Płacę alimenty na czas a komornik zablokował mi konto bankowe?!

Płacę alimenty i mam komornika? Blokada z tytułu zajęcia Km 1069/18 – nic z tego nie rozumiem, jak również nie otrzymałem żadnego pisma od komornika, płacę alimenty w kwocie 400 zł plus 100 zł zaległe alimenty i wysyłam to do matki dziecka.

Jak mogę sprawdzić, z jakim komornikiem mam się kontaktować? i co robić mam w takiej sytuacji? Z Poważaniem Marcin G.


Płacę alimenty i mam komornika

Witaj Marcinie, z tego co napisałeś, wynika, że niestety jesteś dłużnikiem alimentacyjnym. Co prawda piszesz, że na chwilę obecną regulujesz bieżące alimenty w kwocie 400 zł miesięcznie, ale oprócz tego płacisz matce dziecka 100 zł tytułem zaległych świadczeń.

Jeśli tak jest, to matka dziecka, jako jego przedstawiciel ustawowy miała prawo złożyć wniosek do komornika o przymusową egzekucję zaległych alimentów.

Jednakże wniosek egzekucyjny z automatu prowadzi to tego, że komornik z wyegzekwowanych środków zaspokaja bieżące alimenty, a dopiero z pozostałej kwoty zaległości alimentacyjne.

Blokada rachunku bankowego za zaległe alimenty

Pytasz, dlaczego komornik zajął twój rachunek bankowy, a ty na chwilę obecną nie dostałeś informacji o postępowaniu egzekucyjnym.

Stało się tak dlatego, że egzekucja z rachunku bankowego dłużnika, to rutynowe działanie komornika, które nie wymaga podjęcia praktycznie żadnych szczególnych czynności.

Wystarczy, że komornik będzie miał dostęp do mobilnej aplikacji o nazwie OGNIVO, by w przeciągu kilku minut otrzymać informację o posiadanych przez dłużnika rachunkach bankowych, a następnie również przy użyciu mobilnych narzędzi dokonać ich zajęcia. Tak też stało się w sprawie egzekucyjnej, której jesteś stroną.

Egzekucja długu alimentacyjnego krok po kroku

Myślę, że na dniach otrzymasz korespondencje z kancelarii komorniczej, która zajmuje się egzekucją alimentów. Wraz z postanowieniem o wszczęciu egzekucji komornik dostarczy ci postanowienie o zajęciu rachunku bankowego i innych składników twojego majątku jeśli takie zajęcie miało miejsce (np. egzekucja z wynagrodzenia za pracę).

Bo zgodnie z zapisem art. 805 § 1 kpc przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji oraz z pouczeniem o możliwości, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, a także sporządzony przez organ egzekucyjny odpis tytułu wykonawczego albo zweryfikowanego przez komornika dokumentu, o którym mowa w art. 797 § 3 kpc.

Komornik zajął konto bankowe, jak ustalić za jaki dług?

Z otrzymanych od komornika dokumentów dowiesz się również, czy postępowanie prowadzone pod sygnaturą akt, którą podałeś (Km 69/18) na pewno dotyczy alimentów.

Zastanów się, czy nie masz innych długów.

Jeśli nie chcesz czekać na list od komornika i już teraz chcesz skontaktować się z komornikiem, który prowadzi przedmiotowe postępowanie, najłatwiej będzie ustalić jego dane, dokładnie sprawdzając zajęcie na rachunku.

Jeśli personalia komornika zostały ukryte (nie widzisz ich, korzystając z bankowości internetowej – zakładka dostępne saldo lub podobna) to wykonaj telefon do banku i po prostu zapytaj a dane komornika, który zajął Ci konto bankowe.

Egzekucja alimentów a pozycja dłużnika

Dodam jeszcze, że egzekucja alimentów przebiega nieco w inny sposób niż egzekucja innych długów.

W tym przypadku jednak tak jak przy innych nieuregulowanych należnościach warto próbować dogadać się z wierzycielem.

W sprawie o alimenty wierzycielem jest osoba uprawniona – tu dziecko – więc dążąc do ugody alimentacyjnej, musisz kontaktować się z jego matką.

Ugoda alimentacyjna – wzór

Dlaczego porozumienie pomiędzy byłymi partnerami jest tak istotne w egzekucji alimentów? Już ci wyjaśniam.

Przy egzekucji świadczeń alimentacyjnych komornik ma prawo dokonać zajęcia aż 60 % wynagrodzenia za pracę dłużnika i nie ma tu zastosowanie kwota wolna od zajęcia (art. 1083§ 1 kpc.).

Zatem w przypadku, kiedy twój miesięczny dochód wynosiłby jedynie 1000 zł na rękę, to komornik pozostawi w twojej dyspozycji zaledwie 400 zł, zajmując aż 3/5.

Z takich pieniędzy nie da się wyżyć…

Co więcej, kwota wolna od zajęcia nie występuje również przy egzekucji z rachunku bankowego (art. 1083 § 2 kpc.). Tak więc komornik może zająć wszystkie zgromadzone na zajętym koncie dłużnika środki.

I jeszcze jedna kwestia, o której myślę od samego początku, kiedy przeczytałam twoje pytanie, to trudności z „pozbyciem się komornika” nawet w przypadku regularnych wpłat na bieżące alimenty i bez zaległości.

Dług alimentacyjny a umorzenie postępowania egzekucyjnego

Chcę, żebyś wiedział, że nawet w przypadku, kiedy uregulujesz całość zaległości alimentacyjnych i bieżące alimenty płacić będziesz w terminie, to komornik z urzędu nie umorzy postępowania egzekucyjnego, lecz prowadzić je będzie do czasu, aż matka dziecka cofnie wniosek egzekucyjny.

Niestety postępowanie egzekucyjne generuje koszty, które ty jako dłużnik będziesz zobowiązany pokryć.

Aby wyjść z tej patowej sytuacji, masz dwie możliwości.

 1. Pierwsza to dogadanie się z byłą partnerką, by ta cofnęła wniosek o egzekucję alimentów i podpisanie ugody alimentacyjnej.
 2. Druga to spłata zaległości oraz złożenie zabezpieczenia, o którym mówi art. 1083 kpc. w § 3 w brzmieniu:

  …dłużnik może żądać zawieszenia postępowania egzekucyjnego co do świadczeń alimentacyjnych wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równą sumie świadczeń alimentacyjnych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych, równocześnie z urzędu podejmując postępowanie.

Na koniec dodam jeszcze, że zgodnie z zasadą przewidzianą w art. 1086 § 5 kpc. bezskuteczność egzekucji nie stanowi podstawy umorzenia postępowania.

Tak więc nawet wówczas, gdy komornik w toku prowadzonego postępowania nie znajdzie majątku, z którego będzie mógł zaspokoić należności alimentacyjne, to nie umorzy postępowania egzekucyjnego wyłącznie na tej podstawie.

Dlatego mam nadzieję, że szybko uregulujesz dług za alimenty, a następnie dogadasz się z byłą partnerką, by ta cofnęła wniosek egzekucyjny, co ochroni cię przed obowiązkiem ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z pracą komornika.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

5 komentarzy w “Płacę alimenty na czas a komornik zablokował mi konto bankowe?!”
 1. Piotr Janicki

  Dobrze wiedzieć o takich rzeczach. Za każdym razem, gdy się tu pojawiam dowiaduję się czegoś nowego. Dzięki takiej wiedzy z powodzeniem mogę wybrnąć ze stresujących sytuacji :)

 2. Chodzi o to, że mam zasądzone alimenty na dzieci przez sąd i płacę normalnie, to czy komornik mimo to może mi zająć z wypłaty pieniądze na alimenty itp… Przychodzą Mi ciągle listy od komornika, a jeszcze nawet nie zdążyłem się odwołać, a mam przecież takie prawo. Gdzie mogę zgłosić się po jakąś poradę? Bardzo proszę o odpowiedź.

 3. Witam. Mam zadłużenie alimentacyjne na dzieci z pierwszego związku. Od 2012 do 2018 nie płaciłem alimentów przez co mam komornika. W 2018 roku z byłą partnerką doszliśmy do porozumienia. Zgłosiła do MOPS-u jak i komornika, że będę wpłacał alimenty na wskazane przez nią konto i tak też jest. Mam pracę, ale jest to praca bez umowy. Chciałbym podjąć pracę na umowę, jednak boję się, że komornik zajmując moje konto na poczet zaległych alimentów nie zostawi mi nic, bym płacił bieżące alimenty. Czy w tym przypadku kiedy sam płacę alimenty komornik mimo wszystko na poczet zaległego zadłużenia potrąci mi 60%?

  1. Janina Gołębiecka

   Tak, mimo płaconych na czas alimentów bieżących, komornik będzie miał prawo zająć Ci 60% wynagrodzenia na alimenty zaległe. Jednak jeśli razem z byłą partnerką ustalisz, żeby komornika na Ciebie nie nasyłała, to chyba z tego tytułu nic by Ci nie groziło…

 4. Czy w przypadku kiedy z wynagrodzenia potrącone zostaje 60% na rzecz zadłużenia alimentacyjnego, komornik ma prawo zająć konto bankowe i zwrot podatku? Pytanie drugie. Czy komornik ma prawo zająć rentę rodzinną moich dzieci wypłacaną przez ZUS? Nadmienię, że jestem ojcem samotnie wychowującym dzieci.

Comments are closed.