Komornik zajął pensję, z czego mam płacić alimenty? a za co żyć??

intercyza-rozdzielność-majątkowa

Witam. Płacę alimenty i mam komornika. Dzisiaj nie mogłem pobrać pieniędzy z banku, ponieważ bank mi zablokował kwotę dla komornika, całość zajęcia to kwota 1948,28, bank zablokował dla komornika kwotę 1570, a mi zostało do pobrania 1560, z czego mam żyć, jak po zapłaceniu alimentów zostanie mi 260 zł.

Czy komornik może mi zostawić na koncie 1560 zł, jak za same alimenty muszę z tego zapłacić 1300 zł?


Płacę alimenty i mam komornika

Musisz zrobić tak, aby Twój pracodawca, potrącał kwotę na alimenty bezpośrednio z Twojej pensji. W tym celu udaj się do pracodawcy i przedstaw mu wyrok z sądu, który określa wysokość alimentów. Niech je płaci na konto byłej żony.

Bo w obecnej sytuacji, komornik może nawet nie wiedzieć, że z kwoty wolnej od potrącenia, opłacasz jeszcze „przymusowe” świadczenia alimentacyjne. Dlatego komornik zajął Ci tyle, ile mógł w świetle prawa.

Musisz zrobić tak, aby alimenty były wypłacane przez pracodawcę i wtedy to, co zostanie do dyspozycji Tobie, komornik będzie mógł zająć, zachowując przy tym zasadę kwot wolnych od zajęcia komorniczego :-).

Warto, abyś wiedział, że alimenty mają zawsze pierwszeństwo ponad zajęcie komornicze Twojej pensji. Komornik z tego, co Tobie zostanie, będzie mógł zająć bardzo niewiele, gdyż musi pozostawić wynagrodzenie, które jest pod ochroną.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Pozew o uchylenie alimentów

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład

Wniosek o obniżenie alimentów - przykład!
Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego
Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
8 komentarzy w “Komornik zajął pensję, z czego mam płacić alimenty? a za co żyć??”
 1. Avatar

  Witam, pracuję na cały etat w firmie. Płaciłem alimenty w niższej kwocie niż zasądzono wyrokiem sądu, ponieważ łożyłem pieniążki także na drugie dziecko, podczas trwania sprawy alimentacyjnej. Otrzymałem informację o zajęciu komorniczym konta bankowego ze względu na zaległości alimentacyjne. Komornik zajął całą kwotę wypłaty, jaka wpłynęła na konto bankowe.

  Niestety nie stać mnie było na takie kwoty, jednak systematycznie wpłacałem pieniążki. Komornik postawił mnie w sytuacji w której nie mam funduszy na jedzenie, oraz na paliwo do pracy. (jestem listonoszem samochodowym, kwota kilometrówki także została zajęta). Czy w takiej sytuacji, mam możliwość jakiejkolwiek reakcji?

 2. Avatar

  Witam mam pytanie: mam 2 dzieci na jedno z nich komornik pobiera pieniądze z pracy, z tym że 2 dziecko mam w domu i jestem samotnie wychowującym ojcem, zarabiam 2.121 zł, a wypłaty dostaje 903 zł i wynajmuje mieszkanie i wychowuje dziecko, co ja za tą kwotę mogę zrobić? zaraz nas wyrzucą z domu…

 3. Avatar

  Dzień dobry mam zajecie komornicze, komornik bierze mi 50% wynagrodzenia, dokładnie nie wiem za co, czekam na dokumenty, bo już pisałem prośbę o wysłanie a to trwa… Podejrzewam, że to dług za kartę kredytową, ja pracowałem za granicą, a moja była żona się nią posługiwała, żona wzięła też kredyt na 7000tys. potem zjechałem do Polski i ponad rok zarejestrowany byłem w urzędzie pracy, do tego dostałem od komornika pismo, że zajmie mi 60% wynagrodzenia na dwóch synów – alimenty.

  Co mam teraz zrobić jak tamten komornik pobiera mi połowę z pensji, a z czego mam zapłacić alimenty? już nie wspomnę z czego żyć obecnie… jeden komornik mi bierze 1800 zł, a alimentów mam 1000 zł.

 4. Avatar

  Zajęcie komornicze powstałe jest z tytułu niespłaconych kredytów na kwotę ok 14 tys zł. Mam potrącane 50% moich dochodów. Niedługo mam sprawę o alimenty i pewnie będę miał płacić minimum 1000 zł i co wtedy zrobić jak zarobię 3 tys zł zostaje mi 1500 i na alimenty to jest 500 zł? tak to ma wyglądać czy pisać do komornika pismo żeby mi mniej zajmował na te alimenty?

 5. Avatar

  Witam, wynajmuję mieszkanie, utrzymuję się z wynagrodzenia za pracę (umowa o pracę) muszę płacić alimenty na syna. Dostałam informacje od koordynatora sklepu sp.zo o głównego szefa nie miałam możliwości poznania, poinformowałam go przed podpisaniem umowy iż mam komornika za alimenty, wczoraj podpisałam pismo o przekazywaniu mi wynagrodzenia do ręki, w dniu dzisiejszym dostałam telefon z informacją iż wpłynęło pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia.

  Jak napisać pismo do komornika o zwolnienie zajęcia pensji mając na uwadze to iż kwota wynosi 500 zł alimentów, zarabiam najniższą krajową, mam drugie dziecko które urlopuje na weekendy… z czym to się wiąże? z dodatkowymi wydatkami utrzymania.

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Niestety przy długu alimentacyjnym nie występuje ochrona przed zajęciem w kwocie minimalnej krajowej.

 6. Avatar

  Byłam w zakładzie pracy byłego męża z wyrokiem sądy, ale okazało się, że na jego pensji jest już komornik z innego tytułu. Pracodawca nie chce wypłacić alimentów.

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Musisz wszcząć egzekucję ściągania alimentów u komornika, a nie u pracodawcy, w przypadku gdy dłużnik ma już inne zajęcie np. wynagrodzenia, za inne długi, to i tak pierwszeństwo ściągania mają długi alimentacyjne. Jasno o tym mówi:

   Art. 87. [Potrącenia należności z wynagrodzenia]

   § 1. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
   1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
   2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
   3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;

   To bardzo dobra dla Ciebie wiadomość, ponieważ przy zbiegu egzekucji, pierwszeństwo do zajmowania wynagrodzenia Twojego byłego męża ma komornik egzekwujący alimenty :). Wtedy zajęcie tego drugiego komornika jest wstrzymywane i Twój komornik wkracza do gry. Pozdrawiam!

Comments are closed.