Jaka kara grozi za uporczywe uchylanie się od alimentów?

Witam. Mój partner ma komornika, który nie zgłosił do pracodawcy, żeby ten przelewał z wypłaty na dług alimentacyjny i w jego miejsce zgłosił się inny komornik, który przez ponad pół roku pobierał z jego pensji pieniądze. Mój partner cały czas myślał, że pieniądze są przelewane na konto komornika od alimentów.

Dopiero teraz się okazało, że partner “uchylał się uporczywie od płacenia alimentów”, chociaż to jednak była wina komornika. Od października pieniądze są przesyłane przez pracodawcę na alimenty.

A mój partner ma się zgłosić do prokuratora o ustalenie kary. Jaka kara mu grozi za uporczywe uchylanie się od alimentów? Pracuje on normalnie, od miesiąca spłaca dług alimentacyjny, ma na utrzymaniu mnie, moje dziecko oraz dziecko, które nam się urodzi za miesiąc.

Czy mogą mu dać dozór elektroniczny? skoro jego praca polega na wożeniu ludzi z Polski za granicę? Czy mogą go wsadzić do więzienia za niedopatrzenie ze strony pracodawcy i komornika?


Kiedy dłużnik alimentacyjny idzie do więzienia?

Od 2018 roku weszły w życie nowe przepisy, które jasno precyzują, kiedy dłużnik alimentacyjny może trafić do więzienia. Od teraz, jeśli dłużnik ma zaległe alimenty stanowiące równowartość trzech zasądzonych świadczeń alimentacyjnych, to dłużnikowi może grozić grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet do roku!

Za niepłacenie alimentów mogą też grozić dwa lata więzienia, jeśli dziecko, na które dłużnik nie łoży, narażone jest na niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.

Podstawa prawna

Art. 209. Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego

§ 1. Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 1a. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a odbywa się z urzędu.”

Dz.U.2018.0.1600 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

Przed zaostrzeniem prawa, kodeks karny mówił jedynie o “uporczywym uchylaniu się od płacenia alimentów”, ale dłużnicy alimentacyjni bardzo często wymigiwali się od konsekwencji, przekazując na dziecko choćby nawet symboliczne 50 czy 100 zł.

Teraz prawo zostało zacieśnione i nie wiem, co zdecyduje prokurator, do którego udać ma się Twój partner. Myślę, że jeśli cała sytuacja wynikła z niedomówienia czy pomyłki, to nie można tu mówić o celowym uchylaniu się przed płaceniem alimentów i więzienie czy areszt, a nawet grzywna – nie powinny w tym konkretnym przypadku stanowić konsekwencji wynikłej sytuacji.

Podsumowanie

Bardzo dobrze, że dług alimentacyjny wynikły z pomyłki jest już spłacany, partner musi o tym wspomnieć, jak i wspomnieć musi o tym, że to nie było celowe niepłacenie świadczenia alimentacyjnego. Podsumowując, więzienie za alimenty czy grzywna – Twojemu partnerowi nie powinno grozić…

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Jaka kara grozi za uporczywe uchylanie się od alimentów?”
  1. Dobry wpis, trochę rozjaśnia w sprawach, że nawet komornicy między sobą powinni wymieniać się informacjami.

  2. Witam. Zarabiam około 3000 zł na rękę na pełen etat. Żona ma przyznane 800 zł alimentów i pracodawca przelewa je na konto żony, przy czym nie mam żadnych zaległości alimentacyjnych. Zostaje mi wtedy 2200 zł na życie. W niedalekiej przyszłości spodziewam się komornika, bo nie jestem w stanie płacić wszystkich rat bankowych.

    Ile komornik zajmie mi wynagrodzenia? Czy zostawi mi najniższą krajową od sumy pozostałej po opłaceniu alimentów? czy od najniższej krajowej a alimenty będę musiał jeszcze z niej opłacić?

Comments are closed.