Partnerowi wszedł na pensje komornik. Ma do spłacenia niecałe 30 000 zł. Pisał do komornika pismo o rozłożenie długu, jednak przez telefon dowiedział się, nawet nie od komornika, a od pracownika kancelarii komorniczej, że komornik i tak zajmie jego pensje.

Płaci alimenty na naszego syna 1000 zł miesięcznie. Są zasądzone sądownie ale płaci dobrowolnie. Partner zarabia ok. 3000 zł. Komornik twierdzi, że jeśli alimenty nie są zbierane przez komornika, to jego nie obchodzi to, że partner musi je płacić.

Boję się, że gdy komornik wejdzie mu na pensję, to może być problem z połączeniem alimentów… Jeśli zabierze mu połowę wynagrodzenia to zostaje tylko 1500 zł 1000 na alimenty i zostaje 500 zł na przeżycie??? Można Tak?

A gdzie jakieś mieszkanie jedzenie opłaty? Za 500 zł to nie możliwe. Jak można rozwiązać ten problem? Czy faktycznie alimenty muszą być zabierane przez komornika? Nie bierze się ich pod uwagę gdy dobrowolnie się je Płaci?


W moim mniemaniu nie masz się o co martwić, bo jeśli alimenty które płaci Twój były partner, zostały zasądzone sądownie, to komornik tej kwoty ruszyć nie może.

Warto od razu, jeszcze przed zajęciem pensji, dostarczyć komornikowi dokument z sądu potwierdzający, że obecna wysokość alimentów została zasądzona przez sąd!

To nie jest byle jaka ustna umowa pomiędzy obojga rodzicami, tylko prawny dokument, zobowiązujący jednego z rodziców do łożenia na dziecko co miesiąc – określonej kwoty pieniędzy i ta kwota nie może być naruszona przez żadnego komornika.

Myślę, że komornik powinien skalkulować to wszystko w ten sposób:

Były partner zarabia 3.000 zł/msc. – 1.000 zł alimenty (kwota wolna od potrącenia alimentacyjnego) = 2.000 zł netto. Teraz z tych 2.000 zł netto, komornik może zająć tyle, aby pozostawić dłużnikowi kwotę wolną od zajęcia komorniczego.

komornik-pensja-alimenty

W 2018 roku, jest 1530 zł/msc. A więc komornik powinien partnerowi zająć jedynie 460 zł/msc. Tak wg. mnie powinno wyglądać zajęcie komornicze pensji, przy płaceniu alimentów.

Złóż pozew o alimenty dla dziecka

Jeśli zdarzyłoby się, że komornik nie uhonoruje obecnej wysokości alimentów, które zasądził sąd (w co ciężko mi uwierzyć), to złóż pozew o alimenty dla swojego dziecka.

Wtedy sprawa trafi do sądu i ruszy machina ustalania wysokości alimentów na nowo. Sąd bierze wtedy pod uwagę bardzo wiele czynników, są to np.:

  • Twoje zarobki,
  • zarobki drugiego rodzica który ma płacić alimenty,
  • potrzeby dziecka,
  • koszty życia,
  • możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica,

Gdy już padanie dana kwota, ustalona przez sąd, to wtedy z takim dokumentem należy udać się do komornika i przedłożyć go wprost na biurko komornika, żądając wyłączenia tej kwoty z zajęcia komorniczego. To oczywiście należy do obowiązków dłużnika, nad którym ciąż egzekucja komornicza.

Koniecznie przeczytaj również: