Jakiego konta nie zablokuje komornik? czy bank N26 nadaje się?

Witam, jakiego konta nie zablokuje komornik? czy możecie polecić jakieś banki bez OGNIVO? Komornik zajął mi konto bankowe i wyczyścił je do zera.

Za co mam teraz żyć i płacić rachunki? na już potrzebuję konto bankowe bez komornika, słyszałem gdzieś o banku N26, czy warto się tam rejestrować? jakie ma opinie? Będę wdzięczny za podpowiedź.


Witaj, komornik ma prawo zająć wszystkie środki zgromadzone na Twoim rachunku bankowym pod warunkiem jednak, że egzekucja komornicza dotyczy długu alimentacyjnego. Jeśli więc masz długi alimentacyjne, to komornik miał prawo zająć Ci wszystkie środki na koncie/kontach bankowych.

W innych przypadkach komornik zobowiązany jest przez prawo, aby pozostawić dłużnikowi kwotę wolną od zajęcia w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia na dany rok.

Źródło:

Art. 54. Ochrona środków pieniężnych na rachunkach bankowych przed zajęciem, który jasno mówi:

1. Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847), przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

…ile więc dokładnie wynosi kwota wolna zajęcia na rachunku bankowym?

Wysokość płacy minimalnej stanowi ok. 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2019 r. płaca minimalna dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę wynosi 2250 zł brutto, czyli około 1634 zł netto.

2250 x 75% = 1687 zł <- to jest kwota wolna przy zajęciu przez komornika rachunku bankowego w tym roku.

Jak się pozbyć komornika z konta bankowego?

Komornik ma taką nad dłużnikiem przewagę, że korzysta z aplikacji OGNIVO, którą stworzyła Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Dzięki tej aplikacji organ egzekucyjny jest w stanie bardzo szybko zlokalizować wszystkie konta bankowe przypisane do dłużnika i błyskawicznie zająć je, korzystając ze specjalnego systemu teleinformatycznego. Dlatego pierwsze czynności, jakie podejmuje komornik, to próba znalezienia kont bankowych należących do dłużnika.

Co zrobić, by komornik nie zajął konta bankowego? zanim przejdę do konkretów, chcę tylko Ci przypomnieć, że możesz walczyć z komornikiem o odblokowanie konta bankowego, jeśli zajęcie jego wg Ciebie jest niezgodne z prawem.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Powyższe pismo wysyłamy do komornika, który według nas nie powinien zajmować naszego konta bankowego, ponieważ np. wpływają tam jedynie świadczenia, które nie podlegają egzekucji komorniczej. Bądź kiedy jest inny ważny powód, o którym komornik może nie wiedzieć.

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

To pismo wysyłamy do komornika, który zajął z konta bankowego więcej środków, niż powinien. W takiej sytuacji należy zwrócić się komornika z pisemną prośbą o zwrot pieniędzy. Są to np. sytuacje, w których komornik zajmuje konto bankowe, na którym oprócz naszych pieniędzy, znajdują się pieniądze osób trzecich.

Komornik niestety nie jest w stanie sprawdzić przelewów wpływających na konto dłużnika, wszystkie wpływy tracą nijako swoją tożsamość i komornik zajmuje wszystko „jak leci” w tym często pieniądze należące do osób trzecich.

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

(gdy komornik zajmuje już wynagrodzenie lub świadczenie)

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Zajmowanie przez komornika pensji, a dodatkowo konta bankowego, na które ta już potrącona pensja wpływa, to niemal codzienność i łamanie prawa. Przed takim zajęciem należy się bronić, składając u komornika wniosek o ograniczenie zajęcia z konta bankowego, ponieważ komornik zajął już pensję.

Organ egzekucyjny nie ma prawa podwójnie potrącać tych samych pieniędzy w obrębie tego samego postępowania egzekucyjnego. Raz potrącone wynagrodzenie powinno wpływać na konto bankowe wolne od zajęcia komorniczego.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Jeśli są inne sytuacje, których nie wymieniłem, lub gdy komornik nie stosuje się do naszych próśb i wniosków, to masz prawo złożyć na komornika skargę.

Przepisy, które dotyczą instytucji skargi na czynności komornika, zawarto w Kodeksie postępowania cywilnego (art. 767-768).

Jakiego konta nie zablokuje komornik?

Pytasz o to, jakiego konta nie zablokuje komornik, otóż wszystkie konta bankowe zlokalizowane poza granicami naszego kraju leżą poza zasięgiem komornika.

Polski komornik nie ma prawa zwrócić się do zagranicznego banku celem zablokowania środków na nim znajdujących się, nawet jeśli konto należy do dłużnika, który jest de facto Polakiem. Polski komornik może działać jedynie na terenie naszego kraju i zajmować jedynie konta bankowe dłużników założone w polskich bankach.

Zatem jeśli szukasz konta bez komornika, czyli takiego, którego nie zablokuje komornik, to założenie rachunku bankowego w zagranicznym banku (np. niemiecki N26) czy instytucji finansowej (Paysera, Skrill, Revolut) może okazać się trafnym i skutecznym rozwiązaniem.

Niemiecki bank N26

konto-bez-komornika-n26

Jest to mobilny bank, co oznacza, że można korzystać z jego usług jedynie przez internet, a więc na telefonie, tablecie czy na komputerze. Bank N26 nie posiada żadnej placówki stacjonarnej, a mimo to zatrudnia ponad 500 osób.

Jego klientami jest ponad półtora miliona osób zlokalizowanych w różnych częściach świata. Bank rozpoczął swoją ekspansję na nowe rynki i zawitał także do Polski.

Zakładając konto w mobilnym banku N26, jesteś w stanie uniknąć zajęcia komorniczego, a więc z pewnością jest to konto bankowe bez komornika, którego szukasz. Do konta wydawana jest bezpłatna karta Mastercard, którą wszędzie można płacić.

Rejestracja w N26 jest bardzo prosta, wystarczy pobrać aplikację mobilną, wypełnić formularz rejestracyjny, oraz przejść weryfikację wideo.

Paysera

paysera-konto-bez-komornika

Kolejne konto, którego nie zablokuje komornik, to Paysera. Jest to Litewski operator płatności, który działa na rynku finansowym od 7 lat. Po rejestracji w Paysera otrzymasz swój indywidualny numer konta bankowego.

Na temat tego operatora pisaliśmy w artykule: Paysera – opinie. Koniecznie tam zajrzyj i zobacz, na czym dokładnie polega funkcjonowanie tej instytucji finansowej.

Skrill

skrill-konto-poza-ognivo

Skrill to taki wirtualny portfel, dzięki któremu znacznie usprawnisz transfer pieniędzy. Siedziba Skrill znajduje się w Anglii w Londynie, aplikacje założono w 2001 roku. Dostępny polski język. Skrill jest elektronicznym procesorem płatniczym. Dzięki takiemu e-portfelowi możesz płacić za zakupy w internecie i wykonywać przelewy do innych użytkowników. Do konto można zamówić kartę Mastercard, dzięki której możliwe jest wypłacanie pieniędzy z bankomatów w kraju i na świecie oraz można dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych.

Podsumowanie (grafika)

jak-szybko-komornik-dowie-sie-o-nowym-koncie

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze