Ojciec dziecka pracuje na czarno, JAK zmusić GO do płacenia alimentów?

Witam, od dłuższego czasu żona ma zasądzone alimenty w wysokości 450 zł. Ojciec dziecka od początku nie płaci alimentów. Uzbierała się dość duża kwota zadłużenia. Przez pewien okres żona otrzymywała pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego.

Dłużnik alimentacyjny pracuje na czarno, dowiedziałem się, że można go pozwać za zaległości alimentacyjne łącznie z pozbawieniem wolności włącznie.

Jak napisać taki pozew by biologiczny ojciec poczuł się do odpowiedzialności i zaczął spłacać zaległe i bieżące alimenty? Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.


Problem, któremu właśnie stawiacie czoło, to problem tysięcy matek, wystarczy prześledzić fora, by zgłębić skalę problemu, najczęściej poruszane i wciąż przewijające się wątki na forach to:

  • alimenty od ojca pracującego na czarno
  • jak udowodnić, że mąż pracuje na czarno?
  • dłużnik alimentacyjny pracuje na czarno
  • sprawa o alimenty a praca na czarno
  • alimenciarz pracuje na czarno
  • jak wyegzekwować alimenty od niepracującego ojca?
  • itd.

Oczywiście rozumiem twoje i żony rozgoryczenie. Nie ma bowiem dla mnie nic bardziej obrzydliwego niż uchylanie się od obowiązku łożenia na własne dziecko.

Niestety w naszym kraju bardzo duży odsetek ojców stara się – imając się różnych sposobów – by nie musieć dokładać się do wychowania swojego potomstwa.

Jak ukarać ojca, który nie płaci alimentów na własne dziecko?

I już na wstępie muszę cię zaskoczyć, pisząc, że zmiany przepisów prawa karnego, o których swego czasu było tak głośno, nie za wiele w praktyce przyniosły zmian.

Oczywiście niewielka część dłużników alimentacyjnych poczuła respekt przed wymiarem sprawiedliwości lub w końcu uznała swój obowiązek. Jednak bardziej sprytni dłużnicy (alimenciarz pracuje na czarno) ostali się bez kary, a ich sprawy raz na jakiś czas są wznawiane i umarzane.

Aby ukarać ojca, który nie łoży na utrzymanie własnego dziecko, pomimo obowiązku alimentacyjnego stwierdzonego przez sąd, należy wykazać się dużym zapałem i determinacją.

Kara za niealimentację – uchylanie się od obowiązku łożenia na dziecko

Przestępstwo niealimentacji usankcjonowane w art. 209 Kodeksu karnego rzeczywiście pozwala sądom ukarać dłużnika alimentacyjnego karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo nawet karą pozbawienia wolności, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące.

Wyższą karę, bo karę pozbawienia wolności do lat 2 przewiduje §1a niniejszego przepisu, w sytuacji, kiedy na skutek braku alimentacji dziecko, jako osoba uprawniona do alimentów nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb życiowych.

Wyższa kara za niepłacenie alimentów

W waszej sytuacji o niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb dziecka nie można mówić, bo wraz z matką dziecka tworzycie rodzinę, a wasz dochód przekroczył kryteria przewidziane w przepisach o świadczenia rodzinnych ze skarbu państwa, przez co żona nie otrzymuje w tym momencie alimentów na dziecko z tzw. Funduszu Alimentacyjnego.

Uznać zatem należy, że w myśl przepisom o pomocy społecznej sytuacja majątkowa waszej rodziny pozwala zrealizować wszystkie niezbędne potrzeby dziecka uprawnionego do alimentów od ojca.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – dłużnik alimentacyjny

Wiesz, że ojciec dziecka działa umyślnie. Pracuje na czarno, bo nie chce płacić alimentów. Możliwość złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa uchylania się od obowiązku alimentacji być może nie zmieni jego sposobu myślenia, jest jednak prawem waszej rodziny, bo to w nią właśnie uderza jego naganne postępowanie.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niealimentacji może złożyć żona, bo to ona jest w tym momencie do tego uprawniona, jako przedstawiciel ustawowy małoletniego dziecka.

Może to zrobić na dwa sposoby, o czym mówi dalej §2 art. 209 kk., dokonując:

  1. ustnego zawiadomienia na Policji lub w Prokuraturze
  2. składając zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji w formie pisemnej:

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Zawiadomienie-o-przestepstwie-niealimentacji-wzor

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Wniosek o ściganie za niepłacenie alimentów

W pisemnym wniosku o ściganie dłużnika alimentacyjnego należy wskazać wszystkie istotne waszym zdaniem okoliczności.

Przede wszystkim fakt, że biologiczny ojciec dziecka nigdy nie wykonywał obowiązku alimentacyjnego pomimo prawomocnego orzeczenia sądu. Kwotę zaległości należy wyliczyć i podać.

Dodatkowo we wniosku o ściganie należy wskazać okresy, kiedy matka dziecka pobierała alimenty z Funduszu Alimentacyjnego oraz podać ich kwotę łączną.

Warto również odnieść się do postawy zobowiązanego wobec dziecka – czy realizuje on kontakty z dzieckiem oraz, czy i w jakikolwiek sposób dba on o dziecko.

Na koniec warto podnieść okoliczność, że dłużnik alimentacyjny pracuje na czarno, ukrywając tym samym swe dochody. Jednocześnie, jeśli macie takie informacje, warto zawnioskować o przesłuchanie osób, które mają wiedzę na temat pracy zarobkowej ojca dziecka.

W toku postępowania o ściganie ważne jest wykazanie, że dłużnik alimentacyjny działa świadomie (pracuje na czarno) i z góry powziętym zamiarem, a jego umyślność godzi w interes i dobro dziecka.

Jak napisać i gdzie złożyć zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji?

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niealimentacji wraz z wnioskiem o ściganie dłużnika należy złożyć w Prokuraturze Rejonowej według właściwości miejsca zamieszkania dziecka.

Do pisma dołączyć trzeba minimum odpis wyroku sądu zasądzającego alimenty, decyzję Ośrodka Pomocy Społecznej, na podstawie której żona pobierała świadczenie na dziecko z Funduszu Alimentacyjnego oraz zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji.

Na koniec dodam jeszcze, że jeśli bardzo zależy wam na tym, by ojciec dziecka został przez sąd ukarany za to, że nigdy nie dbał na własne dziecko, nie łożył na nie i nie ma takiego zamiaru, musicie być zdeterminowani.

Przede wszystkim żona musi brać czynny udział w sprawie. Ma prawo składać wnioski, takie jak przesłuchanie świadków. Udowodnienie umyślność ma ogromne znaczenie dla wysokość kary, dlatego warto zadbać o to, by w toku sprawy wyszły na jaw wszelkie okoliczności świadczące o tym, że zobowiązany do alimentacji pracuje na czarno i uzyskuje dochód, z którego mógłby realizować obowiązek alimentacyjny.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że uda wam się wyegzekwować alimenty od ojca pracującego na czarno i doprowadzić do ukarania go za to, że nie chce pamiętać o własnym dziecku! Życzę powodzenia, determinacji i sukcesu!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

3 komentarzy w “Ojciec dziecka pracuje na czarno, JAK zmusić GO do płacenia alimentów?”
  1. Witam. Wiem że mój były mąż pracuje bez umowy na czarno ale nie wiem jak mam to udowodnić przed sądem. Czy może pomogą nagrania wideo jak wchodzi do budynku gdzie pracuje, a później po 8 godzinach wychodzi? Czy taki dowód że mąż pracuje na czarno wystarczy?

  2. Czy komornik może pobrać opłatę za przelew alimentów na moje konto? jest wierzycielem a nie dłużnikiem, czy to nie dłużnik (ojciec dziecka) powinien ponosić opłatę egzekucyjną tylko ja? osoba która alimenty otrzymuje? jak to jest?

  3. Partner nie płaci alimentów na syna od maja 2019 do dnia dzisiejszego. Złożyłam pismo do komornika, który przysłał mi pismo o zajęciu rachunku bankowego partnera. Na piśmie są 4 rachunki bankowe byłego partnera, czyli na żaden z nich nie wpływają żadne dochody, wiem, że były partner pracuje na czarno, żeby uniknąć komornika i wiem, że nie odebrał pisma od komornika. Co mam zrobić, aby odzyskać pieniądze od dłużnika, bo z funduszu alimentacyjnego mi się nie należy, bo przekraczają mi dochody. Proszę o pomoc.

Comments are closed.