Partnerowi wszedł na pensję komornik a płaci alimenty - co teraz? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Partnerowi wszedł na pensję komornik a płaci alimenty – co teraz?

Partnerowi wszedł na pensje komornik. Ma do spłacenia niecałe 30 000 zł. Pisał do komornika pismo o rozłożenie długu, jednak przez telefon dowiedział się, nawet nie od komornika, a od pracownika kancelarii komorniczej, że komornik i tak zajmie jego pensje.

Płaci alimenty na naszego syna 1000 zł miesięcznie. Są zasądzone sądownie ale płaci dobrowolnie. Partner zarabia ok. 3000 zł. Komornik twierdzi, że jeśli alimenty nie są zbierane przez komornika, to jego nie obchodzi to, że partner musi je płacić.

Boję się, że gdy komornik wejdzie mu na pensję, to może być problem z połączeniem alimentów… Jeśli zabierze mu połowę wynagrodzenia to zostaje tylko 1500 zł 1000 na alimenty i zostaje 500 zł na przeżycie??? Można Tak?

A gdzie jakieś mieszkanie jedzenie opłaty? Za 500 zł to nie możliwe. Jak można rozwiązać ten problem? Czy faktycznie alimenty muszą być zabierane przez komornika? Nie bierze się ich pod uwagę gdy dobrowolnie się je Płaci?


W moim mniemaniu nie masz się o co martwić, bo jeśli alimenty które płaci Twój były partner, zostały zasądzone sądownie, to komornik tej kwoty ruszyć nie może.

Warto od razu, jeszcze przed zajęciem pensji, dostarczyć komornikowi dokument z sądu potwierdzający, że obecna wysokość alimentów została zasądzona przez sąd!

To nie jest byle jaka ustna umowa pomiędzy obojga rodzicami, tylko prawny dokument, zobowiązujący jednego z rodziców do łożenia na dziecko co miesiąc – określonej kwoty pieniędzy i ta kwota nie może być naruszona przez żadnego komornika.

Myślę, że komornik powinien skalkulować to wszystko w ten sposób:

Były partner zarabia 3.000 zł/msc. – 1.000 zł alimenty (kwota wolna od potrącenia alimentacyjnego) = 2.000 zł netto. Teraz z tych 2.000 zł netto, komornik może zająć tyle, aby pozostawić dłużnikowi kwotę wolną od zajęcia komorniczego.

komornik-pensja-alimenty

W 2018 roku, jest 1530 zł/msc. A więc komornik powinien partnerowi zająć jedynie 460 zł/msc. Tak wg. mnie powinno wyglądać zajęcie komornicze pensji, przy płaceniu alimentów.

Złóż pozew o alimenty dla dziecka

Jeśli zdarzyłoby się, że komornik nie uhonoruje obecnej wysokości alimentów, które zasądził sąd (w co ciężko mi uwierzyć), to złóż pozew o alimenty dla swojego dziecka.

Wtedy sprawa trafi do sądu i ruszy machina ustalania wysokości alimentów na nowo. Sąd bierze wtedy pod uwagę bardzo wiele czynników, są to np.:

 • Twoje zarobki,
 • zarobki drugiego rodzica który ma płacić alimenty,
 • potrzeby dziecka,
 • koszty życia,
 • możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica,

Gdy już padanie dana kwota, ustalona przez sąd, to wtedy z takim dokumentem należy udać się do komornika i przedłożyć go wprost na biurko komornika, żądając wyłączenia tej kwoty z zajęcia komorniczego. To oczywiście należy do obowiązków dłużnika, nad którym ciąż egzekucja komornicza.

Koniecznie przeczytaj również:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...


6 komentarzy

 1. Nina

  Witam, mam pytanie, czy jeśli ojciec moich dzieci płaci mi alimenty z własnej woli (dobrowolnie) na moje konto bankowe, to czy jest to w oczach komornika objęte ochroną przed zajęciem komorniczym? czyli ze komornik nie może mi tych alimentów zająć? Bardzo proszę o odp.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Niestety nie, jeśli komornik zajął lub zajmie Ci konto bankowe, na które będą wpływać środki pieniężne od Twojego byłego partnera na wychowanie dzieci, to komornik nie musi takich wpływów honorować jako alimenty na dzieci. Ale to nic, bo tę sytuację można bardzo łatwo rozwiązać, wystarczy że pójdziecie oboje do sądu aby sąd zasądził alimenty w wysokości jaką między sobą ustalicie. Wtedy mając w ręku dokument z sądu, możesz udać się do komornika i żądać zwrotu zajętych przez komornika kwot pieniędzy.

   Jeśli nie macie takiego dokumentu i były partner dobrowolnie łoży na dzieci, to komornik może i ma prawo te pieniądze Tobie zająć, bo jak dotąd są to po prostu prywatne wpłaty.

 2. Lidia

  Witam, mój mąż płaci alimenty przez komornika. Zasądzone alimenty miesięczne to 250 zł od 9 lat płaci około 300 zl miesięcznie, a miesiąc temu komornik zablokował nam konto bankowe. Czy komornik ma takie prawo jeżeli płacimy alimenty na czas?

  Przy rozmowie z komornikiem stwierdził, ze on ma takie prawo bo prosiła go o to dłużniczka, która twierdzi, ze za mało jej płacimy. Płacimy tyle ile dajemy rade oprócz tego dziecka na które mąż płaci mamy jeszcze dwójkę dzieci. Dziękuję za poradę.

 3. Gontarek

  Cześć, chodzi o dobrowolne alimenty a komornik. Jestem dłużnikiem alimentacyjnym, nie żyję w zgodzie z byłą żoną i chcę zapytać, dlaczego mam komornika który potrąca mi część wypłaty na poczet alimentów, skoro od początku alimenty były i są płacone na czas… Jest to wielce krzywdzące, ponieważ ponoszę koszty komornicze + kwotę świadczenia alimentacyjnego. Co mogę zrobić aby ominąć komornika i płacić alimenty bezpośrednio matce dziecka?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj, możesz spróbować porozmawiać raz jeszcze z byłą żoną i wyjaśnić jej, że bez sensu trwonisz pieniądze na opłaty komornicze i zobowiązujesz się do terminowego płacenia zasądzonych alimentów. Jeśli nie będziesz w stanie dojść do porozumienia z matką dziecka, to możesz wykorzystać art. 883 § 2 K.p.c. i złożyć w sądzie depozyt pieniężny w kwocie równowartości 6-miesięcznych alimentów. Po więcej szczegółów zapraszam do przeczytania: Alimenty – jak ominąć komornika? Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 4. Ewa

  Znajoma roztarła się z partnerem, ma przyznane alimenty w kwocie 500 zł miesięcznie, były partner płaci w/w sumę do komornika a komornik dopiero przesyła je na konto znajomej, ale tylko 250 zł, co ona ma w tej sytuacji zrobić?

NAPISZ KOMENTARZ