Płacę alimenty i mam komornika – JAK się go pozbyć?

Witam. Płacę alimenty i mam komornika. Dzisiaj nie mogłem pobrać pieniędzy z banku, ponieważ bank mi zablokował kwotę dla komornika na alimenty, które płacę.

Zdarzają się miesiące, że alimenty płacę z opóźnieniem, ale mimo wszystko je płacę. Sam mam ciężko finansowo. Jak się pozbyć komornika za alimenty?


Płacę alimenty i mam komornika

Do pozbycia się komornika ściągającego alimenty są dwie drogi.

1Pierwsza to znalezienie porozumienia z wierzycielem alimentacyjnym – dzieckiem lub jego przedstawicielem ustawowym. Musi bowiem Pan wiedzieć, że komornik związany jest wnioskiem egzekucyjnym i pomimo braku zaległości będzie prowadzić egzekucję do czasu, aż uprawniony do alimentacji lub jego przedstawiciel nie złożą wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego alimentów. Warto więc rozmawiać z matką dziecka, by ta zgodziła się na wycofanie komornika.

2Druga droga to złożenie zabezpieczenia na poczet przyszłych alimentów (art. 883 § 2 k.p.c.). Rozwiązanie to może być dostępne dla osób, które posiadają odpowiedni wkład finansowy. Zabezpieczenie alimentacyjne bowiem to spory wydatek – czyli równowartość sześciu miesięcznych świadczeń alimentacyjnych.

Dodatkowo zobowiązany do alimentacji musi na bieżąco regulować kolejne raty alimentacyjne, w przeciwnym razie da powód wierzycielowi alimentacyjnemu do złożenia nowego wniosku egzekucyjnego.

Na koniec dodam jeszcze, że mało który rodzic zobowiązany do alimentacji zdaje sobie sprawę z faktu, że nawet jeden dzień opóźnienia w płatnościach alimentów daje wierzycielowi alimentacyjnemu podstawy do wszczęcia egzekucji komorniczej. Musi więc Pan starać się dotrzymywać ustalonych terminów, w przeciwnym razie grozi Panu perspektywa życia z komornikiem przez kolejne lata.

Źródło:

§ 2. Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Pozew o uchylenie alimentów

pozew-o-uchylenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład

Wniosek-o-obnizenie-alimentow-wzor-przyklad-pdf-doc

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

8 komentarzy w “Płacę alimenty i mam komornika – JAK się go pozbyć?”
 1. Witam, pracuję na cały etat w firmie. Płaciłem alimenty w niższej kwocie niż zasądzono wyrokiem sądu, ponieważ łożyłem pieniążki także na drugie dziecko, podczas trwania sprawy alimentacyjnej. Otrzymałem informację o zajęciu komorniczym konta bankowego ze względu na zaległości alimentacyjne. Komornik zajął całą kwotę wypłaty, jaka wpłynęła na konto bankowe.

  Niestety nie stać mnie było na takie kwoty, jednak systematycznie wpłacałem pieniążki. Komornik postawił mnie w sytuacji w której nie mam funduszy na jedzenie, oraz na paliwo do pracy. (jestem listonoszem samochodowym, kwota kilometrówki także została zajęta). Czy w takiej sytuacji, mam możliwość jakiejkolwiek reakcji?

 2. Witam mam pytanie: mam 2 dzieci na jedno z nich komornik pobiera pieniądze z pracy, z tym że 2 dziecko mam w domu i jestem samotnie wychowującym ojcem, zarabiam 2.121 zł, a wypłaty dostaje 903 zł i wynajmuje mieszkanie i wychowuje dziecko, co ja za tą kwotę mogę zrobić? zaraz nas wyrzucą z domu…

 3. Dzień dobry mam zajecie komornicze, komornik bierze mi 50% wynagrodzenia, dokładnie nie wiem za co, czekam na dokumenty, bo już pisałem prośbę o wysłanie a to trwa… Podejrzewam, że to dług za kartę kredytową, ja pracowałem za granicą, a moja była żona się nią posługiwała, żona wzięła też kredyt na 7000tys. potem zjechałem do Polski i ponad rok zarejestrowany byłem w urzędzie pracy, do tego dostałem od komornika pismo, że zajmie mi 60% wynagrodzenia na dwóch synów – alimenty.

  Co mam teraz zrobić jak tamten komornik pobiera mi połowę z pensji, a z czego mam zapłacić alimenty? już nie wspomnę z czego żyć obecnie… jeden komornik mi bierze 1800 zł, a alimentów mam 1000 zł.

 4. Zajęcie komornicze powstałe jest z tytułu niespłaconych kredytów na kwotę ok 14 tys zł. Mam potrącane 50% moich dochodów. Niedługo mam sprawę o alimenty i pewnie będę miał płacić minimum 1000 zł i co wtedy zrobić jak zarobię 3 tys zł zostaje mi 1500 i na alimenty to jest 500 zł? tak to ma wyglądać czy pisać do komornika pismo żeby mi mniej zajmował na te alimenty?

 5. Witam, wynajmuję mieszkanie, utrzymuję się z wynagrodzenia za pracę (umowa o pracę) muszę płacić alimenty na syna. Dostałam informacje od koordynatora sklepu sp.zo o głównego szefa nie miałam możliwości poznania, poinformowałam go przed podpisaniem umowy iż mam komornika za alimenty, wczoraj podpisałam pismo o przekazywaniu mi wynagrodzenia do ręki, w dniu dzisiejszym dostałam telefon z informacją iż wpłynęło pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia.

  Jak napisać pismo do komornika o zwolnienie zajęcia pensji mając na uwadze to iż kwota wynosi 500 zł alimentów, zarabiam najniższą krajową, mam drugie dziecko które urlopuje na weekendy… z czym to się wiąże? z dodatkowymi wydatkami utrzymania.

  1. Janina Gołębiecka

   Niestety przy długu alimentacyjnym nie występuje ochrona przed zajęciem w kwocie minimalnej krajowej.

 6. Byłam w zakładzie pracy byłego męża z wyrokiem sądy, ale okazało się, że na jego pensji jest już komornik z innego tytułu. Pracodawca nie chce wypłacić alimentów.

  1. Janina Gołębiecka

   Musisz wszcząć egzekucję ściągania alimentów u komornika, a nie u pracodawcy, w przypadku gdy dłużnik ma już inne zajęcie np. wynagrodzenia, za inne długi, to i tak pierwszeństwo ściągania mają długi alimentacyjne. Jasno o tym mówi:

   Art. 87. [Potrącenia należności z wynagrodzenia]

   § 1. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
   1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
   2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
   3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;

   To bardzo dobra dla Ciebie wiadomość, ponieważ przy zbiegu egzekucji, pierwszeństwo do zajmowania wynagrodzenia Twojego byłego męża ma komornik egzekwujący alimenty :). Wtedy zajęcie tego drugiego komornika jest wstrzymywane i Twój komornik wkracza do gry. Pozdrawiam!

Comments are closed.