Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Jaka kara grozi za uporczywe uchylanie się od alimentów?

Witam. Mój partner ma komornika, który nie zgłosił do pracodawcy, żeby ten przelewał z wypłaty na dług alimentacyjny i w jego miejsce zgłosił się inny komornik, który przez ponad pół roku pobierał z jego pensji pieniądze. Mój partner cały czas myślał, że pieniądze są przelewane na konto komornika od alimentów.

Dopiero teraz się okazało że partner „uchylał się uporczywie od płacenia alimentów”, chociaż to jednak była wina komornika. Od miesiąca października pieniądze są przesyłane przez pracodawce na alimenty.

A mój partner ma się zgłosić do prokuratora o ustalenie kary. Jaka kara mu grozi za uporczywe uchylanie się od alimentów? Pracuje on normalnie, od miesiąca spłaca dług alimentacyjny, ma na utrzymaniu mnie, moje dziecko oraz dziecko które nam się urodzi za miesiąc.

Czy mogą mu dać dozór elektroniczny? skoro jego praca polega na wożeniu ludzi z Polski za granicę? Czy mogą go wsadzić do więzienia za niedopatrzenie ze strony pracodawcy i komornika?


Kiedy dłużnik alimentacyjny idzie do więzienia?

Od 2018 roku weszły w życie nowe przepisy, które jasno precyzują kiedy dłużnik alimentacyjny może trafić do więzienia. Od teraz, jeśli dłużnik ma zaległe alimenty stanowiące równowartość trzech zasądzonych świadczeń alimentacyjnych, to dłużnikowi może grozić grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet do roku!

Za niepłacenie alimentów mogą też grozić dwa lata więzienia, jeśli dziecko na które dłużnik nie łoży, narażone jest na niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.

Podstawa prawna

Art. 209. Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego

§ 1. Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 1a. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a odbywa się z urzędu.”

Dz.U.2018.0.1600 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

Przed zaostrzeniem prawa, kodeks karny mówił jedynie o „uporczywym uchylaniu się od płacenia alimentów”, ale dłużnicy alimentacyjni bardzo często wymigiwali się od konsekwencji, przekazując na dziecko choćby nawet symboliczne 50 czy 100 zł.

Teraz prawo zostało zacieśnione i nie wiem co zdecyduje prokurator do którego udać ma się Twój partner. Myślę, że jeśli cała sytuacja wynikła z niedomówienia czy pomyłki, to nie można tu mówić o celowym uchylaniu się przed płaceniem alimentów i więzienie czy areszt, a nawet grzywna – nie powinny w tym konkretnym przypadku stanowić konsekwencji wynikłej sytuacji.

Bardzo dobrze, że dług alimentacyjny wynikły z pomyłki jest już spłacany, partner musi o tym wspomnieć, jak i wspomnieć musi o tym, że to nie było celowe niepłacenie świadczenia alimentacyjnego. Podsumowując, więzienie za alimenty czy grzywna – Twojemu partnerowi nie powinno grozić…

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Adrian

    Dobry wpis, trochę rozjaśnia w sprawach, że nawet komornicy między sobą powinni wymieniać się informacjami.

NAPISZ KOMENTARZ

Więcej w DŁUGI
Jak wybrać właściwego, skutecznego i dobrego komornika? [PORADNIK]

Dzień dobry, posiadam tytuł wykonawczy i mogę wszcząć egzekucję komorniczą przeciwko dłużnikowi, niestety nie wiem którego komornika wybrać, czy muszę wybrać komornika z miejscowości w której mieszkam? chciałbym aby komornik na którego się zdecyduję był skuteczny i dobrze prowadził egzekucję na dłużniku. Proszę Panią o pomoc i podpowiedź, do którego...

Zamknij