Czy komornik może zająć konto bankowe dziecka?

Chciałabym się dowiedzieć, czy komornik może zająć konto dziecka? Czy mogłabym założyć konto dziecku, żeby komornik nie zabierał mi pieniędzy? proszę o poradę, jak to wygląda? bo ja sama nie wiem, a zależy mi na tym bardzo…


Czy komornik może zająć konto dziecka

Konto bankowe dziecka a komornik
Konto bankowe dziecka a komornik

Witaj, obecnie obowiązujące regulacje prawne pozwalają osobom małoletnim, czyli jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia posiadać własne rachunki bankowe.

Przepis art. 58 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawa bankowego stanowi, iż małoletni posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może po ukończeniu trzynastu lat swobodnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na tych rachunkach, o ile nie sprzeciwi się temu na piśmie jego przedstawiciel ustawowy.

Co za tym idzie, każde dziecko po ukończeniu 13 roku życia ma prawo, posiadając tzw. częściową zdolność do czynności prawnych zawrzeć z bankiem umowę rachunku bankowego i samodzielnie dysponować zgromadzonymi na nim środkami, chyba że sprzeciwi się temu na piśmie jedno z rodziców lub osoba, pod której władzą dziecko pozostaje.

Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 roku życia, a komornik

Natomiast dziecko, które nie ukończyło jeszcze 13 roku życia, może stać się jedynie posiadaczem konta przypisanego dla rachunków bankowych rodziców.

Z propozycją kont dla najmłodszych w ostatnim czasie wystąpiło wiele popularnych banków, swe oferty nazywając m.in.: Konto Junior, Konto dla Dziecka.

Ale tak jak napisałam powyżej, takie Konto Junior, dla dziecka poniżej 13 roku życia nie będzie rachunkiem samodzielnym, lecz stanowić będzie cześć ROR rodziców.

Czy komornik może zająć konto bankowe dziecka?

Odpowiadając na twoje pytanie, muszę więc napisać, że jeśli myślisz o rachunku bankowym dla dziecka poniżej 13 roku życia, to komornik bez problem taki rachunek zlokalizuje i zajmie bowiem to ty będziesz jego posiadaczem.

Inaczej będzie, gdy twoje dziecko ukończyło 13 lat i zyskało zdolność do zawierania we własnym imieniu takich czynności prawnych jak właśnie umowa rachunku bankowego.

Wówczas, to dziecko jest posiadaczem rachunku, a komornik bez względu na źródło wpływów nie będzie mógł tego rachunku zlokalizować, a tym bardziej zająć.

Jak uniknąć komornika na koncie?

Tak więc wiesz już, że rachunek bankowy twoich dzieci nie jest zagrożony działaniem komornika prowadzącego przeciwko tobie sprawy egzekucyjne.

Zastanów się jednak, czy nie ma innego rozwiązania. Pamiętaj, że na rachunku bankowym obowiązuje kwota wolna od zajęcia. Czyli w każdym nowym miesiącu dłużnik/posiadacz zajętego konta powinien otrzymać do dyspozycji saldo w kwocie 1 687,50 zł przy egzekucji długów inne niż alimentacyjne.

Co więcej, w zależności od stałego źródła dochodu (renta, emerytura, wynagrodzenie za pracę) raz potrącone świadczenie nie może być drugi raz zajęte w toku egzekucji z rachunku.

Jeśli więc na rachunek bankowy, którego posiadaczem jest dłużnik i który udało się komornikowi zlokalizować, trafia już raz potrącona pensja, to nie może ona być drugi raz „okrojona” w ramach egzekucji z rachunku bankowego.

To na co chcę jeszcze zwrócić twoją uwagę, to unormowanie z którego wynika, że:

…wszelkiego rodzaju świadczenia społeczne, zasiłki na dzieci w tym 500 plus, renty rodzinne na dzieci, a także alimenty zwolnione są spod egzekucji i komornik nie ma prawa dokonać zajęcia pieniędzy, które z tego tytułu trafiają na rachunek bankowy dłużnika nawet jeśli wielokrotnie przekraczałyby kwotę wolną od zajęcia.

Rozwiązaniem dla rodzin, których jedynym lub największym źródłem dochodu są świadczenia rodzinne, będą tzw. konta socjalne, których komornik zająć nie może.

Komornik nie może zablokować również kont zagranicznych banków ani zająć wynagrodzenia za pracę dłużnika, który pracuje poza terytorium naszego kraju.

Podsumowując

Czy komornik może zająć konto dziecka za długi rodzica? Komornik nie ma prawa, prowadząc egzekucję przeciwko dłużnikowi figurującemu w tytule wykonawczym, dokonać zajęcia rachunku bankowego osoby trzeciej, nawet wówczas, gdy jest nią małoletnie dziecko dłużnika.

Wyjątkiem będzie rachunek dziecka, które nie ukończyło 13 roku życia. Wówczas konto dziecka przypisane zostaje do rachunku rodzica, stanowiąc jego część składową.

W toku egzekucji komornik może zlokalizować majątek dłużnika trafiający na rachunek dziecka i dokonać jego zajęcia w inny sposób niż blokada konta.

Przy egzekucji z wynagrodzenia za pracę, z renty, czy z emerytury będzie to zajęcie świadczenia poprzez wysłanie informacji o zajęciu bezpośrednio do wypłacającego (pracodawca, organ rentowy).

Komornik nie ma prawa zająć konta socjalnego dłużnika, a także nie zlokalizuje rachunków, które dłużnik posiada w zagranicznych bankach, takich jak np:

 1. Paysera
 2. Viabuy
 3. Skrill
 4. Revolut

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

6 komentarzy w “Czy komornik może zająć konto bankowe dziecka?”
 1. Czy komornik może zająć konto mojemu 17 letniemu synowi? jeżeli moje wynagrodzenie wpływa na konto dziecka? Czy bezpiecznie mogę podać taki numer konta do pracodawcy? Bo komornik zablokował mi konto. Czy przy takim koncie jak będę podana jako opiekun prawny będę widnieć przy rachunku bankowym? Proszę o pomoc.

 2. Witam, otworzyłam dziecku konto junior i okazało się, że komornik zablokował mi moje konto. Wynagrodzenie za pracę przelewane jest na konto dziecka, czy komornik ma prawo zająć wtedy moje wynagrodzenie za pracę? proszę o poradę, bo nie wiem co robić, jestem załamana. Jak to jest z tym kontem Junior? i czy będę mogla wybrać kwotę wolną od zajęcia??

  1. z konta junior na pewno nic pani nie zabierze, dziecko nie jest dłużnikiem, jego konto nie figuruje u komornika.

 3. W jakim banku i jakie konto założyć dziecku? Obecnie ma 12 lat i na to konto będą wpływać alimenty. Mam komornika i nie chcę, aby zajął środki z alimentów. Czy istnieje w jakimś banku konto socjalne? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję za odpowiedź. Każda informacja będzie dla mnie cenna. Serdecznie pozdrawiam.

 4. Witam. Pracuję za granicą. Moje dochody wpływają na konto w Polsce, a dokładniej na konto bankowe mojego dziecka 13-letniego. Oczywiście mam długi w Polsce i moje konto już jest zajęte przez komornika, dlatego moje dochody wpływają na konto dziecka. Czy komornik może zająć konto dziecka? jeśli dziecko jest niepełnoletnie? i czy jeśli komornik nie znajdzie dochodów w Polsce, czy będzie szukał za granicami kraju? Czy może zająć wynagrodzenie prosto od zagranicznego pracodawcy?

 5. Chodzi o zajęcie przez komornika rachunku 15-letniego syna. Pracuję za granicą, mam zajęcie komornicze. Żona założyła 15-letniemu synowi rachunek w banku i jest jego pełnomocnikiem. Czy komornik może zablokować rachunek syna? Pieniądze będą wpływały na rachunek syna. Z informacji, które znalazłem w sieci, opinie są różne. Nie chciałbym sytuacji, gdzie żona z synem zostaną bez środków do życia. Lub ścierania się z komornikiem jakimiś skargami na czynności komornika. Czy nasze prawo mówi, że komornik nie może zająć rachunku syna, tym bardziej że, nie będę widniał nigdzie jako osoba powiązana z tym rachunkiem?

Comments are closed.