spadku Twoich srodkow i masz ku temu wazne powody, mozesz wydziedziczyc spadkobiercow.

Ksaweriusz odpowiedział 4 lata temu

Witam,

Nie należy mylić subkonta przypisanego do Revolut w banku Danske Bank z prawdziwym kontem w tym banku.

Jeśli założysz sobie rachunek w Danske Banku to twoje środki są wówczas całkowicie bezpieczne do wysokości 100 000 euro – bo tak wynika z przepisów unijnych.

Natomiast jeśli kiedyś Revolut zbankrutuje (odpukać!), to nie otrzymasz żadnego zwrotu swoich pieniędzy, bo Revolut nie jest bankiem (mimo że ma licencję bankową), więc pieniędzy nie chroni BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny).

I nie zmienia tego fakt, że konto w Revolut powiązane jest z rachunkiem w banku Danske Bank.

No, chyba że będzie możliwe otworzyć sobie lokatę z państwową gwarancją depozytową – już w 2018 roku były takie zapowiedzi, nie wiem, na jakim to jest obecnie etapie, bo nie śledzę na bieżąco postępów.

Ale domyślam się, że taka lokata wprawdzie będzie bezpieczna pod względem ochrony bankowej, ale już nie pod względem finansowo-skarbowych tj. przed komornikami.

Podsumowując, im więcej bezpieczeństwa tym mniej anonimowości (wolności). Coś za coś. Każdy kij ma dwa końce.

Ksaweriusz odpowiedział 4 lata temu

A jak wygląda sytuacja jeżeli chodzi o obrót akcjami i kryptowaluta na revolut?
Czy po sprzedaży akcji US może dojść, że muszę odporawdzic podatek za nie i gdy tego nie zrobię będę miał z tego tytułu problemy?

Maku, Revolut nie współpracuje z polskim Urzędem Skarbowym.

Znaczy to tyle, że każdy sam musi się rozliczać z osiąganych dochodów za pośrednictwem Revoluta (kupno-sprzedaż akcji, kryptowalut itp.) i we własnym zakresie płacić podatki z tego tytułu.

A czy Urząd Skarbowy może dojść? Dla małych kwot z pewnością nie będzie mu się to opłacało (poniósłby zbyt duże koszty, próbując dochodzić należnych kwot).

No, chyba że w grę wchodzą grube miliony.

Hans odpowiedział 4 lata temu

Każda uprawniona instytucja może dojść, że masz tam konto. Zgodnie z prawem, Revolut jest zobligowany na żądanie odpowiedniej instytucji (np. Urząd Skarbowy itd.) przekazać wszelkie dane finansowe. i tylko tyle może się w większości przypadków podziać.

 • komornik może się dowiedzieć, że masz tam konto i trzymasz tam kasę. Takie informacje może uzyskać np. od Twojego pracodawcy. Jeśli zajmie Ci wynagrodzenie, pracodawca ma obowiązek wskazać komornikowi Twój rachunek bankowy, to ile zarabiasz oraz przesyłać na jego konto zajętą kwotę. Komornik może więc próbować zająć ten rachunek, co skończy się niepowodzeniem, gdyż nie należy do Ciebie a do Revolut.
 • Urząd Skarbowy także może się dowiedzieć, jaki masz rachunek. W tym wątku jest wpis użytkownika, który dostał list od US o zajęciu rachunku. US pospieszył się jednak gdyż jak w powyższym przypadku – konto nie należy do Ciebie i nie da się realizować z niego zajęć, nazwijmy to w trybie standardowym.
 • Prawdopodobnie inaczej wyglądałby temat, gdy dostałbyś Europejski Nakaz Zapłaty. W przypadku tak typowych spraw, których dochodzą komornicy – nie słyszałem jeszcze o takim przypadku.

Rafal odpowiedział 4 lata temu

Ludzie nie zakładajcie kont firmowych na JDG tylko konto osobiste. JDG to nie jest firma a konta osobiste sa chronione w przeciwienstwie do tych firmowych

Rafal odpowiedział 4 lata temu

A co do Revoluta – sam używam a tez mam komornika na głowie i te konta sa nie tykalne dla komornikow podobnie jest w SKOKach tyle tylko ze SKOKi Cie skroja za wszystko a korzystanie z Revoluta jest darmowe.. 

Krzysztof odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry,
Spółka z o.o., na obydwu spółkowych kontach siedzi zajęcie z ZUS i US. Czy zakładając firmowe konto w Revolut i powiadamiając o tym US (bo chyba mam taki obowiązek), mogę się liczyć z tym, że mi na nie wejdą na konto w Revolut? i czy nie zakwestionują legalności takiego konta? Pozdrawiam Krzysztof

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry,

wydaje mi się, że założenie konta w Revolut nie będzie dla Pana żadnym rozwiązaniem – bo rozumiem, że chodzi Panu o uniknięcie zajęcia zgromadzonych na koncie środków.

Musi Pan zdać sobie sprawę, że pomimo iż konta w Revolut są zazwyczaj niewykrywalne dla komorników i innych organów egzekucyjnych, to środki zgromadzone na koncie nie są już wolne od zajęcia.

Dlatego, jeśli dokona Pan zgłoszenia numeru rachunku w US musi Pan następnie liczyć się z jego zajęciem – Urząd Skarbowy ma bowiem prawo zająć również wierzytelności dłużnika.

Zatem jeśli nawet nie samo konto to pieniądze na nim zgromadzone zostaną Panu i tak zablokowane, bo Revolut po otrzymaniu informacji o zajęciu zobowiązany będzie do jego realizacji.

Działająca spółka musi posiadać konto do rozliczeń dlatego, jeśli nawet bardzo by Pan szukał, to nie znajdzie takiego rachunku, którego US nie zajmie, tym bardziej, że rachunek podlega obowiązkowemu zgłoszeniu w urzędzie.

Radzę więc poszukać innego rozwiązania. Proponuje zawarcie ugody z US i ZUS. Być może propozycja ratalnej spłaty długów spotka się z uznaniem obu instytucji i konta zostaną zwolnione.

Adam odpowiedział 4 lata temu

Witam Przestudiowałem wątek i chyba jestem skłonny do założenia konta z wiadomych przyczyn…  Pytanie trochę laickie, ale cóż, kto pyta nie błądzi… Zakładając konto muszę je zasilić kwotą 20 zł… czy musi być to przelew z mojego konta? bo takiego nie mam 😉 Kolejne pytanie, jak wygląda \”zasilanie\” konta, można to robić jakoś gotówką? bo logiczne jest że jeśli ktoś ma komornika na karku to nie ma możliwości np posiadania normalnego konta i przelewania z niego na revolut 

Zbigniew odpowiedział 4 lata temu

Dla kolegi co ma problem ze spółką,, nie wiesz że, taktycznie dobrze jest mieć w zanadrzu drugą spółkę? Majątek spółki jest w jednej,, operacje handlowe prowadzi druga,, w taki sposób zawsze masz zabezpieczony majątek w formie maszyn,, nieruchomości itp. Spółka operacyjna co kwartał może płacić czynsz uzależniony od jej dochodów.

Mariusz odpowiedział 4 lata temu

Witam. 
Bardzo fajną alternatywą jest litewski bank VIALET. Wszystko za 0 i najważniejsze komornik nic nie może. 

Junikorn odpowiedział 4 lata temu

Jeśli chcę się korzystać z konta bez problemu i zajęć , najlepiej jeśli ktoś bez zajęcia z rodziny , znajomych, przyjaciół otworzy konta zrobi osobie z zajęciem pełnomocnictwo w takim zakresie jakie jest jej potrzebne (kwestia do ustalenia) , pełnomocnik może mieć kartę dostępny do bankowości , podaje to konto pracodawcy czy gdzie potrzebuje i wszystko gra . Mam sprawdzone od 2 lat.

Mats odpowiedział 4 lata temu

Jeśli chodzi o SKOKI to nieprawdą jest, że są tam pieniądze bezpieczne. To że SKOKÓW nie ma w systemie OGNIVO to nie znaczy, że komornik nie może ich zająć. Są inne sposoby żeby dotrzeć do tych rachunków, nie mniej Revolut wydaja się bezpieczny choćby z tego powodu, że nie ma opcji żeby bez numeru PESEL OGNIVO ustaliło jakikolwiek rachunek w jakimkolwiek banku, a z tego co mi wiadomo numeru PESEL nie podaje się nigdzie przy rejestracji Revolut, tak więc nie można przypisać konta czy subkonta czy czegokolwiek do konkretnej osoby, a to jest warunek konieczny przy zajęciach rachunków itp.

Paweł odpowiedział 4 lata temu

Dziś dostałem pismo od komornika o zajęciu rachunku w Danske Bank. Dowiedzieli się zapewne od pracodawcy.
Za jakiś czas napiszę jak się sprawa rozwinęła.

Hans odpowiedział 4 lata temu

@Paweł – to, że wysłał do Ciebie jeszcze nic nie znaczy. Pisać i wysyłać to sobie może. To samo pismo musiało pójść takze do Revoluta, który ma obowiązek odmowy zajęcia tego rachunku, z uwagi, że nie jest Twoj. To nie jest Twoj imienny rachunek a tylko konto techniczne Revoluta. Owszem, komornik mogl sie dowiedziec o nim z roznych zrodel – m.in. wlasnie od pracodawcy i moze probowac je zajac – uwierz mi – bezskutecznie.

Hans odpowiedział 4 lata temu

@Paweł – małe sprostowanie – komornik to samo pismo musiał wysłać także do Danske Banku, który odmowi zajęcia – bo konto nie jest Twoje a Revoluta – nie jest zarejestrowane na Ciebie tylko na Revoluta. 
Komornik nie może zająć Ci konta, ktore nie zostało założone NA CIEBIE, z wykorzystaniem Twoich danych, w tym numeru PESEL oraz podpisania przez Ciebie umowy – a takiej nie zawierałeś w Danske. 

Hans odpowiedział 4 lata temu

@ Katarzyna Janas-Bajson – tak, ma pani rację i tak to wygląda w teorii jeśli chodzi o wszystkie przepisy czy też wykładnię prawną.

W praktyce jednak egzekucja z konta Revolut jest niemożliwa. Nawet jeśli komornik, ZUS, Urząd Skarbowy pozna numer konta dłużnika – nie będzie mógł go zająć, a tym samym zgromadzonych na takim rachunku środków. Bo niby jak? Wg polskiego prawa, komornik może zajmować rachunki prowadzone na terenie RP oraz NALEŻĄCE do danej osoby. Rachunki w Revolut – prowadzone w Danske Banku należą do Revoluta, a nie do użytkownika. Komornik czy US nie może z tym zrobić nic. Nie może zająć ani konta, ani środków – bo niby jak? Tutaj znów kłania się punkt poprzedni – w świetle obowiązującego prawa komornik nie może prowadzić egzekucji z rachunku nienależącego do dłużnika.

Proszę przeczytać wiele postów powyżej, jednego z użytkowników, któremu US probował zająć środki na koncie w Revolut. Prawo jest tak skonstruowane, ze bez odpowiednio innych ścieżek, np. Europejski Nakaz Zapłaty, czy też inne postępowanie sądowe mogące zmusić Revoluta i udostępnienie środków pieniądze na koncie Revolut są w 100% bezpiecznie, od nazwijmy to standardowej procedury egzekucyjnej, czyli np. na skutek niespłacanych rat kredytu.

Ścieżka wygląda tak:

 1. sąd wydaje nakaz zapłaty z klauzulą prawomocności
 2. wierzyciel idzie do komornika i składa wniosek egzekucyjny – zaznacza: „zabierz kasę z konta i wynagrodzenia i zajmij rachunki x x x x x „
 3. komornik ustala. gdzie pracuje dłużnik i w jakich bankach ma konta
 4. wysyła do pracodawcy pismo o zajęciu wynagrodzenia – pracodawca nic nie może zrobić i przelewa kase
 5. wysyła do banków pisma o zajęciu rachunkow – banki zajmują nawet puste konta
 6. wysyła często do dłużnika pismo o wskazanie majątku, zgromadzonych środków itd – dluznik może olać i najczęściej nic się z tym nie dzieje, bo takie rzeczy nie są już proste do sprawdzenia jeśli dłużnik nie jest milionerem i trzyma jakieś oszczędności w skarpecie
 7. jako, ze konta w Revolut nie widzi w systemie Ognivo, a cos mu nie gra, bo przecież zajął już wszystkie rachunki, postanawia się przyjrzeć rachunkowi podanemu przez pracodawcę, na które wpływa wynagrodzenie.
 8. zaciera ręce, że dłużnik załatwiony na cacy, sprawdza, jaki to bank, wysyła do niego pismo i co???
 9. I dupa zbita mówiąc krótko – Danske odpisuje – nie nie stary, to konto należy do kogoś innego.
 10. Komornik już wie, ze guzik zrobi, bo nie może z niego wyegzekwować ani złamanego grosika.

Nie będę pisał już nic więcej i mam nadzieje, ze prawo nie zmieni się w tej materii – zapewne czytają to różnej maści windykatorzy czy komornicy i pewnie są wkurzeni, ze wciąż nie można nic z tym tematem legalnie zrobić.

Hans odpowiedział 3 lata temu

A teraz dodatkowo dla rozwiania wątpliwości, bo takie posty już pojawiły się w internecie przy okazji uruchomienia przez Revoluta usługi Bankowej.

 • Migracja z Revotul do Revolut Bank odbywa się w tej samej aplikacji, trwa parę sekund i nic się nie zmienia, poza tym, że środki już nie są na koncie fintechu a prawdziwego banku
 • Z racji tego, że jest już to prawdziwy bank, depozyt jest chroniony
 • Nie ma możliwości zajęcia tego rachunku przez komornika, ponieważ jest to bank na Litwie, a nie w Polsce
 • Numer polskiego subkonta nie zmienia się, także jeśli ktoś przyjmował na nie regularne wpłaty np. wynagrodzenia – nie musi nic zmieniać. Numer SWIFT rachunku ulega zmianie – przedrostek LV (czyli Litwa) pojawia się przed tym samym numerem co wcześniej GB (Wielka Brytania), ale akurat ten punkt związany jest z Brexitem, a nie samą usługą Revolut Bank.

Tak więc środki są nadal wolne od komornika. Nie wiadomo jednak co planuje dalej Revolut – być może w przyszłości przeniesie konta do Polski, a wówczas nie będzie już tak fajnie.

Swoją drogą jakoś musi rozwiązać temat kredytów, które chce niebawem oferować. A te zapewne będzie oferował poprzez jakiś bank w Polsce i trzeba będzie migrować zapewne do banku w Polsce – a wówczas to już nie będzie bezpieczne.

Paweł odpowiedział 3 lata temu

Właśnie to samo z dipocket trochę obawom się że od stycznia będzie łatwiej komorników zająć dipocket 

Dawid odpowiedział 3 lata temu

Hans odpowiedział 2 miesiące temu
Dlatego myślę, że jeżeli pracuje się w Polsce to pensję lepiej przelewac na polskie konto bankowe a potem wypłata na konto w revolut, bo jak komornik nie zajmie z konta to zajmie od pracodawcy. Konto revolut lepiej mieć jako konto do trzymania jakiejś większej gotówki. I lepiej nie podawać tego oficjalnie mimo wszystko też. 
Jak się pracuje za granicą to ok można podać konto revolut, ale w Polsce myślę nie warto bo i tak od pracodawcy mogą zabrać kase.
 
Paweł odpowiedział 1 tydzień temu
 
Samo w sobie posiadanie siedziby w Polsce też nie koniecznie by dawało możliwość egzekwowania kasy, zależy czy konto by było na uzytkwnika czy byłoby to nadal tylko subkonto I konto powiedzmy “wirtualne”, ale własność nadal revoluta I nie musi to być nadal realnie twoje konto. 
 
Poza tym kredyty też mogą być przez pośrednika  czyli revoult bierze kredyt z banku x a następnie udziela tobie pożyczkę  z dodatkowym procentem  by na tym zarobić. Wtedy co najwyżej revoult może mieć roszczenie do ciebie że ty jako użytkownik go nie spłacasz I może np egzekwować coś z twojej kasy która wplacies. 
 
Patrząc prawo to myślę nie takie łatwe by było wyegzekowanie kasy nawet z takiego walutomatu (polska firma) majac tam depozyt  , bo kasa wplywa na ich konto należące do firmy currency one  , a nie na konto dłużnika. A dłużnik im tylko powieżył kase by firma tą kasą obracała. Bo to w końcu kantor wymiany walut, ma licencję knf, ale myślę że nawet tam nie byłoby takie łatwe wyegzekwowanie. 

Oksygen odpowiedział 3 lata temu

konto revolut mam już drugi rok, a od 5 lat ścigają mnie komornicy, coś mnie nie mogą znaleźć tzn. mojego konta w Revolucie :-)

Tay odpowiedział 3 lata temu

Zarówno Revolut, jak i DiPocket są normalnie zajmowalne przez komorników i organy administracji publicznej. Mogę Wam pokazać swoje zajęcie… Normalnie ZUS, US czy komornik wysyła do nich pismo, że są odtąd dłużnikiem zajętej wierzytelności i tyle. A Revolut czy DiPocket czy każda inna firma, która jest dłużnikiem wierzytelności musi to zajęcie zrealizować i kropka.

steru odpowiedział 3 lata temu

ta ty to na bank komornik jesteś…

Julek odpowiedział 3 lata temu

Niech pokaże cwaniak zajęcie Revoluta😂😂😂

Dawid odpowiedział 3 lata temu

Do : Tay odpowiedział 3 tygodnie temu

Revolut to nie jest polska firma, więc nie podlega pod Polskie prawodastwo, poza tym nie znajduje się w systemie ognivo, druga sprawa, kolejna sprawa revolut jest w wersji bank lub fintech, jeżeli ma się fintech to nie podlega to pod system raportowania o polskich obywatelach do organów w Polsce. Kolejna sprawa pieniądze są na koncie technicznym, którego właścicielem jest revolut.

A co do Dipocket to są to kontakt techniczne na Dipocket, więc też bez szans na egzekucję komorniczą, ale teoretycznie  jest bardziej możliwe niż przy revolut, bo  jest ta firma też w Polsce, więc gdyby doszedł ktoś, że masz tam konto to w teorii dałoby się tutaj wyegzekwować kasę, ale nie byłaby to standardowa sytuacja i byłoby to raczej dość trudne.

Dawid 631 odpowiedział 3 lata temu

A czy można przyjmować przelewy w euroz portali kryptowalutowych na revolucie? 

michał odpowiedział 3 lata temu

Witam, czy w obecnej sytuacji gdy Revolut ma swój bank na Litwie – możliwe jest, aby polski komornik mógł znaleźć to konto i zająć na nim środki? czy moje konto nie figuruje w systemie Ognivo co za tym idzie jest bezpieczne od wszelkich zajęć komorniczych? wysłałem zapytanie bezpośrednio do Revolut, ale odpowiedź jest mijająca i nie w pełni klarowna, proszę o informacje pozdrawiam michał.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj serdecznie,

jeśli odpowiedź Revolut nie jest jednoznaczna, to ja również muszę być czujna, aby udzielając odpowiedzi na Twoje pytanie nie wprowadzić Cię w błąd. Z uwagi na powyższe mogę napisać, że z informacji, jakie posiadam, na chwilę obecną polski komornik nadal nie może zająć pieniążków dłużnika zgromadzonych na litewskim koncie Revolut.

Podobnie komornik nie znajdzie środków, które będą na drugim polskim koncie Revolut (konto techniczne, którego prowadzenie może zostać Ci zaproponowane), bowiem posiadaczem rachunku nadal będzie Revolut – natomiast Ty jedynie jego użytkownikiem.

Niemniej jednak tak jak napisałam na wstępie, skoro nie otrzymałeś jasnej odpowiedzi od Revolut, to nie możesz być pewien, że w przyszłości komornik nie dosięgnie wspomnianego już drugiego konta obsługiwanego przez bank na terenie naszego kraju.

Już przez samą taką ewentualność musisz zachować czujność. Rozwiązaniem mogą być stałe wypłaty z konta, tak by nie znalazły się na nim większe kwoty i oczywiście wysyłanie zapytań do Revolut, czy w sprawie możliwości zajęcia konta przez komornika nic się nie zmieniło.

Dawid6363 odpowiedział 3 lata temu

Kwoty do 15000 euro nie są raportowane, chyba że będą to jakieś podejrzane transakcje, więc jak się posiada kasę na revolucie to wcale nie znaczy, że te informacje będą przekazywane do polskich organów podatkowych oraz ciężko by dowiedział się o tym komornik też. 
Jeżeli się posiada firmę za granicą to konto na revolucie należy wtedy do firmy w, więc również mała szansa, że jest to raportowane  do Polski 

Onik odpowiedział 3 lata temu

A ja pracuje w Revolut i mogę wam powiedzieć że widziałem już nie jedno nie dwa a całą masę kont zablokowanych z nakazu sądów wydanych przez kraje z których pochodzą owi dłużnicy w celu zabezpieczenia środków na spłatę długów w tym również z Polski. A wiec jeśli nie komornik to sąd.
I przestańcie się w końcu pytać na czacie czy konto moze zablokować komornik bo nie ma żadnej innej nacji ktora by się o to ciągle pytała.
Odpowiedz jest następująca: po otrzymaniu nakazu natychmiastowej blokady konta wydanej przez sąd, konto zostanie zablokowowane a środki zabezpieczone do czasu wyjaśnienia sprawy.

Maja odpowiedział 3 lata temu

A od kiedy to sąd blokuje środki na jakimkolwiek koncie!!! Nakaz sądu realizuje komornik Geniuszu!!!

seba odpowiedział 3 lata temu

Onik to chyba pracuje jako hydraulik a komornik działa tylko w granicach RP 

Justyna odpowiedział 3 lata temu

Witam, Jak aktualnie ma się konto na Revolut do CRS ? Czy nadal jest nietykalne? Aktualnie przy zakładaniu konta zostałem poproszony o podanie NIP lub pesel oraz jeden z trzech dokumentów typu prawo jazdy, dowód lub paszport. 

Onik odpowiedział 3 lata temu

seba, a ty to pracujesz tylko na czarno albo za granica zeby nie splacac swoich dlugow smieszny kretaczu albo alimenciarzu. Jesli jestes alimenciarzem to zmienilo sie prawo w Polsce i jak cie namierza na terenie RP to pojdziesz siedziec za dlugi alimentacyjne ktore pokrywa RP. Zyjcie sobie dalej kretacze myslac ze wasze pieniadze sa bezpieczne w Revolucie do czasu…   

Justyna odpowiedział 3 lata temu

Onik  jesteś zwykłym pajacem i jeszcze pewnie z PIS u

Ana odpowiedział 2 lata temu

Ludzie, Revolut czy nie Revolut, jest inny prostrzy sposób na ochronę swoich środków przed komornikiem. Ktoś z rodziny lub przyjaciół zakłada w normalnym polskim banku konto i otwiera wam kartę podarunkową z nr konta. Jest na Wasze dane ale nie jesteście jego właścicielem tego konta, nie do ruszenia :) Możecie sobie przelewać, wpłacać, wypłacać, otrzymywać wynagrodzenie. Nikt wam tego nie zabierze bo nie jesteście właścicielem konta. 

Ana odpowiedział 2 lata temu

Dodam, ze jeśli nie podacie sami to żadna instytucja tego konta nie namierzy. Ognivo też nie. 

Alex odpowiedział 2 lata temu

Witam
 
Korzystam z uslug Revolut od 2lat otrzymujac wynagrodzenie na to konto. Okolo roku temu Revolut przeniosl wszystkie konta z Polskiem IBAN-em na Litwe robiac konta z Litewskim IBAN-em. Z PL zmienily sie na LT. Jaki komornik by nie byl takiego ukladu nie ruszy chocby chcial. Konto nie figuruje w OGNIVO ani nigdzie gdzie komornik ma wglad. Jedyne co to ze zajmie wynagrodzenie u pracodawcy – przy UoP reszta wplywa na konto i jest tam bezpieczniejsza niz w Polskim banku. Do tego gwarancje bankowe do 100.000€ Lokaty z oprocentowaniem 0.95% przewalutowania bez oplat dodatkowych itd.