Egzekucja alimentów – OJCIEC dziecka skutecznie się uchyla od płacenia, co robić?

Ojciec dziecka ma zasądzone alimenty. Nagminnie uchyla się od obowiązku płacenia. Ostatnia wplata była w marcu, złożyłam do prokuratury wniosek o niealimentację, jednak prokurator odrzucił sprawę, gdyż zapewniam dziecku podstawowe potrzeby.

Dłużnik alimentacyjny pracuje w Polsce na czarno, samochód zarejestrował na konkubentkę. Obecnie przebywa w Niemczech, gdzie pracuje, nie wiem, czy legalnie, czy również na czarno. Czy jest możliwość wyegzekwowania z niego alimentów? lub gdzie zgłosić, że pracuje?


Odpowiedzialność karna za uchylanie się od alimentacji

Znowelizowane przepisy karne, które weszły w życie z dniem 31 maja 2017 roku, wprowadziły zmiany, które pozwalają odejść od dotychczasowych znamion przestępstwa niealimentacji w postaci uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego, oraz narażenia osoby uprawnionej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, czyli tej przesłanki, która w twojej sprawie skutkowa umorzeniem postępowania przeciwko ojcu dziecka.

Dziś już §1 art. 209 kk. w swym brzmieniu – kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem, albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych.

Albo, jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia alimentacyjnego innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku – pozwala ścigać dłużników alimentacyjnych również wówczas, kiedy podstawowe potrzeby dziecka zaspokaja drugi rodzic.

Nowy wniosek o ściganie byłego partnera możesz złożyć w każdym czasie, podnosząc jednocześnie okoliczności, o których napisałaś. Min. fakt, iż uchylanie się od alimentacji jest jego świadomym wyborem, bowiem jak ci wiadomo jest on osobą wykonującą pracę zarobkowe nie tylko w Polsce, ale również w innym kraju.

Ponadto jest osobą zdrową, posiadającą majątek m.in. samochód, który umyślnie, w celu uniknięcia egzekucji został kupiony i zarejestrowany na jego konkubinę.

Pamiętaj, że składając wniosek o ściganie dłużnika alimentacyjnego, masz prawo do składania wniosków dowodowych, oraz zażaleń na postanowienia, z którymi się nie zgadzasz.

Egzekucja komornicza świadczeń alimentacyjnych – co może komornik?

Dług alimentacyjny, tak jak każdy inny może zostać ściągnięty na drodze przymusowej egzekucji prowadzonej przez komornika. Wniosek o wszczęcie egzekucji przeciwko byłemu partnerowi możesz złożyć u komornika właściwego ze względu na miejsce swojego zamieszkania.

Komornik zobowiązany jest z urzędu przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania – mówią o tym przepisy art. 1086 kpc.

Art. 1086. § 1. Komornik obowiązany jest z urzędu przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania. Jeżeli środki te okażą się bezskuteczne, organy Policji przeprowadzą na wniosek komornika czynności w celu ustalenia miejsca zamieszkania i miejsca pracy dłużnika.

Jeśli działanie komornika okaże się bezskuteczne, a tak może być w przypadku „przebiegłego” dłużnika, komornik może wezwać organy Policji, by ta ustaliła  miejsca zamieszkania i miejsca pracy dłużnika. Takie dochodzenie powinno być przeprowadzane w odstępach mniejszych niż 6 miesięcy.

§ 2. Dochodzenie, o którym mowa w § 1, powinno być przeprowadzone okresowo w odstępach nie dłuższych niż 6 miesięcy.

Oczywiście w praktyce może zdarzyć się tak, że komornik, prowadząc postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu, wykona jedynie rutynowe czynności, dążąc do szybkiego umorzenia postępowania.

Jednak o czym powinnaś pamiętać to to, że przepisy kodeksu postępowania mówią wprost, że bezskuteczność egzekucji w przypadku długów alimentacyjnych nie stanowi postaw do umorzenia postępowania.

Ojciec nie płaci alimentów na dziecko – co może matka?

 • Radzę zatem w chwili obecnej podjąć dwa kroki. Pierwszy to złożenie w Prokuraturze wniosku o ściganie byłego partnera z podaniem okoliczności, iż czyni to umyślnie i z góry powziętym zamiarem.
 • Drugi krok to złożenia u komornika wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Pamiętaj, że w obu tych postępowaniach możesz brać czynny udział, przekazując m.in. informacje o miejscu zatrudnienia i majątku zobowiązanego dłużnika. Bądź aktywna i zdeterminowana, tak by obie sprawy zakończyły się dla ciebie pomyślnie.

Mogą one przeciągać się w czasie, wywołując nerwy i stres, ale mogą również, w końcu zmotywować ojca dziecka do tego by poczuł się w obowiązku łożenia na własne dziecko.

Wiedz też, że ojciec uchylający się od płacenia alimentów ma coraz cięższe życie, prawo zmierza we właściwym kierunku… a więc jak odzyskać zaległe alimenty od ojca dziecka? przede wszystkim nie wolno się poddawać!

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Zawiadomienie-o-przestepstwie-niealimentacji-wzor

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Koniecznie przeczytaj także te artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

4 komentarzy w “Egzekucja alimentów – OJCIEC dziecka skutecznie się uchyla od płacenia, co robić?”
 1. Dzień dobry. Problem polega na tym, że były partner trzy lata temu miał zasądzone alimenty względem córki. 350 złotych miesięcznie. Nie płaci On ani złotówki. Przebywa w zakładzie karnym, gdzie jak widzę ma lepszy dostęp do tego jak postępować w sądzie.

  Wg mnie, aby wyjść szybciej z więzienia, gdzie już przebywa ponad 5 lat teraz, wymyślił kontakty listowne, a we wniosku podał, iż jeśli nie będę się wywiązywać z obowiązku listownego kontaktu z dzieckiem, będę musiała mu płacić 100 zł.

  Miał zasądzone alimenty i telefoniczny kontakt który zaniechał. Dzwonił jak chce kiedy chce. Teraz przed każdą rozprawą o której wie, nagle mu się przypomina, że trzeba dzwonić do dziecka.

  Tyle że ja pracuję i nie zawsze odbieram telefon, więc we wniosku napisał że się małej krzywda dzieje. Ja już naprawdę czuję się bezsilna. On ma lepszy dostęp do pomocy prawnej i jak widać więcej praw niż ja. Wg mnie ktoś mu doradził że dzięki nagle czułym kontaktom z dzieckiem, będzie mógł wcześniej wyjść z zakładu karnego. Pomocy co mam zrobić?

 2. Witam od 2012 roku mam zasądzone alimenty na córkę, mój były mąż jednak nie płaci alimentów, z tego co wiem, to pracuje za granicą ale nie mam adresu… w jaki mogę sposób go tam znaleźć i wyegzekwować alimenty za granicą jeśli oczywiście mój były mąż pracuje legalnie czego oczywiście nie wiem?

 3. Czy komornik może pobierać koszty komornicze z zasądzonych alimentów? Mam problem, gdyż komornik jest nową partnerka dłużnika i twierdzi, że z 550 zł zarządzonych alimentów 50 zł to koszty komornicze. Kolejna wersja jest, że jest zasądzone 500 a na końcu uznała że wyrok nie ma klauzuli wykonalności dlatego może być wypłacane tylko 500 zł.

  Dodatkowo p.komornik a partnerka ojca dziecka pisze mi maile, straszy sądem ustala że córka ma widywać się z ojcem (ojciec pozbawiony praw rodzicielskich), ogólnie to wraz z córką od prawie 6 lat mieszkamy w Anglii.

  Bardzo bym chciała rozwiązać tą sytuację z elementami jak i to by ta Pani nie pisała do mnie i mnie nie obrażała. Proszę o poradę co powinnam zrobić?

 4. Witam, co robić, gdy komornik lekceważy swoje obowiązki? od 15 lat mam przyznane alimenty na córkę w wysokości 500 zł. Ojciec dziecka nigdy nie wywiązał się z obowiązku alimentacyjnego. Sprawę prowadzi komornik, który od 15 lat ściągnął alimenty na łączną kwotę ok. 1500 zł. Od kilku miesięcy komornik przysyła mi kwoty typu 30 zł i to co jakiś czas. W ogóle nie stara się o ściągnięcie należności od dłużnika. Przyjmuje wpłaty tego typu i nic dalej się nie dzieje. Co robić jak zmotywować skutecznie komornika do działań i ściągania odpowiednich kwot?

Comments are closed.